janka.mo
31.10.08,15:46
Dobry den, chcela by som Vas poprosit o radu. som na rodicovskej dovolenke, teda poberam rodicovsky prispevok. mam moznost si otvorit maly obchodik a teda potrebujem zalozit zivnost. chcela by som vediet, ci nepridem o narok na rodicovsky prispevok, ako je to s odvodmi a ci si nahodou nemozem poziadat o prispevok na zaciatok z UPSVaR, ked som pred materskou bola evidovana na urade prace. Prosiiiim poradte mi, snazila som sa najst to tu na porade, ale vsade som uz nasla odpovede tykajuce sa materskej a uz fungujucej SZCO. Dakujem.
veronikasad
31.10.08,15:46
Dobry den, chcela by som Vas poprosit o radu. som na rodicovskej dovolenke, teda poberam rodicovsky prispevok. mam moznost si otvorit maly obchodik a teda potrebujem zalozit zivnost. chcela by som vediet, ci nepridem o narok na rodicovsky prispevok, ako je to s odvodmi a ci si nahodou nemozem poziadat o prispevok na zaciatok z UPSVaR, ked som pred materskou bola evidovana na urade prace. Prosiiiim poradte mi, snazila som sa najst to tu na porade, ale vsade som uz nasla odpovede tykajuce sa materskej a uz fungujucej SZCO. Dakujem.
Počas poberania rodičovského príspevku môžeš podnikať. Ak dieťa nebude umiestnené v štátnej školke alebo v škôlke s príspevkom štátu, nárok na rod. príspevok ti nezanikne.
Na dotáciu na samostatne zárobkovú činnosť - ak tú máš na mysli, máš nárok len v prípade ak si uchádzačom o zamestnanie na ÚPSVaR viac ako 3 mesiace . Počas poberania RP ťa nezaevidujú, teda na ňu nemáš nárok.

Odvody - prvý rok podnikania odvody do SP neplatíš, začínaš platiť od 1.7.nasl. roka, ak tvoj príjem v predch. kal. roku presiahne 12-násobok min.mzdy.
janka.mo
31.10.08,20:40
velmi pekne dakujem za odpoved, uz mam v tom jasnejsie.
este sa chcem opytat, co sa tyka odvodov do ZP, musim ich pocas rodicovskej dovolenky platit, ak budem SZCO? a nemam narok na nejaku dotaciu, ja som mala na mysli tu, na ktoru si mi odpovedala, ze narok nemam, tak ci si nahodou nemozem nejakou inou pomoct. dakujem za odpoved.
veronikasad
01.11.08,07:52
velmi pekne dakujem za odpoved, uz mam v tom jasnejsie.
este sa chcem opytat, co sa tyka odvodov do ZP, musim ich pocas rodicovskej dovolenky platit, ak budem SZCO? a nemam narok na nejaku dotaciu, ja som mala na mysli tu, na ktoru si mi odpovedala, ze narok nemam, tak ci si nahodou nemozem nejakou inou pomoct. dakujem za odpoved.
Počas rodičovskej dovolenky si poistencom štátu, ale len v prípade ak tvoj príjem/=zisk/ neprekročí stanovenú hranicu. Môžeš si stanoviť výšku preddavkov 0 - teda preddavky neplatiť, ale po podaní ročného zúčovania zdr. poistenia sa môže stať, že budeš mať vysoký nedoplatok.
Čo sa týka dotácie z ÚP - na tú nemáš nárok. Sú však rôzne príspevky pre začínajúcich podniakteľov z prostriedkov eurofondov, treba tam však spracovať projekty a časť konkrétneho projektu hradiť z vlastných prostriedkov. Viac info nemám, skús sa poradiť na úrade práce.
Janapb
01.11.08,17:30
Myslí sa tou stanovenou hranicou zisku nejakých 16 000 Sk ? Môžete trošku vysvetliť tie preddavky do ZP ?