didcit
31.10.08,17:01
Zdravim vsetkych. Celkom mi to nieje jasne s tym vyhradnim dovozcom ako to je. Nikde som sa nedocital ci vlastne sa to da urobit alebo nie.Chcel by som dovazat elektricky vyrobok z Uk. A chcel by som mat na to jediny vyhradny dovoz pre Sk.Aby som sa zabespecil pred konkurenciov.Viem ni naozaj niekto povedat ci sa to da alebo nie.Dakujem z pozdravom.
misomiso
31.10.08,16:34
Vyhradne zastupeni av ramci EU nedovoluje ani legislativa EU ani nema prakticky vyznam. Ktokolvek moze v ramci EU nakupovat od kohokolvek, teda ja ak budem mat maloobchod, tak ta kludne obidem a budem nakupovat od "vyhradneho dovozcu" z Polska alebo hoci z Grecka.

Vyhradne zastupenie sa da uplatnit iba pri importe z krajin mimo EU.
marecek123
02.11.08,14:17
Uz tomu fakt nerozumiem.Minule som pisal o tom ze by som chcel nakupit tovar vo velkoobchode ale v inej krajine,nie v SK.Ludia z porady mi napisali,ze to by bolo neeticke kupovat v zahranici a obist pritom slovenskeho distributora.Co je potom na tom neeticke,ked vlastne v EU nedovoluje legislativa vyhradne zastupenie.Tak potom ma to neeticke spravanie ten akoze vyhradny distributor,ked chce nanutit maloobchodom svoje vyrobky s odovodnenim ze treba nakupovaat u neho a nie v zahranici,ked on je vyhradny dovozca?
misomiso
03.11.08,13:21
Uz tomu fakt nerozumiem.Minule som pisal o tom ze by som chcel nakupit tovar vo velkoobchode ale v inej krajine,nie v SK.Ludia z porady mi napisali,ze to by bolo neeticke kupovat v zahranici a obist pritom slovenskeho distributora.Co je potom na tom neeticke,ked vlastne v EU nedovoluje legislativa vyhradne zastupenie.Tak potom ma to neeticke spravanie ten akoze vyhradny distributor,ked chce nanutit maloobchodom svoje vyrobky s odovodnenim ze treba nakupovaat u neho a nie v zahranici,ked on je vyhradny dovozca?

Treba si uvedomit, ze Poradaci maju osobity vztah k etike, a nahorsie, ze kazdy tu na fore ho ma iny, takze tym by som sa asi neriadil.

Zakladny princip, na ktotom stoji EU je volny pohyb osob, kapitalu a tovaru. Uz z toho vyplyva, ze akakolvek exkluzivita je vylucena. Samozrejme - pre vyrobcov (ako sme napr. my) to nie je dobra sprava, pretoze aj mne by vyhovovalo, ak by som mal v kazdej krajine jedneho distributora, ktoreho by som navyse mohol nutit platit na vlastnom trhu naklady za reklamu. Takto by som bol smiesny taketo nieco ziadat, pretoze kazdy povie: Ja dam reklamu a potom zakaznici kupia od ineho, ktory reklamu neplati, takze moze predavat lacnejsie.

Teda reklamu musime platit v celej EU my, ale neda sa nic robit, musime respektovat tieto nove pravidla. Samozrejme, ze su aj ine nastroje, ako tieto zakony v podstate obist, niektore su legalnejsie a ine menej a tieto opatrenia sa aj mnohymi firmami hojne vyuzivaju.

Apropos - ja by som velmi dnes nespoliehal na vyhradne zastupenie dokonca ani mimo Europy, pretoze vzdy zalezi na konkretnom vyrobcovi, ako si to zariadi, aby to ukontroloval. A nie je to vobec lahke. Napriklad v nasej branzi je bezne, ze niektore japonske firmy obchadzaju oficialneho japonskeho distributora a nakupuju od europskych a US distributorov, ked im priamo vyrobca nepreda. Jeden nas konkurent musel dokonca docasne zacat tlacit na kazdy vyrobok cislo faktury, pod ktorou ho predal z fabriky aby vypatral kanal, ktorym sa jeho vyrobky na japonsky trh dostavali.
Skratka - napr. my mame vyhradne zastupenie v Australii, teda ja garantujem, ze nepredam nikomu inemu do Australie, a kazdeho budem odkazovat na nasho jedineho partnera v tejto krajine. Lenze uz tazko ovplyvnim, ci nejaky australsky maloobchodnik nekupi z Noveho Zelandu alebo z USA.