anjelik1112
01.11.08,08:01
Potrebovala by som poradiť, nakoľko som v oblasti personalistiky nová a neviem ako mám postupovať v danom prípade.

1.Zamestnanec v tomto mesiaci mi priniesol 1x pripustku potvrdenú ako celodenné ošetrenie od lekára. V spoločnosti v ktorej pracujem neexistuje žiaden vnútorný predpis o tom, ako mám postupovať v takomto prípade.

Ak by som sa mala riadiť zákonníkom práce, tak by som tomuto zamestnancovi mala do dochádzky napísať celodenné ošetrenie a nechať mu preplatiť celých 8 hod.jeho pracovného času. Nie je mi však jasné, ak takéto potvrdenie donesie na pripustke, či je ho možné uznať. Z mojich skúseností viem, že od lekára by mal žiadať tento doklad na tlačive o ošetrení a nie na priepustke. Podľa môjho názoru na priepustke by mal byť potvrdený čas príchodu a odchodu zamestnanca z lekárskeho ošetrenia.

2.Zamestnanec mi doniesol doklad o celodennom ošetrení na správnom doklade - čiže doklade o ošetrení,preto tu pochybnosti nemám.

Ako som spomínala, v tejto sfére pracujem prvý mesiac a nerada by som spravila chybu, nakoľko vnútorný poriadok tôto skutočnosť nerieši.

Pomohlo by v tomto smere usmernenie zamestnancov a vnútorný poriadok?

Poradí mi niekto? Je to súrne! Ďakujem.
veronikasad
01.11.08,07:42
Vychádzaj z § 141 Zákonníka práce :

Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi pracovné voľno z týchto dôvodov a v tomto rozsahu:

a) vyšetrenie alebo ošetrenie zamestnanca v zdravotníckom zariadení

1. pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, najviac na sedem dní v kalendárnom roku, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,
2. ďalšie pracovné voľno bez náhrady mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,
3. pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas na preventívne lekárske prehliadky súvisiace s tehotenstvom, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,


Aj priepustka je ten správny doklad . skôr by som od zamestnca vyžadovala potvrdenie o odchode z ambulancie. Náhrada mzdy patrí za nevyhnutné potrebný čas na vyšetrenie a ošetrenie v zdr.zariadení + príp. čas na cestu do zamestnania. Toto treba upraviť vo vnútornej smernici.
Chobot
01.11.08,08:53
Potrebovala by som poradiť, nakoľko som v oblasti personalistiky nová a neviem ako mám postupovať v danom prípade.

1.Zamestnanec v tomto mesiaci mi priniesol 1x pripustku potvrdenú ako celodenné ošetrenie od lekára. V spoločnosti v ktorej pracujem neexistuje žiaden vnútorný predpis o tom, ako mám postupovať v takomto prípade.

Ak by som sa mala riadiť zákonníkom práce, tak by som tomuto zamestnancovi mala do dochádzky napísať celodenné ošetrenie a nechať mu preplatiť celých 8 hod.jeho pracovného času. Nie je mi však jasné, ak takéto potvrdenie donesie na pripustke, či je ho možné uznať. Z mojich skúseností viem, že od lekára by mal žiadať tento doklad na tlačive o ošetrení a nie na priepustke. Podľa môjho názoru na priepustke by mal byť potvrdený čas príchodu a odchodu zamestnanca z lekárskeho ošetrenia.

2.Zamestnanec mi doniesol doklad o celodennom ošetrení na správnom doklade - čiže doklade o ošetrení,preto tu pochybnosti nemám.

Ako som spomínala, v tejto sfére pracujem prvý mesiac a nerada by som spravila chybu, nakoľko vnútorný poriadok tôto skutočnosť nerieši.

Pomohlo by v tomto smere usmernenie zamestnancov a vnútorný poriadok?

Poradí mi niekto? Je to súrne! Ďakujem.

Nikde nie je napísané, na akom tlačive to potvrdenie musí byť. Pokiaľ z potvrdenia bude zrejmé meno zamestnanca, presné označenie lekára (jeho pečiatka), dátum a čas ošetrenia, tak to môže priniesť aj na obyčajnom A4 papieri. Nemusí byť žiadne tlačivo.