nikula
01.11.08,12:16
Chcem sa opýtať, známy podniká a od februára do apríla si zakúpil stravné lístky, ale v nižšej hodnote ako má nárok (iba 89,-), ale keďže bol na služobnej ceste celý týždeň, má nárok na 208,-/na deň. Ako to zaúčtovať? Zo stravných lístkov iba 55%, alebo celú časť?
Ak pri tom nepoužil vlastné auto, ale išiel s kolegom, má nárok na stravu, vystaví k tomu iba cestovný príkaz? Alebo ako má evidovať nárok na stravu?
DanielaSL
01.11.08,11:26
Chcem sa opýtať, známy podniká a od februára do apríla si zakúpil stravné lístky, ale v nižšej hodnote ako má nárok (iba 89,-), ale keďže bol na služobnej ceste celý týždeň, má nárok na 208,-/na deň. Ako to zaúčtovať? Zo stravných lístkov iba 55%, alebo celú časť?
Ak pri tom nepoužil vlastné auto, ale išiel s kolegom, má nárok na stravu, vystaví k tomu iba cestovný príkaz? Alebo ako má evidovať nárok na stravu?

Všetky zakúpené stravné lístky zaúčtuješ najprv výdajovým dokladom do výdavkov neovplyvňujúcich základ dane. Na dni , kedy bol služobne preč si vystaví cestovný príkaz . Ten zaúčtuješ do réžie. Na konci roka spočítaš na koľko stravných lístkov mal nárok. V dni kedy bol na služobke nemá nárok na stravné lístky. Interným dokladom potom zaúčtuješ do réžie len ten počet lístkov , na ktoré mal nárok.
nikula
03.11.08,08:23
Chcem sa opýtať, existuje nejaká hranica sumy, do ktorej sa dajú do výdavkov zahrňovať cestovné výdavky a stravné?
Tweety
03.11.08,08:30
Chcem sa opýtať, existuje nejaká hranica sumy, do ktorej sa dajú do výdavkov zahrňovať cestovné výdavky a stravné?
zlezaradil Tu si v téme stravných lístkov.
Pri cestovných výdavkoch a stravnom pri PC sa riadime Zákonom o CN.
Tinika
06.11.08,18:31
Dobrý deň, len sa chcem uistiť, zamestnanec nemá nárok na SL ak čerpá dovolenku však? Ďakujem ale program mi hádže zrážku za SL aj za dni dovolenky tak som začala uvažovať, či rozmýšľam dobre.
Tweety
06.11.08,18:54
Dobrý deň, len sa chcem uistiť, zamestnanec nemá nárok na SL ak čerpá dovolenku však? Ďakujem ale program mi hádže zrážku za SL aj za dni dovolenky tak som začala uvažovať, či rozmýšľam dobre.
Zo ZP § 152 nárok na stravenku je len za odpracované dni, dlhšie ako 4 hodiny. ALe ak máte v KZ alebo priamo v PZ uvedené, že stravenky patria aj za dni DPN, dovolenky...., tak samozrejme je to iné.
Tinika
06.11.08,19:00
Zo ZP § 152 nárok na stravenku je len za odpracované dni, dlhšie ako 4 hodiny. ALe ak máte v KZ alebo priamo v PZ uvedené, že stravenky patria aj za dni DPN, dovolenky...., tak samozrejme je to iné.

Kolektívnu zmluvu nemáme. A prečo mi potom program automaticky hádže zrážku za SL aj za dovolenku? Za sviatok to nerobil. Netušim ako to ručne opraviť. Ak by bolo v kolektivnej zmluve, že SL je aj za dovolenku, je to nad ramec, alebo aj to je danovo uznany naklad? Ďakujem
Tweety
06.11.08,19:21
Kolektívnu zmluvu nemáme. A prečo mi potom program automaticky hádže zrážku za SL aj za dovolenku? Za sviatok to nerobil. Netušim ako to ručne opraviť. Ak by bolo v kolektivnej zmluve, že SL je aj za dovolenku, je to nad ramec, alebo aj to je danovo uznany naklad? Ďakujem
Je to daňovo uznaný náklad.
Tinika
06.11.08,19:24
A prosim trocha mimotemy, musim mat kolektivnu zmluvu v s.r.o.? a tam to uvediem, že im davam aj za sviatok?
Tweety
06.11.08,19:30
A prosim trocha mimotemy, musim mat kolektivnu zmluvu v s.r.o.? a tam to uvediem, že im davam aj za sviatok?
KZ vo firme mať nemusíš. Stačí ako to budú mať uvedené v PZ, ako som uviedla vyššie. Ale ak stravenky nebudeš poskytovať nad rámec ZP, nepotrebuješ ani KZ, ani zmienku o stravenkách nad rámec v PZ.
margaretka71
23.11.08,09:29
Ako mám zaúčtovať hotovostný nákup, ktorý je sčasti platený šekom /stravným lístkom/ a sčasti korunami. Môže vôbec SZČO používať na platbu pri nákupe šeky?
u.erika
23.11.08,12:00
SZČO môže používať na platbu SL, ale ich musí mať zaúčtované /nákup stravných lístkov - ceniny/. Podľa toho, koľko dní odpracoval, môžež mu dať do DV SL,v hodnote ceny SL. Stravné je 98,- Sk na jeden deň. Keď má nakúpene len za 80,- Sk, tak len toľko. Platbu v reštaurácii môžeš zaúčtovať do DV len do 98.- Sk. Ostatné ako VNZD. SZČO keď nakúpil SL 11.11.2008, tak len od tohoto dátumu mu môžeš dať do DV stravné lístky.
margaretka71
24.11.08,12:26
Ďakujem za odpoveď. Ale ešte trochu upresním o čo ide. SZČO si vlastne používa SL na nákup tovaru do svojej reštaurácie /do podnikania/. Ako ja môžem vlastne dať do výdajov hotovostných platbu nie korunami ale stravnými lístkami? To sa predsa nedá? Dobre vravím. A vlastne SL môže použiť pre svoju osobnú spotrebu nie pre podnikanie, že? A po druhé ona neeviduje žiadny príjem SL v účtovníctve.
Paula
24.11.08,12:51
Ďakujem za odpoveď. Ale ešte trochu upresním o čo ide. SZČO si vlastne používa SL na nákup tovaru do svojej reštaurácie /do podnikania/. Ako ja môžem vlastne dať do výdajov hotovostných platbu nie korunami ale stravnými lístkami? To sa predsa nedá? Dobre vravím. A vlastne SL môže použiť pre svoju osobnú spotrebu nie pre podnikanie, že? A po druhé ona neeviduje žiadny príjem SL v účtovníctve.


pozri, hádam pomôže:
http://www.porada.sk/t58853-platenie-stravovacim-poukazom.html?highlight=strav%2A+tovar%2A
http://www.porada.sk/t37217-stravne-poukazky-cez-rp.html?highlight=strav%2A+tovar%2A
margaretka71
07.12.08,10:59
Fa za stravné lístky uhradená ako dobierka na pošte sa má evidovať do záväzkov alebo to mám zaúčtovať priamo do pokladne ako hotovostný nákup a neevidovať to v záväzkoch? Ďakujem
sarmantna
19.12.08,05:45
Prosím Vás o radu. Má nárok člen predstavenstva, ktorý vykonáva na základe zmluvy funkciu riaditeľa, nie je u nás v zamestnaneckom pomere nárok na stravné lístky? Podľa zákona o cestovných náhradách je považovaný za zamestnanca a má nárok na cestovné náhrady, ktorých súčasťou je aj stravné. Ale podľa zákonníka práce mi to nie je jasné. Prosím Vás, ak niekto viete, poraďte mi. Ďakujem.