Economic
01.11.08,13:45
Mám klienta SZČO. Má osobné motorové vozidlo zaradené do majetku podnikateľa, odpisuje ho, platí zaň každoročne daň z motorových vozidiel.
Auto využíva na služobné jazdy. Vedie si knihu jázd. Spotrebu PHM neúčtuje. Môže si uplatniť paušálne náhrady v roku 2008 aj bez doloženia lístkov o nákupe PHM ? Môže mu slúžiť k výpočtu náhrady cena priemerná mesačná podľa www.natankuj.sk ? Čím viac to šudujem, tým viac mám v tom chaos. Ďakujem.
zuzana.š.
01.11.08,13:37
Pri vozidle zaradenom v majetku podnikateľa nemá nárok na nijakú náhradu za použitie vozidla.
Do nákladov dáva podľa uskutočnených pracovných ciest PHM doklady o nákupe PHM.
Economic
02.11.08,07:38
Ďakujem za odpoveď. A keď bude používať cudzie vozidlo, prenajaté na základe nájomnej zmluvy bude mať nárok na náhradu, ako je to s preukazovaním dokladov o nákupe PHM ?
Marína
02.11.08,08:24
Nemá nárok na náhradu, pretože nie je vlastníkom MV. Doklady o nákupe je povinný uschovať. Viď http://www.porada.sk/846443-post205.html
Ingrid Ondruskova
02.11.08,08:39
Mám z toho hokej-všetkému rozumiem, len akosi neviem prísť na spôsob výpočtu...príklad
SZČO natankuje v priebehu mesiaca 5x plnú nádrž /musím odložiť 5xbločkov/, ale prakticky vždy za inú jednotkovú cenu, predpokladajme, že nebudeme uvažovať, že má súkromné jazdy, čiže 100% jázd má akože firemných. To mám za každú plnú nádrž urobiť prepočet? A to je ten jednoduchší prípad...môj muž väčšinou tankuje nepravidelne...raz je nádrž na nule a tankuje, raz je do poly a opäť tankuje...a neviem našiť /v dobrej viere/ kilometre na takýto stav...alebo mi to jednoducho nepáli...
MINULÝ ROK: jednoducho som vedela, že za mesiac urobil 3800KM a jednoduchou matematikou mi vyšlo, že cesťák mu robí na jeden KM napr. 8,50 Sk./6,20+2,30/
Ingrid Ondruskova
02.11.08,12:44
Posúvam...
Muška
02.11.08,15:10
Ingrid,

- zaúčtujem bloky PHM do VOZD /Nákup materiálu/ a evidujem litre, urobím cesťáky a zistím koľko litrov minul - ostatné mu zostalo v nádrži a takto to robím celý rok a na konci roka sa snažím, aby mu nezostalo v 50 litrovej nádrži 100 l PHM :D

P.S.
....takto účtujem pri 100 % použití auta na podnikanie.
....pri nie 100 % účtujem rovnako, len na konci roka zostatok v nádrží mám 0 litrov, a ak je predsa len zostatok v nádrži, tak v uzávierkových operáciach zaúčtujem tento zostatok ako mínus VOZD.
Ingrid Ondruskova
02.11.08,18:35
Muška...moja chyba...zabudla som napíšať, že auto nemáme zaradené do majetku, takže určite nemôžem zaúčtovať blok do VOZD... a teď babo raď...
Muška
02.11.08,18:38
Muška...moja chyba...auto nemáme zaradené do majetku, takže určite nemôžem zaúčtovať blok do VOZD... a teď babo raď...
Ingrid,
ale aj keď nie je zaradené v majetku, tak to robím, tak ako som písala vyššie - to "v nádrži" je pre mňa len "akože" v prípade súkromného vozidla.

...a v cestovnom príkaze potom už účtujem len o základnej náhrade.
Muška
02.11.08,18:40
t.j.
....pri súkromnom účtujem rovnako, len na konci roka zostatok akože "v nádrží "mám 0 litrov, a ak je predsa len zostatok v nádrži /lepšie povedané dala som do VOZD viac blokov - ako som vedela zdokladovať cestovnými príkazmi/, tak v uzávierkových operáciach zaúčtujem tento zostatok "v nádrži" ako mínus VOZD, aby som bola na nule
Ingrid Ondruskova
02.11.08,18:42
Aha..už mi to došlo, ale keď sme platci DPH, tak potom, čo s DPH?
Ja myslím, že asi nič, jednoducho ak natankujem za 500,-Sk, ide to celé do nákladov a nikde inde to už neriešim...čo Ty na to?
Ďakujem.
Muška
02.11.08,18:45
Aha..už mi to došlo, ale keď sme platci DPH, tak potom, čo s DPH?
Ja myslím, že asi nič, jednoducho ak natankujem za 500,-Sk, ide to celé do nákladov a nikde inde to už neriešim...čo Ty na to?
Ďakujem.
Ingrid,
...a práve preto to robím cez VOZD, lebo si uplatňujem z PHM DPH.
klikni a prečítaj si celú tému:
http://www.porada.sk/t77585-p3-nahrada-pri-sukromnom-vozidle.html#post694843
Muška
02.11.08,18:48
Ingrid Ondruskova
02.11.08,19:16
Muška...študujem...študujem...sme kvart.platcovia...bločky mám od začiatku roka odložené, chcela som to spáchať na konci roka jednou položkou a čo teraz..ak by som si chcela uplatniť DPH z PHM asi by som mala podať opravné daňové, len neviem, či to stojí za to...zároveň človek na seba akosi upozorní...
Muška
02.11.08,20:37
Muška...študujem...študujem...sme kvart.platcovia...bločky mám od začiatku roka odložené, chcela som to spáchať na konci roka jednou položkou a čo teraz..ak by som si chcela uplatniť DPH z PHM asi by som mala podať opravné daňové, len neviem, či to stojí za to...zároveň človek na seba akosi upozorní...
Ja by som si DPH z 1. a 2. kvartálu neuplatnila /ale samozrejme by som ho nedala ani do výdavkov/
3. kvartál si môžeš uplatniť ešte vo štvrtom štvrťroku.

...takže tak :)
veronikasad
02.11.08,20:46
Ingrid,
...a práve preto to robím cez VOZD, lebo si uplatňujem z PHM DPH.
klikni a prečítaj si celú tému:
http://www.porada.sk/t77585-p3-nahrada-pri-sukromnom-vozidle.html#post694843
Muška, už si mala kontrolu na DPH u klienta, ktorému uplatňuješ náhradu za používanie mot.vozidla a súčasne odpočítanie dane z PHM ?
V utorok som bola na školení k DPH, kde som sa na to lektora pýtala na základe info tu z PORADy. Jeho odpoveď bola jednoznačná - nie je nárok na odpočet DPH, nákup PHM je osobnou spotrebou daňovníka. Argumentovala som aj stanoviskom DR SR, ktoré som videla na PORADE ...
Ingrid Ondruskova
02.11.08,20:46
Ďakujem...1.Q je u nás aj tak pasé, lebo auto sme začali používať od 1.4.2008. V 2.Q manžel minul benzín za 14.000,-Sk, to akože túto sumu vôbec nemám dávať do účtovníctva?
Muška
02.11.08,21:26
Ďakujem...1.Q je u nás aj tak pasé, lebo auto sme začali používať od 1.4.2008. V 2.Q manžel minul benzín za 14.000,-Sk, to akože túto sumu vôbec nemám dávať do účtovníctva?
Ingrid,
daj do VOZD bez DPH, len DPH z toho PHM by som nedala do VOZD
Muška
02.11.08,21:38
Muška, už si mala kontrolu na DPH u klienta, ktorému uplatňuješ náhradu za používanie mot.vozidla a súčasne odpočítanie dane z PHM ?
V utorok som bola na školení k DPH, kde som sa na to lektora pýtala na základe info tu z PORADy. Jeho odpoveď bola jednoznačná - nie je nárok na odpočet DPH, nákup PHM je osobnou spotrebou daňovníka. Argumentovala som aj stanoviskom DR SR, ktoré som videla na PORADE ...
Veronika,
určite si pamätáš túto debatu http://www.porada.sk/t79047-odpocet-dph-z-phm-blokov-u-mv-nezar-v-om.html
tu je niekoľko vyjadrení z rôznych DU + kopia nejakej odbornej literatúry, všetci píšu o nároku na odpočet DPH.

Aj na porade boli 2 tábory. Ja odpočítavam DPH.
veronikasad
02.11.08,21:43
Veronika,
určite si pamätáš túto debatu http://www.porada.sk/t79047-odpocet-dph-z-phm-blokov-u-mv-nezar-v-om.html
tu je niekoľko vyjadrení z rôznych DU + kopia nejakej odbornej literatúry, všetci píšu o nároku na odpočet DPH.

Aj na porade boli 2 tábory. Ja odpočítavam DPH.
mala si daňovú kontrolu a prešlo to ? Ja sa toho "bojím"
Muška
02.11.08,21:47
mala si daňovú kontrolu a prešlo to ? Ja sa toho "bojím"
Veronika - dávam "na sklad" celú naftu /dopravná firma/ aj tú na osobné súkromné vozidlo.......a potom z toho "skladu" čerpáme podľa prejdených km.
Daňová kontrola nemala k tomu výhrady, vôbec sa nad tým nepozastavili a priznám sa, že v tej dobe ani ja. Tak neviem či sa im to páčilo-nepáčilo, alebo si to všimli-nevšimli. Netuším.
Economic
03.11.08,06:52
Marína, si výborná. Presne takýto príspevok, na ktorý si ma odporučila som potrebovala ako soľ. Veľká srdečná vďaka Ti patrí. Bola som na jednom školení, ohľadom DPH, a tam len tak mimochodom nám lektorka informáciu o dokladoch podala. No potrebovala som to mať ako ja hovorím čierne na bielom. Všetkým poraďákom pekný dník.
Ingrid Ondruskova
03.11.08,14:32
Marína, si výborná. Presne takýto príspevok, na ktorý si ma odporučila som potrebovala ako soľ. Veľká srdečná vďaka Ti patrí. Bola som na jednom školení, ohľadom DPH, a tam len tak mimochodom nám lektorka informáciu o dokladoch podala. No potrebovala som to mať ako ja hovorím čierne na bielom. Všetkým poraďákom pekný dník.

Economic, mám tomu rozumieť tak, že na školení udobrili to, že DPH z bločkov pri MV, ktoré nie je v imaní firmy možno započítať na vstupe ako pri bežnom
obchodovateľnom tovare?
Denda
03.11.08,16:06
Economic, mám tomu rozumieť tak, že na školení udobrili to, že DPH z bločkov pri MV, ktoré nie je v imaní firmy možno započítať na vstupe ako pri bežnom
obchodovateľnom tovare?
V tomto linku je odpoveď DU na dopyt:
http://www.porada.sk/713475-post70.html
Economic
04.11.08,06:22
Ahoj Ingrid !
Môžem to konkrétne napísať. Robím účtovníctvo taxikárovi plátcovi DPH. Vykonával prepravu ľudí pre eseročku, ktorej bol majiteteľom i konateľom na svojom súkromnom aute na základe nájomnej zmluvy. Firma nakupovala PHM a DPH si odpočítavala. Však mala tržby z taxíka..... Mali sme na prvé zdaňovacie obdobie aj daňovú kontrolu, nebol s týmto riešením žiadny problém. A nákladom spoločnosti boli aj opravy auta, montáž plynu, bolo to všetko ošetrené v zmluve.