majernikova
01.11.08,19:33
Ahojte, poraďte mi niekto,prosím s výpoveďou. Som nútená dať zamestnancovi výpoveď no neviem ako. Dala by som mu výpoveď §63b) alebo §63d)4. ktoré môžem použiť ak majiteľ firmy pre ktorú pracuje ma informoval , že nie je spokojný s jeho prácou a viac nechce aby tam pracoval. Ako mu mám dať výpoveď keď nemám pre neho iné pracovné miesto je u mňa zamestnaný od 2.7.2008 musím mu dať odstupné?
Ďakujem za odpovede
ekopo
01.11.08,19:07
Myslím, že do úvahy pripadá jedine § 63 ods. 1 písm. b., pretože ak by to bol § 63 ods. 1 písm. d odsek 4 musel by byť písomne vyzvaný na odstránenie nedostatkov, čo zrejme nebol. Co sa týka potom odstupného, tak mu patrí.
Infarkt
03.11.08,08:26
V prípade, že by ste sa so zamestnancom dohodli na rozviazaní PP dohodou (čo je možné), tak sa nemusíte trápiť výpoveďou a odstupným atď...

Skončenie pracovného pomeru
§ 59

(1) Pracovný pomer možno skončiť

a) dohodou,
b) výpoveďou,
c) okamžitým skončením,
d) skončením v skúšobnej dobe.

(2) Pracovný pomer dohodnutý na určitú dobu sa skončí uplynutím dohodnutej doby.

(3) Pracovný pomer cudzinca alebo osoby bez štátnej príslušnosti, ak k jeho skončeniu nedošlo už iným spôsobom, sa skončí dňom, ktorým

a) sa má skončiť jeho pobyt na území Slovenskej republiky podľa vykonateľného rozhodnutia o odňatí povolenia na pobyt,
b) nadobudne právoplatnosť rozsudok ukladajúci tejto osobe trest vyhostenia z územia Slovenskej republiky,
c) uplynula doba, na ktorú bolo vydané povolenie na pobyt na území Slovenskej republiky.

(4) Pracovný pomer zaniká smrťou zamestnanca.
§ 60
Dohoda o skončení pracovného pomeru

(1) Ak sa zamestnávateľ a zamestnanec dohodnú na skončení pracovného pomeru, pracovný pomer sa skončí dohodnutým dňom.

(2) Dohodu o skončení pracovného pomeru zamestnávateľ a zamestnanec uzatvárajú písomne. V dohode musia byť uvedené dôvody skončenia pracovného pomeru, ak to zamestnanec požaduje alebo ak sa pracovný pomer skončil dohodou z dôvodov organizačných zmien.

(3) Jedno vyhotovenie dohody o skončení pracovného pomeru vydá zamestnávateľ zamestnancovi.
§ 61
Výpoveď

(1) Výpoveďou môže skončiť pracovný pomer zamestnávateľ aj zamestnanec. Výpoveď musí byť písomná a doručená, inak je neplatná.

(2) Zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď iba z dôvodov ustanovených v tomto zákone. Dôvod výpovede sa musí vo výpovedi skutkovo vymedziť tak, aby ho nebolo možné zameniť s iným dôvodom, inak je výpoveď neplatná. Dôvod výpovede nemožno dodatočne meniť.

(3) Ak zamestnávateľ dal zamestnancovi výpoveď podľa § 63 ods. 1 písm. b), nesmie počas troch mesiacov znovu utvoriť zrušené pracovné miesto a prijať po skončení pracovného pomeru na toto pracovné miesto iného zamestnanca.

(4) Výpoveď, ktorá bola doručená druhému účastníkovi, možno odvolať len s jeho súhlasom. Odvolanie výpovede, ako aj súhlas s jej odvolaním treba urobiť písomne.
majernikova
10.11.08,06:54
...nechcem vyzerať ako zamestnávateľ ktorý chce " vydrbať" /pardon za výraz/ so zamestnancom no on sa zachoval dosť nepekne voči zamestnávateľovi. Teraz keď sa mu ponúkla iná práca ktorú odmietol, sedí doma a ja mu musím platiť stále. Poraďte mi niekto ako postupovať keď nechce prijať inú prácu a ani ukončiť pracovný pomer dohodou?Ako môžem skončiť pracovný pomer tak aby som neporušila zákon?
Ďakujem
Stina
10.11.08,07:13
Ak nesúhlasí s dohodou, daj mu výpoveď.
Ale mám otázku, ak Ti odmietol podpísať dohodu , na základe čoho sedí doma a Ty mu platíš ???
majernikova
11.11.08,05:47
...sedí doma lebo nemám preňho prácu tu v okolí a keď som mu ponúkla prácu v NSR tak odmietol. Viete mi niekto poradiť ako postupovať? Ďakujem
xiuhteotl
12.11.08,08:33
b) zamestnanec nie je ochotný prejsť na inú pre neho vhodnú prácu, ktorú mu zamestnávateľ ponúkol v mieste, ktoré bolo dohodnuté ako miesto výkonu práce.
ludmilla
12.11.08,09:03
Ak nesúhlasí s touto dohodou a ani s preradením na iné pracovné miesto musíš použiť iný spôsob, napr. výpoveď. V tejto výpovedi musíš vymedziť dôvod, prečo končí pracovný pomer a jedinými dôvodmi, ktoré môžeš použiť, sú dôvody taxatívne vymenované v ustanovení § 63. ods. 1 Zákonníka práce.
Baťuška
12.11.08,13:55
Musí byť pri výpovedi podľa § 63 ods. 1 písm. b) dodržaná 2-mesačná výpovedná lehota, alebo môžeme prac. pomer ukončiť okamžite? Ako je to s odstupným?
Tweety
12.11.08,13:56
Musí byť pri výpovedi podľa § 63 ods. 1 písm. b) dodržaná 2-mesačná výpovedná lehota, alebo môžeme prac. pomer ukončiť okamžite? Ako je to s odstupným?
Môžete skončiť aj dohodou, odstupné patrí rovnako, ako pri VD. Dlžka VD závisí od doby zamestnania vo firme. § 76 ZP
1) Zamestnancovi, s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou z dôvodov uvedených v § 63 ods. l písm. a) alebo b) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu alebo dohodou z tých istých dôvodov, patrí pri skončení pracovného pomeru odstupné v sume najmenej dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku. Ak pracovný pomer zamestnanca trval u zamestnávateľa najmenej päť rokov, patrí mu odstupné v sume najmenej trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku.