denimama
01.11.08,21:28
Ahoj,

je podla vas mozne, vhodne a vkusne vytvorit na prazdnej ploche pred rodinnym domom (3,5x10m, juhovychod) takuto predzahradku?
skombinovat:

1.desat krikov s max. vyskou 1,7m(ihlicnate, kvitnuce a nekvitnuce listnate,...) a mozno aj okrasnu travu alebo bambus; to by mala byt ta "bezudrzbova" cast

2. mensi kopcek pre skalku

3. plus zahon kvitnucich trvaliek

4. na zvysnej ploche travnik s jednym stromom s korunou kompaktneho tvaru, ako javor, lipa ci agat, urcite nieco, co by nevyrastlo prilis vysoko

Je to totiz moja vysnivana a mozno naivna predstava, a kedze som len nadsena zaciatocnicka bez skusenosti a s malou priestorovou predstavivostou, obavam sa, ze to nejako prezeniem a potom si to po zvysok zivota budem pri kazdom pohlade na predzahradku vycitat. Chcelo by to skratka nejake uzemnenie, navrat na planetu Zem...:rolleyes:

V akom tvare by ste medzi sebou prepojili tie zahony? Su nejake "pravidla", ktorych by som sa mala pridrziavat? Plati, co som niekde citala, ze je dobre sadit v tvare pismena C ci S :confused:

Ak by ste teda mohli prispiet nazorom, radou, skusenostou, velmi sa potesim.
Dakujem!
durisovad
01.11.08,21:34
Ak si myslis, ze sa ti to bude pacit, kludne to vysad. V najhorsom pripade to po case vykopes a das tam nieco ine. Ja som nasu predzahradku prerabala uz tri razy.
aviator
02.11.08,19:56
Lipa je obrovský strom narastie na VIAC než 20m výšky a 10m širky , treba s tým počítať.
Na tej menšej ploche čo ostane by som dal miesto trávnika niečo pôdopokryvné, napr. cotoneaster radicans, pachysandru, vincu...
Ja som v podobnom prípade dal textíliu so štrkom, do toho skalku a pár drevín.
Je to tuším východný smer.
Som s tým spokojný a je to nenáročné na údržbu.
aviator
02.11.08,20:19
Chcel som pridať foto a neviem to zmenšiť. Niekde tu bol návod, ale vyhľadávač mi to nenašiel. Prosím o tip. Ďakujem.
AlaNR
03.11.08,13:59
Ja mám taký problém, že pod povrchom predzáhradky je asi z 3/4 žumpa. Nad ňou je cca 10-15 cm zeme.
Čo by sa tam oplatilo dať? Zatiaľ sú tam šípy, už asi 20 ročné. Nič iné tam neprežije, všetko mi uschne, asi kvoli tomu, že to nemá zem.
Existuje niečo s plytkými koreňmi?
durisovad
03.11.08,14:32
Napriklad konvalinky. A pokial som si vsimla, aj rododendrony maju korene plytko.
denimama
03.11.08,19:15
Rada by som sa vyhla tomu, aby som neskor musela svoju predzahradku nejako ZASADNE menit... jasne, ze nikdy nebude hotova a budu tam nejake upravy, ale myslim si, ze tak ci tak uplynie nejaky rocik, kym sa v nej vsetko "zrastie" do nejakej komplexnej podoby a bola by som sklamana, keby som potom musela polovicu veci vykopat a zacinat odznova;

K tej lipe: v prilohe je dvojstrana s nazvami a aj niekolkymi fotkami stromov, ake som mala na mysli; dolu sa spomina aj lipa kompaktneho tvaru (bez fotky), velmi by sa mi pacila; no ktovie, ci sa da bezne zohnat;
pre velky strom nemam priestor;

Velmi sa potesim kazdej fotke predzahradky!!!
Aviator, asi najjednoduchsia cesta pre zmensenie obrazkov je cez "Malovanie" (Skicar/Paintbrush), kde si pod "Obrazok" zmenis "Atributy". Je to trochu na ukor kvality, ale momentalne som na nic ine neprisla, najma ak neviem, ake programy mas v PC.
aviator
04.11.08,17:09
Už som vložil obrázok, ďakujem za radu. S predzáhradkou som spokojný, ale mohlo to dopadnúť ešte lepšie, napríklad keby bola chuť investovať do kameňa a keby sa tam nerealizoval fanatický strihač.:D
Je tam asi 15 drevín, vidieť je len časť. Sú tam poliehavé borievky, tie postupne vytvoria zapojený záhon.
Toto riešenie má tú výhodu, že tam netreba príliš trhať burinu. Samozrejme sa dajú robiť rôzne varianty, napríklad sa dajú použiť okrúhliaky alebo nejaký tmavý kameň. Tiež sa dá zmeniť skladba rastlín, napríklad ak sa vysadí hodne tráv /kavyľ je super/ a k tomu ladiacich trvaliek tak to bude mať taký stepný ráz...
aviator
04.11.08,17:21
Ja mám taký problém, že pod povrchom predzáhradky je asi z 3/4 žumpa. Nad ňou je cca 10-15 cm zeme.
Čo by sa tam oplatilo dať? Zatiaľ sú tam šípy, už asi 20 ročné. Nič iné tam neprežije, všetko mi uschne, asi kvoli tomu, že to nemá zem.
Existuje niečo s plytkými koreňmi?
Mnohým skalničkám stačí málo zeme. Najskromnejšie sú s tých bežných asi tie z rodov Sedum a Sempervivum, ale dá sa vyskúšať aj niečo iné.
Ak tam pečie slnko, nieje veľa iných možností, ak by tam bol tieň, super sú spomínané konvalinky, ale aj zimozeleň, možno hosty a čemerice.
Rhododendrony by som neskúšal, sú náročné na vlhkosť pôdy aj vzduchu.
Držím palce
Shady
05.11.08,15:40
Ja by som zvolila asi skalku, kamene, strk, nejaka okrasna trava. Ja by som videla problem v predzahradke v koseni travy. Ak tam budes mat clenitosti rozneho charakteru ( strom, kricek a pod) nastane problem s obchadzanim kosackou. Alebo ak lubis travicku tak dbaj na to, aby bola vysadba nejako odclenena, plastovymi oddelovacmi, alebo okrajom z kockatej zamkovej dlazby. Drzim palciaky!
AlaNR
06.11.08,09:26
Diky za rady.
Ja by som to chcela riešiť formou tráva - štrk - prípadne kôra, aby s tým nebolo moc roboty. Oddeľovače mám už asi dva roky kúpené, ale zatiaľ som nedošla na to, ako to tam vlastne vyriešiť.
Nechcem ale, aby to bolo "holé" tak som tam chcela pichnúť nejaký stromček. Nejakú tujku alebo niečo podobné. Na jednej strane by som nechala šípy a ostatné nejak asi dotvorím, trebárs formou kmeňov stromu, na ktorý vycapím nejaký kvetináč, alebo niečo také.
Aj tak dík za rady!
Shady
10.11.08,12:23
Diky za rady.
Ja by som to chcela riešiť formou tráva - štrk - prípadne kôra, aby s tým nebolo moc roboty. Oddeľovače mám už asi dva roky kúpené, ale zatiaľ som nedošla na to, ako to tam vlastne vyriešiť.
Nechcem ale, aby to bolo "holé" tak som tam chcela pichnúť nejaký stromček. Nejakú tujku alebo niečo podobné. Na jednej strane by som nechala šípy a ostatné nejak asi dotvorím, trebárs formou kmeňov stromu, na ktorý vycapím nejaký kvetináč, alebo niečo také.
Aj tak dík za rady!

Ahoj, kludne tam "pichni" stromcek ktory nevyrastie do vysky sto metrov. Teraz celkom fici JAVOR Japonsky ( Acer Palmatum) Je ich niekolko druhov. Ak ti tam moc neprazi slnko a mas to chranene, ako tak pred vetrom, kludne si tam tento krasny javor daj. A supni ho do casti kde budes mat tu koru. Pripadne si daj Tuju. ( Odporucam daku hustejsiu - tie su krajsie)
arizona
10.11.08,19:24
mimotemy
Chcel som pridať foto a neviem to zmenšiť. Niekde tu bol návod, ale vyhľadávač mi to nenašiel. Prosím o tip. Ďakujem.
http://www.porada.sk/t54572-upravovanie-fotiek.html
http://www.porada.sk/t47505-posielanie-fotiek-cez-email.html
denimama
11.11.08,16:29
Dakujem za rady, ste mili!

Chcela by som napisat prvy predbezny zoznam rastlin, ktore presli prvym vyberovym kolom;):

pre pas vysypany kamenmi/strkom/korou:
svib, zlaty dazd, borovica mops, vajgela, drac, orgovan, skalnik, jazmin (philadelphus), hortenzia pinky-winky, vavrinovec

ak si predstavite moj obdlznikovy pozemok, za ktorym je dom, tento pas by sa mal tahat od "laveho spodneho" rohu k pravemu hornemu. V lavom hornom rohu bude pas preruseny vyvysenou skalkou. na zvysku pozemku chystam travnik, niekde v jeho strede, tak trochu oproti skalke by som zasadila ten svoj vysnivany strom;

tak co poviete? snazila som sa skombinovat farby kvetov, listov a kory s casom kvitnutia a vyfarbovania sa tak, aby v predzahradke vzdy bolo nieco zaujimave