Katarina Vlckova
02.11.08,12:05
Dobrý deň, čítala som viacero príspevkov ako vypočítať materskú, ja mam však asi špecifický prípad. Niekedy na budúci týždeň nastupujem na materskú.Momentálne mám už iba zamestananie na čiastočný úvazok 5000,- hrubá mzda z ktorého mi platia aj odvody. Moj úväzok na TPP ktorý mi trval súbežne s týmto čiastočným mi skončil v septembri 2008, nakoľko sa organizácia zrušila (tam som mala cca tých 35.000,- HM).
Ako mi teraz vypočítajú materskú?
Viem že sa asi bude počítať za rok 2007 ale z ktorých zamestnaní? Tento čiastočný úväzok mám od 6.11.07 a popri ňom som mala aj ten TPP (ktory skoncil teraz v septembri 08) - z čoho mi budu teda rátať denný vymeriavací základ? Snáď nie z toho čiastočného úväzku, veď to by mi vyšlo nejakých 55% z 5000,- čo je cca 2500,-
Ďakujem Katka
Jozef Mihál
02.11.08,12:13
Materská sa bude počítať z existujúceho nemocenského poistenia, teda z toho zamestnania, ktoré máte momentálne - na čiastočný úväzok so mzdou 5000 Sk.

Na už ukončené zamestnanie sa v takomto prípade neprihliada - započítajú sa len dni ukončeného zamestnania - pri posudzovaní, či nem. poistenie trvalo aspoň 270 dní za posledné dva roky pred pôrodom - ale nezohľadní sa príjem v ňom dosiahnutý.

Čiže materské bude 55% z 5000 Sk.
Ingrid Ondruskova
02.11.08,12:22
Ak sa nemýlim, pokiaľ vychádza malá materská, štát dopláca žene do výšky rodič.príspevku...dnes to je tuším cca 4.800,-Sk.
Jozef Mihál
02.11.08,12:26
...ale prečo sa uspokojiť so 4800 Sk mesačne, keď môže mať na materskej 16500 Sk mesačne...
brčko
02.11.08,12:53
dokonca by som povedala, že ak tvoj terajší PP na čiastočný úväzok začal 6.11.07 a v tom čase, až do konca roku 2007, si mala v druhom zamestnaní hrubú mzdu cca 35000, tak z tohto druhého PP na čiast.uväzok si mala mať vymeriavací základ pre nemoc.poistenie zametnanca rovný nule. Takže v tom prípade ti síce vznikne nárok na materské, no tvoj denný VZ bude 0Sk a aj denná dávka materského bude 0Sk.:eek::mee:

Takže ak nič nespravíš, budeš ozaj, podla mna, poberať len rodič.príspevok t.č. 4780,- Sk.

Bohužial, takto sa materské ráta. Jedine rýchlo uzatvoriť nový PP s maximálnym VZ na 1kalend.den v rozhodujúcom období.