Laura1
18.05.05,08:43
Zdravím!
Mohli by ste mi poradiť, ako sa dá vyriešiť nasledujúca situácia:
Zdravotne postihnutá má chránenú dielňu. /práčovňa/ Prácu vykonáva sama, jej otec vlastní auto ako súkromná osoba. Pomáha dcére s rozvozom prádla, chce si zaúčtovať do nákladov pohonné látky - mesačne cca 5.000,- Sk. Otec je momentálne nezamestnaný, možno si vybaví živnosť. Rozmýšľala som, či by mohol fakturovať dcére za auto /keby si dal požič.do živnosti/.Otec si myslí, že je to jednoduché, dá si bloky do nákladov a hotovo........

Ďakujem za príspevky.
renča1
18.05.05,07:29
Otec si nemusí kvôli požičaniu auta vybavovať živnosť. Dcéra nech spíše s otcom zmluvu o nájme os.mot.vozidla. Pokiaľ chcete si uplatňovať PHM treba zaplatiť cestnú daň na daňovom úrade.
adehda
18.05.05,07:39
Môžete to vyriešiť tiež uzatvorením dohody o vykonaní práce na každý mesiac nová dohoda, nesmie v roku presiahnuť sumárne 300 hodín, otec aj ked je evidovaný na úrade práce, môže mesačne pracovať do 17 hodín a zarobiť 800 čisté za 2 týždne, vypracuje sa cestovný príkaz a má nárok na spotrebu PHL a náhradu vo výške 6,20 za km. V dohode o vykonaní práce je potrebné uviesť bod dalším bodom , že mu patria cestovné náhrady podľa yákona o cestovných náhradách.
Zita5
18.05.05,07:56
Já sa prikláňam k Renáte , riešila by som tak , ako píše . DOVP by to asi skomplikovala , lebi tam vidím opakujúcu sa činnosť .
lenkak
18.05.05,14:37
Ja by som to tiež riešila ako Renáta.
michelle
19.05.05,05:32
čo sa týka dohôd o vykonaní prác pozri www.obcan.sk (http://www.obcan.sk) tam je to celkom dobre rozpísané, aj iné veci tam nájdete