Daniela 20
02.11.08,15:30
Milí poraďáci , chcem sa poradiť a riešiť problém, ktorý mám.
Naša firma obstarala striekaciu linku na lízing v januári 2008.Do konca októbra nie je zaradená na účte 022, z dôvodu neustálych prekážok pri spustení. Sú to technické prekážky na našej strane. Lízing pravidelne platíme, ale čo mám robiť s účtovnými a daňovými odpismi, ktoré zatiaľ nemôžem robiť. Lízing je na 44 mesiacov . Všetkým ďakujem za radu.
KEJKA
02.11.08,15:40
odpoved je v §26 zDP - otázka je , ako ste si zmluvne zabezpečili prevzatie linky a zodpovednosť za jej fungovanie - odpisy LZ rieši ods. 8 a odpisy uplatníš za tie mesiace, za ktoré bola linka využitá na získanie príjmov. Podľa toho, čo píšeš, linka ešte nemala byť protokolárne prevzatá.
(9) Ročný odpis podľa odsekov 6, 7 a 8 sa určuje s presnosťou na celé kalendárne mesiace, počnúc mesiacom, v ktorom boli splnené podmienky na začatie odpisovania. Mesiacom, v ktorom boli splnené podmienky na začatie odpisovania, je mesiac, v ktorom sa majetok začal účtovať alebo evidovať podľa § 6 ods. 11. Pri odpisovaní podľa odseku 8 je takýmto mesiacom mesiac, v ktorom bol prenajatý hmotný majetok poskytnutý nájomcovi v súlade so zmluvou o finančnom prenájme v stave spôsobilom na zmluvne dohodnuté alebo obvyklé používanie. Pri tomto spôsobe odpisovania možno v roku začatia a v roku ukončenia odpisovania uplatniť ročné odpisy len vo výške pripadajúcej na toto zdaňovacie obdobie v závislosti od počtu kalendárnych mesiacov, počas ktorých sa majetok využíval na zabezpečenie príjmov.
Daniela 20
02.11.08,17:37
Ďakujem za odpoveď, ale nie som z toho múdrejšia, žiaľ. Striekacia linka-Lakovací box sme obstarali na lízing, ale spusteniu bráni to , že treba pod ním vybetónovať platňu, napojiť vzduchotechniku, zaobstarať vetranie a to nebolo súčasťou kúpy.Preto ten box je položený na dvore a čaká na spomínané práce.Môže sa stať, že lízing bude splatený a box ešte stále nebude spustený. Vtedy nesplním §26 ods.8. Čo potom????????????
adato
09.11.08,17:54
Je to asi prípad, ktorý sa v učebniciach nevyskytuje. Tam sa asi neuvažovalo, že si niekto nezabezpečí súvisiace stavebné úpravy skôr, ako mu príde dodávka technológie. Z účtovného hľadiska by to malo zostať na obstaraní, lebo to nie je v prevádzke. Logika daňového zákona tlačí do odpisovania počas trvania doby lízingu. Čo ma vedie k záveru uplatniť daňové odpisy. Asi bude potrebné dať dotaz na Daňový úrad.