lukyno
02.11.08,17:03
Pozdravujem.
Vedel by mi niekto poradit s nasledovnym problemom?
Idem kupovat nehnutelnost od majitela kt. vlastni 2/3. Majitelovi 1/3 bola ponuknuta moznost predkupneho prava ale on o nu neprejavil zaujem. Avsak on nechce ani predat ten svoj podiel. (nejadna sa o obyvanu nehnutelnost, jednoducho si len povedal ze bude robit prieky).
Niekde som sa docital, ze ako vacsinovy vlastnik to mozem odkupit nejako sudnou cestou a tomu mensinovemu len pride vyrozumenie, ze ma na sude ulozene peniaze za svoj podiel.
Vie mi niekto napisat ci sa da takymto sposobom postupovat alebo je aj ina moznost?
Dakujem za prispevky...
geronimo13
02.11.08,16:30
treba si naštudovať paragrafy občianskeho zákonníka týkajúce sa podielového spoluvlastníctva, 137 až 142, a špeciálne § 142 týkajúci sa zrušenia podielového spoluvlastníctva ak nedôjde k dohode podľa § 141 ...

§ 142 ods. 1 OZ
Ak nedôjde k dohode, zruší spoluvlastníctvo a vykoná vyporiadanie na návrh niektorého spoluvlastníka súd. Prihliadne pritom na veľkosť podielov a na účelné využitie veci. Ak nie je rozdelenie veci dobre možné, prikáže súd vec za primeranú náhradu jednému alebo viacerým spoluvlastníkom; prihliadne pritom na to, aby sa vec mohla účelne využiť a na násilné správanie podielového spoluvlastníka voči ostatným spoluvlastníkom. Ak vec žiadny zo spoluvlastníkov nechce, súd nariadi jej predaj a výťažok rozdelí podľa podielov.
lukyno
03.11.08,09:51
Dakujem za pomoc. A nemate niekto skusenost ako dlho moze trvat sudne konanie pripadne co to moze stat?
iriska
03.11.08,10:32
Poplatok by sa mal vypočítavať z ceny (celej) nehnuteľnosti, ale ževraj niektoré majetkové spory sú teraz od poplatkov oslobodené, takže možno právnik by vedel (asi bude dobré aj právnikovi si dať napísať návrh - prajem veľa šťastia pri výbere)