zpst4k
03.11.08,09:14
Vlastním určitý podiel na spoločných lesných nehnuteľnostiach. Mám záujem obhospodarovať tieto lesy v celosti. Za tým účelom mám uzavretú predbežnú dohodu o nájme s viacerými ostatnými spoluvlastníkmi (nad 50%) od 1.1. nasledujúceho roku ... Na základe čoho získam oprávnenie na hospodárenie v lesoch?

Jedná sa mi hlavne o dve veci:
1. Formálna stránka oprávnenosti podnikať v lesoch - aké oprávnenie
2. Vedenie účtovníctva

Som v registri SZČO (iné živnosti), ale podľa živnostenského zákona niečo také ako hospodárenie v lesoch nie je, čiže rozšírenie živnosti asi nie je možné (?!). Registrácia ako SHR mi pripadá "trochu mimo", nakoľko poľnohospodársku výrobu nebudem vykonávať. Nie je iná možnosť?
Všetky náklady a výnosy chcem evidovať v účtovníctve (vediem jednoduché účtovníctvo), paušály nechcem uplatňovať. Výstup z účtovníctva v šak súvisí s daňou z príjmu a tu narážam na problém zdaňovania - či je možné zahrnúť náklady a výnosy z hospodárenia v lesoch pod §6 ods.1 písm.B (t.j. príjmy zo živnosti), alebo to musí byť pod §6 ods.1 písm.A ...?
Analogicky na k tomu vedie skutočnosť, že právnické osoby (š.p., a.s., s.r.o., a iné spolky účtujúce v podvojnom účtovníctve a hospodáriace v lesoch takýto problém nemajú ... (teda aspoň pokiaľ viem, možno sa mýlim).
Viem, že sú to trochu špecifické otázky, ale nenájde sa niekto, koho odpoveď by ma presvedčila?
Ďakujem
S pozdravom J.