claudia11
03.11.08,10:32
Ahojte,
chcel by som Vás poprosiť o poskytnutie informácie ohľadom paragrafu 142
ZP.

K problematike:
Naša firma je firma so zahraničnou spoluúčasťou a samozrejme aj konateľ je
so zahraničia, konkrétne z Nemecka. Máme uzatvorenú zmluvu na vyskladňovanie a balenie materiálu na výrobu pre jednu veľkú firmu. Táto práca je závislá od toho, či príde alebo nepríde kamión s týmto materiálom. Ak nepríde naši zamestnanci musia ostať doma, čo v októbri znamenalo 11 dní bez práce. Náš konateľ to nepovažuje za prekážku v práci na strane zamestnávateľa, pretože on tieto dni tak isto nedostane zaplatené od firmy s ktorou máme uzatvorenú zmluvu. Tak sa dohodol so zamestnancami, že tieto dni nedostanú zaplatené, pretože inak by musel zmluvu s dotyčnou firmou zrušiť, a zamestnancov prepustiť, pretože majú dohodnutý pracovný pomer na dobu určitú, s tým, že akonáhle skončí táto zákazka, skončí sa aj ich pracovný pomer a to bez výpovednej lehoty.
V momentálnej situácii, keď firmy prepúšťajú, zamestnanci s týmto riešením súhlasili.
Je konanie konateľa v súlade so zákonom, ak nie aké mu hrozia sankcie.

Zoltán Kovács
03.11.08,10:20
Nie je v súlade so zákonom. Táto situácia má všetky znaky prekážky v práci zo strany zamestnávateľa. A v tomto prípade zamestnancom patrí min. 60% mzdy.
Chobot
03.11.08,10:20
Ahojte,
chcel by som Vás poprosiť o poskytnutie informácie ohľadom paragrafu 142
ZP.

K problematike:
Naša firma je firma so zahraničnou spoluúčasťou a samozrejme aj konateľ je
so zahraničia, konkrétne z Nemecka. Máme uzatvorenú zmluvu na vyskladňovanie a balenie materiálu na výrobu pre jednu veľkú firmu. Táto práca je závislá od toho, či príde alebo nepríde kamión s týmto materiálom. Ak nepríde naši zamestnanci musia ostať doma, čo v októbri znamenalo 11 dní bez práce. Náš konateľ to nepovažuje za prekážku v práci na strane zamestnávateľa, pretože on tieto dni tak isto nedostane zaplatené od firmy s ktorou máme uzatvorenú zmluvu. Tak sa dohodol so zamestnancami, že tieto dni nedostanú zaplatené, pretože inak by musel zmluvu s dotyčnou firmou zrušiť, a zamestnancov prepustiť, pretože majú dohodnutý pracovný pomer na dobu určitú, s tým, že akonáhle skončí táto zákazka, skončí sa aj ich pracovný pomer a to bez výpovednej lehoty.
V momentálnej situácii, keď firmy prepúšťajú, zamestnanci s týmto riešením súhlasili.
Je konanie konateľa v súlade so zákonom, ak nie aké mu hrozia sankcie.

ffice:office" />

Vo všeobecnosti možno povedať, že takéto konanie nie je v súlade so ZP. Za dni, kedy sú prestoje z dôvodu prekážok na strane zamestnávateľa je zam-ľ povinný preplatiť náhradu priemerkou.

Sankcie? Ak to preverí IP a skonštatuje porušenie, tak môže dostať pokutu.

Keby ale túto situáciu zamstnávateľ riešil formou dohody o pracovnej činnosti alebo brigádnickou dohodou, tak by mohol od ľudí chcieť prácu len vtedy, ak je čo robiť.
Infarkt
03.11.08,10:32
V podstate súhlasim s CHOBOT-om...

Zamestnávateľ si môže písomne dohodnúť so zamestnancom v zmysle §142 ZP vážne prevádzkové dôvody a vtedy vypláca najmenej 60% priemerného zárobku...ináč vypláca náhradu mzdy v sume priemerného zárobku. :confused:(Smith) :confused:

Ako spomínal CHOBOT-je chybou konateľa, že podpísal také PZ (pre neho nevýhodnejšie)...mal to riešiť DoPČ, alebo DoVP ;)
Chobot
03.11.08,11:12
V podstate súhlasim s CHOBOT-om...

Zamestnávateľ si môže písomne dohodnúť so zamestnancom v zmysle §142 ZP vážne prevádzkové dôvody a vtedy vypláca najmenej 60% priemerného zárobku...ináč vypláca náhradu mzdy v sume priemerného zárobku. :confused:(Smith) :confused:

Ako spomínal CHOBOT-je chybou konateľa, že podpísal také PZ (pre neho nevýhodnejšie)...mal to riešiť DoPČ, alebo DoVP ;)

TO je práve otázne, či to môže spísať so zamestnancom. Akurát minulý týždeň som to tu rozoberal, že ZP umožňuje urobiť takú dohodu len s odbormi alebo so zástupcami zamestnancov. Ak takí vo firme nie sú, tak je povinný vyplatiť náhradu priemerkou. Tu je ten môj príspevok:

http://www.porada.sk/857688-post68.html
Infarkt
03.11.08,11:28
TO je práve otázne, či to môže spísať so zamestnancom. Akurát minulý týždeň som to tu rozoberal, že ZP umožňuje urobiť takú dohodu len s odbormi alebo so zástupcami zamestnancov. Ak takí vo firme nie sú, tak je povinný vyplatiť náhradu priemerkou. Tu je ten môj príspevok:

http://www.porada.sk/857688-post68.html

Hmmm, teraz som to v tom § postrehol aj som pozrel ten príspevok v linku...máš pravdu, so zamestnancom nemôže, takže musí platiť priemerku...