dusana
03.11.08,11:54
Ahojte,
chcela by som poradiť, naša firma si dala zatepliť admin. budovu. Máme to účtovať ako údržbu budovy alebo ako technické zhodnotetie budovy?
Ďakujem
Dusana
aronora
11.11.08,12:44
Ahojte mám taký istý problém, opravovali sme strechu a súčasne sa zateplila.
Ako to mám účtovať? Opravu na opravy, ale čo s tým zateplením ?
Martin Mocko
11.11.08,13:09
Zateplením sa zlepšia úžitkové vlastnosti budovy - takže ide o technické zhodnotenie.

I pri streche - pokiaľ sa vymenila krytina na krytinu s identickými alebo podobnými vlastnosťami - ide o opravu. Ak sa novou krytinou zlepšili úžitkové vlastnosti budovy - taktiež ide o tech. zhodnotenie.
Denda
12.11.08,10:11
Ahojte,
chcela by som poradiť, naša firma si dala zatepliť admin. budovu. Máme to účtovať ako údržbu budovy alebo ako technické zhodnotetie budovy?
Ďakujem
Dusana
Či sa jedná o technické zhodnotenie budovy alebo údržbu sa musí vyjadriť kompetentný pracovník, ktorý posudzuje takéto veci, ale určite to nie je účtovník. Účtovník vie na základe rozhodnutia správne účtovný prípad zaúčtovať, ale nie posúdiť.

Definícia technického zhodnotenia zo stránky drsr:
Technickým zhodnotením hmotného majetku a nehmotného majetku podľa § 29 ods.1 zákona č.595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov /ďalej zákon o dani z príjmov) sa na účely tohto zákona rozumejú výdavky na dokončené nadstavby, prístavby a stavebné úpravy, rekonštrukcie a modernizácie prevyšujúce pri jednotlivom hmotnom majetku a nehmotnom majetku 30 000 Sk v úhrne za zdaňovacie obdobie. Rekonštrukciou sa rozumejú také zásahy do hmotného majetku, ktoré majú za následok zmenu jeho účelu použitia, kvalitatívnu zmenu jeho výkonnosti alebo technických parametrov. Modernizáciou sa rozumie rozšírenie vybavenosti alebo použiteľnosti hmotného majetku a nehmotného majetku o také súčasti, ktoré pôvodný majetok neobsahoval, pričom tvoria neoddeliteľnú súčasť majetku.
Opravou sa majetok uvedie do pôvodného stavu, v akom sa nachádzal v čase jeho obstarania, zamedzuje sa vzniku poškodenia, zabezpečuje sa plynulosť a bezpečnosť používania majetku, a to i napriek zabudovaniu kvalitatívne nových prvkov, ktoré však neovplyvňujú výkonnosť a spôsob využívania majetku.
Rozdiel medzi technickým zhodnotením a opravou spočíva v tom, že technické zhodnotenie predstavuje zásadnú zmenu technických parametrov majetku, jeho účelu a použitia, rozšírenie príslušenstva. Pri rozlíšení technického zhodnotenia od opráv je potrebné vychádzať z jednotlivých ustanovení stavebného zákona, ktorými sa vymedzujú udržiavacie práce, na ktoré sa nevyžaduje stavebné povolenie. Za udržiavacie práce, ktoré nevyžadujú ohlásenie stavebnému úradu a majú teda povahu opráv a údržby budovy by bolo možné považovať napr. výmenu starých poškodených drevených okien za nové pri dodržaní pôvodných rozmerov; výmenu starých nefunkčných radiátorov za nové i s novým rebrovaním; opravy podláh a dlažieb.

Ohľadne zateplenia budov je tu veľa tém.
mtoller
12.11.08,20:56
Zateplením sa zlepšia úžitkové vlastnosti budovy - takže ide o technické zhodnotenie.

I pri streche - pokiaľ sa vymenila krytina na krytinu s identickými alebo podobnými vlastnosťami - ide o opravu. Ak sa novou krytinou zlepšili úžitkové vlastnosti budovy - taktiež ide o tech. zhodnotenie.


To by si potom mohla aj výmenu okien za plastové tam dať.
Keby si s opravou strechy dala aj slnečné kolektory ako súčasť budovy, vtedy áno.
betka
12.11.08,21:08
skúste sa troku zamyslieť nad pojmami TZ alebo oprava, kt. som vysvetľovala v tomto príspevku:

http://www.porada.sk/t88700-oprava-alebo-technicke-zhodnotenie.html?highlight=technick%FDch+parametro v

Výmena okien za plastové je opravou, pokiaľ otvory nezvačšujem, resp. nezmenšujem, alebo nemrežujem, v tomto prípade ide o TZ, a potrebujem stavebné, resp. ohlásenie stavebnému úradu.

Ak idem zatepliť menia sa mi technické parametre-TZ, a potrebujem ohlásenie stavebnému úradu