Vlastas
18.05.05,10:46
Poradí niekto? Mám nový upgrade MRP programu na výpočet preddavkov do ZP. V prílohách mi nezaokrúhluje preddavok za zamestnávateľa /napr.: VZ = 34072,- 10% =3407,20/. Doteraz to bolo vždy zaokrúhlované nahor. VZ na výkaze /teda sumár za všetkých zamestnancov/ je zaokrúhlený nahor.
Mám to poslať nezaokrúhlené,alebo mám upraviť všetky prílohy a výkazy. Ako to robíte VY???? Dík.
Bionda
18.05.05,08:51
Duša dobrá, mne to Money S3 hnusák nezaokrúhľuje vôbec a tak to musím zaokrúhľovať ja. Takže odpoveď na tvoju otázku je že áno, musíš si to upraviť . (Vravela to aj teta zo ZP)
katika
18.05.05,11:00
Bionda to je zaújmavé, mne teta na ZP povedala, že to nemá byť zaokrúhlené a tak to nezaokrúhľujem.
zuzana
18.05.05,11:49
Aj ja som robila upgrade MRP a mne to zaokrúhľuje.Teraz mi to začalo počítať odvody za zamestnávateľa v prílohe za jednotl.zamestnancov 10% ale v súhr.výkaze 10% z celého VZ.Takže výkaz a príloha nesedí-nevadí???
DanielaSL
18.05.05,12:00
Poradí niekto? Mám nový upgrade MRP programu na výpočet preddavkov do ZP. V prílohách mi nezaokrúhluje preddavok za zamestnávateľa /napr.: VZ = 34072,- 10% =3407,20/. Doteraz to bolo vždy zaokrúhlované nahor. VZ na výkaze /teda sumár za všetkých zamestnancov/ je zaokrúhlený nahor.
Mám to poslať nezaokrúhlené,alebo mám upraviť všetky prílohy a výkazy. Ako to robíte VY???? Dík. Dala som si otázku ako je to so zaokruhľovaním rovno na ich www.
A takto mi to napísali , 10% z VZ na dve desatinné miesta - ako máš - 3407,20.
Keď máš zamestancov viac , tak tieto výsledné sumy potom spočítaš a výsledok , ktorý ti vyjde zaokrúhliš nahor. Tak ti potom vyjde , že sumár vo výkaze a sumár v prílohe nemusí byť totožný. Ale podľa metodického usmernenia Úradu pre dohľad nad zdr.starostlivosťou suma v prílohe nie je záväzná.Ja mám tiež MRP a robí mi to dobre. Mám tam možnosť zadať či chcem za organizáciu alebo po pracovníkoch a keď som dala za organizáciu tal bol výpočet presne ten istý ako mi napísali. Keby som bola viac zdatná na počítači, tak to z mojej pošty nejako pošlem na poradu , aby si to mohli viacerí prečítať.
DanielaSL
18.05.05,12:06
Aj ja som robila upgrade MRP a mne to zaokrúhľuje.Teraz mi to začalo počítať odvody za zamestnávateľa v prílohe za jednotl.zamestnancov 10% ale v súhr.výkaze 10% z celého VZ.Takže výkaz a príloha nesedí-nevadí???
Nevadí , aj keď dnes som počula na Všeobecnej zdravotnej poisťovni, že keď chcem nosiť výkazy na CD alebo diskete , tak to má byť rovnaké. Ale hlavný výkaz mám aj tak dať ručne napísaný. Tak mi to pripadá , že ľavá ruka nevie , čo robí pravá.
Vlastas
18.05.05,12:47
Za prvé štábnej kultúre príspevku č.7,
za druhé odpovedi, ak to dobre chápem, tak je zlá.

Pán Mihál a ako to teda má byť,poprosím Váš výklad. Vlasta
DanielaSL
18.05.05,13:32
Sprava pre poradnu VsZP - PLAT - odvod zamestnávateľa

13.05.2005 15:09





Ako má byť správny odvod zamestnávateľa za zamestnancov? 10% platí z úhrnu vymeriavacích základov zamestnancov alebo sa vypočíta za každého zamestnanca 10 % zvlášť a potom to spočíta ?
Značka: Daniela



Dobrý deň,

Na prílohe k výkazu na poistné na verejné zdravotné poistenie vypočíta a vyplní zamestnávateľ v stĺpci „Suma preddavku v Sk – zamestnávateľ“ čiastku preddavku vypočítanú na dve desatinné miesta. Sumy v Sk vypočítané na dve desatinné miesta za všetkých zamestnancov spočíta a tento úhrn zaokrúhli na celé koruny. Výslednú sumu napíše do Výkazu preddavkov na poistné v riadkoch 7 a 15 zvlášť za poistencov bez zdravotného postihnutia a zvlášť za poistencov so zdrav. postihnutím.>

Preddavky za zamestnancov (stĺpec Suma preddavku v Sk – zamestnanec) vypočítame a v každom riadku hneď zaokrúhlime u každého zamestnanca. Zamestnancovi sa takto vypočítaný preddavok (4%) strháva zo mzdy a preto nemôže byť vypočítaný a vykázaný na desatinné miesta.



Takže na prílohe preddavky za zamestnávateľa (10%) vypočítavame na dve desatinné miesta a zaokrúhľujeme až ich úhrn a preddavky za zamestnanca (4%) vypočítame a hneď zaokrúhlime u každého zamestnanca samostatne.


Dana Alapiová, OP
lenkak
18.05.05,14:10
MRP:
Nova verzia obsahuje nasledovne novinky:

1) V mzdovom ciselniku u polozky c.803 - VSEOBECNA ZDRAVOTNA POISTOVNA
nastaveny vypocet poistneho organizacie za zamestnancov v sulade
s metodickym usmernenim z dna 15.3.2005. T.j. s platnostou od 03/2005
vypnuty vypocet poistneho organizacie po zamestnancoch.

2) Stanovena minimalna hranica preddavku na zdravotne poistne. Vid.
Nastavenie - Parametre miezd - Poistne, parameter Min. preddavok
na zdravotne poistne.

3) Doplnene predlohy tlacovych zostav pre vykaz a prilohu vykazu
na zdravotne poistenie.

MRP:
Pri kontrole mesačných výkazov poistného do zdravotnej poisťovne sa zistilo, že prvá strana (sumarizácia poistného) nie je zhodná s prílohou výkazu. Kde je chyba?
Vo Vestníku č.2 Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivostou z 31. marca 2005, na strane 15 bolo uverejnené Metodické usmernenie Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou k preddavkom na poistné. V bode 5 tohoto usmernenia sa píše:

"Sumár v prvej časti výkazu, v ktorom sa vykazuje celková suma preddavku na poistné, vypočítaná ako 10% z úhrnu príjmov všetkých zamestnancov (§ 1, ods. 1, písm. l) vyhlášky MZ SR 769/2004) nemusí byť totožný so sumárom v druhej časti výkazu preddavkov na poistné, ktorá obsahuje zoznam zamestnancov a je vypočítaná ako úhrn preddavkov vyčíslených za jednotlivých zamestnancov (§ 1, ods. 2, písm. i) vyhlášky MZ SR 769/2004) z dôvodu zaokrúhľovania. Podľa § 16, ods. 2, písm. c) zákona č. 580/2004 sa zaokrúhľuje nahor v oboch prípadoch, pričom suma v druhej časti výkazu nie je záväzná."

Z uvedeného vyplýva, že sa nejedná o chybu a teda výkaz a aj príloha sú v poriadku.
Jozef Mihál
19.05.05,06:12
Pán Mihál a ako to teda má byť,poprosím Váš výklad. VlastaUž to tu bolo preberané viackrát, ale dobre.

Citujem z Vestníka č.2 Úradu pre dohľad:

"Sumár v prvej časti výkazu, v ktorom sa vykazuje celková suma preddavku na poistné, vypočítaná ako 10% z úhrnu príjmov všetkých zamestnancov (§ 1, ods. 1, písm. l) vyhlášky MZ SR 769/2004) nemusí byť totožný so sumárom v druhej časti výkazu preddavkov na poistné, ktorá obsahuje zoznam zamestnancov a je vypočítaná ako úhrn preddavkov vyčíslených za jednotlivých zamestnancov (§ 1, ods. 2, písm. i) vyhlášky MZ SR 769/2004) z dôvodu zaokrúhľovania. Podľa § 16, ods. 2, písm. c) zákona č. 580/2004 sa zaokrúhľuje nahor v oboch prípadoch, pričom suma v druhej časti výkazu nie je záväzná."

Takže:
- v prílohe sa uvádza položka "Preddavok zamestnávateľ" zaokrúhlená na celé Sk nahor
- na prvej strane výkazu sa uvádza "Preddavok zamestnávateľ (celkom)" ako sadzba poistného zamestnávateľa krát súčet vym.základov za všetkých zamestnancov, výsledok zaokrúhlený na celé Sk nahor. Takto uvedená suma bude obvykle menšia ako suma, ktorú by sme dostali ako súčet jednotlivých preddavkov zamestnávateľa z prílohy - ale v zmysle horeuvedenej citácie z Vestníka je to takto v poriadku.

Príklad.

Firma QQQ má dvoch zamestnancov.

Zamestnanec A má VZ 14111 Sk. Preddavok zamestnávateľa v prílohe bude 1412 Sk.

Zamestnanec B má VZ 15124 Sk. Preddavok zamestnávateľa v prílohe bude 1513 Sk.

Preddavok zamestnávateľa na 1.strane výkazu bude: (14111 + 15124) x 10% = 2923,50, po zaokrúhlení nahor 2924 Sk.

Súčet preddavkov uvedených v prílohe je pritom 1412 + 1513 = 2925 Sk. Zamestnávateľ však odvádza preddavok za seba len vo výške 2924 Sk.
DanielaSL
19.05.05,07:01
Pán Mihál , ale Všeobecná zdravotná toto neakceptuje. Včera mi povedali, že výkaz a príloha musia byť rovnaké.

Tak neviem. Kto má v tom zmätky ?
Jozef Mihál
19.05.05,11:50
Pre Vaše obveselenie citujem z mailu, ktorý som dostal 13.5.2005 od pána Jiřího Boušku (vedúci OVIS vo VšZP):

"VšZP dodržuje znenie Vestníka...atď."
Vlastas
19.05.05,20:37
Ďakujem všetkým, ste proste super. Vlasta