chillinko
03.11.08,13:48
Dobry den. Chcel by som sa opytat...mam auto daewoo nexia, rocnik 1996, mal som autonehodu, nebol som vinnik, skoda 120.000,- sk, cize totalka, auto bolo pojazdne, denno denne ho potrebujem na cestu do roboty a z roboty kedze nebyvam presne v kosiciach a koncim v robote v rannych hodinach a ziadny spoj ani vlak ani autobus mi domov nechodia, tak potrebujem auto. Poistovna (alianz) mi chce vyplatit 35.000,-sk co je dost malo, kedze pozriem na fakt ze som docasne obmedzovany v praci, kedze nemam auto, vrazil som donho vela penazi do oprav aby bolo funkcne, a teraz onho pridem a ani poistovna nevyplati peniaze, zeby som si zobral nejaku inu staru sunku na splatky ale 35,000,-sk nieje ani na prvu akontaciu.
Chobot
03.11.08,12:56
Dobry den. Chcel by som sa opytat...mam auto daewoo nexia, rocnik 1996, mal som autonehodu, nebol som vinnik, skoda 120.000,- sk, cize totalka, auto bolo pojazdne, denno denne ho potrebujem na cestu do roboty a z roboty kedze nebyvam presne v kosiciach a koncim v robote v rannych hodinach a ziadny spoj ani vlak ani autobus mi domov nechodia, tak potrebujem auto. Poistovna (alianz) mi chce vyplatit 35.000,-sk co je dost malo, kedze pozriem na fakt ze som docasne obmedzovany v praci, kedze nemam auto, vrazil som donho vela penazi do oprav aby bolo funkcne, a teraz onho pridem a ani poistovna nevyplati peniaze, zeby som si zobral nejaku inu staru sunku na splatky ale 35,000,-sk nieje ani na prvu akontaciu.

A ako znie otázka?:rolleyes:
chillinko
03.11.08,13:08
otazka znie: ako dostat z poistovne viac penazi....vsak 35,000sk je malo :-( respektive co sa s tym da robit aby som dostal aspon o 10 - 15,000sk viac
Chobot
03.11.08,13:25
otazka znie: ako dostat z poistovne viac penazi....vsak 35,000sk je malo :-( respektive co sa s tym da robit aby som dostal aspon o 10 - 15,000sk viac

V prípade PZP ti poisťovňa vypláca amortizovanú hodnotu auta, nie nadobúdaciu cenu. Ak to auto bolo staré 12 rokov, tak asi podľa tabuliek poisťovne malo hodnotu len 35.000 Sk. Ale môžeš skúsiť napísať odvolanie, možno sumu prehodnotia (aj keď je malá šanca).
comodo
03.11.08,13:43
ja som preto odhlasil poistku ked malo auto asi 6 rokov , lebo prave vtedy mi napisali ze prehodnocuju poistky a po piatich rokoch mi ju isli zvysovat. Tak som sa ich spytak kolko mi vyplatie pri uplnom zniceni a s usmevom a zrusenou poistkou sme sa rozisli.
dana9
03.11.08,13:43
Voči poisťovni to je podľa mojho nazoru dost beznadejne.
a kto bol viník? imho by si mohol skusit uplatnit si realne vzniknutu skodu voci nemu
chillinko
03.11.08,14:16
vinnik som nebol ja....vies ono je to dost smiesne ked je clovek od auta zavisli, ja prichadzam o moznost pracovat a tym padom aj o peniaze. Na nove auto nemam kedze poistovna mi chce dat 35,000,- vsak mam 22 rokov...to si v poistovni myslia ze zarabam miliony a kazdy den si mozem dovolit kupit nove auto? Horkotazko som nasetril na toto aby som mal a teraz mi ho nejaky magor znici a ja pridem o znacnu cast penazi...vyborne v tomto state postavene.
Chobot
03.11.08,14:35
vinnik som nebol ja....vies ono je to dost smiesne ked je clovek od auta zavisli, ja prichadzam o moznost pracovat a tym padom aj o peniaze. Na nove auto nemam kedze poistovna mi chce dat 35,000,- vsak mam 22 rokov...to si v poistovni myslia ze zarabam miliony a kazdy den si mozem dovolit kupit nove auto? Horkotazko som nasetril na toto aby som mal a teraz mi ho nejaky magor znici a ja pridem o znacnu cast penazi...vyborne v tomto state postavene.

Nemyslím si, že je poisťovňa až tak mimo s tou náhradou škody. Možno ty máš subjektívne pocit, že tvoje auto malo vyššiu hodnotu (osobne si si ho cenil asi na viac, než malo hodnotu v skutočnosti), ale stačí sa pozrieť na ceny týchto áut v bazároch:

http://www.autobazar.eu/sk/results.php?cat=0&advanced=&BrandID=12&CarModelID=154&category=&price_from=0&price_to=¤cy=0&power=&made_from=1992&made_to=2000&drivenkm_from=&drivenkm_to=&fuel=&doors=&newcars=&damaged=&age=&sortby=&checkcountry1=on®ionsk=&checkcountry2=on®ioncz=&submit=Vyhlada%C5%A5+!

a zistíš, že tie ceny Nexií, rok výroby okolo 1996 sa skutočne pohybujú okolo tých 35.000 (od 22 do niečo cez 50 tisíc).

Takže nemusíš si kupovať drahé auto, obratom ruky si môžeš kúpiť Daewoo Nexia aj za to, čo dostaneš od poisťovne - 35.000 Sk.
dana9
04.11.08,15:20
Navyse, poistovna zohladnuje aj to, ze ti zostane vrak auta, ktory este mozes spenazit.

Netvrdim ze jeho cena je vysoka , ale ak sa pokusis ho predat, napr. na nahradne diely, mozno par tisic ziskas.
nika.sum
07.09.10,07:17
Ahoj ako je to ak bola totalna skoda na aute, kt. este nebolo doodpisovane v JU. Co danovnik dostane od poistovne je danovy prijem, ZC je danovy vydavok, ale len do vysky prijmu? chapem to spravne? Co v pripade ak skodu nezavinil danovnik, myslim tym pism.g):

(3) Daňovými výdavkami sú aj

a) odpisy hmotného majetku a nehmotného majetku (§ 22 až 29),
b) zostatková cena (§ 25 ods. 3) hmotného majetku a nehmotného majetku pri jeho vyradení predajom alebo likvidáciou alebo pomerná časť zostatkovej ceny vzťahujúca sa na predanú alebo likvidovanú časť majetku; zostatková cena likvidovaného stavebného objektu alebo jeho časti v súvislosti s výstavbou nového stavebného objektu alebo technickým zhodnotením stavby sa zahrnie do obstarávacej ceny, 1)
c) zostatková cena alebo obstarávacia cena hmotného majetku bezodplatne odovzdaného do vlastníctva organizácie zabezpečujúcej jeho ďalšie využitie podľa osobitného predpisu, 90) ak nie je súčasťou obstarávacej ceny stavby odpisovanej odovzdávajúcim daňovníkom,
d) zostatková cena hmotného majetku a nehmotného majetku vyradeného z dôvodu škody do výšky príjmov z náhrad zahrnovaných do základu dane vrátane prijatých úhrad z predaja vyradeného majetku s výnimkou uvedenou v písmene g),
e) vstupná cena pri predaji hmotného majetku vylúčeného z odpisovania podľa § 23, pričom pri predaji majetku uvedeného v § 23 ods. 1 písm. d) až g), § 23 ods. 2 písm. d) a pozemkov nedotknutých ťažbou možno vstupnú cenu zahrnúť len do výšky príjmu z predaja,
f) tvorba rezerv a opravných položiek podľa § 20,
g) škody nezavinené daňovníkom
nika.sum
08.09.10,06:16
Prosim nemate s tymto skusenost (prisp.10)?
nika.sum
08.09.10,16:56
ja som to tu asi zle napisala, viete mi prosim vysvetlit spominanom paragrafe to pism. g)?
nika.sum
10.09.10,09:27
Tak skusim este takto: Na aute bola neznamym pachatelom sposobena skoda, kt. poistovna oznacila ako totalnu skodu. Ak ma danovnik potvrdene z policie, ze islo o skodu sposobenu neznamym pachatelom ide o § 19 odst.3 pism. g)? Ja to chapem ze ano a v tom pripade si moze dat celu zostatkovu cenu auta do VOZD a samozrejme prijatu nahradu od poistovne do POZD. Staci ak mi date suhlas ak mam pravdu. Ak ju nemam prosim opravte ma, nerada by som urobila chybu len preto, ze som si zle vylozila zakon.
Tweety
10.09.10,09:35
Tak skusim este takto: Na aute bola neznamym pachatelom sposobena skoda, kt. poistovna oznacila ako totalnu skodu. Ak ma danovnik potvrdene z policie, ze islo o skodu sposobenu neznamym pachatelom ide o § 19 odst.3 pism. g)? Ja to chapem ze ano a v tom pripade si moze dat celu zostatkovu cenu auta do VOZD a samozrejme prijatu nahradu od poistovne do POZD. Staci ak mi date suhlas ak mam pravdu. Ak ju nemam prosim opravte ma, nerada by som urobila chybu len preto, ze som si zle vylozila zakon.
Áno, je to tak.