SamuelSK
02.12.11,18:43
Tema ktoru hladam aj ja :)
Lenze je prevazne z 2004..

Co si myslite, ze sa dnes oplati viac ?

Viem ze sro plati 350 za zalozenie plus minus (ale tak to nepocitam ako minus), a potom ze si sro musi platit uctovnika (ak to nevie clovek sam), lenze vyhody sro su, ze dane plati 19% a odvody 0%, chapem to spravne?
No a zivnost vedie len jednoduche uctovnictvo, no ale plati daleko vyssie odvody, ale kolko presne?

Vedel by mi niekto rozpocitat, tak zhruba ze co je lepsie ?
Mila123
02.12.11,17:47
je tu veľa faktorov, na kt. záleží.....
SZČO si nedokáže ochrániť ani strechu nad hlavou pri exekúcií.....
tie fondy pre SZČO sú niekedy likvidačné.....podnikateľ (SZČO) nemôže byť vedený na ÚP, konateľ áno (bez oficiálneho príjmu)....
ale napr. FO má nárok na paušálne výdavky, naopak PO musí účtovať skutočnými,.......
KEJKA
02.12.11,17:48
pozri sa aj do iných téme, táto otázka ....vs..... sa omieľa bezpočtukrát. Nevadí, že od r. 2004, princíp sa nemení.
Pribudol akurát fakt, že zo zisku - ak si hi budeš chcieť vyplatiť, budeš platiť 10% odvod do ZP, ale aj toto sa dá obísť, vyriešiť.
Zhruba si to vystihol, ďalšie pre a proti nájdeš v iných príspevkoch.
Rozhodnutie je na Tebe.
SamuelSK
02.12.11,18:36
dakujem za rychlu odpoved..

prave sa hram s touto kalkulackou:
http://www.financnik.sk/financie.php?did=160#vypocet

prispevok zmazany, lebo aj tak som tam pocital nemzmysel :D

musim si to viac nastudovat, a az potom sa pytat...

EDIT:
a zivnostnik plati odvody a dane zo zisku, alebo z trzby?
KEJKA
02.12.11,19:41
odvody a dane sa platia zo zisku, resp. odvody z vym. základu.
ešte je určitá výhoda, že SZČO má nárok na odpočitateľnú sumu, t.j. napr. cca 3300 EUR akoby nezdaňoval, ale do odvodov sa to počíta.
výhodu nevyužiješ, ak by si podnikal popri zamestnaní, lebo nezdan.suma sa uplatní iba raz.
Osobne uprednostňujem sro.
tá kalkulačka je dobrá - prečo nezmysel. AKurát že nie je aktualizovaná pre rok 2011, tobôž nie pre rok 2012, ale princíp tam vidíš.
a ľahko si prepočítaš sumy na sro, lebo ak zo sro budeš mať nulový príjem-nebudeš zamestnaný, a vykážeš skutočné výdavky aspoň vo výške 40%
tak zisk budeš zdaňovať celý /neodpočítaš 4000 EUR ako v príklade pre SZČO/
na druhej strane ušetríš platbu na ódvody.
SamuelSK
02.12.11,19:45
aj pri rocnom zisku okolo 15-25 tisic je lepsie sro?

ak berieme len 1. rok zivnosti versus sro..

(lebo 2. rok zivnosti sa uz platia daleko vyssie odvody, vsak? a mam este otazku, co ak v roku 1 budem mat zisk povedzme 100 000 eur ale v roku 2 budem mat zisk 0, aj tak sa plati odvod vypocitany zo zisku 1. roku? to je dost nefer - jedine ak by to bolo kompenzovany tym, ze v roku 3. by som zas platil odvod vypocitany z roku dva - teda zo zosku 0. Je to tak?)
KEJKA
02.12.11,20:00
áno. zhruba tak, vždy sa počítajú odvody podľa DPFO za predchádzajúci rok, ale pozor - od 1.7. do 30.6.
aj preddavky na daň sa platia podľa posledneho DP, takže nemusí sa ti dariť, ale platiť musíš.
ale daň a preddavky platíš aj pri sro, to je rovnaké.
SamuelSK
02.12.11,20:35
Cize ak si zalozim zivnost tento mesiac, tak od 1.7 budem mat uz "druhy rok" a tym padom platit odvody podla toho, co zarobim medzi dneskom a 30.6.2012 ?

edit:
preddavky na dan.
hm... cize ak mam zisk 100 000 eur v predchadzajucom obdobi, a v nasledujucom mam 0, lebo povedzme som sa zobral na 1 rodnu dovolenku (alebo proste budem robit velmi pozvolna ak vobec, cize zisk bude nepatrny, napr 100eur alebo 0), tak potom kolko "prerobim" za to ze "nic nerobim" ?
len tak odhadom, aby som vedel, ako je to nastavene.

otazne je, ak planujem 1 rok nic nerobit, ci nie je vyhodnejsie zivnost zrusit (ak sa to da vobec), ale zas potom nemozem robit NIC, aj keby sa naskytla prilezitost a to je zle (nemyslim si ze budem na 1 rocnej dovolenke, no len teoretizujem, co ak sa nebude darit, lebo je to dost mozne, nic nie je iste..)
Mila123
02.12.11,20:37
od kedy sa podáva DP FO nie za kalendárny rok??????
bude sa ti počítať príjem od začiatku živnosti do 31 12 2011
tictac7
02.12.11,21:02
Cize ak si zalozim zivnost tento mesiac, tak od 1.7 budem mat uz "druhy rok" a tym padom platit odvody podla toho, co zarobim medzi dneskom a 30.6.2012 ? viď odpoveď Mila123, teda - príjmy sa počítajú za kalendárny rok (u FO)

edit:
preddavky na dan.
hm... cize ak mam zisk 100 000 eur v predchadzajucom obdobi, a v nasledujucom mam 0, lebo povedzme som sa zobral na 1 rodnu dovolenku (alebo proste budem robit velmi pozvolna ak vobec, cize zisk bude nepatrny, napr 100eur alebo 0), tak potom kolko "prerobim" za to ze "nic nerobim" ?
len tak odhadom, aby som vedel, ako je to nastavene. áno, platíš podľa predchádzajúceho DP

otazne je, ak planujem 1 rok nic nerobit, ci nie je vyhodnejsie zivnost zrusit (ak sa to da vobec), ale zas potom nemozem robit NIC, aj keby sa naskytla prilezitost a to je zle (nemyslim si ze budem na 1 rocnej dovolenke, no len teoretizujem, co ak sa nebude darit, lebo je to dost mozne, nic nie je iste..) je možné živnosť pozastaviť....vtedy síce neplatíš SP, ale na ZP a preddavky, neviem, či to má vplyv.....
SamuelSK
02.12.11,21:09
A ked je clovek na polovicnom ID, tak sa mu ulahci situacia len o tych zo 14% na 7% u ZP ?

No tak ta zivnost je dost sibenicna, ci len mne sa to zda take? Teda v porovnani so s.r.o..
Mila123
02.12.11,21:16
ako sa to vezme....záleží od problému, riziku ......
ak si na ČID preddavky na ZP by si nemusel platiť (dohodol by si sa so ZP na nulových preddavkov), ale neminie ťa RZZP.....a SP ? to záleží na príjme aký dosiahneš.....
KEJKA
03.12.11,07:47
neprerobíš, finančne ťa to samozrejme zaťaží, zober to tak, že na začiatku neplatíš nič, potom "doplácaš". Na druhej strane - si chránený v prípade nemoci, úrazu, počíta sa ti to platené obdobie do dôchodku..................to je zasa na diskusiu o výhodnosti, istote....
ale ak aj ten rok nezarobíš, tak tieto zaplatené odvody sú tvoj výdavok, v DPFO vykážeš stratu /nebudeš mať príjmy/, a v ďalšom-lepšom roku, si tieto výdavky odpočítaš, takže znížiš zisk.
Tie výdavky sa nestratia, akurát v dobrom roku, treba myslieť aj na budúce výdavky, naplánovať cash-flow..
Plánovanie je samozrejme potrebné aj v sro, v každom podnikaní.
Ak si zamestnaný, plánuješ o spôsobe použitia čistej mzdy, v podnikaní narábaš s brutto hodnotami, treba viac a inak kalkulovať.
SamuelSK
03.12.11,17:03
A kde mam zacat, ak chcem zalozit zivnost? Myslim ze na zaciatok to vychadza lepsie ako s.r.o - pretoze naklady su nizsie a kym sa clovek zoznami s podnikanim, atd..

Cize mozem mat zivnost povedzme jeden rok a potom zrusit a prejst na s.r.o ? Cize tymto by som "legalne obisiel" tie preddavky, ktore by som platil v druhy rok zivnostenskeho podnikania?
sroservis
05.12.11,19:52
áno, založenie živnosti je na rozbeh podnikania isto vhodnejšie (ak nemienite vykonávať nejaké rizikové podnikanie a teda ste schopný žiť s neobmedzeným ručením). Na stránke ministerstva vnútra je časť živnostenské podnikanie, sú tam tlačivá, prehľad voľných živností, remeselných aj viazaných. Musíte sa rozhodnúť, ktoré predmety si vyberiete (v čom chcete podnikať) a následne navštíviť živn. úrad v mieste Vášho bydliska (kde Vám tiež poradia). Ohlásenie živnosti je veľmi jednoduchý úkon. Termín začatia podnikania si môžte zvoliť. Živnostenský úrad zabezpečí registráciu aj na daňovom úrade (ak o to požiadate) aj v zdrav. poisťovni. Ak si budete zriaďovať aj prevádzkáreň je potrebné aj oznámenie obci a minimálne aj súhlas hygienika. Inak porovnanie podnikania na živnosť a sro z pohľadu rôznych apektov máme dosť komplexne spracované na našej stránke: http://www.sroservis.sk/zivnost-a-sro-zakladne-rozdiely.html
tosko333
10.12.11,09:28
Ahojte,

Neviem ci sa tato otazka hodi prave sem, ale vhodnejsiu kategoriu som zatial nenasiel :(

Od januara zacinam "pracovat na zivnost" pre spolocnost kde som doteraz pracoval ako riadny zamestnanec. Zaroven by som chcel zalozit S.R.O. pre svoje vlastne podnikanie.

Poradaci, chcem sa vas opytat -

Ako zacinajuci zivnostnik nemusim platit odvody do SP v prvom roku. V SRO, kde by som bol jedinym spolocnikom a konatelom by som si chcel sem tam vyplatit nepravidelnu odmenu. Z tohto prijmu musim zaplatit socialne aj zdravotne odvody? Ale zaroven sa to nebude vztahovat na moje zivnostenske podnikanie (ze aj z tych prijmov musim zacat platit SP v prvom roku, npr.)?

Ak by som si po roku vyplatil podiel na zisku, tam by som zaplatil iba 10% na zdravotne odvody, nie aj socialne, ano?


Dakujem velmi pekne!!
sroservis
11.12.11,12:46
Dobrý deň,

v podstate si aj sám odpovedáte. Sociálne odvody sa u živnostníkov platia zo sumy z príjmov dosiahnutých v predchádzajúcom kalendárnom roku a za predpokladu, že presiahnu stanovenú súhrnnú hranicu (za rok), v súčasnosti to je 3.949 Eur. Sociálne odvody zo živnosti teda prvý rok neplatíte. Pri zdravotných odvodoch by ste mali podľa môjho názoru (ak nepatríte do nejakej osobitnej kategórie - poistenec štátu) platiť preddavky v minimálnej výške (46 EUR mesačne).

Príjmy konateľa alebo spoločníka za jeho činnosť pre s.r.o. sú však považované za príjem zamestnanca a podliehajú sociálnym a zdravotným odvodom už pri ich výplate (t.j. priamo spoločnosť - s.r.o., ktorá tieto príjmy vypláca svojmu spoločníkovi alebo konateľovi) je povinná vykonať príslušné zrážky odvodov. Ak by Vám s.r.o. vyplácala príjem nepravidelne, platili by ste iba príspevky na dôchodkové poistenie a zdravotné poistenie.

Ak si spoločník s.r.o. nebude z tejto pozície vyplácať žiadne príjmy priebežne počas roka a po skončení kalendárneho roka si nechá vyplatiť len podiel na zisku - tento podiel na zisku podlieha zdravotnému odvodu (10%).

Pekný deň.
tosko333
12.12.11,19:55
Sroservis, dakujem velmi pekne za cas a konkretnu odpoved.