peter
18.05.04,06:45
Rozhodujem sa medzi sro a živnosťou, vie niekto poradiť koľko stojí sro: založenie, poplatky a dane ročne, odvody...
Braňo
18.05.04,05:08
Živnostenský list sa dá vybaviť za 1000 Sk kolok+50 Sk kolok výpis z registra trestov. S.r.o. sa zakladá najčastejšie notárskou zápisnicou u notára (okolo 15-20.000 Sk), ale je potrebné mať uričtú sumu na základné imanie (200.000,- Sk). Ďalej je potrebné vybaviť IČO, DIČ, pečiatky a podobne. :-)
jarina
21.05.04,07:41
Rozhodujem sa medzi sro a živnosťou, vie niekto poradiť koľko stojí sro: založenie, poplatky a dane ročne, odvody...
No ja som za posledny mesiac vybavila 2 s.r.o - cky ...
1. Prva sro mala jedneho spolocnika, ktory bol zaroven aj konatelom - Musite spisat zakladatelsku listinu, nemusi byt u notara, stoji to zbytocne vela penazi ... ja som ju spisla podla jedneho vzoru, treba ist na register trestov, dat si spravit 2x vypis z registra trestov (kolok je 100 Sk na jeden), potom treba zakladatelsku listinu 4x podpisat pred notarom, dalej treba pripojit vyhlasenie zakladatela, ze nefiguruje ako jediny spolocnik vo viac ako troch spolocnostiach, dalej treba prilozit vyhlasenia spravcu vkladu, ktorym mozete byt aj vy, ze vam do ruk bolo splatene zakladne imanie (najmenej 200.000, - Sk), nemusi to byt nikde na ucte, cize tiez peniaze v skutocnosti mat nemusite, dalej treba prilozit podpisovy vzor - to sa podpisuje pred notarom (treba to 2x), potom idete na zivnostensky register : tu nechate jednu zakladatelsku listinu , výpis z registra trestov, ak je sidlo spolocnosti ine ako vase trvale bydlisko - treba najomnu zmluvu, kolok je 1.000 Sk, vybavenie trva tak tyzden - dva.... To ci je uz zivnostensky list hotovy sa da zistit na stranke www.zrsr.sk . Potom ked mate zivnostensky register, tak si na stranke www.orsk.sk stiahnete tlacivo na obchodny register ... Formular na zapis s.r.o. do obchodneho registra. Toto treba vyplnit a podpisat pred notarom. Prilohy navrhu zapisu do OR su:
2x zakladatelska listina (1x do zbierky listin)
2x podpisovy vzor konateľa (1x do zbierky listin)
2x overena kopia zivnostenskeho opravnenia (1x do zbierky listin)
1x vyhlasenie zakladatela
1x prehlasenie spravcu vkladu
1x výpis z registra trestov

Toto treba podat na OR, prilozit kolky v hodnote 10.000 Sk, spolocnost vam zapisu do 5 dni - teda mali by podla noveho zakona (mne ju zapisali do 5 dni). Na obchodnom registri Vam pridelia ICO. Potom si idete prevziat na OR vypis z OR.
Dalej treba ist do banky, zalozit si ucet.
Potom treba ist s vypisom z OR a so zivnostenskym na prislusny danovy urad - zaregistrovat sa - tam vam pridelia DIC.
Mozete si podat aj ziadost o registraciu platitela DPH.
Potom si treba dat spravit peciatky a zacat podnikat.

Pri spolocnosti, kde su dvaja zakladatelia je postup takmer rovnaky, len treba spisat spolocensku zmluvu, nie zakladatelsku listinu ... to tiez staci spravit podla nejakeho vzoru , netreb s tym ist pravnikovi, lebo to je tak minimalne 10tis navyse.
Marian
21.05.04,10:08
Braňo a Jarina Ti to rozobrali po stránke financíí pri založení. Napriek tomu si urob s.r.o. - to sa oplatí z dlhodobého hľadiska - pri odvodoch do sociálneho zabezpečenia a zdravotného poistenia. Dane sú tie isté.
Dada
21.05.04,11:17
A určite je lepšia s. r. o., čo sa týka ručenia. Lebo živnostník ručí celým svojím majetkom, kým spoločník v s. r. o. len do výšky svojho nesplateného vkladu.
Jozef Mihál
21.05.04,18:51
Doporučujem s.r.o.
Pri aktuálne platných zákonoch o dani, o zdravotnom a sociálnom poistení, spoločník s.r.o. ušetrí veľké peniaze na odvodoch za seba v porovnaní s neborákom živnostníkom. Naviac nepriateľsky k živnostníkom definovaný zákon o dani z príjmov, pokiaľ ide o služobné cesty vlastným autom, diéty...
Richard
23.05.04,01:40
Rovnako odporúčam s.r.o.
Každopádne je to lepšie, lepšie sa reguluje a nepletie sa do osobného života ako živnosť :-)
Možno je však trochu náročnejšia na ovládanie legislatívy, účtovníctva atď. (pokiaľ sa na to nevyužívajú externé služby).
iva
24.05.04,10:49
Podnikateľ, ktorý doteraz podnikal ako FO - maloobchodná predajňa, má vysoké skladové zásoby (cca 2 mil.), záväzky a pohľadávky priebežne vyrovnávané, za posledné roky ustálený ročný zisk cca 120 - 150 tisíc.. Nie som si istá, či je v takomto prípade teraz vhodné prejsť na s.r.o. - veď by FO musela predať s.r.o. všetky zásoby a to spolu zo ziskom zdaniť, nehovoriac o následnej daň. kontrole. Takto síce zásoby tiež zdaní, keďže prechádza na PU, ale až o rok neskôr a niekde som sa dočítala, že by toto zdanenie za poč.stav zásob pri prechode na PU malo byť rozložené do viacerých rokov.
Ala
24.05.04,11:56
Podľa môjho názoru musíte zvážiť, či budete musieť byť platiteľom DPH, ak Váš obrat nepresiahne zákonnom určený limit, /najlepšie je nebyť platiteľom DPH,lebo predpokladám, že Vy budete iba malý živnostník, nie veľký podnikteľ, azda časom sa uvidí..../ potom doporučujem ostať byť živnostníkom a viesť JU. Je viac možnosti, ako si upraviť zisk.
ANNA
24.05.04,11:56
Súhlasím s Ivou, že FO môže na konci roka značne ovplyvniť svoj hospodársky výsledok. Ale i tak si myslím, že sro je výhodnejšia. Aj tak od 2004 musia všetci platci DPH viesť podvojné účtovníctvo, a odvodové zaťaženie konateľov je v sro nižšie.
Fany
27.05.04,08:08
Aké je vlastne odvodové zaťaženie konateľa, ktorý nemá žiadny iný príjem, nieje zamestnancom sro, ani živnostníkom? Dá si povedzme minimálnu mzdu.
Fany
27.05.04,08:12
Založte s.r.o., je to vlastne nový subjekt a zásoby môžete odkupovať postupne, aby ste si regulovali zisk vo FO. Všetko nové prijímajte už do s.r.o. a tak môžete aj v priebehu 2-3 rokov eliminovať daň z príjmu FO. Istotne tam máte možnosť ešte uplatňovať nejaké odpisy... Keď bude FO čistá, môžte ju zrušiť.
Jozef Mihál
27.05.04,08:33
Pre Fany -
konateľ s.r.o., ktorý nemá pracovnú zmluvu a poberá nejakú odmenu z s.r.o. za prácu konateľa, neplatí z tejto odmeny sociálne poistenie. Platí sa len zdravotné poistenie a to najmenej zo základu 3000 Sk mesačne - konateľ 4%, s.r.o. ako "zamestnávateľ" 10%.
To že neplatí sociálne, má samozrejme svoje negatívne dôsledky - nebežia mu "roky" pre starobné poistenie, nemá nárok na nemocenské atď.

Ak môžem poradiť, "top" nastavenie výšky odmeny je presne 3040 Sk mesačne - platí sa spolu 14% na zdravotné, žiadne sociálne, nulová daň z príjmu a k tomu ešte spĺňa podmienku nároku na daňový bonus...
jess
29.05.04,13:35
Vďaka za podrobný postup JARINA. Aj ja si idem založiť s.r.o. a teraz viem ako sa orientovať a čo všetko na to treba. Tie peniaze /200000,-SK/, že fakticky nie sú, nikto nekontroluje ? Mám maloobchod a tie tržby sú tento rok strašné.
jess
06.06.04,12:06
Jarina, prosím ťa pošli mi informácie, keď zakladám s.r.o. s 2-mi spoločníkmi, čo všetko mi k tomu treba a koľko krát. Veľmi pekne Ti ďakujem.

QUOTE=jarina]No ja som za posledny mesiac vybavila 2 s.r.o - cky ...
siman01
22.07.04,04:22
Chcel by som sa opytat k tej najomnej zmluve kvoli sidlu spolocnosti. Podpisuje sa medzi buducim statutarom /a ako sa v pripade na tejto zmluve oznaci/ a spolocnostou, ktora prenajima, alebo ako fyzicka osoba nepodnikatel s prenajimatelom. Alebo sa zmluva moze podpisat az po vydani zivnostenskeho opravnenia.

Dakujem za info :)
ANNA
22.07.04,05:18
Podľa mojich skúsenosti to záleží na miestnej príslušnosti registra. U nás som musela predložiť podpísanú nájomnu zmluvu o budúcej zmluve. Ale tu na porade som niekde čítala, že ju nežiadali. S toho usudzujem, že záleží na pracovníkovi na registra. Takže podpisuje ju nájomca ( FO, PO ) a prenajímateľ ( budúci )
siman01
22.07.04,08:28
takze ked ma konatel napr. mesacnu odmenu 500,- SKK mesacne, tak neodvadza nic /je to jeho jediny naklad/? Teda nemusi sa ani nikde registrovat ? Pokial je zamestnany /popri podnikani/ dokladuje to do danoveho priznania ako iny prijem ?

Este jedna otazka plati to obdobne aj pri prokuristovi ?

b.
Janca
04.08.04,09:07
to Jarina.
Zvazujem prejst zo zivnosti na s.r.o. ale z rodinnych dovodov. Stiahla som si formulare z www.orsr.sk, avsak nenasla som vzor toho prehlasenia, ze mam tych
200 tis. Sk a dalsie potrebne doklady. Ak by to bolo mozne, prosim Ta o zaslanie
takehoto vzoru na moju adresu sendy@nextra.sk. Tiez by som Ta chcela poziadat
o konzultaciu, ci si nechat zivnost do konca roka a popritom rozbehnut tu s.r.o., alebo komplet prejst na s.r.o. a ake to ma uctovne a danove dopady. Dakujem za nazor a Tvoj cas.
hron
08.08.04,13:34
Podnikateľ, ktorý doteraz podnikal ako FO - maloobchodná predajňa, má vysoké skladové zásoby (cca 2 mil.), záväzky a pohľadávky priebežne vyrovnávané, za posledné roky ustálený ročný zisk cca 120 - 150 tisíc.. Nie som si istá, či je v takomto prípade teraz vhodné prejsť na s.r.o. - veď by FO musela predať s.r.o. všetky zásoby a to spolu zo ziskom zdaniť, nehovoriac o následnej daň. kontrole. Takto síce zásoby tiež zdaní, keďže prechádza na PU, ale až o rok neskôr a niekde som sa dočítala, že by toto zdanenie za poč.stav zásob pri prechode na PU malo byť rozložené do viacerých rokov.
Zaujimave, na toto som nenasiel ziadnu odpoved. A pritom je tam vlastne najvacsia "hrozba"? Ako je to s DPH fyzickej osoby? Ak si urobi PU len pre novu PO, tak 1. januara teda bude musiet vratit 380.000 DPH, ktore ma v zasobach? O odpisovanych investiciach nevraviac - tie mozu byt este vyssie.
A vracia z nich DPH. Cize len prechod na PU nestaci, musi byt bezpodmienecne aj prechod FO na PU - tak mi to vychadza...
jess
08.08.04,14:56
Však jasné. Každá FO - platiteľ DPH musí od 1.1.2005 prejsť povinne na PU! Potom bude aj FO viesť PU aj s.r.o..
Janca
09.08.04,04:03
to JESS:
Uvazujem tiez zalozit s.r.o. ako 1 spolocnik z rodinnych dovodov a preto som tiez poprosila Jarinu o nejake veci ale v inom prispevku. Vzory ziadosti mam stiahnute z internetu Obch. registra, ale neviem, ako maju vyzerat tie ostatne prehlasenia, ze mam v hotovosti ZI a tiez som chcela vediet nazor, ci musim vratit zivnost, alebo by bolo lepsie ju ponechat do konca roka. Preto Ta chcem poprosit o postupenie informacii od Jariny na moj domaci e-mail: sendy@nextra.sk. Zatial dakujem.
jess
09.08.04,08:26
Žiaľ, Jarina sa mi neozvala. Prehlásenie o ZI má byť v znení /vyhlásenie správcu vkladu/, že ti bolo do rúk vložené imanie v takej a takej výške. Inak, ak si preštuduješ Obchodný zákonník §105 ... , tak tam je všetko, čo má byť v spoloč.zmluve a aké prílohy. Na ostatné veci Ti odpovedať neviem, lebo aj ja som z toho .... . Na inom mieste som dala takúto otázku, ale zatiaľ mi nik neodpovedal. Pekný deň!
Hlinkovx
10.08.04,05:09
napíšte mi svoje e-mail adresy vzory Vám pošlem
Janca
10.08.04,07:50
Hlinkovx, ocenujem Tvoju ponuku a hned ju aj vyuzivam.
Janca - sendy@nextra.sk.
riuska
11.08.04,09:56
Ak mozem poprosit, aj mne by si poslala tie vzory? dxc@zoznam.sk , dakujem.
tana
11.08.04,10:30
napíšte mi svoje e-mail adresy vzory Vám pošlem
Mozem aj ja poprosit o tie vzory?
valentova@bentel.sk
Ďakujem!
Ruzickova
13.08.04,10:49
Aj ja si prosim tie vzory. Diky
renataruzickova@post.sk
Pepko
21.08.04,11:13
Posli mi prosim ta tie vzory. Dakujem

p.sklenka@slovanet.sk
ajacik
22.08.04,11:01
prosim, posli to aj mne. ale ako sukromnu spravu. To je jednoduchsie, nie? Dakujem
Hlinkovx
23.08.04,04:55
napíš mi do súkromných správ e-mail, pošlem ti to.
Julča
02.09.04,12:25
Súhlasím s Ivou, že FO môže na konci roka značne ovplyvniť svoj hospodársky výsledok. Ale i tak si myslím, že sro je výhodnejšia. Aj tak od 2004 musia všetci platci DPH viesť podvojné účtovníctvo, a odvodové zaťaženie konateľov je v sro nižšie.
Mohli by ste mi ako začiatočníčke bližšie povedať, ako FO môže ovplyvniť hospodársky výsledok, samozrejme, že chcem vedieť len tie legálne možnosti. Mňa čaká totiž prvé daňové priznanie a už teraz mám z toho vetry.
Ďakujem.
Danka Kosibová
03.09.04,09:55
aj ja si prosim "vzory" na mail: danuska79@pobox.sk

dakujem velmi pekne
Hlinkovx
03.09.04,12:20
to je link, kde su vsetky vzory, ktore som mala, uverejnene.

http://www.porada.sk/showthread.php?t=1642
siman01
05.09.04,05:29
Ahojte :),
nemate niekto vzor - podpisovy vzor konatelov ?
Dakujem
FAA
04.10.04,18:24
Prosím Vás neviete mi niekto povedať aký zmysel má pokračovanie FO ako s.r.o. s tým istým IČOm? Nebolo by jednoduchšie len založiť s.r.o. a prípadne zruššiť FO. Ďakujem. faa
elPi
05.10.04,03:28
Tvoja otázka nemá zmysel - FO nemôže pokračovať pod tým istým IČOm ako SRO. To nie je možné tak akosi "pretransformovať", ako keď právnická osoba mení formu napr. SRO na AS.
SRO naozaj treba založiť ako nový subjekt a potom previesť na ňu zmluvné vzťahy, predať zásoby, prípadne postúpiť pohľadávky, pristúpiť k záväzkom, ....
;)
FAA
05.10.04,05:19
Tiež som mal o tom pochybnosti. Bezpečnejšie je zazložiť novú PO a odkúpiť zásoby a majetok, všetko povyrovnávať, a ukončiť, alebo prerušiť živnosť. Len som zvedavý, kedy naši parlamentní fešáci budú reagovať na to množstvo vznikajúcich sro a pošlú ich zákonom do smútku. Ďakujem.faa
Janca
05.10.04,05:21
Chcela by som naviazat na ten prechod z FO na s.r.o. Pravnicka radi predat firmu teda vsetok majetok FO na novu s.r.o. Vie mi niekto povedat vyhody a nevyhody tohoto prechodu. Totiz ako FO mam zakupeny nejaky HM, software, zmluvy, poistky. Ako by to vyzeralo keby doslo napr. k splynutiu ? Financny pohlad. Nemam skusenost s predajom podniku, ale myslim, ze ako FO by som ho musela dat do prijmov a ako s.r.o. ho mozem dat do nakladov. Dik.
elPi
05.10.04,05:43
O tých výhodách a nevyhodách sa tu písalo už skôr alebo v inej téme, skús pohľadať.
Pri tom "prechode" z FO na právnickú osobu (sro) ide o to, že tieto formy sú "nekompatibilné". Preto treba tú sro založiť.
Okrem predaja je tu ešte jedna možnosť okrem predaja majetku pre sro, že FO do svojej novej sro svoj majetok vloží ako nepeňažný vklad ZI. Podrobnosti viď ObchZ.

To FAA:
Práve som si založil sro s absulútne serióznymi úmyslami, to by som fakt smútil keby ...:(
Janca
05.10.04,09:52
Myslela som, ze pockam do juna a potom v klude zrusim zivnost a vytvorim s.r.o., ale ak schvalia novelu o zdrav. poisteni tak potom pri subehu /co je moj pripad/ z tych par supov zo SZCO budem musiet odvadzat nekrestanske peniaze, hoci prijem mi na mesiac nevychadza zatial ani 3.000 Sk. Tak asi moc nenaspekulujem. Takiez prerusenie zivnosti nie je dovod na neplatenie odvodov. Vlastne ma k tej s.r.o. dotlacia.
FAA
09.10.04,19:52
Myslela som, ze pockam do juna a potom v klude zrusim zivnost a vytvorim s.r.o., ale ak schvalia novelu o zdrav. poisteni tak potom pri subehu /co je moj pripad/ z tych par supov zo SZCO budem musiet odvadzat nekrestanske peniaze, hoci prijem mi na mesiac nevychadza zatial ani 3.000 Sk. Tak asi moc nenaspekulujem. Takiez prerusenie zivnosti nie je dovod na neplatenie odvodov. Vlastne ma k tej s.r.o. dotlacia.
Ja som živnosť prerušil a odhlásil sa zo soc.poist. i zdr.poist.
dev
11.10.04,15:01
Ahojte!

Pri zalozeni s.r.o.-cky aky stary moze byt Vypis z reg.trestov?
Druha vec, na koho urobit Najomnu zmluvu, kedze firma este neexistuje?

Dakujem
elPi
11.10.04,16:45
Výpis z RT max 3 mesiaceAd Nájomná zmluva - existencia spoločnosti má dva časové momenty:
- založenie spoločnosti (dátum spísania spoločenskej zmluvy) a
- vznik spoločnosti (dňom zápisu do OR).

Keď je spoločnosť založená a v spoločenskej zmluve sa dohodli na sídle, tak prví konatelia spoločne (alebo len jeden, ak je sám) môžu uzavrieť nájomnú zmluvu (bude potrebná aj pre vydanie živnostenského listu)
;)
LIkvidator
18.10.04,12:34
Vyhody s.r.o.:

Nieje potrebné platiť odvody vypočítavane zo zisku, ale len podľa určenej mzdy.
Konateľ nieje v zamestnaneckom pomere - tj. nemusí sa za neho platiť nič.
S.r.o. za svoje závazky ručí svojim majetkom a tak je majetok spoločníkov chránený.

Proste ak niekto chche začať podnikať, jednoznačne s.r.o., možno "drobný" opravári, a poskytovateia malých služieb, nech ostanú živnostníkmi. Ak ich odvody nezničia.

Pri založení s.r.o. je potrebné:
- výpis z RT pre konateľa spoločnosti (max 3 mesiace)
- kolok 10.000 Sk (na zápis v OR)
- Kolok 1.000 Sk (vydanie ŽL)
- cca 10.000 - spísanie potrebných dokumentov
- Základné imanie spoločnosti možno splatit postupne preto nieje potrebných hnet 200.000 Sk pri založení spoločnosti.
- Nájomná zmluva na sidlo spoločnosti (inak riadna hlúposť, dufam že v novele zákona to vyriešia) je potrebná len v prípade ak spoločnost sídli na inej adrese ako je adresa trvalého pobytu konateľa spoločnosti. V takomto prípade je potrebné aby nájomna zmluva obsahovala súhlas prenajímateľa s umiestnením sídla spoločnosti. Túto zmluvu vyžaduje iba živnostenský orgán.
elPi
18.10.04,15:48
Ad náklady na založenie spoločnosti:
Nemusíte chodiť k notárovi, overovanie podpisov a listín stačí urobiť na matrike - je to o dosť lacnešie.
Ak ste schopní si porobiť sami všetky dokumenty, tak bez právnika a notára to je spolu cca 13 tis. Sk (vrátane základného imania {Hehe}) .
viktoria
19.10.04,05:13
Vyhody s.r.o.:


- Základné imanie spoločnosti možno splatit postupne preto nieje potrebných hnet 200.000 Sk pri založení spoločnosti.

Za aký čas je potrebné splatiť základné imanie?
Janca
19.10.04,05:15
Posledna moja znalost je, ze pri zalozeni s.r.o. jednoosobovym spolocnikom musi byt splatene cele, pri 2 a viacerych musi byt splatenych 30% ZI a zbytok do 5 rokov a to uz bez poplatkov za zapis tychto zmien.
Zuzana Puklušová
22.10.04,06:34
to HLINKOVX:

Len dnes som objavila túto zaujímavú tému. Prosím ťa o zaslanie tých vzorov. Ďakujem. puklus@centrum.sk
jovanni
23.10.04,11:47
napíšte mi svoje e-mail adresy vzory Vám pošlem
mozes prosim aj mne? dakujem.

mokos@incredible.sk
filipes
30.10.04,10:20
Vyhody s.r.o.:

- Nájomná zmluva na sidlo spoločnosti (inak riadna hlúposť, dufam že v novele zákona to vyriešia) je potrebná len v prípade ak spoločnost sídli na inej adrese ako je adresa trvalého pobytu konateľa spoločnosti. V takomto prípade je potrebné aby nájomna zmluva obsahovala súhlas prenajímateľa s umiestnením sídla spoločnosti. Túto zmluvu vyžaduje iba živnostenský orgán.
Opat asi zalezi od prislusneho spravneho organu. V mojom pripade napriek tomu, ze sa trvaly pobyt konatela zhodoval so sidlom, ziadali LV (list vlastnictva) alebo najomnu zmluvu. Kedze v tej dobe som LV nemal nakolko byt este nebol v OV tak som podpisal najomnu zmluvu na 0 Sk a ta tetuskam na obvodnom urade stacila.
kori
10.11.04,09:34
nemate niekto vzor zakladatelskej listiny(pri jedoosobovej sroň. Alebo sa to dá jedine notarskou zapisnicou?Prip vzory vyhlaseni spravcu vkladu a vyhlasenia ze nie je jediny spolocnik vo viac ako3 spoloc.(taktiez pri jedoosobovej sro)
Albert
10.11.04,22:08
Ahoj jess, ja som tu nový a len teraz som si prečítal túto spravu. Platí to ešte stále,
že FO až je platcom DPH musí mať od 01.01.2005 PU. Za skorú odpoved, dakujem.
estim
11.11.04,05:53
Ahoj Albert, aj ja som tu nová. Ustanovenie o povinnom prechode na PU bolo zo zákona vypustené, takže nie. Inak už to bolo spomínané vyššie. :o
jess
11.11.04,05:57
Ako píše Estim, povinnosť FO /platcu DPH, ktorý viedol JU/ prejsť na PU od 1.1.2005 je zrušená.
alena
11.11.04,06:01
najnovšia skúsenosť zo živnostenského úradu v Bratislave: syn ako jediný spoločník zakladal teraz s.r.o.. so sídlom v mieste trvalého bydliska. Ako majiteľka bytu som mu napísala prehlásenie, že súhlasím so sídlom s.r.o. na uvedenej adrese, priložil k tomu kópiu listu vlastníctva a stačilo to. Prehlásenie nemuselo byť ani overené.
kori
11.11.04,06:40
alena prosím ťa nemáš zor synovej zakladateľskej listiny, alebo nevieš náhodou či si ju môžem vyhotoviť aj ja alebo musí byť formou notárskej zápisnice.ďakujem
Daska
08.12.04,09:20
napíšte mi svoje e-mail adresy vzory Vám pošlem
mozem aj ja poprosit a tie vzory, aj ked ste ich slubili dakedy v auguste, vtedy som namala o porade ani paru a aj ja sa rozhodujem, ze zalozim s. r. o.
dakujem, maj mail: ekonz@atlas.sk
radorohal
28.01.05,10:25
napíšte mi svoje e-mail adresy vzory Vám pošlem
PLEASE posli aj mne radorohal@yahoo.com
petra.richterova
30.01.05,10:36
ahojte som tu nová. tiež ma veľmi zaujala táto téma lebo chcem práve založiť s.r.o. zo zahraničnou spoluúčasťou. ako to funguje na u nás. sú tam iné poplatky, čo všetko potrebujem vybaviť. ako je to s odvodmi? Môže si občan inej krajiny EU založiť s.r.o. sám? ďakujem.
zajkulka
27.02.05,20:26
Ahoj.

Staci citat poriadne [Vzory zmluv a tlaciv]:
;)
http://www.porada.sk/showthread.php?t=1642

Bye
jph
06.04.05,17:48
Aj ja poprosiiiiiiim: jph@pobox.sk
Vevey
20.04.05,20:02
najnovšia skúsenosť zo živnostenského úradu v Bratislave: syn ako jediný spoločník zakladal teraz s.r.o.. so sídlom v mieste trvalého bydliska. Ako majiteľka bytu som mu napísala prehlásenie, že súhlasím so sídlom s.r.o. na uvedenej adrese, priložil k tomu kópiu listu vlastníctva a stačilo to. Prehlásenie nemuselo byť ani overené.
A budes z toho mat nejake dalsie povinnosti? Myslim vyssia dan za byt alebo to uvadzas i v danovom priznani? Aku mate medzi sebou zmluvu? Mozes ju sem prilepit (teda po vymazani osobnych udajov)?
alena
21.04.05,04:46
nemame ziadnu zmluvu, nic mi neplati, takze ziadne povinnosti mi z toho neplynu, akurat som na postovu schranku nalepila stitok s nazvom firmy
Suzi
26.04.05,19:45
Alenka, treba toto prehlasenie pri zakladani s.r.o. predlozit aj na Obchonom registri? Musi mat prehlasenie nejaku predpisanu formu? Alebo postacuje len jednoducho: "Dolupodpisany vlastnik nehnutelnosti YX suhlasi so sidlom s.r.o. na danej adrese." ? Dakujem :)
petra:-)
27.04.05,04:44
Myslím, že takéto vyhlásenie vlastníka nehnuteľnosti treba predkladať aj pri zápise do OR. Vzor prikladám:
:)
Suzi
27.04.05,14:25
Dakujem velmi pekne :), dufam, ze to aj ja s tou s.r.o. nakoniec uspesne zvladnem a budem Vam tiez vediet poradit... Pekny den!
Vevey
02.05.05,15:54
Vyhlasenie vlastnika sa odovzda len na zivnostenskom. Kedze je v zivnostenskom liste adresa, uz sa vyhlasenie na OR neodovzdava, ani vo vyhlaske 25/2002 nie je vymenovane.
NKI
09.07.05,15:58
Však jasné. Každá FO - platiteľ DPH musí od 1.1.2005 prejsť povinne na PU! Potom bude aj FO viesť PU aj s.r.o..Nie je to tak, FO platiteľ DPH môže aj naďalej účtovať v sústave jednoduchého účtovníctva!
Zuzka
09.07.05,16:34
Nie je to tak, FO platiteľ DPH môže aj naďalej účtovať v sústave jednoduchého účtovníctva!Neprečítal (a) si si celú tému, to je informácia z 8.8.2004, ktorú jess uvádzala, 11.11.2004 už píše :
"Ako píše Estim, povinnosť FO /platcu DPH, ktorý viedol JU/ prejsť na PU od 1.1.2005 je zrušená".

Pozri príspevok č. 55
kotlebova.jana
16.11.05,17:08
Prosím Vás, nemohla by ste mi poslať vzor zakladateľskej aj spoločenskej zmluvy. Budem vám veľmi vďačná.Andrea z TN.
mironaj
04.12.05,21:36
Ako vlastne vyzerá Vyhlásenie o splatení vkladu s.r.o.?
mironaj
05.12.05,05:54
Som zamestnancom školy - vychovávateľ, tu odvadzam všetky odvody (zdrav., dôch.,nezamest.,a invalid.poist). S viacerými spoločníkmi sa chystame založiť sro. Chcem sa opýtať, 1. čo je pre mňa lepšie byť v sro konateľom alebo spoločníkom? 2. Kde má byť uvedená (zapísaná) dohoda medzi spoločníkmi o percentuálnych podieloch na zisku (v budúcnosti a ak budú), podľa vloženia vkladu do sro? 3. Je dobré (správne), ak sa ešte pred založením spoločníci dohodnú okrem odmeny (mzdy) aj na percentualnych podieloch? 4. Podiely môžu byť iba ročné alebo aj mesačné?
ajobs
05.12.05,22:11
Som zamestnancom školy - vychovávateľ, tu odvadzam všetky odvody (zdrav., dôch.,nezamest.,a invalid.poist). S viacerými spoločníkmi sa chystame založiť sro. Chcem sa opýtať, 1. čo je pre mňa lepšie byť v sro konateľom alebo spoločníkom? 2. Kde má byť uvedená (zapísaná) dohoda medzi spoločníkmi o percentuálnych podieloch na zisku (v budúcnosti a ak budú), podľa vloženia vkladu do sro? 3. Je dobré (správne), ak sa ešte pred založením spoločníci dohodnú okrem odmeny (mzdy) aj na percentualnych podieloch? 4. Podiely môžu byť iba ročné alebo aj mesačné?
1. to, či chceš byť spoločníkom aj konateľom, závisí od dohody medzi vami (spoločníkmi), ak budeš konateľ, budeš v zmysle Obchodného zákonníka štatutárnym orgánom firmy spolu s valným zhromaždením, čiže budeš bezprostredne riadiť firmu a ovplyvňovať jej chod, zodpovedať za vedenie účtovníctva, atď. Ako spoločník budeš spolumajiteľom firmy podľa výšky vkladu do základného imania, ale nemusíš vlastne zasahovať priamo do riadenia firmy - naviac ak by si bol konateľ, musíš dať pozor na konflikt záujmov so zamestnaním,
2. dohoda o základných veciach s.r.o. (výška zákl. imania-min. 200.000 Sk, každý spoločník aspoň 30.000 Sk, predmet podnikania, rozdelenie právomocí spoločníkov a konateľov, spôsob tvorby fondov, rozdeľovanie zisku, spôsoby scudzovania obchodného podielu apod.) bude uvedená v spoločenskej zmluve, na ktorej znení sa dohodnú všetci spoločníci a ktorí ju podpíšu (podpisy musia byť overené pre registrový súd),
3. spoločníci sa MUSIA dohodnúť na výške svojich podielov najneskôr pri zostavení a podpísaní spoločenskej zmluvy, na výške platov sa v zásade dohodnúť nemusia, to závisí od toho, či budú mať s vlastnou firmou aj pracovnú, alebo iba obchodnú zmluvu. Navyše spoločník, ak nie je konateľom ani zamestnancom nemusí mať s vlastnou s.r.o. žiadnu zmluvu,
4. neviem, ako to myslíš s podielmi, či môžu byť mesačné alebo ročné.
Vklad, ktorý sa pôsobením v zapísanej s.r.o. mení na obchodný podiel nemusí byť splatený vcelku, ale musí byť pred zápisom spoločnosti splatený u jednotlivých spoločníkov aspoň v sume 30%, pričom pri zápise do OR musí byť hodnota splatených peňažných aj nepeňažných vkladov všetkých spoločníkov aspoň 100.000 Sk.
Ak myslíš na podiely na zisku, tie môžu byť vyplácané iba ak dosiahne spoločnosť zisk, a tento môže byť vyplácaný iba ročne po skončení účtovného obdobia a po súhlase valného zhromaždenia s.r.o.

Nenahnevaj sa, mám pre teba jednu radu - vidím, že podľa charakteru otázok si v tejto oblasti (neviem, ako tvoji spoločníci) úplný začiatočník, preto odporúčam najskôr preštudovať dôsledne najmä Obchodný zákonník v časti, ktorá sa venuje s.r.o. ( §§ 105-153 ), aspoň niečo z daňových, sociálnych a zdravotných zákonov (ohľadne odvodov), a veľmi precízne zvážiť všetky aspekty spoločenskej zmluvy, a spolupôsobenia ostatných spoločníkov. Je to veľmi dôležité. Ak budú ďalšie otázky, rád zodpoviem.
mironaj
06.12.05,10:46
Vďaka a ešte raz vďaka... Práve preto, že som úplný začiatočník sa pýtam bez ostýchu aj, na prvý pohľad pre skúsených, na smiešne otázky. Viem, že tieto otázky sú a budú pre mňa rozhodujúce, teda veľmi dôležité. Beriem si k srdcu tvoje odporučanie a určite si detailne preštudujem Obchod.zakonník a zvlášť spomínaný §... Ešte raz díky ajobs.
symona
06.12.05,12:04
Ja by som okrem naštudovania Obchodného zákonníka odporúčala obrátiť sa sa šikovného právnika, ktorý sa zaoberá obchodným právom a má skúsenosti so zakladaním firiem. Určite nielen poradí ale príslušné dokumenty aj vypracuje. Nie sú to síce malé finančné náklady, ale myslím si, že je to spoľahlivé riešenie.
ajobs
06.12.05,12:32
Vďaka a ešte raz vďaka... Práve preto, že som úplný začiatočník sa pýtam bez ostýchu aj, na prvý pohľad pre skúsených, na smiešne otázky. Viem, že tieto otázky sú a budú pre mňa rozhodujúce, teda veľmi dôležité. Beriem si k srdcu tvoje odporučanie a určite si detailne preštudujem Obchod.zakonník a zvlášť spomínaný §... Ešte raz díky ajobs.

Nie je začo, rád som pomohol. A na ocenenie dobrej rady máme na Porade body, stačí len stlačiť tlačidlo $ (!@#$) :) ;)
mironaj
06.12.05,14:26
Práve v tom to je "nájsť šikovného právnika" pre obchodné právo. Odkiaľ ja mám vedieť, že práve onen je šikovný? Veď každý právnik sa tvari, že je ten najšikovnejší... Ajobsko ja ani smajliky tu neviem použiť... hľadal som a na nič som neprišiel... jedine, že ti davam súhlasy... Prosím ukaž mi ako použiť smajliky... Díky
iva
06.12.05,15:24
Prosím, viete mi niekto potvrdiť, že poplatok (v kolkoch) za zápis novej s.r.o.-čky do OR od nového roku bude 25.000 Sk (namiesto terejších 10.000 )?
ajobs
07.12.05,08:00
Prosím, viete mi niekto potvrdiť, že poplatok (v kolkoch) za zápis novej s.r.o.-čky do OR od nového roku bude 25.000 Sk (namiesto terejších 10.000 )?

Neviem o tom nič, myslím, že je to kačica:confused:
ajobs
07.12.05,08:05
Práve v tom to je "nájsť šikovného právnika" pre obchodné právo. Odkiaľ ja mám vedieť, že práve onen je šikovný? Veď každý právnik sa tvari, že je ten najšikovnejší... Ajobsko ja ani smajliky tu neviem použiť... hľadal som a na nič som neprišiel... jedine, že ti davam súhlasy... Prosím ukaž mi ako použiť smajliky... Díky

Ak odpovedáš na príspevok s CITOVANÍM, smajlíkov nájdeš hneď na ploche vľavo od písania príspevku, pridávaš ich kliknutím.

Body, teda tie dolárovky čo som napísal dávaš pri príspevku od príslušného autora, pod menom je vedľa svetielka, čo svieti zelene (ak si pripojený), alebo tmavo (ak nie si pripojený), taký oranžový štvorček. Stačí naň kliknúť, a body dostáva príslušný autor príspevku.:) :rolleyes: :cool: ;)
mironaj
08.12.05,11:27
Ďakujem, zajtra ideme spísať spoločenskú zmluvu... Prečítal som si niečo z OZ zatiaľ §105 až 120... dnes cez noc by som mal stihnúť do § 153, teda do konca. Nerobím si ilúzie, že sa na mňa prilepí všetko..., ale niečo sa už prilepilo a zdá sa mi, že to ide pekne hoci pomaly... až sa zdá, že podnikať bude tá najjednoduchšia vec na svete..., pravdaže viem, že som práve vyslovil najväčšiu hlúposť... xaxa
ajobs
08.12.05,11:38
Ďakujem, zajtra ideme spísať spoločenskú zmluvu... Prečítal som si niečo z OZ zatiaľ §105 až 120... dnes cez noc by som mal stihnúť do § 153, teda do konca. Nerobím si ilúzie, že sa na mňa prilepí všetko..., ale niečo sa už prilepilo a zdá sa mi, že to ide pekne hoci pomaly... až sa zdá, že podnikať bude tá najjednoduchšia vec na svete..., pravdaže viem, že som práve vyslovil najväčšiu hlúposť... xaxa

Precízne upravte najmä vzťahy medzi spoločníkmi, rozdelenie zisku, práva a povinnosti, možnosti prevodu obchodného podielu na tretie osoby, spôsob dedenia obchodného podielu, hlasovacie práva. Želám úspešné podnikanie.:)
juliska
08.12.05,11:41
Súhlasím s Ivou, že FO môže na konci roka značne ovplyvniť svoj hospodársky výsledok. Ale i tak si myslím, že sro je výhodnejšia. Aj tak od 2004 musia všetci platci DPH viesť podvojné účtovníctvo, a odvodové zaťaženie konateľov je v sro nižšie.
Prečo by mal viesť plátca DPH FO podvojné? Ten zákon bol predsa, ak sa nemýlim zrušený.
ajobs
08.12.05,11:52
Prečo by mal viesť plátca DPH FO podvojné? Ten zákon bol predsa, ak sa nemýlim zrušený.

Nemusí, povinnosť sa vzťahuje iba na PO zapísané v OR.
iva
08.12.05,19:25
Prečo by mal viesť plátca DPH FO podvojné? Ten zákon bol predsa, ak sa nemýlim zrušený. Ak sa pozrieš na začiatok tejto témy - tá otázka aj prvé odpovede sú z prvého polroku minulého roku (2004). A vtedy to bolo tak, že všetci platcovia DPH od 1.1.2005 budú musieť viesť PU. Toto zrušili až niekedy v 11/2005.
ajobs
09.12.05,11:46
Ak sa pozrieš na začiatok tejto témy - tá otázka aj prvé odpovede sú z prvého polroku minulého roku (2004). A vtedy to bolo tak, že všetci platcovia DPH od 1.1.2005 budú musieť viesť PU. Toto zrušili až niekedy v 11/2005.

11/2004:) ;)
michelle
09.01.06,19:47
ajobs, je možné do spoločenskej zmluvy zakomponovať, aby konateľ bol neodvolateľný, resp. aspoň potrebuje súhlas 2 z 3 spoločníkov
mám ešte jednu otázku, čo "presne" robí prokurista? V obchodnom zákonníku som sa dočítala, že je zodpovedný za právne úkony - ale ako sa tom myslí?
STRELEC
09.01.06,20:40
ajobs, je možné do spoločenskej zmluvy zakomponovať, aby konateľ bol neodvolateľný, resp. aspoň potrebuje súhlas 2 z 3 spoločníkov
mám ešte jednu otázku, čo "presne" robí prokurista? V obchodnom zákonníku som sa dočítala, že je zodpovedný za právne úkony - ale ako sa tom myslí?
Aj keď nie som ajobs, otázka ma zaujala a dovolím si odpovedať.
Prokúra (od toho odvodené: prokurista) je forma plnej moci. Je to vlastne niečo ako "generálna" plná moc, ktorú spoločník, podnikateľ, spoločníci udelia prokuristovi. Ten podpisuje za firmu všetky právne akty ako sú v právomociach štatutára - konateľa. Prokurista sa zapisuje do obch. registra a platnosť udelenia prokúry je až dňom zapísania do OR SR.
V zákone je jedno obmedzenie pre prokuristu a to, že nesmie predávať alebo zaťažovať bremenom nehnuteľný majetok spoločnosti, kde vykonáva prokúru, ak poverenie prokúrou nestanoví inak.
Funkcia prokuristu nie je u nás veľmi zaužívaná. Človek sa s tým málokedy stretne a to aj preto, lebo overenie podpisov na dohode o plnej moci je značne rýchlejšie, jednoduchšie a lacnejšie. Pre zriadenie prokúry je napr. dôvod v podobe potreby dlhodobého výkonu funkcie. Môže ním byť napríklad riaditeľ spoločnosti, ktorý nie je z nejakého dôvodu konateľom. a pod.

K druhej otázke (z môjho pohľadu): spôsob odvolania konateľa, potrebný počet hlasov na valnej hromade, resp. iné podmienky sú vecou spoločenskej zmluvy. "Neodvolateľnosť" by bola snáď príliš veľkým prejavom nedôvery, resp. opatrnosti voči svojím spoločníkom. Navyše napr. pri konaní preukázateľne v neprospech spoločnosti je možné dosiahnúť zrušenie funkcie konateľa aj súdne, pokiaľ by to nešlo inak.
ajobs
09.01.06,21:26
Aj keď nie som ajobs, otázka ma zaujala a dovolím si odpovedať.
Prokúra (od toho odvodené: prokurista) je forma plnej moci. Je to vlastne niečo ako "generálna" plná moc, ktorú spoločník, podnikateľ, spoločníci udelia prokuristovi. Ten podpisuje za firmu všetky právne akty ako sú v právomociach štatutára - konateľa. Prokurista sa zapisuje do obch. registra a platnosť udelenia prokúry je až dňom zapísania do OR SR.
V zákone je jedno obmedzenie pre prokuristu a to, že nesmie predávať alebo zaťažovať bremenom nehnuteľný majetok spoločnosti, kde vykonáva prokúru, ak poverenie prokúrou nestanoví inak.
Funkcia prokuristu nie je u nás veľmi zaužívaná. Človek sa s tým málokedy stretne a to aj preto, lebo overenie podpisov na dohode o plnej moci je značne rýchlejšie, jednoduchšie a lacnejšie. Pre zriadenie prokúry je napr. dôvod v podobe potreby dlhodobého výkonu funkcie. Môže ním byť napríklad riaditeľ spoločnosti, ktorý nie je z nejakého dôvodu konateľom. a pod.

K druhej otázke (z môjho pohľadu): spôsob odvolania konateľa, potrebný počet hlasov na valnej hromade, resp. iné podmienky sú vecou spoločenskej zmluvy. "Neodvolateľnosť" by bola snáď príliš veľkým prejavom nedôvery, resp. opatrnosti voči svojím spoločníkom. Navyše napr. pri konaní preukázateľne v neprospech spoločnosti je možné dosiahnúť zrušenie funkcie konateľa aj súdne, pokiaľ by to nešlo inak.

Súhlasím so všetkým so Strelcom a dodávam, že slovo "neodvolateľný" evokuje skôr staré, zašlé časy, keď mnoho funkcionárov bolo takmer neodvolateľných.
Naozaj, existuje množstvo legálnych spôsobov v precizovaní spoločenskej zmluvy, ktorá pevnejšie zakotví postavenie konateľa. Ale podnikať (alebo začínať podnikanie) s vedomím, že jeden spoločník (ak to chápem správne), ktorý je aj konateľom má výsadnejšie postavenie ako jeho zvyšní partneri, nebudí určite v ich očiach veľký pocit dôvery.
Ale všetko sa dá dohodnúť v spoločenskej zmluve, ak je vôľa spoločníkov nájsť konsenzus.
michelle
10.01.06,09:52
ďa-ku-jem
vám všetkým za výklad pojmovň
Strelec - je potrebné o pokuristovi sa zmieniť aj v spoločenskej zmluve? ako že ho spol. vôbec bude mať, a že ním bude jeden zo spoločníkov?
michelle
10.01.06,09:54
ešte mi prosím poraďte, ktorý zákon sa zmieňuje o prokuristovi, obchodný zákonník?
Evanka
10.01.06,12:14
Súhlasím s príspevkom 89 a doplním
Prokúra je osobitný druh plnej moci – zmluvného zastúpenia – v obchodných vzťahoch, upravená v § 14 a v § 31 a nasl. ObchZ. Udelenie prokúry je účinné od zápisu do obchodného registra. Návrh na zápis prokúry do obchodného registra musí obsahovať u prokuristu jeho meno, priezvisko, bydlisko, dátum narodenia a rodné číslo, deň vzniku funkcie, uvedenie spôsobu jeho konania za podnikateľa. Návrh musí byť úradne overený + 2000,- Sk kolok.
Pri konateľovi sa do obchodného registra zapisuje spôsob, akým koná v mene spoločnosti, zatiaľ čo pri prokuristovi sa zapisuje spôsob jeho podpisovania za spoločnosť (spôsob, ako robí podpis), a len v prípade, ak je prokuristov viac, zapisuje sa určenie, či ide o prokúru samostatnú alebo spoločnú.
Prokúra a všetko s tým súvisiace by malo byť doplnené na základe dodatku aj v spoločenskej zmluve. Novela zákona uložila osobám zapísaným v obchodnom registri povinnosť, po každej zmene, ktorá bude vykonaná či už v spoločenskej zmluve alebo stanovách, uložiť ju do zbierky listín spolu s úplným znením zmenenej spoločenskej zmluvy alebo s úplným znením zmenených stanov.
ata
24.03.06,13:04
mohla by som poprosiť aj ja o vzory formalít potrebných k založeniu s.r.o
simon@oravanet.sk
Daska
24.03.06,14:02
teraz vo februari som uspesne zalozila sro za pomoci porady (ako inak :o) a za to velmi pekne dakujem, usetrila som zhruba 20 000,- Sk, potrebovala som ku tomu vsetky dokumenty 2x s overenym podpisom + kopiu ZL + kolok 10 000,-:
ata
24.03.06,14:29
Dasi,dakujem tiež sa rozhodujeme pre s.r.o,takže dobrá rada prišla v pravú chvíľu.Len neviem ,ako je to v tom prípade s účtovníctvom.Môže byť JU? Nie sme platcami DPH.
Daska
24.03.06,14:36
Nie musi byt PU

este doplnim:
zakon o uctovnictve 431/2002 Z. z. v zneni nesk. predpisov

§ 9
Účtovné sústavy

(1) Účtovná jednotka je povinná účtovať v sústave podvojného účtovníctva s výnimkou podľa odseku 2.
(2) V sústave jednoduchého účtovníctva môže účtovať
a) podnikateľ, ktorému to umožňuje osobitný predpis, 16)
b) fyzická osoba [§ 1 ods. 1 písm. a) bod 3],
c) príspevková organizácia, ktorej zriaďovateľom je obec alebo vyšší územný celok, ak nepodniká
a ak objem jej ročného rozpočtu výdavkov nepresahuje 500 000 Sk,
d) občianske združenie, ich organizačné zložky, ktoré majú právnu subjektivitu, organizačné
zložky Matice slovenskej, ktoré majú právnu subjektivitu, združenia právnických osôb, pozemkové
spoločenstvá, spoločenstvá vlastníkov bytov a nebytových priestorov, neinvestičné fondy a
neziskové organizácie poskytujúce všeobecne prospešné služby; ak nepodnikajú a ak ich príjmy
nedosiahli v predchádzajúcom účtovnom období 3 000 000 Sk,
e) cirkev a náboženská spoločnosť, ich orgány a cirkevné inštitúcie, ktoré majú právnu
subjektivitu; ak nepodnikajú a ak nie sú príjemcami dotácií (grantov) zo štátneho rozpočtu.
ata
24.03.06,14:43
Dakujem....,idem lúštiť zákon
andrea33
28.03.06,09:19
tiez sa rozhodujem medzi sro a zivnostou. ja som v sucasnosti szco, uz druhy rok si uplatnujem pausalne vydavky, a vychadzaju mi z toho paradne dane aj odvody. takze zvazujem prechod na sro, prip. zachovanie zivnosti a pridanie sro - zmyslom by malo byt rozdelenie prijmu na dve casti (neviem este v akom pomere - podla toho, co by ma najviac danovo a odvodovo odlahcilo). moj hruby prijem sa pohybuje od 500 do 600 tisic a realne vydavky mam do 100 tisic. zaroven by som si chcela vziat ako FO hypoteku na byvanie a teda si potrebujem zachovat co najvyssie prijmy. poradite mi niekto?
ajobs
28.03.06,19:09
tiez sa rozhodujem medzi sro a zivnostou. ja som v sucasnosti szco, uz druhy rok si uplatnujem pausalne vydavky, a vychadzaju mi z toho paradne dane aj odvody. takze zvazujem prechod na sro, prip. zachovanie zivnosti a pridanie sro - zmyslom by malo byt rozdelenie prijmu na dve casti (neviem este v akom pomere - podla toho, co by ma najviac danovo a odvodovo odlahcilo). moj hruby prijem sa pohybuje od 500 do 600 tisic a realne vydavky mam do 100 tisic. zaroven by som si chcela vziat ako FO hypoteku na byvanie a teda si potrebujem zachovat co najvyssie prijmy. poradite mi niekto?

Určite s.r.o.:)
andrea33
29.03.06,09:21
Diky, ajobs. Mohli by ste to trosku rozviest? Je lepsie k 30.6. zrusit zivnost a zastavit odvody do SP a k 1.7. zalozit sro? alebo radsej podrzat zivnost napr do konca roka a zrusit ju az neskor? a je pre mna ako uplneho laika v PÚ vhodne viest si ucto sama alebo to radsej zverit uctovnikovi? a kolko by ma to mesacne/rocne mohlo stat, tz sro jeden spolocnik, zaroven konatel s pracovnou zmluvou v sro?:confused:
ajobs
29.03.06,10:25
Diky, ajobs. Mohli by ste to trosku rozviest? Je lepsie k 30.6. zrusit zivnost a zastavit odvody do SP a k 1.7. zalozit sro? alebo radsej podrzat zivnost napr do konca roka a zrusit ju az neskor? a je pre mna ako uplneho laika v PÚ vhodne viest si ucto sama alebo to radsej zverit uctovnikovi? a kolko by ma to mesacne/rocne mohlo stat, tz sro jeden spolocnik, zaroven konatel s pracovnou zmluvou v sro?:confused:

1. lepšie ako zrušiť živnosť je k 30.6.2006 túto pozastaviť (dá sa aj na dlhšie obdobie, ale minimálne do konca roka) a postupne presmerovať kontrakty zo živnosti na s.r.o.,
2. s.r.o. by mohla byť založená aj napr. k 1.7.2005,
3. odporúčam nechať si viesť podvojné učto kvalifikovaným účtovníkom,
4. cena za vedenie PÚ je väčšinou daná dohodou a závisí od množstva vecí (počtu účtovných položiek, spracovanie dph, či je v tom sklad a vedenie skladových záznamov, spracovanie knihy jázd na firemné vozidlá a pod.). Spravidla za kompletné vedenie mzdovej agendy 1 zamestnanca je suma cca 200-300 Sk/mesačne. To účto pre s.r.o. je v rozmedzí 2000-5000 Sk/mesačne podľa náročnosti a objemu agendy, viac pozri v téme "Pošuškajte, koľko pýtať".
andrea33
29.03.06,13:24
Diky za odpoved.
1. moja zivnost je zamerana iba na jediny druh cinnosti, fungujem na faktury a mam iba jednu zmluvu o spolupraci, ktoru kazdorocne obnovujem - asi by nebol problem tuto zmluvu ukoncit a podpisat novu so sro. zvysok mojich klientov su sice dlhodobe vztahy, ale zalozene iba na tych vztahoch, ziadne zmluvy. su to sro, ktore by pravdepodobne so zmenou odosielatela faktury nemali problem. ide mi v zasade o to, aby som sa co najskor zbavila platenia odvoch v takej vyske ako to je teraz - samozrejme nebudem robit zbrkle rozhodnutia, kto. by som mohla o rok-dva lutovat
3. precitala som si porady o PU a naozaj nemam chut sa miesat do remesla inym, radsej za to zaplatim
4. k cene za PU - pozriem do inych porad
ajobs
29.03.06,15:44
Diky za odpoved.
1. moja zivnost je zamerana iba na jediny druh cinnosti, fungujem na faktury a mam iba jednu zmluvu o spolupraci, ktoru kazdorocne obnovujem - asi by nebol problem tuto zmluvu ukoncit a podpisat novu so sro. zvysok mojich klientov su sice dlhodobe vztahy, ale zalozene iba na tych vztahoch, ziadne zmluvy. su to sro, ktore by pravdepodobne so zmenou odosielatela faktury nemali problem. ide mi v zasade o to, aby som sa co najskor zbavila platenia odvoch v takej vyske ako to je teraz - samozrejme nebudem robit zbrkle rozhodnutia, kto. by som mohla o rok-dva lutovat
3. precitala som si porady o PU a naozaj nemam chut sa miesat do remesla inym, radsej za to zaplatim
4. k cene za PU - pozriem do inych porad

Želám ti dobré rozhodnutia.:)
tomko
05.04.06,12:04
Zdravím,
rozhodujem sa či zameniť živnosť za s.r.o. (jednoosobova z.r.o., kde by som bol zaroven konatelom a daval by som si minimalnu mzdu).
Otazka: akym najvhodnejsim sposobom je mozne tahat z tej s.r.o. peniaze na moje zivotne potreby. Pri zivnosti to nebol problem, peniaze som si jednoducho z uctu vytiahol a uctovnicka mi to zauctovala ako osobnu spotrebu.
Ak som to spravne pochopil, podiel na zisku sa da vyplatit az po uzavreti DP.
Dakujem za odpoved,
Tomas S.
KEJKA
05.04.06,12:08
Zdravím,
rozhodujem sa či zameniť živnosť za s.r.o. (jednoosobova z.r.o., kde by som bol zaroven konatelom a daval by som si minimalnu mzdu).
Otazka: akym najvhodnejsim sposobom je mozne tahat z tej s.r.o. peniaze na moje zivotne potreby. Pri zivnosti to nebol problem, peniaze som si jednoducho z uctu vytiahol a uctovnicka mi to zauctovala ako osobnu spotrebu.
Ak som to spravne pochopil, podiel na zisku sa da vyplatit az po uzavreti DP.
Dakujem za odpoved,
Tomas S.
presne tak ak budeš minimalizovať náklady, budeš maximalizovať zisk, po zdanení je tvoj, už dalšej dani nepodlieha. Týmto sposobom ušetríš na odvodoch. V prípade pN, budeš bez prostriedkov - nebudeš mať nemocenské, resp. málo.

pri vhodnej činnosti si môžeš vystavovať a nechať preplácať cesťáky na súkromné auto -cca 10 Sk za km. (PHM + 6,20 Sk) Ale aj to s mierou.
ajobs
05.04.06,13:43
presne tak ak budeš minimalizovať náklady, budeš maximalizovať zisk, po zdanení je tvoj, už dalšej dani nepodlieha. Týmto sposobom ušetríš na odvodoch. V prípade pN, budeš bez prostriedkov - nebudeš mať nemocenské, resp. málo.

pri vhodnej činnosti si môžeš vystavovať a nechať preplácať cesťáky na súkromné auto -cca 10 Sk za km. (PHM + 6,20 Sk) Ale aj to s mierou.

Dokedy toto bude platiť, nevie nik.
ajobs
05.04.06,13:47
Zdravím,
rozhodujem sa či zameniť živnosť za s.r.o. (jednoosobova z.r.o., kde by som bol zaroven konatelom a daval by som si minimalnu mzdu).
Otazka: akym najvhodnejsim sposobom je mozne tahat z tej s.r.o. peniaze na moje zivotne potreby. Pri zivnosti to nebol problem, peniaze som si jednoducho z uctu vytiahol a uctovnicka mi to zauctovala ako osobnu spotrebu.
Ak som to spravne pochopil, podiel na zisku sa da vyplatit az po uzavreti DP.
Dakujem za odpoved,
Tomas S.

Môžeš si dať konateľskú odmenu, z ktorej platíš iba zdravotné poistenie. Akúkoľvek - malú či veľkú. Z minima, to znamená 1 Sk budeš platiť ZP 2 Sk, pri maxime (napr. 150.000 Sk) budeš platiť 4748 Sk (zamestnávateľ, teda s.r.o.) + 1899 Sk (konateľ).
tomko
05.04.06,13:49
presne tak ak budeš minimalizovať náklady, budeš maximalizovať zisk, po zdanení je tvoj, už dalšej dani nepodlieha. Týmto sposobom ušetríš na odvodoch. V prípade pN, budeš bez prostriedkov - nebudeš mať nemocenské, resp. málo.

pri vhodnej činnosti si môžeš vystavovať a nechať preplácať cesťáky na súkromné auto -cca 10 Sk za km. (PHM + 6,20 Sk) Ale aj to s mierou.

Bohuzial cestaky u mna neprichadzaju do uvahy ... a aj s podielom na zisku to nie je najidealnejsie, pretoze ak tomu dobre rozumiem, mohol by som si ho vyplatit pre rok 2006 az po DP v roku 2007. Mzdu ako zamestnanec (konatel) by som si dal minimalnu (napr 7000,-)
ajobs
05.04.06,13:57
Bohuzial cestaky u mna neprichadzaju do uvahy ... a aj s podielom na zisku to nie je najidealnejsie, pretoze ak tomu dobre rozumiem, mohol by som si ho vyplatit pre rok 2006 az po DP v roku 2007. Mzdu ako zamestnanec (konatel) by som si dal minimalnu (napr 7000,-)

Nemusíš byť zamestnanec, pozri môj príspevok vyššie.
KEJKA
05.04.06,18:01
ďakujem... a predbežne si daj konateľskú odmenu, popri minimálnych odvodoch zaplatíš DPFO. Ten prvý rok vydržíš. A druhý rok už žiješ zo zisku, ak ho vyprodukuješ v dostatočnej miere.
1marl
09.05.06,11:42
No ja som za posledny mesiac vybavila 2 s.r.o - cky ...
1. Prva sro mala jedneho spolocnika, ktory bol zaroven aj konatelom - Musite spisat zakladatelsku listinu, nemusi byt u notara, stoji to zbytocne vela penazi ... ja som ju spisla podla jedneho vzoru, treba ist na register trestov, dat si spravit 2x vypis z registra trestov (kolok je 100 Sk na jeden), potom treba zakladatelsku listinu 4x podpisat pred notarom, dalej treba pripojit vyhlasenie zakladatela, ze nefiguruje ako jediny spolocnik vo viac ako troch spolocnostiach, dalej treba prilozit vyhlasenia spravcu vkladu, ktorym mozete byt aj vy, ze vam do ruk bolo splatene zakladne imanie (najmenej 200.000, - Sk), nemusi to byt nikde na ucte, cize tiez peniaze v skutocnosti mat nemusite, dalej treba prilozit podpisovy vzor - to sa podpisuje pred notarom (treba to 2x), potom idete na zivnostensky register : tu nechate jednu zakladatelsku listinu , výpis z registra trestov, ak je sidlo spolocnosti ine ako vase trvale bydlisko - treba najomnu zmluvu, kolok je 1.000 Sk, vybavenie trva tak tyzden - dva.... To ci je uz zivnostensky list hotovy sa da zistit na stranke www.zrsr.sk (http://www.zrsr.sk) . Potom ked mate zivnostensky register, tak si na stranke www.orsk.sk (http://www.orsk.sk) stiahnete tlacivo na obchodny register ... Formular na zapis s.r.o. do obchodneho registra. Toto treba vyplnit a podpisat pred notarom. Prilohy navrhu zapisu do OR su:
2x zakladatelska listina (1x do zbierky listin)
2x podpisovy vzor konateľa (1x do zbierky listin)
2x overena kopia zivnostenskeho opravnenia (1x do zbierky listin)
1x vyhlasenie zakladatela
1x prehlasenie spravcu vkladu
1x výpis z registra trestov

Toto treba podat na OR, prilozit kolky v hodnote 10.000 Sk, spolocnost vam zapisu do 5 dni - teda mali by podla noveho zakona (mne ju zapisali do 5 dni). Na obchodnom registri Vam pridelia ICO. Potom si idete prevziat na OR vypis z OR.
Dalej treba ist do banky, zalozit si ucet.
Potom treba ist s vypisom z OR a so zivnostenskym na prislusny danovy urad - zaregistrovat sa - tam vam pridelia DIC.
Mozete si podat aj ziadost o registraciu platitela DPH.
Potom si treba dat spravit peciatky a zacat podnikat.

Pri spolocnosti, kde su dvaja zakladatelia je postup takmer rovnaky, len treba spisat spolocensku zmluvu, nie zakladatelsku listinu ... to tiez staci spravit podla nejakeho vzoru , netreb s tym ist pravnikovi, lebo to je tak minimalne 10tis navyse.

Este by som dodal, ze po vzniku s.r.o. treba dat zaregistrovat na ziv. urade inspekcnu knihu, 50,- Sk kolok + kniha cca. 120,- Sk pre pripadne kontroly. zvyknu sa na tom odbavovat ak ju nemate.
jaromir
09.05.06,16:58
Hlinkovx, poprosim ta o tie vzory,vdaka.
rumanovsky@zoznam.sk
Hlinkovx
09.05.06,17:41
Jaromir tu sú tie vzory..kedy si mal problém so stiahnutím...tak ti ich pošlem...
http://www.porada.sk/showthread.php?p=10559#post10559
keď tak mi daj vedieť..
tých vzorov je tu viac
napr. aj tu
http://www.porada.sk/t94-p10-sro-vs-ivnos.html
elims
18.05.06,09:39
mozem aj ja poprosit o tie vzory? elims@post.sk Dakujem!
vronk
18.05.06,10:50
konateľ s.r.o., ktorý nemá pracovnú zmluvu a poberá nejakú odmenu z s.r.o. za prácu konateľa, neplatí z tejto odmeny sociálne poistenie. Platí sa len zdravotné poistenie a to najmenej zo základu 3000 Sk mesačne - konateľ 4%, s.r.o. ako "zamestnávateľ" 10%.

Ak môžem poradiť, "top" nastavenie výšky odmeny je presne 3040 Sk mesačne - platí sa spolu 14% na zdravotné, žiadne sociálne, nulová daň z príjmu a k tomu ešte spĺňa podmienku nároku na daňový bonus...

prosim vas, v com je trik?
ako moze niekto "vyzit" z 3040 sk mesacne?
ak som spravne pochopil, nema predsa ziadne dalsie prijmy...
ajobs
18.05.06,13:20
prosim vas, v com je trik?
ako moze niekto "vyzit" z 3040 sk mesacne?
ak som spravne pochopil, nema predsa ziadne dalsie prijmy...

Môže mať predsa úspory, príjmy z nájmov, kapitálového majetku, z daňových rajov a pod.:)
elims
02.06.06,08:53
Prosim Vas. Mozno uz ale prilis, prilis spekulujem. Je mozne zahrnut do spolocenskej zmluvy vyhlasenie 136 aj vyhlasenie 112? Naco zbytocne tolko papierov, ak sme traja spolocnici a zaroven konatelia? Podpisovy vzor moze byt tiez pre vsetkych na jednom "lajstri", alebo kazdy osobitne?

Dakujem
Mats
19.08.06,18:12
Ja by som okrem naštudovania Obchodného zákonníka odporúčala obrátiť sa sa šikovného právnika, ktorý sa zaoberá obchodným právom a má skúsenosti so zakladaním firiem. Určite nielen poradí ale príslušné dokumenty aj vypracuje. Nie sú to síce malé finančné náklady, ale myslím si, že je to spoľahlivé riešenie.

Ešte k tomu si treba naštudovať žvnostenský zákon a verím že pre šikovného človeka s dobrým rozhľadom a skusenosťami to nemusí byť problém a ušetrí min. 10-15 tisíc SKK. Právnik rovnako vezme už zaužívaný spôsob a len doplní potrebné veci... Jeho devízou je len skúsenosť so zakladaním a teda šetrí čas...
risino
07.09.06,09:44
Ahoj,

Na www.obcan.sk som nasiel toto usmernenie o vydani zivnosti pre pravnicku osobu:

pripojí vyhlásenie zodpovedného zástupcu o tom, že nie je členom dozornej rady (alebo iného kontrolného orgánu) tejto právnickej osoby, a o tom, že nemá súdom alebo správnym orgánom určený zákaz činnosti týkajúci sa prevádzkovania živnosti,

pripojí súhlas zodpovedného zástupcu s ustanovením do funkcie

pripojí vyhlásenie o skutočnostiach, že prevádzkovať živnosť jej neobmedzujú alebo nevylučujú osobitné zákony, na jeho majetok nebol ukončený konkurz, po dobu troch rokov po ukončení konkurzu alebo po opätovnom potvrdení núteného vyrovnania, nie však skôr ako po jednom roku od vyporiadania jej záväzkov, ktoré sa viažu ku konkurzu podľa právoplatného rozvrhového uznesenia súdu (ak podnikateľ spôsobil konkurz alebo nútené vyrovnanie úmyselne, môže prevádzkovať živnosť najskôr po piatich rokoch od úplného vyporiadania jeho záväzkov, ktoré sa viažu ku konkurzu podľa právoplatného rozvrhového uznesenia súdu); to isté platí aj v prípade, ak sa v uvedenej dobe navrhlo vyhlásenie konkurzu, návrh sa však zamietol pre nedostatok majetku dostačujúceho aspoň na úhradu trov konania; podnikateľ taktiež predkladá vyhlásenie o tom, že mu súd alebo správny orgán neuložil zákaz činnosti týkajúci sa prevádzkovania živnosti, ktorý by trval. (http://portal.gov.sk/Portal/sk/Default.aspx?CatID=41&etype=2&aid=313)

Chcel som sa opytat, ci tieto vyhlasenia su na ohlasovacom formulari alebo ich treba mat samostatne pripravene na papieri (nebodaj este aj overeny podpis)

alebo sa to netyka prave zakladanej s.r.o, ktoru zaklada jediny spolocnik a konatel zaroven?

vdaka
Ralf
12.09.06,18:04
Este by som dodal, ze po vzniku s.r.o. treba dat zaregistrovat na ziv. urade inspekcnu knihu, 50,- Sk kolok + kniha cca. 120,- Sk pre pripadne kontroly. zvyknu sa na tom odbavovat ak ju nemate.

Prosimta, pri zakladani SROcky musi byt predlozeny vypis z registru trestov cisty?alebo je to jedno a ide ciste o to aby mali šašovia prehlad?
Vdaka.
Danila
12.09.06,18:10
Prosimta, pri zakladani SROcky musi byt predlozeny vypis z registru trestov cisty?alebo je to jedno a ide ciste o to aby mali šašovia prehlad?
Vdaka. Skús uhádnuť, prečo asi tí podľa Teba šašovia vyžadujú výpis z registra trestov. Áno aj, aj o to ide. Alebo - práve o to.
Ralf
13.09.06,18:39
Noo, myslel som ze len chcu mat co najviac informacii o zakladatelovi s.r.ocky, ze vysledok hadam nezavazi az natolko aby mu ju nedovolili zalozit.Kazdopadne diky bejby:)
olap
27.09.06,17:21
Zdravím,
rozhodujem sa či zameniť živnosť za s.r.o. (jednoosobova z.r.o., kde by som bol zaroven konatelom a daval by som si minimalnu mzdu).
Otazka: akym najvhodnejsim sposobom je mozne tahat z tej s.r.o. peniaze na moje zivotne potreby. Pri zivnosti to nebol problem, peniaze som si jednoducho z uctu vytiahol a uctovnicka mi to zauctovala ako osobnu spotrebu.
Ak som to spravne pochopil, podiel na zisku sa da vyplatit az po uzavreti DP.
Dakujem za odpoved,
Tomas S. Prosím Vás niekoho o odpoveď na tento problém, z doterajších odpovedí som sa pravdupovediac veľa nedozvedel. Konkretizujem, Som SZČO, vediem JU, ak chcem dostať peniaze z firmy, ale zároveň aby boli naďalej učtovne firme k dospozicii, stači ak skočim do banky vyberiem hotovosť (aj kartou) a v JU zaučtujem cez priebežnu operaciu ako prevod hotovosti do pokladne. Peniaze sa sice minu ale v JU su akože v pokladni a su použiteľné pre daňuvu optimalizaciu a podobne. Povedme na konci roka dam jeden vyber s veľkou sumou z pokladne ako osobna spotreba a je to ok. Zmyslom môjho dotazu je, či sa to takto da robiť aj v PU v ramci s.r.o., Rozdiel by bol len v tom že po daňovom priznaní by sa podiel na zisku vyplacal čiastočne z učtu a čiastočne z hotovostnej pokladne (t.j. z už minutých peňazí). Týmto spôsobom by sa podľa mňa dali povedzme počas prveho roka ťahať peniaze na osobnu spotrebu z s.r.o. Ide o to že odmena konateľovi by bola nízka, cca 3000 Sk. Prosim Vás všetkých Poraďákov o komentár. Ešte Vás poprosím o odkazy na témy týkajúce sa možnej fakturácie medzi SZČO a s.r.o, ak konateľ s.r.o. je ta ista osoba ako SZČO, ak nejaké sú. Zatiaľ sa mi ich nepodarilo nájsť. Pekne ďakujem.
Luci M
23.10.06,18:36
Ahojte, som absolutne milo prekvapena, ze som objavila takuto stranku, kde si ludia perfektne radia.. vopred dakujem vsetkym, ktori tu pridavaju prispevky ale hlavne mudre slova. Prave sa chystam zalozit jednoosobovu s.r.o.cku - vzor zakladatelskej listiny uz mam odtialto. Aj zakony som studovala. Dokonca uz mam aj stiahnute a vacsinou vyplnene vsetky tlaciva. Takze diiiiiiiiiik.... za to ze to nemusim krvopotne ziskavat po uradoch.
Ale este som sa nedopatrala k jednej veci - ide o viazanu zivnost - otvaram si lekaren - odbornym zastupcom - zodpovednym farmaceutom chcem byt ja - len musim este v januari spravit atestaciu a az potom poziadat o licenciu. Chcem sa spytat - aky postup mam volit na zivnostenskom urade a obchodnom registri a vobec vsade - priestory uz totiz mam a chcem zacat aj s vybavovanim uveru a zariadovanim .... poradite mi niekto? d a k u j e m ! :)
Petra79
24.10.06,07:15
pokial este nemas licenciu, tak ak to spravne chapem, nemozes byt ani zodpovedny zastupca...takze ani ZU ti nevystavi ziv.opravnenie pokial mas viazanu zivnost...po ziskani licencie chod na ZU poziadaj o ziv.opravnenie, s ktorym ides na OR do podatelne a cakas ci ti to schvalia...
co sa tyka uveru... podnikatelske uvery su podmienene vypisom z OR, takze neviem aky uver planujes, ale asi budes potrebovat vypis z OR
Luci M
25.10.06,06:03
Dakujem ti Petra za odpoved. Vies, moje uvazovane je asi o tom, ze chcem zalozit s.r.o.cku, cim skor, aby som v jej mene mohla konat, a myslim si, ze ZU by mi mohol zapisat vsetky cinnosti (kupa a predaj tovaru atd...), okrem poskytovania lekarenskej starostlivosti. To by som dala doplnit, ked uz bude licencia. len neviem, aky je postup a postoj ZU a OR k takemuto rieseniu. Mozem mat tu lekarensku cinnost napisanu uz v zakladatelskej listine? alebo vsetko a pre vsetky urady to doplnat dodatocne (a asi aj s dalsimi poplatkami a overovaniami)?
Co sa tyka uveru - pokial postavim dobry podnikatelsky plan a mam cim rucit - zalozit - viem, ze sa da cerpat z roznych zdrojov. Len to uz potrebujem zacat rozbiehat a teda nechcem cakat do vydania licencie .... Dik za odpoved
Petra79
25.10.06,08:53
zapisat si mozes dat vsetky volne zivnosti, co sa tyka viazanej tu doplnis neskor...to sa da, ale co sa tyka zakladatelskej listiny na OR ti ju kontroluju celu od A po Z takze tam nedavaj lekarensku cinnost. To vsetko si doplnis, ked budes mat papier...sice to nieco stoji, ale urcite ta to nezabije :-)
tak vela zdaru
*Fénix
28.10.06,15:20
Prosím Vás niekoho o odpoveď na tento problém, z doterajších odpovedí som sa pravdupovediac veľa nedozvedel. Konkretizujem, Som SZČO, vediem JU, ak chcem dostať peniaze z firmy, ale zároveň aby boli naďalej učtovne firme k dospozicii, stači ak skočim do banky vyberiem hotovosť (aj kartou) a v JU zaučtujem cez priebežnu operaciu ako prevod hotovosti do pokladne. Peniaze sa sice minu ale v JU su akože v pokladni a su použiteľné pre daňuvu optimalizaciu a podobne. Povedme na konci roka dam jeden vyber s veľkou sumou z pokladne ako osobna spotreba a je to ok. Zmyslom môjho dotazu je, či sa to takto da robiť aj v PU v ramci s.r.o., Rozdiel by bol len v tom že po daňovom priznaní by sa podiel na zisku vyplacal čiastočne z učtu a čiastočne z hotovostnej pokladne (t.j. z už minutých peňazí). Týmto spôsobom by sa podľa mňa dali povedzme počas prveho roka ťahať peniaze na osobnu spotrebu z s.r.o. Ide o to že odmena konateľovi by bola nízka, cca 3000 Sk. Prosim Vás všetkých Poraďákov o komentár. Ešte Vás poprosím o odkazy na témy týkajúce sa možnej fakturácie medzi SZČO a s.r.o, ak konateľ s.r.o. je ta ista osoba ako SZČO, ak nejaké sú. Zatiaľ sa mi ich nepodarilo nájsť. Pekne ďakujem.

Tiež by ma zaujímali odpovede na otázky od olapa ako zákonne postupovať.
romanpp
28.10.06,16:55
Dá sa všetko.
SZČO a s.r.o. si môžu fakturovať bez problémov.
rennka
28.11.06,17:51
Vie mi prosim niekto poradit:5 rokov som SZCO a chcem prejst na s.r.o. Je tento prevod mozny len k zaciatku roka /k 1.1./, alebo je to mozne aj pocas kal. roka? Ako sa postupuje pri prevode majetku? Mam aj 2 zamestncov, a ako spolocnika by som chcela jedneho clena svojej rodiny. Priblizne za ake casove obdobie sa to vsetko da vybavit? Mam sancu to stihnut k 1.1.2007. Dakujem za radu.
ajobs
28.11.06,17:54
Vie mi prosim niekto poradit:5 rokov som SZCO a chcem prejst na s.r.o. Je tento prevod mozny len k zaciatku roka /k 1.1./, alebo je to mozne aj pocas kal. roka? Mam 2 zamestncov, a ako spolocnika by som chcela jedneho clena svojej rodiny. Priblizne za ake casove obdobie sa to da vybavit? Neviem ci to stihnem k 1.1.2007. Dakujem.

Najlepšie je to k 1.1. nového roka, aj keď to je iba praktické riešenie, nie je ničím v zákone podporené. Ak máš pripravené veci k založeniu spoločnosti, dá sa to stihnúť cca za 2 týždne. Prečítaj si príspevky k založeniu s.r.o. na Porade, ak bude konkrétna otázka, rád zodpoviem.
PCnity
04.01.07,21:21
Zdravim...

Co sa tyka postupu zakladania s.r.o. sa nic nezmenilo? Postupy su stale aktualne?

Som student a chcel by som si zalozit s.r.o. z cisto technickych dovodov. Ako mozem postupovat aby som co najmenej platil? Ide mi pritom hlavne o pravidelne platby, nie o zakladanie.

Ak som z toho vsetkeho spravne pochopil, na zalozenie s.r.o. staci cca 15 000 SK (kolky, ...). Zakladne imanie v skutocnosti mat nemusim, kedze by som bol sam jeho spravcom... Je to pravda?

Ak mozem otazku... Ake su nutne naklady na s.r.o. ? Je mozne ze by som si ako konatel nedaval ziadnu odmenu a tak sa uplne vyhnut soc/zdrav odvodom?

Rocny obrat spolocnosti bude cca 40 000 SK. Povodne som chcel zivnost, pre s.r.o. som sa rozhodol kvoli buducnosti.

Ak mate rady, sem s nimi :) Som vdacny za vsetko.
k.i.n.o.
04.01.07,21:36
Zdravim...

Co sa tyka postupu zakladania s.r.o. sa nic nezmenilo? Postupy su stale aktualne?
V poslednom čase sa nič nezmenilo, záleží na tom, čo je pre teba aktuálne. Tu na porade nájdeš, čo potrebuješ.

Som student a chcel by som si zalozit s.r.o. z cisto technickych dovodov. Ako mozem postupovat aby som co najmenej platil? Ide mi pritom hlavne o pravidelne platby, nie o zakladanie.
Na poplatkoch pri založení sa ušetriť nedá, iba na nákladoch za vypracovanie zakladateľskej listiny, návrhu na zápis atď., ak si to vypracuješ sám. Pravidelné platby - ak s.r.o. nebude nikoho zamestnávať, tak ťa čakajú len náklady spojené s podnikaním a samozrejme daň z príjmu PO. Ináč žiadne pravidelné platby.

Ak som z toho vsetkeho spravne pochopil, na zalozenie s.r.o. staci cca 15 000 SK dokonca ešte o trochu menej (kolky, ...). Zakladne imanie v skutocnosti mat nemusim, kedze by som bol sam jeho spravcom... Je to pravda? Je to pravda, ale nie je to legálne...

Ak mozem otazku... Ake su nutne naklady na s.r.o. ? Je mozne ze by som si ako konatel nedaval ziadnu odmenu a tak sa uplne vyhnut soc/zdrav odvodom? Ako konateľ si nemusíš dávať odmenu. Odvodom sa nemusíš "vyhnúť" (to slovo sa mi nepáči), jednoducho kde nie sú príjmy, nie sú odvody. Resp. informáciu "som študent" treba upresniť, od toho závisia odvody do zdravotnej poisťovne, ale to sa dá "minimalizovať".

Rocny obrat spolocnosti bude cca 40 000 SK. Povodne som chcel zivnost, pre s.r.o. som sa rozhodol kvoli buducnosti.

Ak mate rady, sem s nimi :) Som vdacny za vsetko.
PCnity
04.01.07,22:04
Diky za odpoved.
Co sa tyka toho zakladneho imania... Kontroluje sa to? Nie je mi uplne jasny jeho vyznam. Je to z dovodu rucenia? Ako to ze mozem byt sam spravcom? :)

Som student prveho rocnika denneho studia na STU. (rok po maturite)

A aby som upresnil aj technicke dovody... Mam zabehnutu cinnost low cost webhostingu pre mojich znamich. Stale sa vsak nachadzaju dalsi a tak by som to chcel zlegalizovat. Aby som z toho aj daco mal.

terajsi stav ma nestoji nic. Proste zaplatis a mas... Neplatis a nemas. Jednoducha funkcionalita. Takto pribudne uctovnictvo a dost vela povinnosti na ktore dochadzam ako sa tu potulujem po sekcii podnikanie.

Predtym nez prejdem k veci a zacnem si chcem byt isty ze ma to neprivedie do krachu. (odvody, uctobnictvo a podobne).

Dalej mam taky dotaz... Pokial sa to nerozbehne ako dufam, budem musiet urcite veci dotovat pomimo. Ked si zaplatim uctovnicku su to moje naklady ze... Mobil su tiez naklady... Linka na server su tiez naklady... A podobne. Moze sa stat ze budu naklady vyssie nez prijmi a teda budem vykazovat stratu? Co vtedy? Mam proste platby za linku platit z vlastneho a mobil si nechat na svoje meno a tak podobne kym nenarastu prijmi alebo by to nevadilo?

Dakujem.
k.i.n.o.
05.01.07,01:09
Diky za odpoved.
Co sa tyka toho zakladneho imania... Kontroluje sa to? Nie je mi uplne jasny jeho vyznam. Je to z dovodu rucenia? Ako to ze mozem byt sam spravcom? :)
V zmysle Obchodného zákonníka je minimálne ZI u s.r.o. 200 tis. Ak budeš jediným zakladateľom, musí byť ZI splatené v celej výške pred zápisom s.r.o. do obchodného registra, teda pred jej vznikom. Seba určíš za správcu vkladu, prevezmeš vklad (ZI), držíš ho "v hotovosti" (teda neexistuje bankový výpis a je nekontrolovateľné, či tie peniaze máš alebo nie), následne po vzniku s.r.o. si povinný odovzdať vklad (ZI) spoločnosti, môžeš opäť "v hotovosti" do pokladne. Takže nikde "nevidno", či ZI máš alebo nie. Robí sa to bežne. Ale neber to ako návod, je to konštatovanie - pretože pokračujem: ako správca vkladu vystavíš prehlásenie, že si uvedený vklad prevzal a zaväzuješ sa ho následne odovzdať spoločnosti. Ak uvedieš vo vyhlásení vyššiu sumu, ako si v skutočnosti prevzal, ručíš do výšky tohto rozdielu prípadným veriteľom spoločnosti - ako správca vkladu. Urob si záver a zariaď sa podľa svojho uváženia.

Som student prveho rocnika denneho studia na STU. (rok po maturite)
Ak nemáš ako konateľ príjem (ani sa iným spôsobom v s.r.o. nezamestnáš), neplatíš žiadne odvody - tu bude asi pre teba najväčšia výhoda s.r.o. oproti živnosti (SZČO).

A aby som upresnil aj technicke dovody... Mam zabehnutu cinnost low cost webhostingu pre mojich znamich. Stale sa vsak nachadzaju dalsi a tak by som to chcel zlegalizovat. Aby som z toho aj daco mal.

terajsi stav ma nestoji nic. Proste zaplatis a mas... Neplatis a nemas. Jednoducha funkcionalita. Takto pribudne uctovnictvo a dost vela povinnosti na ktore dochadzam ako sa tu potulujem po sekcii podnikanie.

Predtym nez prejdem k veci a zacnem si chcem byt isty ze ma to neprivedie do krachu. (odvody, uctobnictvo a podobne).
Odvody nič, nájomné asi nič (nepredpokladám,že na svoju činnosť si budeš prenajímať nejaké priestory, možno neskôr), účtovníctvo - cena závisí od náročnosti, toto asi nebude položka, ktorá by ťa mala zruinovať, tu na Porade sa snáď nájde nejaký účtovník :D ... tak sa poraď. No a aké máš ďalšie náklady, vieš najlepšie sám. Predpokladám, že vieš popredu, aký bude príjem z danej zákazky a aké budú s ňou spojené náklady - no a ten príjem by mal byť vyšší;) .

Dalej mam taky dotaz... Pokial sa to nerozbehne ako dufam, budem musiet urcite veci dotovat pomimo no to sú tie náklady. Ked si zaplatim uctovnicku su to moje naklady ze... Mobil su tiez naklady... Linka na server su tiez naklady... A podobne. Moze sa stat ze budu naklady vyssie nez prijmi no to som tu už riešil, musíš si spočítať, aké sú predpokladané náklady a očakávané príjmy, na začiatky sa mže počítať so vstupnou investíciou, resp. so zvýšenými nákladmi, ale z dlhodobého hľadiska musí byť jasný predpoklad na dosiahnutie zisku - to by mal byť účel tvojho podnikania, v opačnom prípade škoda začínať a teda budem vykazovat stratu? Co vtedy? Nič. Nie je nič nenormálne, keď povedzme prvý rok dosiahneš stratu. To je rozbeh. Na pokrytie straty použiješ zisky z ďalších rokov, takže sa ti "prenesie do nákladov". Samozrejme ak v ďalších rokoch už ten zisk dosiahneš... Mam proste platby za linku platit z vlastneho a mobil si nechat na svoje meno a tak podobne kym nenarastu prijmi alebo by to nevadilo? Určite si tieto náklady daj na firmu, ak súvisia s jej podnikaním (so zabezpečením príjmov), treba využiť všetko, čo je pre teba výhodné a samozrejme možné.


Dakujem.

P.S.: Ja som tiež začínal s podnikaním v 2. ročníku VŠ a nebolo to ľahké rozhodovanie. Už je to "pár" rokov, ale neľutujem. Dokonca som mohol začať skôr, príležitosti boli, ale v tom veku a s tými skúsenosťami..... naozaj to bolo zaujímavé. A ja som vtedy nemal Poradu!!!!!!:eek:
Takže držím palce a ak si veríš, nenechaj sa odradiť.
josh
05.01.07,08:29
Zmysel zakladneho imania spociva presne ako hovoris, v ruceni. To znamena asi tolko, ze sa musia objavit v pokladni aspon uctovne a potom ich mozes postupne minut. Uctovne tam tie peniaze teda musia byt a minute mozu byt na podnikanie (podla mna, mozno toto ale nejaky uctovnik vyvrati, tak ako ja silvestrovsku veceru :) ). Nemozes si ich len tak vybrat. Teda aspon si myslim.
Kontrola na to pride vtedy, ked Ti nebude sediet pokladna s uctovnictvom.
PCnity
05.01.07,14:17
Zmysel zakladneho imania spociva presne ako hovoris, v ruceni. To znamena asi tolko, ze sa musia objavit v pokladni aspon uctovne a potom ich mozes postupne minut. Uctovne tam tie peniaze teda musia byt a minute mozu byt na podnikanie (podla mna, mozno toto ale nejaky uctovnik vyvrati, tak ako ja silvestrovsku veceru :) ). Nemozes si ich len tak vybrat. Teda aspon si myslim.
Kontrola na to pride vtedy, ked Ti nebude sediet pokladna s uctovnictvom.

Jeeej. EDIT. Cize si za zakladne imanie mozem kupit napriklad veci na rozbehnutie podnikania? Server, ntbk... ?

To sa da aj cez kupno predajnu zmluvu ak sa nemylim a teda by som si napriklad od nejakeho znameho mohol kupit aj server aj notebook, ktory uz realne mam. Dalej by som z "tej sumy" mohol vyplatit aj uctovnictvo, linku na rok a podobne, cim by sa zakladne imanie dalo za rok minut. Je to tak?? Cize by som ani papierovo nebol v minuse a pokladna by sedela.

Je tato teza spravna?
josh
06.01.07,06:15
PCnity> podla mna ano, mozes to kludne takto urobit, dolezite je, aby ti to uctovne sedelo. Ale nechaj si poradit este aj od uctovnika, ja som pravnik.
comodo
06.01.07,06:59
Pridam jednu otazocku. Je znama ze s.r.o. platca DPH musi viest podvojne uctovnictvo. Je povinna s.r.o. NEPLATCA DPH viest podvojne a nie jednoduche ? Jedna sa o projektanta s obratom do 1 mil.
evina
06.01.07,07:05
Pridam jednu otazocku. Je znama ze s.r.o. platca DPH musi viest podvojne uctovnictvo. Je povinna s.r.o. NEPLATCA DPH viest podvojne a nie jednoduche ? Jedna sa o projektanta s obratom do 1 mil.

Každá spoločnosť s ručením obmedzeným je povinná viesť podvojné účtovníctvo bez ohľadu na výšku obratu i to, či je platiteľom alebo neplatiteľom DPH.
PCnity
06.01.07,13:42
Jeeej. EDIT. Cize si za zakladne imanie mozem kupit napriklad veci na rozbehnutie podnikania? Server, ntbk... ?

To sa da aj cez kupno predajnu zmluvu ak sa nemylim a teda by som si napriklad od nejakeho znameho mohol kupit aj server aj notebook, ktory uz realne mam. Dalej by som z "tej sumy" mohol vyplatit aj uctovnictvo, linku na rok a podobne, cim by sa zakladne imanie dalo za rok minut. Je to tak?? Cize by som ani papierovo nebol v minuse a pokladna by sedela.

Je tato teza spravna?

Je tu poradyochotny uctovnik? :)

Este by som chcel dodat jednu otazocku, dufam ze to pravidla porady dovoluju... Moze mi niekto odporucit uctovnika/cku? Aka je asi bezna suma za rocne uctovnictvo?
Monika Kováčová
06.01.07,13:45
cca od 0,- do 240.000,- Sk ročne. I viac, záleží od počtu dokladov, zložitosti a dohody...
Zoltán Kovács
06.01.07,13:47
Je tu poradyochotny uctovnik? :)

Este by som chcel dodat jednu otazocku, dufam ze to pravidla porady dovoluju... Moze mi niekto odporucit uctovnika/cku? Aka je asi bezna suma za rocne uctovnictvo?

Na tvoju otázku nie je jednoznačná odpoveď. Ročná cena za JU môže byť od 15000 do 150000. PÚ ešte viac. Závislý to od rôznych faktorov.

Na tejto adrese najdeš zopár ponúk:
http://www.porada.sk/f41-uetovne-spoloenosti-uetovnici-daoovi-poradcovia-a-auditori.html
Zoltán Kovács
06.01.07,13:57
cca od 0,- do 240.000,- Sk ročne. I viac, záleží od počtu dokladov, zložitosti a dohody...

Tú cenu si uviedol na PÚ? Aj ja chcem takého klienta, ktorý toľko zaplatí za PÚ rúčne.
Monika Kováčová
06.01.07,14:01
Tú cenu si uviedol na PÚ? Aj ja chcem takého klienta, ktorý toľko zaplatí za PÚ rúčne.

Aj ja chcem, ale nie aby platil rúčne... strúčne... :D :D :D

Sú také firmy, čo platia 20 papierov účtovníčke mesačne... :)
Danila
06.01.07,15:41
Aj ja chcem, ale nie aby platil rúčne... strúčne... :D :D :D

Sú také firmy, čo platia 20 papierov účtovníčke mesačne... :)Veruže platia. Aj keď kvantity je viac, ako kvality.
Marianna01
06.01.07,15:45
Aj ja chcem firmu 20 papierov + mesačná platba, najlepšie niekoľko tisíc Sk :D:D:D... a potom strčím rúčku do šerblíka a sa zobudím... Ale kto hľadá, možno nájde.
PCnity
07.01.07,00:23
Je teda legalne minut si zakladne imanie drazne v kase nakupom tovaru pre firmu?
Dakujem. :)
liba2
07.01.07,07:31
Je teda legalne minut si zakladne imanie drazne v kase nakupom tovaru pre firmu?
Dakujem. :)Je to bežné, je to počiatočný kapitál ktorý podnikateľ má aby rozbehol firmu. Častokrát tento kapitál nepostačuje, musí vložiť ďalšiu sumu (krátkodobú pôžičku), kým sa začnú peniaze "točiť". Potom si pôžičku vráti... Keď budeš mať dostatok finančných prostriedkov, môžeš postupne "nazbierať" sumu ZI a držať ako minimálny vklad na účte (v pokladni neodporúčam kvôli bezpečnosti). Ale to všetko je tvoja interná záležitosť, o tom rozhodneš sám ako to bude. Život často prináša aj prekážky, ktoré dobre mienený úmysel zmaria.... veď poznáš to sám na vlastnej koži. Ale držím ti palce nech sa ti darí :) .
PCnity
07.01.07,14:45
Dakujem vsetkym... Pomohli ste.

Zajtra zacinam vybavovanie :)
frantishek
20.11.07,11:31
Zdravim vsetkych. Tiez sa rozhodujem medzi zivnostou a s.r.o. Chcel by som sa opytat, co je lepsie.
1. Mojim problemom, je ze neviem kolko budem mat zakazok. Som zavisly od pocasia. V ktorom pripade by som bol na tom horsie ak by neboli ziadne, alebo len malo zakazok? Aby sa nestalo, ze budem musiet platit vela poplatkov a nebudu zakazky. Co je vyhodnejsie v takomto pripade?
2. Mozem byt jedinym zakladatelom, aj konatelom, aj zamestnancom zaroven? Alebo ako je to najlepsie ak chcem byt sam?
3. Nemusim mat zamestnancov?

Dakujem za odpovede.
josh
20.11.07,11:35
1. keby si siel do minusu, nerucis v s.r.o.-cke celym majetkom (napr. strechou nad hlavou),
2. mozes
3. nemusis.
frantishek
20.11.07,11:39
Vdaka.

Aprop, a ako by to bolo s poplatkami? Ako ich zaplatit ked nieje zisk ci obrat?
Ako sa to riesi?
Monika Kováčová
20.11.07,11:43
JOSH ti správne odpovedal, pokračuješ v pýtaní sa, tak teda môj názor, podľa prvotných info : s.r.o.

Ak nebudeš mať zákazky, dáš si výpoveď a si bez zamestnancov, neplatíš žiadne poplatky... ani odvody ako v prípade FO - živnosť.
frantishek
20.11.07,11:45
Aha. Takze ziadne poplatky? To som chcel vediet.
Prepacte ze sa pytam ale nerozumiem tomu moc.
jozefstefan
20.11.07,14:36
Mám ešte jednu otázku.

Základné imanie je vo výške minimálne 200 000 Sk, čo môžem minúť na čokoľvek (na nákup tovaru, zariadenia, techniky, technológií, aj na mzdy atď.). To znamená, že tie peniaze nemusím mať fyzicky, ale môžem mať investované. Ale základným imaním zároveň ručím za záväzky firmy. Ak miniem ZI, čím ručím? Vlastnými peniazmi? Strechou nad hlavou?

Túto časť (funkciu) základného imania celkom nechápem.

Vysvetlí mi to niekto tak polopate? Díky vopred.

P.S.: Ešte jedna vec. Ak som konateľom firmy a nedostávam mzdu, neplatím žiadne odvody. Čo sa stane vtedy, keď ochoriem? Dostanem sa do nemocnice? Ak skrachujem a budem nezamestnaný? Ak sa stanem nebodaj invalidom? Alebo dovŕšim dôchodkový vek?
Zoltán Kovács
20.11.07,14:40
Mám ešte jednu otázku.

Základné imanie je vo výške minimálne 200 000 Sk, čo môžem minúť na čokoľvek (na nákup tovaru, zariadenia, techniky, technológií, aj na mzdy atď.). To znamená, že tie peniaze nemusím mať fyzicky, ale môžem mať investované. Ale základným imaním zároveň ručím za záväzky firmy. Ak miniem ZI, čím ručím? Vlastnými peniazmi? Strechou nad hlavou?

Túto časť (funkciu) základného imania celkom nechápem.

Vysvetlí mi to niekto tak polopate? Díky vopred.

AK ZI minieš na nákup napr. strojov, tak tie peniaze sa ti premenili na iný druh majetku, ktorým ručí sro. Teda tie peniaze sa nestratili len sa premenili.
jozefstefan
20.11.07,14:42
To áno, táto varianta je mi jasná. Ale čo ak ZI miniem na mzdy. Potom to už nie je investícia, nie je premena na iný druh majetku...
Zoltán Kovács
20.11.07,14:43
To áno, táto varianta je mi jasná. Ale čo ak ZI miniem na mzdy. Potom to už nie je investícia, nie je premena na iný druh majetku...

Ak budeš vyplácať mzdy tak zrejme bude aj produkcia, ktorú predáš klientom. Voči klientovi budeš mať pohľadávku, čo je zase určitá forma majetku.
jozefstefan
20.11.07,14:55
Ešte jedna vec (ale len preto, lebo chcem si byť istý na 100%) :

Ak zo ZI som vyplatil zamestnancov, niečo som zle vyrátal a ostanem v mínuse, z čoho sa vyplatia záväzky firmy ak vyhlásim krach, t.j. koniec činnosti s.r.o.

Skúmam len všetky možné varianty...
Zoltán Kovács
20.11.07,14:58
Ešte jedna vec (ale len preto, lebo chcem si byť istý na 100%) :

Ak zo ZI som vyplatil zamestnancov, niečo som zle vyrátal a ostanem v mínuse, z čoho sa vyplatia záväzky firmy ak vyhlásim krach, t.j. koniec činnosti s.r.o.

Skúmam len všetky možné varianty...

Speňaží sa ostatný majetok spoločnosti.
jozefstefan
20.11.07,15:00
Takže môj osobný majetok je nedotknuteľný. :) Aj v prípade, keď som správca vkladu? :rolleyes:
Zoltán Kovács
20.11.07,15:01
Takže môj osobný majetok je nedotknuteľný. Aj v prípade, keď som správca vkladu.

Spoločník ručí za záväzky spoločnosti do výšky nesplateného vkladu. Na ľudskú reč preložené to znamená, že ak si splatil svoj vklad v plnej výške, tak súkromným majetkom neručíš.
Jana Acsová
20.11.07,15:03
Ak zo ZI som vyplatil zamestnancov, niečo som zle vyrátal a ostanem v mínuse, z čoho sa vyplatia záväzky firmy ak vyhlásim krach, t.j. koniec činnosti s.r.o. Zo základného imania nikoho nevyplácate. Vyplácate z aktív účtovnej jednotky - peniaze ... (prípadne zásoby, pohľadávky).

K základnému imaniu:
http://www.porada.sk/561226-post3.html

Keď je vlastné imanie mínusové znamená to, že máme viac dlhov ako peňazí, zásob, pohľadávok a ostatného majetku. Vo vlastnom imaní je premietnuté aj plusové základné imanie (mínus vyššie záväzky).
jozefstefan
20.11.07,15:03
Chvala.

Ďakujem smith.

Vedel by si mi ešte aj na tieto otázky odpovedať?

Ak som konateľom firmy a nedostávam mzdu, neplatím žiadne odvody. Čo sa stane vtedy, keď ochoriem? Dostanem sa do nemocnice? Ak skrachujem a budem nezamestnaný? Ak sa stanem nebodaj invalidom? Alebo dovŕšim dôchodkový vek?
Jana Acsová
20.11.07,15:05
Základné imanie je vo výške minimálne 200 000 Sk, čo môžem minúť na čokoľvek (na nákup tovaru, zariadenia, techniky, technológií, aj na mzdy atď.). To znamená, že tie peniaze nemusím mať fyzicky, ale môžem mať investované. Ale základným imaním zároveň ručím za záväzky firmy. Ak miniem ZI, čím ručím? Vlastnými peniazmi? Strechou nad hlavou?Ako spoločník neručíte ... ručí firma ... firemnými peniazmi, pohľadávkami, zásobami, ostatným majetkom.



P.S.: Ešte jedna vec. Ak som konateľom firmy ...Tak v tomto prípade hovoríme o inej zodpovednosti, ako je zodpovednosť spoločníka do výšky nesplateného imania. Konateľove ručenie je iného charakteru ... a podstatne širšie. Konateľ má veľa zodpovedností.
Zoltán Kovács
20.11.07,15:06
Chvala.

Ďakujem smith.

Vedel by si mi ešte aj na tieto otázky odpovedať?

Ak som konateľom firmy a nedostávam mzdu, neplatím žiadne odvody. Čo sa stane vtedy, keď ochoriem? Dostanem sa do nemocnice? Ak skrachujem a budem nezamestnaný? Ak sa stanem nebodaj invalidom? Alebo dovŕšim dôchodkový vek?

Ak si konateľom a nie si z iného titulu poistený tak do ZP sa musíš prihlásiť ako samoplatiteľ. Do SP sa neplatí tak ani nemáš žiadne nároky (PN, podpora v nezamestnanosti....).
jozefstefan
20.11.07,15:12
Ako spoločník neručíte ... ručí firma ... firemnými peniazmi, pohľadávkami, zásobami, ostatným majetkom.

Tak v tomto prípade hovoríme o inej zodpovednosti, ako je zodpovednosť spoločníka do výšky nesplateného imania. Konateľove ručenie je iného charakteru ... a podstatne širšie. Konateľ má veľa zodpovedností.

Takže ak som konateľ a splatil som celé ZI hneď pri zápise do OR, aj vtedy ma môžu stíhať? Za čo všetko vtedy ručím?

Ďakujem za odpoveď.
Jana Acsová
20.11.07,15:23
Takže ak som konateľ a splatil som celé ZI hneď pri zápise do OR, aj vtedy ma môžu stíhať? Za čo všetko vtedy ručím?
Konateľ nesplatil imanie. Imanie spláca spoločník a preto jeho ručenie končí splatením vkladu. Ďalej sa už len "prizerá" ako spoločnosť funguje. Ako si to zabezpečí je aj na ňom, t.j. napríklad môže činnosť spoločnosti zabezpečovať aj sám. Ale nie preto, že je spoločník, ale že má právomoc o tom rozhodnúť. A začne vykonávať činnosť pre spoločnosť. Napríklad činnosť konateľa. A za svoje konanie zodpovedá. Ako konateľ. Nie spoločník. A zodpovedá za všetko, čo svojím konaním ovplyvňuje, môže spôsobiť a spôsobí, pričom ak k tomu dôjde skúmajú sa okolnosti, úmysel atď.
Ale to už je otázka pre právnika.

Z obchodného zákonníka:
§ 135
Na začiatok (http://www.porada.sk/t16766-obchodny-zakonnik.html#hore)
(1) Konatelia sú povinní zabezpečiť riadne vedenie predpísanej evidencie a účtovníctva, viesť zoznam spoločníkov a informovať spoločníkov o záležitostiach spoločnosti.

(2) Konatelia predkladajú valnému zhromaždeniu na schválenie riadnu individuálnu účtovnú závierku a mimoriadnu individuálnu účtovnú závierku a návrh na rozdelenie zisku alebo úhradu strát v súlade so spoločenskou zmluvou a so stanovami. Ak osobitný zákon ukladá spoločnosti povinnosť vyhotoviť výročnú správu, konatelia predkladajú valnému zhromaždeniu na prerokovanie spolu s riadnou alebo mimoriadnou individuálnou účtovnou závierkou výročnú správu.

§ 135a
Na začiatok (http://www.porada.sk/t16766-obchodny-zakonnik.html#hore)

(1) Konatelia sú povinní vykonávať svoju pôsobnosť s odbornou starostlivosťou a v súlade so záujmami spoločnosti a všetkých jej spoločníkov. Najmä sú povinní zaobstarať si a pri rozhodovaní zohľadniť všetky dostupné informácie týkajúce sa predmetu rozhodnutia, zachovávať mlčanlivosť o dôverných informáciách a skutočnostiach, ktorých prezradenie tretím osobám by mohlo spoločnosti spôsobiť škodu alebo ohroziť jej záujmy alebo záujmy jej spoločníkov, a pri výkone svojej pôsobnosti nesmú uprednostňovať svoje záujmy, záujmy len niektorých spoločníkov alebo záujmy tretích osôb pred záujmami spoločnosti.

(2) Konatelia, ktorí porušili svoje povinnosti pri výkone svojej pôsobnosti, sú povinní spoločne a nerozdielne nahradiť škodu, ktorú tým spoločnosti spôsobili. Najmä sú povinní nahradiť škodu, ktorá spoločnosti vznikla tým, že

a) poskytli plnenie spoločníkom v rozpore s týmto zákonom,
b) nadobudli majetok v rozpore s § 59a.

(3) Konateľ nezodpovedá za škodu, ak preukáže, že postupoval pri výkone svojej pôsobnosti s odbornou starostlivosťou a v dobrej viere, že koná v záujme spoločnosti. Konatelia nezodpovedajú za škodu spôsobenú spoločnosti konaním, ktorým vykonávali uznesenie valného zhromaždenia; to neplatí, ak je uznesenie valného zhromaždenia v rozpore s právnymi predpismi, spoločenskou zmluvou alebo stanovami. Ak má spoločnosť zriadenú dozornú radu, konateľov nezbavuje zodpovednosti, ak ich konanie dozorná rada schválila.

(4) Dohody medzi spoločnosťou a konateľom, ktoré vylučujú alebo obmedzujú zodpovednosť konateľa, sú zakázané; spoločenská zmluva ani stanovy nemôžu obmedziť alebo vylúčiť zodpovednosť konateľa. Spoločnosť sa môže vzdať nárokov na náhradu škody voči konateľom alebo uzatvoriť s nimi dohodu o urovnaní najskôr po troch rokoch od ich vzniku, a to len ak s tým vysloví súhlas valné zhromaždenie a ak proti takémuto rozhodnutiu na valnom zhromaždení nevznesie do zápisnice protest spoločník alebo spoločníci, ktorých vklady dosahujú 10 % výšky základného imania.

(5) Nároky spoločnosti na náhradu škody voči konateľom môže uplatniť vo svojom mene a na vlastný účet veriteľ spoločnosti, ak nemôže uspokojiť svoju pohľadávku z majetku spoločnosti. Ustanovenia odsekov 1 až 3 sa použijú primerane. Nároky veriteľov spoločnosti voči konateľom nezanikajú, ak sa spoločnosť vzdá nárokov na náhradu škody alebo s nimi uzatvorí dohodu o urovnaní. Ak je na majetok spoločnosti vyhlásený konkurz, uplatňuje nároky veriteľov spoločnosti voči konateľom správca konkurznej podstaty.
jozefstefan
20.11.07,15:30
Už v tom mám trošku jasnejšie. Ďakujem.
frantishek
20.11.07,19:00
Mám ešte jednu otázku.

Základné imanie je vo výške minimálne 200 000 Sk, čo môžem minúť na čokoľvek (na nákup tovaru, zariadenia, techniky, technológií, aj na mzdy atď.). To znamená, že tie peniaze nemusím mať fyzicky, ale môžem mať investované. Ale základným imaním zároveň ručím za záväzky firmy. Ak miniem ZI, čím ručím? Vlastnými peniazmi? Strechou nad hlavou?

Túto časť (funkciu) základného imania celkom nechápem.

Vysvetlí mi to niekto tak polopate? Díky vopred.

P.S.: Ešte jedna vec. Ak som konateľom firmy a nedostávam mzdu, neplatím žiadne odvody. Čo sa stane vtedy, keď ochoriem? Dostanem sa do nemocnice? Ak skrachujem a budem nezamestnaný? Ak sa stanem nebodaj invalidom? Alebo dovŕšim dôchodkový vek?


To PS by zaujimalo aj mna! Co sa teda deje?
Zoltán Kovács
20.11.07,19:06
To PS by zaujimalo aj mna! Co sa teda deje?

Na to PS máš odpoveď v príspevku č. 168
gutan52
27.11.07,12:31
Ak si konateľom a nie si z iného titulu poistený tak do ZP sa musíš prihlásiť ako samoplatiteľ. Do SP sa neplatí tak ani nemáš žiadne nároky (PN, podpora v nezamestnanosti....).

Má zakázané platiť si do SP napr. Dobrovolné NP ? aspoň z min VZ = 357,-Sk
mysimis
27.11.07,12:40
Zakázané to určite nie je, jedná sa o dobrovoľné platenie NP, takže to aj odporúčam platiť.
gutan52
27.11.07,13:08
[quote=Jana Acsová;573222]:cool:KONATEĽ nesplatil imanie. Imanie spláca spoločník a preto jeho ručenie končí splatením vkladu. Ďalej sa už len "prizerá" ako spoločnosť funguje. Ako si to zabezpečí je aj na ňom, t.j. napríklad môže činnosť spoločnosti zabezpečovať aj sám. Ale nie preto, že je spoločník, ale že má právomoc o tom rozhodnúť. A začne vykonávať činnosť pre spoločnosť. Napríklad činnosť konateľa. A za svoje konanie zodpovedá. Ako konateľ. Nie spoločník. A zodpovedá za všetko, čo svojím konaním ovplyvňuje, môže spôsobiť a spôsobí, pričom ak k tomu dôjde skúmajú sa okolnosti, úmysel atď.


Vyžaduje sa, aby s r. o. mala Fundovaného KONATEĽA?

nemáme aj také sr.o.-čky, kde jedna osoba je všetko. Spoločník, dozor, revízor, kontrolór, učtovník, ekonom - takže pracuje za piatich...

Len jej pomohli z jej rodiny financiami na úvod. Potom by mohla byť Konateľkou aj Starká ? , - ktorá má zdravý "sedliacky rozum", prispela na odštartovanie; požaduje si 10% úrok z vkladu, ktorým dopomohla. Ináč nemá nič z tejto sr.o., ale očakáka aby mala Vloženú istinu s úrokom,podľa vopred spísanej zmluvy. Nezaujíma ju, ako to bude zo zaučtovaním...
liba2
27.11.07,13:32
Zakázané to určite nie je, jedná sa o dobrovoľné platenie NP, takže to aj odporúčam platiť.
gutan 52
súhlasím s miškou, ale keď si budeš platiť dobrovoľne do SP a ZP, tieto platby sú tvoje súkromné výdavky - nezapočítavajú sa do základu dane s.r.o. Preto je vhodnejšie mať pracovnú zmluvu - ale nie na výkon konateľa, ale na hlavnú činnosť ktorou sa s.r.o. zaoberá. Takáto PZ zakladá dôchodkové aj zdravotné poistenie.
Ako konateľ nemusíš mať odmenu; ako spoločník si vyplatíš podiel na zisku (ak ho s.r.o. dosiahne).
Neplatiť odvody je vhodné u spoločníkov-konateľov, ktorí už sú poberateľmi starobného dôchodku.
liba2
27.11.07,14:03
KONATEĽ nesplatil imanie. Imanie spláca spoločník a preto jeho ručenie končí splatením vkladu. Ďalej sa už len "prizerá" ako spoločnosť funguje. Ako si to zabezpečí je aj na ňom, t.j. napríklad môže činnosť spoločnosti zabezpečovať aj sám. Ale nie preto, že je spoločník, ale že má právomoc o tom rozhodnúť. A začne vykonávať činnosť pre spoločnosť. Napríklad činnosť konateľa. A za svoje konanie zodpovedá. Ako konateľ. Nie spoločník. A zodpovedá za všetko, čo svojím konaním ovplyvňuje, môže spôsobiť a spôsobí, pričom ak k tomu dôjde skúmajú sa okolnosti, úmysel atď.



Vyžaduje sa, aby s r. o. mala Fundovaného KONATEĽA?
Áno, zastávam názor, že konateľ, ktorý bude chceť robiť "všetko sám", by mal mať skúsenosti z menežovania činnosť s.r.o., prehľad aspoň o základných ekonomických veciach a náväzne na to v daňových predpisoch.

nemáme aj také sr.o.-čky, kde jedna osoba je všetko. Spoločník, dozor, revízor, kontrolór, učtovník, ekonom - takže pracuje za piatich...
Pokiaľ sa v tom vie zorientovať - a ver že sú takí konatelia ktorí to vedia - môže byť....

Len jej pomohli z jej rodiny financiami na úvod. Potom by mohla byť Konateľkou aj Starká ? ,
toto už je "pritiahnuté za vlasy"; po prečítaní povinností konateľa uvedených v obchodnom zákonníku, ti nemôže niečo také napadnúť....

- ktorá má zdravý "sedliacky rozum", prispela na odštartovanie;
požaduje si 10% úrok z vkladu, ktorým dopomohla. Ináč nemá nič z tejto sr.o., ale očakáka aby mala Vloženú istinu s úrokom,podľa vopred spísanej zmluvy. Nezaujíma ju, ako to bude zo zaučtovaním...
.......................
gutan52
27.11.07,16:21
.......................

Starká - so zdravým sedliackým rozumom - mohla byť aj Ministerkou financií" "Zakopaná perla". Tak . Ale keď nie, tak Konateľ - vybavovateľ budem ja s ekonomickou školou - Dôchodca Dido.

Tie odvody do SP - v prvom roku nebudú. Ušetríme cca 32,000,-Sk. Nákladov bude dosť pri odštartovaní, takže Zisk bude minimálny /ak bude/. Takým činom sa SP platiť asi nebude ani v ďalšom roku.
otázka:
Potom ale, mám otázku - či sa spoločníčke /je len sama a schopná/, do dôchodku zarátajú aj tieto dva roky sr.o.-čkovania? Doteraz ich má už 34 rokov = jej Stav na individuálnom účte poistenca , t.j. počet odpracovaných rokov.
liba2
27.11.07,19:21
Starká - so zdravým sedliackým rozumom - mohla byť aj Ministerkou financií" "Zakopaná perla". Tak . Ale keď nie, tak Konateľ - vybavovateľ budem ja s ekonomickou školou - Dôchodca Dido.
Tie odvody do SP - v prvom roku nebudú. Ušetríme cca 32,000,-Sk. Nákladov bude dosť pri odštartovaní, takže Zisk bude minimálny /ak bude/. Takým činom sa SP platiť asi nebude ani v ďalšom roku.

Potom ale, mám otázku - či sa spoločníčke /je len sama a schopná/, do dôchodku zarátajú aj tieto dva roky sr.o.-čkovania? Doteraz ich má už 34 rokov = jej Stav na individuálnom účte poistenca , t.j. počet odpracovaných rokov.
Pre účely dôchodkového poistenia sa započítava iba to obdobie, počas ktorého sa platilo poistenie do SP.
Je tu možnosť dobrovoľného poistenia, čo však nie je výdavkom s.r.o. a teda neovplyvní to základ dane.
Monika Kováčová
27.11.07,19:48
otázka:
Potom ale, mám otázku - či sa spoločníčke /je len sama a schopná/, do dôchodku zarátajú aj tieto dva roky sr.o.-čkovania? Doteraz ich má už 34 rokov = jej Stav na individuálnom účte poistenca , t.j. počet odpracovaných rokov.
ak je starká už dôchodkyňa a platí si starobné poistenie (SP) z titulu zamestnanca - pretože odmena konateľa nie je na účely sociálneho poistenia vymeriavacím základom - má možnosť si požiadať Sociálnu poisťovňu (nie som si istá 100% ale myslím, že 1x za 1/2 roka) o prehodnotenie výšky dôchodku z dôvodov platenia príspevku na starobné poistenie a toto jej bude následne prepočítané a dôchodok zvýšený. V praxi som sa stretla so zvýšením o cca 28,- Sk pri minimálnych odvodoch... :cool:
liba2
27.11.07,19:55
už sa to nerobí raz ročne = po skončení roka, ale až po skončení prac.pomeru alebo u SZČO po ukončení živnosti.:mee:
(od 1.8.2006)
gutan52
27.11.07,21:56
ak je starká už dôchodkyňa a platí si starobné poistenie (SP) z titulu zamestnanca - pretože odmena konateľa nie je na účely sociálneho poistenia vymeriavacím základom - má možnosť si požiadať Sociálnu poisťovňu (nie som si istá 100% ale myslím, že 1x za 1/2 roka) o prehodnotenie výšky dôchodku z dôvodov platenia príspevku na starobné poistenie a toto jej bude následne prepočítané a dôchodok zvýšený. V praxi som sa stretla so zvýšením o cca 28,- Sk pri minimálnych odvodoch... :cool:

Starká a spoločníčka-konateľka , to sú 2 osoby. Starká je už 81 ročná. Je to spokojná duša. Požičala groše.
Spoločníčka-konateľka v sr.o.-čke - to je jej dcéra. 54 ročná. Tichý spoločník v sr.o.-čke som ja - už Dedo - dôchodca.
Teraz, keď chce starkej Dcéra /do konca r.2007 je SZČO/, predať svoju živnosť do novovznikajúcej sr.o.-čky, tak je to potrebné urobiť "Bezbolestne". Učesať to po každej stránke tak, aby to nebolo strapaté.
Tak napríklad som sa dočítal tu na Porade, že ak Konateľ v Mandátnej zmluve má príjem dohodnutý na 1,-Sk, potom je treba do ZP odviesť odvod vo výške 2,-Sk. Takže 12,-Sk sa môže dať do Výdajov. Zníži sa Zisk.
Táto Sr.o.-čka je v rodine, takže teraz je nás rozumných viac - potrebujeme sa "pomenovať". Kto bude Konateľ-spoločník. To by mohla byť 54ročná osoba, ktorej ešte chýbu 3 rôčky do starobného dôchodku.

Ak máte iný návrh, tak nám poraďte . Veď my nie sme tvrdohlaví.
Na odvodoch ušetríme. Veď tie Prijmy z podnikania /slúžime pospolitému ľudu/, nie sú väčšie ako ŽM. Takže nevylepšia už dôchodok; skôr pokazia. Preto sa rozhodujeme pre sročku.

Ospravedlňujeme sa Vám, lebo Vás žiadame radiť nám "zadara", že čo máme urobiť, kedy a ako. A pritom píšem aj nejasno , keď tej našej Starkej chcete vylepšovať dôchodok. Ona to nechce, a my už nechceme platiť odvody. Dosť sme sa ich už naplatili a ešte aj platíme...

asi Rozprávka - tak si ju prečítate? JG
na Dobrú noc!.....
Danila
28.11.07,05:17
Gutan, toto má do rozprávky veľmi ďaleko.:) Idete zakladať s.r.o. formou pretransformovania FO, prípadne iným spôsobom. O tom tu je všetko. Teraz ide o to, akú s.r.o. Teda do úvahy pripadá jednoosobová, prípadne viacosobová, podľa toho, ako sa chcete zúčastňovať na fungovaní s.r.o. a ošetrení svojich vložených koruniek. / obchodný podiel, pôžička, dar a pod. / Na základe takejto predstavy budete deliť funkcie, možno bude potrebný zákonný zástupca odborne spôsobilý, atď. Toto je prámalo informácií na akú-takú kvalifikovanú radu.
Monika Kováčová
28.11.07,05:45
ak konateľka Dcéra bude mať odmenu konateľa, bude platiť len ZP (napr. tie 2 Sk). V tomto prípade sa jej do dôchodku doba funkcie konateľa nezapočítava... To však neznamená, že nebude mať nárok na dôchodok... určite má už svoje dcéra odpracované a odvodmi z minimálnej mzdy by si dôchodok nevylepšila... skôr naopak, písala som o tom viac krát...Takže, mám pramálo info, ale konateľka by mohla byť dcéra, a v podstate aj jediná spoločníčka... Peniaze ktoré požičia starká sa dajú ošetriť buď darovacou zmluvou alebo zmluvou o pôžičke. Starká nemusí vo firme fungovať ako spoločník, osobne by som to vôbec nerobila vzhľadom na jej vysoký vek. Podiel v spoločnosti, ktorý by Starká mala podlieha dedičskému konaniu (pozadie a vetvy rodiny nepoznám ale aj tak...) Porozmýšľaj.
gutan52
28.11.07,12:11
ak konateľka Dcéra bude mať odmenu konateľa, bude platiť len ZP (napr. tie 2 Sk). V tomto prípade sa jej do dôchodku doba funkcie konateľa nezapočítava... To však neznamená, že nebude mať nárok na dôchodok... určite má už svoje dcéra odpracované a odvodmi z minimálnej mzdy by si dôchodok nevylepšila... skôr naopak, písala som o tom viac krát...Takže, mám pramálo info, ale konateľka by mohla byť dcéra, a v podstate aj jediná spoločníčka... Peniaze ktoré požičia starká sa dajú ošetriť buď darovacou zmluvou alebo zmluvou o pôžičke. Starká nemusí vo firme fungovať ako spoločník, osobne by som to vôbec nerobila vzhľadom na jej vysoký vek. Podiel v spoločnosti, ktorý by Starká mala podlieha dedičskému konaniu (pozadie a vetvy rodiny nepoznám ale aj tak...) Porozmýšľaj.

To sa nám páči, že ermon a Danila i Liba nám radia. Ďakujeme, možno Vás už aj odmeníme ooo .
Ano, tak to myslíme, pretože Konateľka- jediná spoločníčka má už 12 rokov lekáreň. Je ale na periférii, takže ZISK má poslabší. Preto už nechce byť SZČO ale SRO.
Robiť bude všetko tak, ako doteraz, len to ostatné sa musí trochu zmeniť. /takže by s tým nemalo byť veľa roboty/. Algoritmus v JU už poznám a v PU prídem nato. Používam program MRP. Vybavujem veľa ja, pretože ona obsluhuje pacientov za tárou. Ak to chceme k ..
k .1.1.2008 už mať ako sro-čku, tak dúfajme že s Božou i Vašou pomocou to dovtedy urobíme. Preto prijímame každú dobrú radu, ktorá náš prípad rieši čo najjednoduchšie. Rozmýšľam, či by sa to dalo predajom FO pre Sro, ale z toho by bola daň. Preto by sme to mohli riešiť asi postupnými splátkami pre SZČO, ktorá by mohla byť pozastavená na 5 rokov. Zle uvažujem? Usmernite nás, prosíme Vás o to. Ďakujem
Monika Kováčová
28.11.07,12:31
UROBILA BY SOM novú čistú s.r.o., žiadna transformácia, nič.... SZČO by predala svoje zásoby a majetok (napr. inventár) s.r.o.

Ak dobre rozumiem pozastavenej SZČO a postupným splátkam, nič nevyriešiš, pretože pokiaľ má SZČO (daňový subjekt) ku dňu podania DP (napr. k 31.3.2008) pozastavenú živnosť, postupuje v zmysle prísl. §§ Zákona o dani z príjmov a upraví svoj základ dane o pohľadávky a záväzky. Takže nemôže zdaňovať príjem z s.r.o. 5 rokov. Tu neuvažuješ správne.
gutan52
28.11.07,12:44
[quote=Danila;579122]Gutan, toto má do rozprávky veľmi ďaleko.:) Idete zakladať s.r.o. formou pretransformovania FO, prípadne iným spôsobom. O tom tu je všetko. Teraz ide o to, akú s.r.o. Teda do úvahy pripadá jednoosobová,

Jednoosobová sro-čka by asi stačila. Konateľka-spoločníčka by mohla riešiť občasnú výpomoc v lekárni aj Dohodou oVP či PČ, s inou magistrou, ktorá je už na starobnom dôchodku, ale rada občas príde. To je dobre. Pomáhať si načim. Preto aj Vás prosíme o dobré rady. Je tu toho viacej, čítam si to, ale nemusí už všetko platiť /napr. príspevok č. 2 v tejto téme. Možo platí!? Potvrdite nám to. Ďakujeme
liba2
28.11.07,13:02
Ten príspevok je starý viac ako 3 roky, za tú dobu sa všeličo pomenilo...
Ale sú tu aj novšie informácie , len ich treba pohľadať... :)
gutan52
28.11.07,13:10
UROBILA BY SOM novú čistú s.r.o., žiadna transformácia, nič.... SZČO by predala svoje zásoby a majetok (napr. inventár) s.r.o.

Ak dobre rozumiem pozastavenej SZČO a postupným splátkam, nič nevyriešiš, pretože pokiaľ má SZČO (daňový subjekt) ku dňu podania DP (napr. k 31.3.2008) pozastavenú živnosť, postupuje v zmysle prísl. §§ Zákona o dani z príjmov a upraví svoj základ dane o pohľadávky a záväzky. Takže nemôže zdaňovať príjem z s.r.o. 5 rokov. Tu neuvažuješ správne.

tak nová čistá SRO-čka. To by som mal postupovať podľa bodu č.2 v v tejto téme? Ak to platí!?

SZČO pri predaji získa napr. 200.000,- ktoré treba zdaniť.../38000,-daň/ Takže to nás odrádza. Ináč má SZČO aj Pohľadávky a záväzky , a záväzky sú väčšie. To by SRO-čka kúpila aj s Pohľ. i Záväzkami, potom je výsledok iný. Ale skúsme to domyslieť, aký by to malo dopad na SZČO i na SRO, keď vieme , že to je tá istá osoba. Príklad : zásoby = 300.000,- zariadenie 150.000,- záväzky 240000,- pohľadávky 60000,- ; DZ k 31.12. = 85000.-
Daneprosté minimum : 100.000,- Aký výsledok nám vychádza? Predaj mi vychádza pre SRO-čku 270.000,- /takže viac ako 200.000,-/. Ale daň za predaj ??? /48.450,-Sk a to je už mimo, lebo to treba aj zaplatiť. Ak by darom prešlo napr. zariadenie , potom by to bolo už lepšie s tou daňou, ale ako by sa to objavilo na Vstupe pre SRO-čku?

Druhá možnosť ma napadla: ak sa sročka začne len od 01.02.2008 a SZČO bude ukončené k 31.01.2008, potom by sa daneprosté minimum v r 2008 mohlo použiť. Je to tak? alebo sa mýlim...
Ak by som sa nemýlil, potom by už nebola žiadna daň a mali by sme to celkom dobre "učesané". Počítal som dobre?
gutan52
28.11.07,16:34
Ten príspevok je starý viac ako 3 roky, za tú dobu sa všeličo pomenilo... * K lepšiemu, či horšiemu.?
Ale sú tu aj novšie informácie , len ich treba pohľadať... :)[WIKI=][/WIKI=]

Budem to teda hľadať, ale ak by dakto poradil, kde je to tak "Múdro" opísané a pohromade - tomu by som sa potešil. Ale som trpezlivý, tak len klľudne a rozvážne.
Monika Kováčová
28.11.07,16:49
tak nová čistá SRO-čka. To by som mal postupovať podľa bodu č.2 v v tejto téme? Ak to platí!?

SZČO pri predaji získa napr. 200.000,- ktoré treba zdaniť.../38000,-daň/ Takže to nás odrádza. Ináč má SZČO aj Pohľadávky a záväzky , a záväzky sú väčšie. To by SRO-čka kúpila aj s Pohľ. i Záväzkami, potom je výsledok iný. Ale skúsme to domyslieť, aký by to malo dopad na SZČO i na SRO, keď vieme , že to je tá istá osoba. Príklad : zásoby = 300.000,- zariadenie 150.000,- záväzky 240000,- pohľadávky 60000,- ; DZ k 31.12. = 85000.-
Daneprosté minimum : 100.000,- Aký výsledok nám vychádza? Predaj mi vychádza pre SRO-čku 270.000,- /takže viac ako 200.000,-/. Ale daň za predaj ??? /48.450,-Sk a to je už mimo, lebo to treba aj zaplatiť. Ak by darom prešlo napr. zariadenie , potom by to bolo už lepšie s tou daňou, ale ako by sa to objavilo na Vstupe pre SRO-čku?

Druhá možnosť ma napadla: ak sa sročka začne len od 01.02.2008 a SZČO bude ukončené k 31.01.2008, potom by sa daneprosté minimum v r 2008 mohlo použiť. Je to tak? alebo sa mýlim...
Ak by som sa nemýlil, potom by už nebola žiadna daň a mali by sme to celkom dobre "učesané". Počítal som dobre?


vyjadrím sa ešte k prvej časti tvojho príspevku:

s.r.o.čka vôbec pohľadávky a záväzky nekúpi, to je blbosť... to nerob.
s.r.o.čka odkúpi zásoby, zariadenie t.j. 450000,- (dúfam, že nerátaš zásoby v predajných cenách...)

Tvojej vete:
Predaj mi vychádza pre SRO-čku 270.000,- /takže viac ako 200.000,-/. absolútne nerozumiem, ale upozorňujem ťa, že toto nemá nič zo základným imaním....

Ešte sa vrátim k SZČO:
Ak by darom prešlo napr. zariadenie , potom by to bolo už lepšie s tou daňou, ale ako by sa to objavilo na Vstupe pre SRO-čku?zariadenie má zostatkovú hodnotu 150 tis? Alebo je to tvoj odhad? Ak ide o odpísaný majetok, predaj ho za nižšiu cenu... aj symbolickú.


K Druhej možnosti: Nieje to tak. prečítaj siešte raz môj príspevok 187 S.R.O vs živnosť (http://www.porada.sk/579580-post187.html)

K prvej sa vyjadrím neskôr, ................... už som sa vyjadrila
Danila
28.11.07,17:19
Gutan, prikladám Ti link, kde si nalistuj najskôr stranu č. 30 a potom pekne po poriadku.:)http://www.porada.sk/t2017-p30-zakladatelska-listina-s-r-o.html
gutan52
28.11.07,19:28
K Druhej možnosti: Nieje to tak. prečítaj siešte raz môj príspevok 187 http://www.porada.sk/579580-post187.html

K prvej sa vyjadrím neskôr, ak ma niekto neprebehne, momentálne ma už malý ťahá aj za ruky aj za nohy, aby som sa mu venovala a "zavjela posítač"... ;)mimotemymimotemy

Malý je milý, ťahá milú mamu od PC. Zapisuj si tie jeho výrazy /slová/. Neskôr sa na to bude pýtať. Poznáme to ...

čítam aj tri x, a prichádzam nato, že ak ten termín posunieme k 30.4.2008, potom by to už mohlo platiť. Daneprosté minimum u SZČO za 2 roky "vyglajchá" tú daň z predaja.
Monika Kováčová
28.11.07,20:05
mimotemymimotemy

Malý je milý, ťahá milú mamu od PC. Zapisuj si tie jeho výrazy /slová/. Neskôr sa na to bude pýtať. Poznáme to ...

čítam aj tri x, a prichádzam nato, že ak ten termín posunieme k 30.4.2008, potom by to už mohlo platiť. Daneprosté minimum u SZČO za 2 roky "vyglajchá" tú daň z predaja.

ale ty gutan sa neboj daní SZČO, pretože ak je pravda, že záväzky prevyšujú pohľadávky.... prepočítaj si to ešte raz, pretože upraviť základ dane by si mohol : napr. rozdiel medzi príjmami a výdavkami 200 tis., pohľadávky 60 tis., záväzky 240 tis.

200+60-240=20 - nezdaniteľná časť a si v suchu.
gutan52
29.11.07,16:01
Pre : Ermon-ku

Ale skúsme to domyslieť, aký by to malo dopad na SZČO i na SRO, keď vieme , že to je tá istá osoba. Príklad : zásoby = 300.000,- zariadenie 150.000,- záväzky 240000,- pohľadávky 60000,- ; DZ k 31.12. = 85000.-
Daneprosté minimum : 100.000,- Aký výsledok nám vychádza? Predaj mi vychádza pre SRO-čku 270.000,- /takže viac ako 200.000,-/. Ale daň za predaj ??? /48.450,-Sk a to je už mimo, lebo to treba aj zaplatiť. Ak by darom prešlo napr. zariadenie .

*ešte som zabudol, že SZČO má aj na BÚ -40.000,-Sk. Potom to bude inak.
Imanie SZČO : /300.000 + 150.000 +60.000 / - 240.000 - 60.000 =
210.000,- ale zariadenie je už odpísané, ale stále funkčné. Takže by mohlo byť za 43.000,- Potom je Imanie u SZČO len za 103.000,-

Nemôže SRO kúpiť Pohľadávky a Záväzky? To je zakázané? Veď čo by s nimi robila ukončená SZČO?

SRO kúpi všetko, len aby mohla pokračovať na tom istom mieste v "Rozbehnutom vlaku". a žiadne odstupné!!! SRO-čka si dokonca požičia 220.000.- len aby to šlo, pretože vie, že zo zisku to dokáže do 3 rokov splatiť. A ide do plusu.
liba2
29.11.07,16:44
Pre : Ermon-ku

Ale skúsme to domyslieť, aký by to malo dopad na SZČO i na SRO, keď vieme , že to je tá istá osoba. Príklad : zásoby = 300.000,- zariadenie 150.000,- záväzky 240000,- pohľadávky 60000,- ; DZ k 31.12. = 85000.-
Daneprosté minimum : 100.000,- Aký výsledok nám vychádza? Predaj mi vychádza pre SRO-čku 270.000,- /takže viac ako 200.000,-/. Ale daň za predaj ??? /48.450,-Sk a to je už mimo, lebo to treba aj zaplatiť. Ak by darom prešlo napr. zariadenie .

*ešte som zabudol, že SZČO má aj na BÚ -40.000,-Sk. Potom to bude inak.
Imanie SZČO : /300.000 + 150.000 +60.000 / - 240.000 - 60.000 =
210.000,- ale zariadenie je už odpísané, ale stále funkčné. Takže by mohlo byť za 43.000,- Potom je Imanie u SZČO len za 103.000,-

Nemôže SRO kúpiť Pohľadávky a Záväzky? To je zakázané? Veď čo by s nimi robila ukončená SZČO?

SRO kúpi všetko, len aby mohla pokračovať na tom istom mieste v "Rozbehnutom vlaku". a žiadne odstupné!!! SRO-čka si dokonca požičia 220.000.- len aby to šlo, pretože vie, že zo zisku to dokáže do 3 rokov splatiť. A ide do plusu.

U SZČO nie je imanie, z hľadiska dane z príjmu treba určiť orientačne základ dane, t.j. príjmy mínus výdavky. Ku dňu skončenia živnosti z tohto rozdielu vzniká nejaké číslo. Kladné číslo je čiastkový základ dane, záporné číslo je strata. Treba zistiť čo asi vychádza.
Ďalej, ak sa do s.r.o. predajú zásoby (300) - budú to prijmy SZČO, t.j. základ dane sa bude zvyšovať. Ak sa predajú pohľadávky (60), tiež to budú príjmy. Ak sa predajú záväzky (240), tieto znížia očakávané príjmy.
Finančné prostriedky z hľadiska DzP nie sú zaujímavé, budú slúžiť len na úhradu dane.
Zariadenie vzhľadom na to že je odpísané, sa môže predať za primeranú cenu, to je na rozhodnutí SZČO.
Čiastkový základ dane mínus "dane prosté minimum" = základ dane.
To som len-tak nahrubo zapísala. :)
gutan52
29.11.07,21:41
U SZČO nie je imanie, z hľadiska dane z príjmu treba určiť orientačne základ dane, t.j. príjmy mínus výdavky. Ku dňu skončenia živnosti z tohto rozdielu vzniká nejaké číslo. Kladné číslo je čiastkový základ dane, záporné číslo je strata. Treba zistiť čo asi vychádza.
Ďalej, ak sa do s.r.o. predajú zásoby (300) - budú to prijmy SZČO, t.j. základ dane sa bude zvyšovať. Ak sa predajú pohľadávky (60), tiež to budú príjmy. Ak sa predajú záväzky (240), tieto znížia očakávané príjmy.
Finančné prostriedky z hľadiska DzP nie sú zaujímavé, budú slúžiť len na úhradu dane. **DzP ...? ..čo tým myslíš? Otázka
Zariadenie vzhľadom na to že je odpísané, sa môže predať za primeranú cenu, to je na rozhodnutí SZČO.
Čiastkový základ dane mínus "dane prosté minimum" = základ dane.
To som len-tak nahrubo zapísala. :)

Liba a ermon-kami radia aj súhlas si občas udelia k mojmu problému; ale Vás musím dievky pochváliť. Dostávame sa tam, kde chceme. Už to je korekciami učesané tak, ako to chceme. Takže môžeme predať Sro-čke Pohľadávky i Záväzky. Už to tak vychádza, že daň nebude. Dedukcia pomohla.
Sročka to berie na seba aj keď odštartuje s mínusom. Ale pôjde v "rozbehnutom vlaku", a to je výhoda. Teraz to už môže byť aj k 1.1.2008, dovtedy stihneme povybavovať úrady.

Danila mi poskytla link a začínam vypĺňať tlačivá pre založenie sro. Myslím si, že jednoosobová Sro-čka ešte môže byť aj SZČO. Ale nemusí. Akú výhodu by z toho mala, ak by ešte bola aj SZČO? Čo poviete?
Jozef Mihál
29.11.07,22:30
Ehm. Byť jednoosobová s.r.o. a súčasne aj SZČO je vynález skazy z pohľadu DÚ, SP, ZP.
gutan52
29.11.07,22:48
Ehm. Byť jednoosobová s.r.o. a súčasne aj SZČO je vynález skazy z pohľadu DÚ, SP, ZP.

Obdivujem Vás, pán Mihál. Ako to všetko stíhate. Ale aj tie poradkyne, ktoré nás nosia v srdciach.

Takže SZČO ukončiť k 31.12.2007, a SRO začať 1.1.2008 - Môže byť?
Jozef Mihál
29.11.07,23:15
???

Nepochopili ste ma.

Súbeh SZČO a jednoosobového majiteľa s.r.o. je vynálezom skazy nie pre toho šťastlivca, ale pre daňový úrad a poisťovne, ktoré pri takomto súbehu od človeka, ktorý v tom "vie chodiť" nemusia získať skoro žiadne korunky...
Monika Kováčová
30.11.07,06:17
Ehm. Byť jednoosobová s.r.o. a súčasne aj SZČO je vynález skazy z pohľadu DÚ, SP, ZP.

Pekne poprosím rozviesť.... mám medzery ohľadne tohto vynálezu skazy.
liba2
30.11.07,06:29
.........Myslím si, že jednoosobová Sro-čka ešte môže byť aj SZČO. Ale nemusí. Akú výhodu by z toho mala, ak by ešte bola aj SZČO? Čo poviete?

Treba si uvedomiť, že „jednoosobová s.r.o. nemôže byť súčasne aj SZČO“ – ako si to uviedol... Sú to dva rôzne samostatné subjekty.

Prikladám link – zaujímavé je to od príspevku č. 5, pozorne prečítaj všetko aj v č. 6:
prechod-zo-zivnosti-na-s-r-o (http://www.porada.sk/t7507-prechod-zo-zivnosti-na-s-r-o.html)
na čo treba pamätať:
nevymozitelne-pohladavky-a-ukoncenie-zivnosti (http://www.porada.sk/t36684-nevymozitelne-pohladavky-a-ukoncenie-zivnosti.html)
ako uzavrieť JÚ po zrušení živnosti:
zrusenie-zivnosti (http://www.porada.sk/t23775-p2-zrusenie-zivnosti.html)

Podľa môjho názoru treba urobiť toto:
a) najskôr založiť s.r.o. (a rýchlo, ešte v decembri);
b) zásoby z lekárne v obstarávacej cene predať sro-čke; u SZČO to bude príjem, ktorý zvýši základ dane, ale v s.r.o. bude možné po predaji týchto zásob znížiť náklady;
c) zariadenie lekárne určite nie je nové, za primeranú cenu (možno len za symbolickú) ho predať sro-čke; u SZČO to síce bude príjem, ale v s.r.o. zo budú náklady;
d) zabudnúť na predaj neuhradených pohľadávok a záväzkov ku dňu zrušenia živnosti sro-čke; nič sa tým nevyrieši; u SZČO treba o neuhradené pohľadávky a záväzky upraviť základ dane, t.j. pohľadávky zvyšujú ZD a záväzky znižujú ZD; po dni zrušenia živnosti skutočne prijatá úhrada pohľadávky sa už nezdaňuje, nikde sa neuvádza a tieto peniaze sa stávajú súkromným majetkom bývalého podnikateľa. V prípade, že sa budú uhrádzať záväzky po dni zrušenia živnosti, tak tieto výdavky sa tiež nebudú nikde uvádzať; bývalý podnikateľ ich zaplatí zo súkromných prostriedkov.

Urob si kalkuláciu a skús odhadnúť sumu celkových príjmov a výdavkov; rozdiel je čiastkový základ dane; nezdaniteľná čiastka (ak nejde o poberateľa starobného dôchodku) je 95616 Sk, po jej odpočítaní máš základ dane, z ktorého vypočítaš daň.
Ak suma dane vyjde nepriaznivo vysoká, je možné upraviť cenu za zásoby a zariadenie – to už je na tebe ako sa rozhodneš.

Finančné prostriedky na účte a v pokladni ku dňu skončenia živnosti, slúžia na zaplatenie dane z príjmov (to je jasné); ak ich je dosť, odporúčala by som zaplatiť aj všetky ostatné splatné záväzky.
gutan52
30.11.07,16:06
Treba si uvedomiť, že „jednoosobová s.r.o. nemôže byť súčasne aj SZČO“ – ako si to uviedol... Sú to dva rôzne samostatné subjekty. Pán Mihál píše niečo iné v bode č. 201

ale som aj Vás už pochválil, že dedukciou sme sa dopracovali na pekné výsledky. Nemusím to už riešiť. Ale,....

Finančné prostriedky na účte a v pokladni ku dňu skončenia živnosti, slúžia na zaplatenie dane z príjmov (to je jasné); ak ich je dosť, odporúčala by som zaplatiť aj všetky ostatné splatné záväzky. Tých nieje dosť, a preto prechádzame na eseročku. SRO-čka pôjde už v "rozbehnutom vlaku". O tom som už písal.

Vypĺňam už podľa predloh : Zakladateľskú listinu, ........... Nebolo by vhodné vpísať už do nej odmenu pre Konateľa /napr. 3000,-Sk/mes.?
gutan52
01.12.07,12:12
Treba si uvedomiť, že „jednoosobová s.r.o. nemôže byť súčasne aj SZČO“ – ako si to uviedol... Sú to dva rôzne samostatné subjekty.
**Pán Mihál to v bode č. 201 píše inak.

Prikladám link – zaujímavé je to od príspevku č. 5, pozorne prečítaj všetko aj v č. 6: prechod-zo-zivnosti-na-s-r-o (http://www.porada.sk/t7507-prechod-zo-zivnosti-na-s-r-o.html)
na čo treba pamätať:
nevymozitelne-pohladavky-a-ukoncenie-zivnosti (http://www.porada.sk/t36684-nevymozitelne-pohladavky-a-ukoncenie-zivnosti.html)
ako uzavrieť JÚ po zrušení živnosti:
zrusenie-zivnosti (http://www.porada.sk/t23775-p2-zrusenie-zivnosti.html)

Podľa môjho názoru treba urobiť toto:
a) najskôr založiť s.r.o. (a rýchlo, ešte v decembri);

Prečo sa tak ponáhľať? Aký to má význam? Možno máš pravdu, že niečo by sa aj tým dalo vyriešiť. Neviem v tom "chodiť", preto sa tu pýtam. Veď už aj ermon-ka poprosila p. Mihála. Ale to sú rozumy.

Finančné prostriedky na účte a v pokladni ku dňu skončenia živnosti, slúžia na zaplatenie dane z príjmov (to je jasné); ak ich je dosť, odporúčala by som zaplatiť aj všetky ostatné splatné záväzky.
Práve to, že ich nieje dosť. A zobrať si na to pôžičku? Neviem. Ale súhlasím s Tebou - treba rátať... V tom bode č.6 čo si mi poradila, je "kľud a rozvaha" . Budem nad tým uvažovať. Ale ďakujem tým, ktorý Ste zobrali náš problém za svoj. Viac hláv - viac rozumu.

Ešte by som poprosil zaujať stanovisko k predchádzajúcemu číslu od gutan52.
liba2
01.12.07,16:32
........Vypĺňam už podľa predlôh : Zakladateľskú listinu, ........... Nebolo by vhodné vpísať už do nej odmenu pre Konateľa /napr. 3000,-Sk/mes.?
Nie, toto nie je možné. S konateľom pre prípad odmeny musí byť uzatvorená zmluva na výkon konateľstva (nie pracovná zmluva). Myslím, že OR by tiež namietal, ak by to bolo v ZL uvedené. Aj z praktického hľadiska: predstav si, že po roku chceš túto výšku odmeny zmeniť – je jedno akým smerom; musel by si urobiť aj zmenu v OR, a to by aj niečo stálo... tak načo je to dobré?
liba2
01.12.07,16:38
Vraciam sa ešte k tomuto:

..........Myslím si, že jednoosobová Sro-čka ešte môže byť aj SZČO. Ale nemusí. Akú výhodu by z toho mala, ak by ešte bola aj SZČO? Čo poviete?
Pripúšťam možnosť, že som si to nesprávne vysvetlila.
Chcel si pravdepodobne povedať, že aj pri existencii s.r.o. by SZČO nemusela zrušiť živnosť, existovali by obidve firmy súčasne...
Priviedol ma k tejto myšlienke príspevok p. Mihála, ktorý začína slovom: Súbeh... p. Mihál vo svojom príspevku hovorí o dopade súbehu s.r.o. a SZČO na odvody poistného. To však nič nemení na tom čo som napísala - že ide o 2 samostatné subjekty: právnickú a fyzickú osobu.

Len predtým si uvažoval aj takto:

....Takže SZČO ukončiť k 31.12.2007, a SRO začať 1.1.2008 - Môže byť?
preto moja reakcia na urýchlené založenie s.r.o. ešte v decembri.

Ešte mám jednu prosbu, týka sa to citácií mojich príspevkov. Prosím ponechaj môj text v pôvodnom prevedení – čierny a svoje vsuvky zapíš farebne. Tak to je zvykom na porade. Z tej poslednej citácie iba „zasvätený“ vie rozlíšiť, čo je citácia a čo sú tvoje vsuvky. ďakujem.
gutan52
03.12.07,07:45
Vraciam sa ešte k tomuto:

Pripúšťam možnosť, že som si to nesprávne vysvetlila.
Chcel si pravdepodobne povedať, že aj pri existencii s.r.o. by SZČO nemusela zrušiť živnosť, existovali by obidve firmy súčasne...

Len predtým si uvažoval aj takto:
že zrušiť SZČO a začať SRO. preto moja reakcia na urýchlené založenie s.r.o. ešte v decembri.
*
*áno, ale stále uvažujeme a hľadáme tie najoptimálnejšie riešenia...


Ešte mám jednu prosbu, týka sa to citácií mojich príspevkov. Prosím ponechaj môj text v pôvodnom prevedení – čierny a svoje vsuvky zapíš farebne. Tak to je zvykom na porade. Z tej poslednej citácie iba „zasvätený“ vie rozlíšiť, čo je citácia a čo sú tvoje vsuvky. ďakujem.***

***Ospravedlňujem sa. Ale neviem v tom ešte chodiť, preto sa mi stane občas aj niečo také. Sám sa potom tomu čudujem, že ako sa mi to zobrazilo.

Potom naozaj iba "zasvätený" vie rozlíšiť. A som tomu aj rád, pretože náš problém riešime piati. a to celkom stačí.[H=][/h=] **

**Súbeh PO a FO sa mi pozdáva, pretože sme si svoje prešlapali aj pri vybavovaní SZČO. A teraz to len tak zrušiť. Veď aj to nás čosi stálo. Už sa učím "v tom chodiť" - dobre mi bolo poradené. A to nie od hocikoho.
Od Teba viem už napr. aj to, čo do zakladateľskej listiny písať nemám. Takže opakujem: Som veľmi šťastný a vďačný, že mám takéto Opory - tu na Porade.
Veď napríklad SZČO má aj "staré" pohľadávky. a tie nie sú premlčané. Takže ak tie korunky prídu, tak nech idú na účet pre SZČO. Ak by sa zrušil ten účet, tak kde by to šlo?

Jozef - Dido
gutan52
03.12.07,07:49
Myslím si, po Rozumoch, že stačí SRO začať od 01.01.2008
SZČO pozastaviť od 5.1.2008 na pol roka, potom do učtovníctva od 5.7.08 zaradiť to, čo medzičasom došlo, a opäť to pozastaviť. Len v tých pozastaveniach nemám jasno.
[WIKI=][/WIKI=] Poradíte mi? - poprosím aj o to.
comodo
11.12.07,09:06
O zalezitosti zivnost ci SRO , kde sa ludia pytaju co zacat sa uz popisalo dost. Chcel by som sa spytat na nazor : Zivnostnik zalozil SRO a zivnost prerusil. Blizi sa doba ked sa musi rozhodnut co so zivnostou. Ma cenu zivnost drzat ( napr. kvoli pausalnym vydavkom ), alebo zivnost zrusit a nekomplikovat si zivot a starat sa iba o sro.
ricardito
03.03.08,13:44
Ahoj nemas prosim ta aj vzor na rozdelenie ZI ?
jeden spolocnik pribera druheho
H.B.
25.03.08,09:58
Rozhodujem sa medzi sro a živnosťou, vie niekto poradiť ... Neviete čo je výhodnejšie momentálne v roku 2008? ... Ešte stále je výhodnejšia sro ako živnosť?
Majkas
27.08.08,19:03
Neviete čo je výhodnejšie momentálne v roku 2008? ... Ešte stále je výhodnejšia sro ako živnosť?
Halo, halo, Poradaci, aj mna to velmi zaujima, ci sa to v roku 2008 nejako nepohlo, viem, ze mnohi ste v tom doma, tak prosim poradte - ked aj nie "po lopate", tak aspon, co si treb precitat, ...
Dakujem vopred, M.
DaaaDooo
28.08.08,15:47
Hh, najradšej nedám ani jedno ani druhé :D, ale potom aká pokuta z toho môže byť, nie? A aká veľká? :D
slabikar
29.08.08,13:59
1. zivnost - predavas tovar a predstavis svoju firmu ako Anicka Kovacova, zivnostnicka

2. s.r.o. - predavas tovar a predstavis svoju firmu ako AnKo s.r.o..

co myslis, komu budu odberatelia viac doverovat?

to je moj osobny nazor utvoreny z vlastnych skusenosti, preto mam pozastavenu zivnost, zalozil som si s.r.o. ...
Celsus
29.08.08,22:38
Hh, najradšej nedám ani jedno ani druhé :D, ale potom aká pokuta z toho môže byť, nie? A aká veľká? :D

Pokiaľ sa pýtate na to, čo Vám hrozí, ak budete bez predpísaného podnikateľského opávnenia vykonávať činnosť vykazujúcu znaky podnikania, možno uviesť, že to závisí od okolností prípadu. Vo všeobecnosti Vám v takom prípade hrozí postih za správny delikt (priestupok), v závažnejších prípadoch dokonca trestné stíhanie (ak dôjde k naplneniu skutkovej podstaty trestného činu neoprávneného podnikania).
Filip Glasa
30.08.08,15:27
co myslis, komu budu odberatelia viac doverovat?

to je úplne irelevantné pre každého kto vie používať obchodný register, kde si zistí že je to jednoosobová sročka. naviac ak živnostník ručí celým svojim majetkom, tak je bezpečnejšie s ním spolupracovať ako so sročkou, ktorú môžem v prípade problémov poslať do krachu. Aj keď to je už pritiahnuté za vlasy.

SZČO vs. s.r.o. je len otázka daňovej optilizácie a väčšine zabehnutých podnikateľov sa oplatí mať obe formy.
slabikar
30.08.08,16:39
to je úplne irelevantné pre každého kto vie používať obchodný register, kde si zistí že je to jednoosobová sročka. naviac ak živnostník ručí celým svojim majetkom, tak je bezpečnejšie s ním spolupracovať ako so sročkou, ktorú môžem v prípade problémov poslať do krachu.

si si asi neprecital moju poslednu vetu:

"to je moj osobny nazor utvoreny z vlastnych skusenosti, preto mam pozastavenu zivnost, zalozil som si s.r.o. ..."
Zoltán Kovács
30.08.08,17:23
1. zivnost - predavas tovar a predstavis svoju firmu ako Anicka Kovacova, zivnostnicka

2. s.r.o. - predavas tovar a predstavis svoju firmu ako AnKo s.r.o..

co myslis, komu budu odberatelia viac doverovat?

to je moj osobny nazor utvoreny z vlastnych skusenosti, preto mam pozastavenu zivnost, zalozil som si s.r.o. ...


si si asi neprecital moju poslednu vetu:

"to je moj osobny nazor utvoreny z vlastnych skusenosti, preto mam pozastavenu zivnost, zalozil som si s.r.o. ..."


Ja mám práve opačné skúsenosti. Keď som pozastavil živnosť, a založil s.r.o., tak sa partneri vypytovali dôvod. Totiž s.r.o. moc nedôverujú, a videli v tom asi nejaké "úmysly". Ale keď som im vysvetlil odvodovú optimalizáciu, tak to pochopili.
KEJKA
30.08.08,17:41
Ja mám práve opačné skúsenosti. Keď som pozastavil živnosť, a založil s.r.o., tak sa partneri vypytovali dôvod. Totiž s.r.o. moc nedôverujú, a videli v tom asi nejaké "úmysly". Ale keď som im vysvetlil odvodovú optimalizáciu, tak to pochopili.
klienti sa pýtali, lebo zažili zmenu. Chceli vedieť dôvod. To je logické.
Rovnaké by to bolo aj v opačnom prípade. Ja som len zmenila meno frmy, a našli sa klienti, ktorým sa to nezdalo. Pritom po skúsenostiach som svoj úmysel vysvetľovala vopred.
DaaaDooo
31.08.08,14:37
No napríklad keby si robil web hosting neoprávnene, tak by ma čo stihlo ? Priestupok alebo trestné stíhanie ? Ja osobne si myslím, že priestupok, lebo web hosting, nie je nejaké veľké podnikanie nie? Napríklad web hosting je localhosting.sk alebo kopa iných, ale to som uviedol len príklad :D, aby ste to teraz nebrali tak, že ja podnikám bez oprávnenia... Ale niekedy chcem spraviť web hosting ale legálne :).
Celsus
31.08.08,14:52
No napríklad keby si robil web hosting neoprávnene, tak by ma čo stihlo ? Priestupok alebo trestné stíhanie ? Ja osobne si myslím, že priestupok, lebo web hosting, nie je nejaké veľké podnikanie nie? Napríklad web hosting je localhosting.sk alebo kopa iných, ale to som uviedol len príklad :D, aby ste to teraz nebrali tak, že ja podnikám bez oprávnenia... Ale niekedy chcem spraviť web hosting ale legálne :).

Pri neoprávnenom podnikaní závisí hranica medzi správnym deliktom a trestným činom najmä na sume, ktorá sa takým "podnikaním" zarobí. Ak sa zo zarobených peňazí neplatia dane a odvody, môže ísť o ďalší trestný čin.
DaaaDooo
31.08.08,16:35
A od koľkátich rokov sa vlastne môže založiť živnosť ? Niekde som počul, že od 16 rokov, ale tak to sa mi nejako nechce veriť :D.
Zoltán Kovács
31.08.08,16:51
A od koľkátich rokov sa vlastne môže založiť živnosť ? Niekde som počul, že od 16 rokov, ale tak to sa mi nejako nechce veriť :D.

Od dosiahnutia plnoletosti, teda od 18 rokov.
svetlik
17.01.09,11:06
V prípade sro s dvoma spolocníkmi musí byť aj vyhlásenie spoločníkov o tom, že nie sú jedinými spoločníkmi vo viac ako dvoch spoločnostiach? Mne sa to zdá zbytočné, len pre overenie.
Zoltán Kovács
17.01.09,11:18
V prípade sro s dvoma spolocníkmi musí byť aj vyhlásenie spoločníkov o tom, že nie sú jedinými spoločníkmi vo viac ako dvoch spoločnostiach? Mne sa to zdá zbytočné, len pre overenie.

Nie. Toto vyhlásenie je potrebné len pri jednoosobovej spoločnosti.
majja
16.02.09,19:55
Prosím vie niekto poradiť, ktorá alternatíva vyzerá optimalnejšia??
1) založiť sro (jednoosobovú)-nebyť v nej zamestnancom (neodvadzať žiadne odvody) a ponechať si živnosť (z nej odvádzať prijatelne odvody)
2) založiť sro (jednoosobovú)-byť v nej zamestnancom s platom pre prijatelne odvody a živnosť pozastaviť

Špecifikum: je to možne pre činnosť projektant, ktoré je viazané na autorizačne osvedčenie? Nemusí byť táto určená osoba v sro aj zamestnancom? Takže potom živnosť je nanič? Ked odvody sa budú platiť aj z jedného aj z druhého?
Ked je to tak, tak preco manzelia projektanti maju aj sro aj SZČO? a nie sú zamestnaci v sro?
amoo
14.03.09,11:19
Momentalne preferujem sro.
z dvovodu rucenia a z dvovodu odvodov. Len cakam kedy nasa vlada upravi zakony tak (ze pri vyplateni odmeny pre konatela) konatel zaplati nielen dan 19%, ale aj 30% do soc poistovní ...
Lianka
14.03.09,11:24
Prosím vie niekto poradiť, ktorá alternatíva vyzerá optimalnejšia??
1) založiť sro (jednoosobovú)-nebyť v nej zamestnancom (neodvadzať žiadne odvody) a ponechať si živnosť (z nej odvádzať prijatelne odvody)toto je optimalnejsie
2) založiť sro (jednoosobovú)-byť v nej zamestnancom s platom pre prijatelne odvody a živnosť pozastaviť "prijatelne" odvody vzdy vyjdu viac ako su min. odvody zo zivnosti

Špecifikum: je to možne pre činnosť projektant, ktoré je viazané na autorizačne osvedčenie? neviem sa vyjadritNemusí byť táto určená osoba v sro aj zamestnancom? Takže potom živnosť je nanič? Ked odvody sa budú platiť aj z jedného aj z druhého?
Ked je to tak, tak preco manzelia projektanti maju aj sro aj SZČO? poznam takeho - ma aj zivnost, aj sro - nie je v nej zamestnanya nie sú zamestnaci v sro?

Stanovisko v texte.
SAIVI
04.05.09,12:32
Podnikať ako živnostník alebo si založiť s.r.o. ?
http://www.podnikam.sk/spravodajstvo.php?id=7866&kid=11&k=Chcem%20podnika%9D

1. Právny aspekt
Živnostník ručí pri podnikaní za svoje záväzky celým svojím majetkom. Z hľadiska rizika sa jedná o najrizikovejší spôsob podnikania, nakoľko “živnostník” ručí okrem vlastného majetku aj osobným majetkom svojho manžela/ky.

Pri podnikaní vo forme s.r.o. ručí za záväzky vzniknuté z podnikania iba samotná s.r.o. a nie jej majiteľ alebo spoločník (ručí iba do výšky svojho nesplateného vkladu v s.r.o.). Založením s.r.o. a jej zápisom do Obchodného registra vznikla nová osoba (právnická), ktorá má právnu subjektivitu a vystupuje ako účastník zmluvného vzťahu. Konateľ iba koná (podpisuje) v jej mene, záväzky z uzatvorených zmlúv a dohôd vznikajú však iba s.r.o.. Pri tejto forme podnikania je oddelený osobný majetok podnikateľa (ako aj jeho manžela/ky) od majetku s.r.o....
SlavaK
04.06.09,15:33
Vie mi niekto poradiť, aké je odvodové zaťaženie pri sro a aké u živnostníka? Aké sú základy pre ich výpočet? V akých zákonoch tieto údaje nájdem?

Ďakujem.
Lianka
04.06.09,15:38
Dost nestastne polozena otazka.

Cinnost Sro ako takej nepodlieha ziadnemu odvodovemu zatazeniu. Odvodom podlieha napr. odmena konatela.

SZCO plati prvy rok len zdravotne poistenie, pokial nie je poistena z ineho dovodu (napr. ma subeh zamestnania a zivnosti). Socialne poistenie bude platit az od jula dalsieho roka az po prekroceni urciteho obratu dosiahnuteho v predchadzajucom roku.

Zakony:
http://www.porada.sk/t16146-zakon-o-zdravotnom-poisteni-od-01-01-2009-a.html
http://www.porada.sk/t16136-zakon-o-socialnom-poisteni-od-01-01-2009-a.html
SlavaK
04.06.09,17:11
Lianka, ďakujem Ti za odpoveď. Znamená to, že keď som ešte v súčasnosti zamestnaná a môj zamestnávateľ za mňa platí ZP, ja ako SZČO nemusím platiť na ZP nič, ani v nasledujúcom roku? Aj ak dosiahnem nejaký príjem (mám na mysli niečo podobné ako pri SP). Ešte som si nepozrela priložené súbory ...
Pri sro sa platia odvody len za zamestnancov? A konateľ podlieha takemu istemu odvodovemu rezimu ako bezni zamestnanci?

Je to tak?
Lianka
05.06.09,07:05
V prvom roku a do konca juna dalsieho roku neplatis zdavotne poistenie, pokial si zaroven aj zamestnana. Od jula dalsieho roku platis preddavky na zdravotne poistenie v takej vyske, v akej ti vyjdu v rocnom zuctovani zdravotneho poistenia, v zavislosti od zakladu dane v danovom priznani za predchadzajuci rok.

Mzda zamestnancov a odmena konatela podliehaju odvodom a dani. Z odmeny konatela sa odvadza len zdravotne poistenie a dan. Pokial konatel nema prijem, neplatia sa za neho ani ziadne odvody, ani dan. Pokial by mal konatel v sro pracovny pomer, povazuje sa za zamestnanca a odvody a dan sa odvadzaju ako u zamestnanca.
wildwind
09.06.09,09:03
Oplati sa s.r.o. ked by som chcel podnikat bez uveru?
Lianka
09.06.09,09:52
Sorry, ale nerozumiem otazke... a vyznamu "oplati sa" a bez uveru. Pokial mas vlastne zdroje, nemusis si brat predsa uver - bez ohladu na pravnu formu podnikania.

Skus sa vyjadrit inak, co tou pravnou formou a financovanim vlastnymi/cudzimi zdrojmi sledujes.
wildwind
09.06.09,10:01
Ze by som to financoval z vlastnych zdrojov, cize vyhody rucenia sro odpadavaju. Naopak ja ako jednoosobova sro by som musel mat zakladne imanie 200 000 uz na zaciatku splatene. Hovorim spravne, alebo trieskam?
Lianka
09.06.09,10:08
Rucenie si podla mna nie celkom dobre vysvetlujes. Pokial nie je uver, neprichadza do uvahy, samozrejme, ziadne rucenie za uver. Ale sro bude prichadzat do roznych vztahov s odberatelmi, dodavatelmi, uradmi (DU, SP, ZP), zamestnanci a voci tymto bude mat zaväzky. Ruci do vysky svojho zakladneho imania.

Pokial sa nemylim, na zaciatku treba mat splatenu min. polovicu ZI. Min. vyska zakladneho imania je 5 000 EUR. Odporucam prestudovat http://www.porada.sk/t16766-obchodny-zakonnik-od-1-1-2009-a.html.

Podla mna nerozhoduje az tak skutocnost, ci mas na zaciatku podnikania k dispozicii vlastne alebo cudzie zdroje, ale pre rozhodnutie sa pre pravnu formu podnikania by som zvolila ine kriteria. Odporucam okrem zakona si prestudovat tuto temu odzaciatku a dalsie podobne temy.
wildwind
09.06.09,14:11
Dik za vysvetlenie, nieco som pocital, takze sro je okrem zdravotneho poistenia oslobodena od odvodov a plati sa len dan zo zisku 19percent? Tak to by bolo potom sro vyhodnejsie.
Lianka
09.06.09,14:18
Ufff, davas velmi principialne zakladne otazky.

Doporucujem ti prestudovat si vsetky zakony na uvodnej strane, okrem Obchodneho zakonnika aj zakon o zdravotnom poisteni, socialnom poisteni a dani z prijmov.

Sro neplati za seba ako firmu samu o sebe ziadne odvody. Vedie uctovnictvo, "zisk" podlieha dani z prijmu. Precitaj si aj dalsie temy, kde sa porovnavaju formy podnikania: SZCO vs. s. r. o.

Tazko odpovedat na otazku "vyhodnosti", pre kazdeho je vyhodne nieco ine. Na takto zadanu otazku sa neda odpovedat, co je "vyhodne" a co ma byt cielom.
jaja868
13.08.10,09:04
Ahojte,
chcem Vas poprosit o radu. Moj manzel ma spolu s jeho spolocnikom zalozenu sro-cku, chce si otvorit servis s tym, ze mu spolocnik na to pozicia peniaze, alebo mu bude budovu prenajimat, co je v tomto pripade pre manzela vyhodnejsie, ma si zalozit zivnost, alebo ma radsej pracovat pod hlavickou sro-cky ako zaroven aj jej zamestnanec. Je vobec mozne, aby mu firma v ktorej je aj on konatelom priestor prenajimala? Moze vobec pod nou v tomto pripade vykonavat cinnost? Ospravedlnujem sa, ze sa mozno tak hlupo pytam, ale neviem ako to v tychto veciach chodi, tak budem vdacna za kazde upozornenie a radu. Dakujem
lee
31.05.11,18:33
Dobry den,

nemam ziadne skusenosti z podnikanim, preto by som chcel od vas mudrejsich odpoved na mozno trivialne otazky. Pokial mozno jednoducho, tzv. po lopate bez odkazov na obchodny zakonnik a pod.

Rozmyslam nad zalozenim s.r.o ( s tym, ze by som bol jedinym spolocnikom) s cielom poskytovania sluzieb, . Zalozenie, pravna forma, rucenie atd su mi jasne. Nevyznam sa ale v odvodoch, daniach a celkovom hospodareni.

1.Chcel by som si platit nejake rozumne socialne odvody (dochodok). Je rozumne sa zamestnat vo vlastnej firme a platit ich zo mzdy alebo existuje nejake ine riesenie?

2. V pripade, ze od mes. prijmu (faktury), odpocitam superhrubu mzdu(ak by som bol zamestnancom) ostane mi ciastka z ktorej zaplatim dan z prijmu 19%? Znizujem ju napr. tym, ze ked budem v zahranici vyplnam si cestovny prikaz tzn. diety, vreckove, PHM, ubytovanie atd? alebo napr. si kupim auto a pod. Plati sa zo sumarneho vysledku , rocne?

3. Ako je to s DPH? Pokial si kupim do firmy nejaky hnut. alebo nehnut. majetok, stat mi ju vrati? ( viem, ze existuju platci a neplatci dph). V ktorej kategorii by som bol v pripade mes. prijmu (faktury) napr. 3000 euro?

dakujem za odpovede!
KEJKA
01.06.11,03:58
nemam ziadne skusenosti z podnikanim, ........................
Rozmyslam nad zalozenim s.r.o ( s tym, ze by som bol jedinym spolocnikom) s cielom poskytovania sluzieb, . Zalozenie, pravna forma, rucenie atd su mi jasne. Nevyznam sa ale v odvodoch, daniach a celkovom hospodareni.

1.Chcel by som si platit nejake rozumne socialne odvody (dochodok). Je rozumne sa zamestnat vo vlastnej firme .........?.......mzda vo vlastnej firme so všetkými odvodmi kvôli dôchodku

2. V pripade, ze od mes. prijmu (faktury), odpocitam superhrubu mzdu(ak by som bol zamestnancom) ostane mi ciastka z ktorej zaplatim dan z prijmu 19%? .............a tiež odpočítaš náklady súvisiace s príjmami/faktúrami/
Znizujem ju napr. tym, ze ked budem v zahranici vyplnam si cestovny prikaz tzn. diety, vreckove, PHM, ubytovanie atd? áno, aj
alebo napr. si kupim auto .........áno ale len vo forme odpisov, teda postupne počas viacerých rokov
a pod. ........čokoľvek, čo zákon o dani z príjmu uzná za výdavok
Plati sa zo sumarneho vysledku , rocne? áno obvykle do 31.3. nasl.roka

3. Ako je to s DPH? DPH riešiš len vtedy, ak sa zaregistruje za platiteľa DPH
Pokial si kupim do firmy nejaky hnut. alebo nehnut. majetok, stat mi ju vrati?
viac-menej áno, dá sa tak povedať, alebo inak, o túto DPH si môžeš znížiť svoju vlastnú povinnosť DPH.
( viem, ze existuju platci a neplatci dph). V ktorej kategorii by som bol v pripade mes. prijmu (faktury) napr. 3000 euro? ešte by si sa zmestil do kategorie neplatiteľ, ale vždy môžeš byť tzv. dobrovoľným platiteľom. Niekedy musíš byť povinne zaregistrovaný pre DPH, pričom, aj tak v SR zostaneš neplatiteľom - ale to už je nadlho a máš tu poradu zameranú výlučne na DPH, prečítaj si ju. !
vzhľadom na otázky odporúčam nájsť si účtovníčku a poradcu, lebo viac času budeš venovať neproduktívnemu štúdiu informácií, o spracovaní účtovníctva ani nehovorím a na podnikanie a zarábanie ti neostane čas.:)
Economic
02.06.11,15:34
Ak si niekto myslí, hoci sa do účtovníctva nejak nevyzná, že ušetrí na tom, že nebude platiť žiadneho účtovníka, podľa mňa je to veľký omyl. Dobrý účtovník je aj ekonóm a ten práve vie klientovi poradiť, na mnohé veci upozorniť a hlavne včas, a v neposlednom rade aj ušetriť peniaze pre samotného klienta. No nie každý si to vie uvedomiť. Prečo sa trápiť s niečím, čomu nerozumiem ? Zverím svoje starosti dobrému účtovníkovi a môžem sa predsa na plno venovať svojmu biznisu !
sybila3
31.10.11,13:47
vedeli by ste mi poradiť szčo sa zaoberá reštauračnými službami vlastní hotel, ako sro má v prenájme hotel dajú sa tieto dve szčo a sro spojiť do jedného? ako a čo to obnáša ak áno, dík
Economic
31.10.11,13:51
vedeli by ste mi poradiť szčo sa zaoberá reštauračnými službami vlastní hotel, ako sro má v prenájme hotel dajú sa tieto dve szčo a sro spojiť do jedného? ako a čo to obnáša ak áno, dík

Tie 2 fyzické osoby ako osoby môžu byť spoločníci ako založiť sro, myslím to tak, že nie ako 2 SZČO. Inak dve SZČO by mohli urobiť iba združenie dvoch SZČO.

Založenie sro, obnáša spracovanie všetkých dokumentov, vybavenie Osvedčenia a zápis do OR.
sybila3
23.11.11,12:43
nie jedna osoba je szčo a vlastní hotel a má s.r.o. kde má tiež reštauračné služby dá sa to nejako zlučiť do jedného keďže to vlastne ide o rovnaké činnosti jednej osoby?
Economic
23.11.11,14:59
Nie som právnik, no zlúčiť FO a PO podľa mňa nie je možné. Môže byť združenie dvoch FO alebo zlúčiť 2 PO, ale takáto kombinácia zrejme nie je možná. Resp. by mohla vzniknúť jedna nová PO, kde by boli dvaja spoločníci : jeden spoločník by bola tá Vaša sro a druhý spoločník ten človek ale nie ako FO SZČO so svojim IČOM a DIČ ale ako osoba napríklad Jožko Mrkvička. Čiže nie ako podnikateľ. Snáď tomu porozumieš. No nech sa právnik k tomuto vyjadrí. mimotemy Neviem kde sa ten jeden nemenovaný túla, keď urobím niekde preklep, to rýpe ale kde treba poradiť nevidí... nečíta..... On už vie, na koho to patrí, takže verím, že aj tento príspevok mu neunikne. A že odpovie nie mne, ale zadávateľovi otázky.
KEJKA
23.11.11,15:09
vedeli by ste mi poradiť szčo sa zaoberá reštauračnými službami vlastní hotel, ako sro má v prenájme hotel dajú sa tieto dve szčo a sro spojiť do jedného? ako a čo to obnáša ak áno, dík
neviem ako čo vlastne chceš spojiť?
Ved SZČO má príjem len z prenájmu a sro podnika v prenajatých priestoroch.
Veľa firiem podniká v prenajatých a nie vo vlastných priestoroch.
Ak chceš spájať, tak nech SZČO predá budovu do sro, alebo ju tam vloží, prestane podnikať a v sro sa zamestná - bude to v jednom.
marjankaj
23.11.11,15:21
nie jedna osoba je szčo a vlastní hotel a má s.r.o. kde má tiež reštauračné služby dá sa to nejako zlučiť do jedného keďže to vlastne ide o rovnaké činnosti jednej osoby?

Akej jednej osoby? Ako zlúčiť do jedného?:eek:
Fyzická osoba má svoje IČO a s.r.o.má zase iné IČO. Ako to môže byť jedna osoba?

Aj fyzické osoby majú rôzne rodné čísla. Ale tu si spojenie dvoch fyzických osôb viem predstaviť.:--- Aspoň na chvíľu.:rolleyes: