Jankaaa
18.05.05,10:50
Chcem všetkých veľmi pekne poprosiť o radu. Dostávam objednávku v českých korunách. Ja to prerátam kurzom NBS v deň vystavenia faktúry a faktúrujem to v slovenských korunách. Príde mi úhrada zase v SK/iná suma, akú mám na faktúre, pretože oni si to zase prerátajú kurzom v deň úhrady/ a ja si ten kurzový rozdiel vyrovnám iba v pohľadávkach. Robím to správne?
Zita5
18.05.05,09:00
Chcem všetkých veľmi pekne poprosiť o radu. Dostávam objednávku v českých korunách. Ja to prerátam kurzom NBS v deň vystavenia faktúry a faktúrujem to v slovenských korunách. Príde mi úhrada zase v SK/iná suma, akú mám na faktúre, pretože oni si to zase prerátajú kurzom v deň úhrady/ a ja si ten kurzový rozdiel vyrovnám iba v pohľadávkach. Robím to správne?

Vyrovnáš to iba v pohľadávkach .Do denníka účtuješ sumu , ktorú Ti uhradia .
Jankaaa
18.05.05,09:11
ok, tak to aj robím. Vďaka.
KON-EKON
18.05.05,09:24
A kde zaúčtujete zlatúchy moje to čo vyrovnáte na faktúrach, čo takto nepeňažná operácia a kurzový rozdiel hodiť do denníka?
Jankaaa
18.05.05,09:31
To zaúčtujem zlatúch na konci roka kurzom NBS ku dňu 31.12.
Janna
18.05.05,09:37
Kurzové rozdiely sa vyrovnávajú v JÚ v evidencii pohľadávok a záväzkov, tak aby sa vyrovnali do nuly.

K 31.12. sa účtuje do denníka kurzový rozdiel vzniknutý vo valutovej pokladnici.
Jankaaa
18.05.05,10:00
Ja keďže to faktúrujem v Sk a aj úhrada mi príde v Sk, tak valutovú pokladňu nemám. Ja iba na konci roka cez ID zaúčtujem kurz.rozdiel. Ešte jedna otázka. Mám tú sumu bez DPH/nakoľko ide o službu podľa § 15 ods.8/ uvádzať na DP na vstupe a zároveň na výstupe?
Janna
18.05.05,10:34
Na vstupe a výstupe sa uvádza v DP len ked Tebe príde faktúra z EU.
Ty ked dodávaš do krajín EU mala by si okrem uvedenia v DP zasielať aj súhrnný výkaz na DU raz za štvťrok.
Jankaaa
18.05.05,10:42
Ale veď to sa týka iba tovaru a nie služby, nie?
Janna
18.05.05,11:08
Áno, súhrnný výkaz sa týka len dodávok tovaru do členských krajín. Som to napísala asi trochu nezrozumiteľne.