02Michaela
03.11.08,14:22
Dobrý deň.
Potrebovala by som poradiť. Už neviem ako ďalej. Pred rokom a pól som sa rozviedla s bývalým manželom, nakoľko bol extrémne žiarlivý a každodenné denné bitky, nadávky a žiarlivostné scény že som k... som už nezniesla. Vtedy som ešte pracovala a súd určil výživné na 5 ročnú dcéru 3.000,- Sk. Hneď na to som prišla o prácu a vediem súdny spor s bývalým zamestnávateľom. Byt sme nadobudli ešte pred manželstvom, kde sme ho nadobudli za 325.000,- Sk. Čiže sme s bývalým podielový vlastníci. Lenže moji rodičia mi dali na kúpu bytu pred manželstvom 200.000,- Sk. Spoločne sme zobrali pôžičku 100.000,- Sk (čiže 50.000 ja a 50.000 on) z jeho strany dali tých zvyšných 25.000,- Sk. Počas manželstva sme vzali ďalšie dve pôžičky, kde sme splatili tú prvú a na prestavbu bytu. Teraz bývalý manžel odo mňa žiada polovicu za byt. Bývalý v byte nebýva, ale chodí si do bytu kedy chce. Ja platím nájom a všetko, čo súvisí s bytom. Pritom som nezamestnaná, keďže vediem súdny spor s bývalým zamestnávateľom, nemám nárok ani na podporu a dokonca ani na žiadnu inú dávku. Môj príjem je teda 3.000,- výživné a 540,- rodinné prídavky. Prácu si hľadám, lenže môj problém je, že všade chcú aby som robila aj do 17.00 hod. alebo do 18.00 hod. Mne nemá kto ostať s malou, keďže bývalý svokrovci sa vyjadrili, že keď si nájdem prácu, oni sa mi o malú starať nebudú. Žijem v meste sama, moja rodina býva až 150 km. Bývalý manžel má čistý plat 22.000,- Sk. Dcéra je často chorá, berie dlhodobo lieky a navštevuje aj imunoalergologickú ambulanciu, v januári som jej ja sama platila liečebný pobyt v Tatrách 8.100,- Sk. Dcérka nastúpila do 1. ročníka a tak som podala o zvýšenie výživného, nakoľko už neviem, odkiaľ si požičiavať. Bývalý manžel prestal platiť úvery a mne hrozila exekúcia, a tak som 170.000,- úver zobrala len na seba a platím ho, taktiež som zaplatila jeho nedoplatky vyše 20.000,- Sk. On platí 60.000,- úver.
Mám známeho, ktorý mi občas pomôže a sem tam ho za to pozvem k sebe na kávu, žiaľ bývalý ho vyhodí z bytu a tvrdí že je to môj frajer. Pričom minulý rok, keď som nebola cez Vianoce s malou doma, doniesol si do bytu ženskú návštevu. Dnes som bola na súde, kde sudca na mňa tlačil, že by som doznala, že žijem s niekym v spoločnej domácnosti (to čo uviedol bývalý manžel)a, že bude posudzovať aj jeho príjem. Neviem prečo by som sa mala doznávať k niečomu, čo nie je pravda, ja predsa s nikým nežijem v spoločnej domácnosti. Pretože mňa a moju dcéru niekedy zoberie známy na výlet a že mi sem tam finančne pomôže, to nie je bývanie v spoločnej domácnosti.
Čiže, môj príjem je 3.540,- Sk a moje výdavky: nájomné 5. 161,- UPC 333,- úver 3.078,- Poistka malej 1.550,- malej strava 500,- Družina 180,- , spolu okolo 11.000,- a to sme ešte nejedli a neboli oblečené.
Žiadala som sudcu, nech malej bývalý manžel platí aspoň šek na stravu, tak mi uznal výživné z 3.000,- na 3.500,- Sk a stým, že mi upravuje styk otca s maloletou. Bývalý manžel má malú kedy si zamanie, každý prvý a tretí víkend v mesiaci, polovicu letných a zimných prázdnin, od štvrtka do veľkonočnej nedele... proste, keď po ňu prišiel aj cez týždeň mal ju. Teraz mu sudca ešte pridal 2 hodiny v týždni. Pritom z minulého roka mám od detskej psychologičky posudok na malú, kde doporučuje styk s otcom obmedziť. Lenže sudca toto vôbec nebral do úvahy. Bývalý manžel doložil na súd, že svojej mame platí 5.000,- Sk za to že býva u nej. (toto mu sudca nezhltol) Na súd prišiel s právničkou, ktorú si ja nemôžem dovoliť a povedal sudcovi, že si musel požičať, aby právničku pozval po súde na kávu. Sudca na mňa pozeral, že čo chcem vlastne od chudáka, ktorý má čistý mesačný príjem 22.000,- Sk. Chodí k malej každý deň na 2-3 hodiny do bytu. Zakazuje mi návštevy (moje) v byte, pričom nedáva na byt ani korunu a sudca tvrdí, že je to normálne. Veci, ktoré malej nakúpila jeho strana, všetky zobral. Ja som na bývalého manžela tlačila, nech aspoň sirup kúpy malej, čo berie dlhodobo, keď ide ku nemu na víkend, lebo ja to finančne nezvládam. Keď odmietol, nemala som východisko ako tam malú poslať bez sirupu, aby si to bývalý uvedomil. Lenže sudca to vytkol mne, že som dala dieťa na víkend otcovi bez sirupu. Čo mám robiť? poraďte mi. Známemu vyrátali z príjmu 11.200,- Sk na dve deti výživné 6.500,- Sk a pritom mu bývala žena pracuje a styk s deťmi má veľmi obmedzený. To platí príslovie, iný kraj iný mrav? Čo je toto za systém?
Bývalý svokrovci hučia do malej bludy, provokujú a štvú ju proti mne. Kupujú jej hračky (na čo ja nemám) aby k nim chcela chodiť, ale aby nechcela ísť domov. Pred odchodom od nich ju drancujú, citovo vydierajú a sľubujú jej ďalšie hračky, keď ku ním príde. Malá potom plače, nakoľko si nevie uvedomiť, že si ju len kupujú. Neviem, čo robiť.
Môže sa podielový vlastník bytu, čiže bývalý manžel, správať, akoby bol byt jeho, vyhadzovať moje návštevy, chodiť si do bytu kedy chce a pritom nič neplatiť? A ešte požadovať za byt 500.000,- Sk? Pričom on strieda frajerky, kde sa mi stále chodí pochváliť koľko ho tie stoja. Ako to mám na súde dokázať? Keď on na súde vykrikuje aká som ja zlá matka a, že mám frajera s ktorým žijem v spoločnej domácnosti? Čo nie je pravda. Ako sa brániť? Poraďte mi ako sa sním vysporiadať, nepracujem, nikde mi nedajú pôžičku a 500.000,- Sk nemám. Aj keď s mi to zdá prehnané, lebo sa na tom byte bývalý až tak finančne nepodielal. Ja som doniesla do manželstva všetko zariadenie bytu, ani vlastnú lyžičku dokonca ani paplón nedoniesol. Tento psychický teror robí aj po rozvode, stále kontroluje kde chodím a s kým. Malú hucká proti mne, kde jej tvrdí, že mám frajera, pričom samotné 6 ročné dieťa mu vyvracia opak, že mama s nikým nebýva. Keď som ho v minulosti požiadala, aby malú postrážil, hneď ma kontroloval, kde som, s kým som a že keď sa ja ku...m on mi malú strážiť nebude, pričom ja som len šla na úrad. Od vtedy a od toho výstupu s bývalými svokrovcami, kde mi uviedli, že keď sa zamestnám, nebudú malú strážiť, ho o nič nežiadam, lebo by mi to vytkli. Sudca mi toto neveril. Dokonca bývalý tvrdil, že mu bránim v styku s maloletou. Bože, a ako, keď domov chodí na 2-3 hodiny a je s ňou vždy, tak ako mu to styk upravuje dokonca aj nad rámec?! Ako dokázať svoje tvrdenia? Prečo mi sudca neuznal vyššie výživné na malú? Ako to mám sama všetko utiahnuť? Do kedy si požičiavať? Do kedy znášať bývalého psychický teror? Ako ho vysporiadať? (ak predám byt nezostane mi ani na garzónku, čo mám ísť s malou pod most?) Poraďte mi , prosím!!!!
jalusi
03.11.08,14:57
Chyba je to že nemate doklad o financovani bytu vašimi rodičmi a notarsky overene všetko by bolo lahšie.Jedine tu asi pomôže právna porada ktorá je pre ludi so slabšou socialnou urovnou zadarmo.Treba sa informovat.
02Michaela
03.11.08,15:06
No ak sa za doklad pokladajú aj darovacie zmluvy, ktoré mám od rodičov, dokonca aj od sestier, ktoré mi doložili na kúpu bytu. Lenže, čo mám robiť ďalej? Bývalý manžel sa vyhráža, že chce polovicu a dá to na súd.
02Michaela
03.11.08,15:09
Už som sa informovala v Košiciach, kde sa nachádza centrum, pre poradenstvo so slabšou sociálnou úrovňou a nechcite vedieť, ako som tam dopadla a koľko by ma to ešte stálo.
monymon
03.11.08,15:48
nechajte predvolat ako svedka toho vasho znameho, aby uviedol, aky ucel mali peniaze, ktore vam dal - teda ze sa z jeho strany jednalo o dary alebo kratkodobe bezurocne pozicky a pripadne v akom vztahu ste. Predlozte vsetky relevantne dokazy tykajuce sa vydavkov, prijmov a pod. A nebojte sa. este stale tu mame aj odvolacie konanie. Inak, hoc aj do sukromnej spravy mi napiste ako ste dopadli v tom centre pravne pomoci. dost by ma to zaujimalo.

A este dodam: vyporiadajte si BSM - ko.
02Michaela
03.11.08,17:38
monymom
nie je problém s predvolaním známeho, ale súd bol už dnes, všetko som dokladovala a nemám právo na nič. Na súde rozoberal sudca s mojím bývalým, viac môj súkromný život ako výživné na moju dcérku. Som z toho dosť znechutená, lebo ja sa do jeho života nestarám. A v centre som dopadla tak, že keď že nie som v hmotnej núdzi, tak si poradenstvo budem musieť zaplatiť a aj to z Michaloviec docestovať na ich stanovený termín v Košiciach. To mi veľmi nepomohli. A prípadnú otázku, prečo nie som v hmotnej núdzi, tak odpovedám, že aj keď nemám žiaden príjem, na sociálke rozhodli, že na dávku budem mať nárok až vtedy, keď bývalého manžela požiadam o výživné na rozvedenú manželku. Čo sa mi zdá dosť blbé a po takýchto debakloch na súde človek nemá ani chuť si o to požiadať.
02Michaela
03.11.08,18:08
monymom
a tiež som zabudla uviesť, že som toho bola tak vykoľajená, že som sa vzdala aj odvolania
monymon
04.11.08,09:43
No, vcera som aj chcela spomenut to vyzivne na rozvedeneho manzela, ale nechcela som Vas zbytocne pliest a okrem toho nie je dostatočne zrejme, aky spor vediete zo zamestnavatelom, od toho sa odvija dost premenych a az potom by sa dalo uvazovat, ci by bolo realne ziadat to "manzelske vyzivne". Ale mysleinka na zahodenie to nie je.Toho odvolania je skoda. Pre buducnost Vam radim, aby ste toto uz nerobili. Navrh podajte po case znova, mozete to urobit vzdy, ked sa zmenia pomery - to znamena aj ked sa dcere zvysi stravne v skole, alebo zacne uzivat drahsie lieky.
jalusi
10.11.08,14:58
Niekde v televizii som postrehla že zo zakona pri plate nižšom ako 5000(neviem isto)mate pravo na pravne poradenstvo zadarmo
jalusi
10.11.08,15:00
Kedže mate darovacie zmluvy overene notarom nema narok na byt keďže mate doklad že ste ho financovali prevažne vy