1gabika1
03.11.08,16:37
dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť o radu. naša zamestnankyňa je poslankyňou v mestskom zastupiteľstve dňa 14.10. mali zasadanie zastupiteľstva počas jej pracovnej doby a ja by som Vás chcela poprosiť o radu či jej ten deň mám zaplatiť alebo jej dať deň neplatený.
veronikasad
03.11.08,17:57
dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť o radu. naša zamestnankyňa je poslankyňou v mestskom zastupiteľstve dňa 14.10. mali zasadanie zastupiteľstva počas jej pracovnej doby a ja by som Vás chcela poprosiť o radu či jej ten deň mám zaplatiť alebo jej dať deň neplatený.
Pozri § 136 Zákonníka práce :

Prekážky z dôvodov všeobecného záujmu
§ 136
Na začiatok (http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-01-09-2007-a.html#hore)

(1) Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi pracovné voľno na nevyhnutne potrebný čas na výkon verejných funkcií, občianskych povinností a iných úkonov vo všeobecnom záujme, ak túto činnosť nemožno vykonať mimo pracovného času. Pracovné voľno poskytne zamestnávateľ bez náhrady mzdy, ak tento zákon, osobitný predpis alebo kolektívna zmluva neustanovuje inak alebo ak sa zamestnávateľ so zamestnancom nedohodne inak.
wagner
03.11.08,18:22
Zvykne sa to robiť tak, že zamestnanec donesie doklad o tom, že sa zúčastnil zasadnutia zastupiteľstva. Zamestnávateľ mzdu zamestnancovi preplatí a požiada mesto o refundáciu uvedenej mzdy. Je to síce trochu komplikované a v praxi bežné.
1gabika1
04.11.08,06:51
ďakujem za odpovede. v ZP som si to pozrela aj ja, ale bolo mi povedané, že to možno rieši iný zákon možno zákon o obecnom zriadení, tak preto som sa pýtala. takže môžem jej zaplatiť deň a mzdu si refundovať od mesta alebo jej ten deň nemusím zaplatiť. je to tak?
wagner
04.11.08,17:05
Dohodni sa s poslankyňou, nech si najprv teda zistí, či jej budú mzdu refundovať a podľa toho sa zariaď. Keď budú refundovať, tak zaplať a pošli na refundáciu. Ak nie tak nezaplať.