Zdenusko
03.11.08,23:40
Zdravim...

Prosim o pomoc../Vazne neviem co mam uz robyt/
Kupil som druhy HDD Maxtron DiamondMax 22 /500Gb/ Sata,ktory chcem pridat do pocitaca /kde uz je 320Gb disc...ktory je uz plny/Comp bezi na Viste home premium//.Len akosi pocitac ho nevidi...v Biose nic,v computer management/disc management/ taktiez nic.....ale vzdy ked zapnem comp tak Vista /hrdinka/ sa tvari ze objavila novy hardware a rada by ho instalovala...ale akosi jej to nejde...proste nenajde driver....
Prosim zachrante ma.....:(
Dakujem
duves
04.11.08,05:06
Predpokladam na nejaky problem v BIOS-e, nieco nemas povolene. Co si spominam, tak tie SATA zariadenia sa daju aj vypnut. Tak si to pozri. No a v neposlednej rade je potrebne novy disk naformatovat. Inak ho neuvidi ani windows.
Fero11
04.11.08,05:29
HDD je vidiet ked sa na to pozres cez spravovanie diskov, je tam sice ako neznama oblast, ale je. Samozrejme v oknach, alebo v TC disk nieje vidiet
Chobot
04.11.08,07:50
Zdravim...

Prosim o pomoc../Vazne neviem co mam uz robyt/
Kupil som druhy HDD Maxtron DiamondMax 22 /500Gb/ Sata,ktory chcem pridat do pocitaca /kde uz je 320Gb disc...ktory je uz plny/Comp bezi na Viste home premium//.Len akosi pocitac ho nevidi...v Biose nic,v computer management/disc management/ taktiez nic.....ale vzdy ked zapnem comp tak Vista /hrdinka/ sa tvari ze objavila novy hardware a rada by ho instalovala...ale akosi jej to nejde...proste nenajde driver....
Prosim zachrante ma.....:(
Dakujem

To zvýraznené trochu bližšie popíš - čo v BIOSe nič? Vošiel si do BIOSu? Vidíš tam pripojené úložné priestory a zariadenia? Nie je tam ten disk? Máš dobre pripojené všetky káble?

Nemáš náhodou ten disk SATAII, pričom základná doska ti podporuje len SATAI?

Skús urobiť fotku toho BIOSu, kde máš pripojené zariadenia, nech vidíme, čo ti detekuje BIOS.
japec
04.11.08,09:48
Ked ho nevidi v biose, tazko ho najde v disk manageri a tentokrat v tom slecna Vista asi nebude mat prsty. Znacka-typ-chipset maticnej dosky by neboli? Ked je tam Vista, uz to bude zrejme doska s podporou SATAII ale pre istotu. Pozor na lepsich MB je mozne nastavit RAID - spojenie diskov v BIOSe, aby si neprisiel omylom o data ked skusas a mas dosku s podporou RAID!

Raz som mal problem na HP masine, ze som pri horsich svetelnych podmienkach ;) zapojil disky na zakladnej doske do pozicie SATAII0 a do SATAII2, takze SATAII1 bola neobsadena. To ale nenabeho OS.

Jednoducha skuska:
Odpojit vsetky SATA zariadenia a na prvu pozici namiesto povodneho disku zapojit novy MAXTOR. Ak ho bios zdetekuje vieme sa pohnut dalej.
Pripadne odskusat detekovat HDD na inom PC, ak nebude ani tam uspech je disk zrely na reklamaciu.
Zdenusko
04.11.08,10:06
Takze zopar udajov.
Comp: AMD Athlon 64 X2 Dual Core 5600+ 2.81Ghz,Ram 2Gb,32 bit operacny system.Povodny hardisk zapojeny do SATA0 je Samsung HD 321KJ /320Gb/.
No a kde najdem aku mam maticnu dosku?? Nemam sajnu. Inak na doske su 4 Sata konektory.Sata0 je hdd a sata1 je dvd-rw.
No skusil som odpojit povodny hdd a napichol som ten novy....a bios ho detekol...Hned napisal ze Maxtron STM 3500320AS.
Ale nemam sajnu co a ako nastavit v biose.
Prikladam dve foto...jedna je ked je ten novy napojeny na sata2 a bios ma na salame....Inak neni tam vela moznosti nieco nastavovat....
Chobot
04.11.08,10:17
Takze zopar udajov.
Comp: AMD Athlon 64 X2 Dual Core 5600+ 2.81Ghz,Ram 2Gb,32 bit operacny system.Povodny hardisk zapojeny do SATA0 je Samsung HD 321KJ /320Gb/.
No a kde najdem aku mam maticnu dosku?? Nemam sajnu. Inak na doske su 4 Sata konektory.Sata0 je hdd a sata1 je dvd-rw.
No skusil som odpojit povodny hdd a napichol som ten novy....a bios ho detekol...Hned napisal ze Maxtron STM 3500320AS.
Ale nemam sajnu co a ako nastavit v biose.
Prikladam dve foto...jedna je ked je ten novy napojeny na sata2 a bios ma na salame....Inak neni tam vela moznosti nieco nastavovat....

Skús to pripojiť nasledovne: pôvodný na SATA0, mechaniku odpoj a na SATA1 napoj ten nový. Potom napíš, čo to urobilo. Ak to bude OK, tak pripoj DVDRW na SATA2.

A značku a typ dosky nájdeš niekde medzi PCI slotmi alebo v ich blízkom okolí.

Neviem, čo je to HDD Smart, ale skús to zmeniť z Disabled na Enabled. Tým by si nemal nič pokaziť.
Zdenusko
04.11.08,10:31
No napichol som ten novy na miesto dvd-rw...a bios ho detekol...a taktiez disk management....hned sa opital o jeho inicializaciu....
No a co teraz z dvd-rw???
Diki moc
Zdenusko
04.11.08,10:34
A ako ho teraz naformatujem???
Zdenusko
04.11.08,10:39
No a jedine cislo/taka nalepka/ co som nasiel na doske hovori toto:
Rev 400
DS/N CN-0RY206-69861-77T-0487 C/O CN
Zdenusko
04.11.08,10:44
A pripojil som dvd mechaniku na sata2 a opat ...ani Bios ju nevidi.
Co ted???
Chobot
04.11.08,10:45
No a jedine cislo/taka nalepka/ co som nasiel na doske hovori toto:
Rev 400
DS/N CN-0RY206-69861-77T-0487 C/O CN

Toto je len sériové (výrobné) číslo dosky.

Nachaj tak, doska už nie je podstatná.

Ale ak máš záujem zistiť, čo máš za dosku, najprv pozri aká je to značka (ASUS, MSI, ASROCK,...) Potom pozeraj nie nálepky, ale nejaký kód priamo na doske natlačený (napr. ASUS P5E DELUXE, ASUS M2A MX, MSI K9N6PGM2, ASROCK K7S41GX,...).
Chobot
04.11.08,10:47
A pripojil som dvd mechaniku na sata2 a opat ...ani Bios ju nevidi.
Co ted???

Tak skús dať na SATA3. Zdá sa, že SATA2 je vadné.
duves
04.11.08,10:49
A ako ho teraz naformatujem???
Vo windowse cez partition magic.
Zdenusko
04.11.08,10:50
no neviem ci to pomoze lebo pred tym som mal aj ten novy hdd aj na sata 2 aj na sata3 a bios ho nevidel.
Na doske som nasiel este toto:
Model: M2N61 - AX
cRUus E 187242 F2
Zdenusko
04.11.08,10:51
Co to je a kde to najdem??/
Chobot
04.11.08,11:07
no neviem ci to pomoze lebo pred tym som mal aj ten novy hdd aj na sata 2 aj na sata3 a bios ho nevidel.
Na doske som nasiel este toto:
Model: M2N61 - AX
cRUus E 187242 F2

Áno, to je ASUS M2N61-AX doska. Ale v produktovej rade ASUSu ju nenájdeš, pretože tieto dosky vyrábajú priamo pre výrobcu kompov - Dell. Samostatne sa nepredávajú (alebo možno pod iným označením). To máš nejaký stolový počítač Dell Inspirion? Ak áno, tu máš k nemu podporu:

http://support.dell.com/support/downloads/driverslist.aspx?os=WW1&osl=EN&catid=-1&impid=-1&servicetag=&SystemID=INSP_DSKTP_D531S&hidos=WLH&hidlang=en

Ak to máš ten dell komp, tak si upgraduj nový BIOS:

http://support.dell.com/support/downloads/download.aspx?c=us&l=en&s=gen&releaseid=R188607&SystemID=INSP_DSKTP_D531S&servicetag=&os=WW1&osl=en&deviceid=14180&devlib=0&typecnt=0&vercnt=6&catid=-1&impid=-1&formatcnt=1&libid=1&fileid=258147
Zdenusko
04.11.08,11:20
No updatol som Bios...bez zmeny....
Nevidi dvd mechaniku a neviem ako mam naformatovat ten novy hdd.
diki
Zdenusko
04.11.08,11:38
No to formatovanie som vyriesil,prave ho formatuje cez computer management....uz len rozchodit dvd mechaniku.....
Prosim poradte,
dakujem
Chobot
04.11.08,12:25
No to formatovanie som vyriesil,prave ho formatuje cez computer management....uz len rozchodit dvd mechaniku.....
Prosim poradte,
dakujem

A nerozpozná to ani na SATA2 ani SATA3?
Zdenusko
04.11.08,22:26
No.....takze HDD naformatovany,pomenovany /ako E/ a plne funkcny....Fajn..ale kde jeden problem skoncil druhy zacina....
Neregistruje dvd mechaniku ani na sata2 ani na sata3 konektore.
V biose som veru nenasiel nic cim by som mohol pomoct,niekde nieco povolit a pod...prebehol som vsetky moznosti a nic.
Prosim Vas o pomoc....uz som zufaly......
Velke Vdaka
Zdenusko
04.11.08,23:04
V prvom rade vdaka vsetkym ktory pomahali!!!!
Po hodinach starvenych na roznych forach...Problem vyrieseny!!!!

Takze cely pes bol zakopany v Biose.
Treba ist do Advanced / Integrated peripherals / Serial ATA configuration / Sata Controler ....no a ten sata controler bol nastaveny na SATA1 ..dalsia moznost bola SATA 1 - 2 . Prehodil som to a zrazu bios vidi aj dvd mechaniku......
takze vsetko slape....

Este raz diki..pekny den
Chobot
05.11.08,11:30
V prvom rade vdaka vsetkym ktory pomahali!!!!
Po hodinach starvenych na roznych forach...Problem vyrieseny!!!!

Takze cely pes bol zakopany v Biose.
Treba ist do Advanced / Integrated peripherals / Serial ATA configuration / Sata Controler ....no a ten sata controler bol nastaveny na SATA1 ..dalsia moznost bola SATA 1 - 2 . Prehodil som to a zrazu bios vidi aj dvd mechaniku......
takze vsetko slape....

Este raz diki..pekny den

:rolleyes: Ale veď na ten problém s kompatibilitou SATAI a SATAII som sa ťa pýtal...

Nabudúce už vieš, že treba prekopať celý BIOS a poskúšať poprepínať, čo sa dá.
japec
05.11.08,11:57
... ten sata controler bol nastaveny na SATA1 ..dalsia moznost bola SATA 1 - 2

Predpokladam, ze to oznacenie biose SATA1 znamena, ze je aktivny prvy par konektorov SATAII0 a SATAII1 (defaultne) a nastavenie SATA 1-2 povoluje aj SATAII2 a SATAII3. Ved inak by mu novy HDD 3Gbps nesiel ani samostatne.
Pozeral som manual toho Dell modelu, doprucuju zapojenie zariadeni v poradi disky a potom mechaniky. Takze to ma teraz aj dobre zapojene podla prirucky mladych svistov.

Najblizsie bol duves hned v prvej odpovedi, ale skladam poklonu Chobotovi za trpezlivost, tiez je fajn, ze Zdenusko sam nasiel a poskytol riesenie, ktore ulozime do svojich databaz hlavovych.
duves
05.11.08,12:03
Ano, Chobot je trpezlivy!