Adka02
04.11.08,07:54
Dobrý deň, viete mi niekto poradiť v zmysle akej vyhlášky, zákona a pod. je majiteľ bytu povinný prihlásiť "spolubývajúceho", nový prírastok do rodiny a pod. pre účely rozúčtovania nákladov na spoločné priestory v dome ? Hlavne by ma zaujímalo ako je to s rozúčtovaním nákladov na malé bábätko. Ďakujem za radu !
Chobot
04.11.08,07:32
Dobrý deň, viete mi niekto poradiť v zmysle akej vyhlášky, zákona a pod. je majiteľ bytu povinný prihlásiť "spolubývajúceho", nový prírastok do rodiny a pod. pre účely rozúčtovania nákladov na spoločné priestory v dome ? Hlavne by ma zaujímalo ako je to s rozúčtovaním nákladov na malé bábätko. Ďakujem za radu !

Malé bábätko je rovnaký člen domácnosti ako každý iný. Je to o počte osôb, teda ak má rodina malého človiečika, tak sú to 3 osoby. Aj na rozpočítanie nákladov.

A povinnosť nahlásiť - neviem, či je to niekde zákonom dané, ale je to určite nefér voči ostatným spoluvlastníkom bytovky, ak nového bývajúceho nenahlásiš. To je ako keby ste sa 10 ľudí zložili a zaplatili si autobus na zájazd a do kufra by si schovala 2 deti, aby si neplatila viac. Keby to ostatní zistili, tak by od teba požadovali doplatiť.
Adka02
04.11.08,07:38
Tu ide práve o to byť fér zo strany tých druhých - dospelých, ktorí nie sú prihlásení v bytovom dome, ale bývajú u vlastníka bytu, na nich nie sú rozpočítané náklady ako osvetlenie, výťah, OLO a pod. a ja vlastne doplácam na tohto drobca, ktorý nepoužíva sám výťah, nepoužíva osvetlenie spol. priestorov, a nie sú to malé čiastky :-(
HankaH
04.11.08,07:54
Nám keď sa narodil syn a manžel ho chcel nahlásiť na bytovom družstve, tak mu povedali, že oni dostávajú podklady z matriky a potom automaticky upravia platobný výmer. Tak aj bolo, cca do 3 mesiacov sme mali nové rozpočítanie nákladov.
Chobot
04.11.08,07:58
Tu ide práve o to byť fér zo strany tých druhých - dospelých, ktorí nie sú prihlásení v bytovom dome, ale bývajú u vlastníka bytu, na nich nie sú rozpočítané náklady ako osvetlenie, výťah, OLO a pod. a ja vlastne doplácam na tohto drobca, ktorý nepoužíva sám výťah, nepoužíva osvetlenie spol. priestorov, a nie sú to malé čiastky :-(

Pri vlastnej čestnosti sa nevyhováraj na iných, čo porušujú pravidlá. Treba ich verejne osloviť, aby si prihlásili bývajúce osoby, stále ich na to upzorňovať a hovoriť v dome o počte osôb a povinnosti nahlasovania verejne a stále. My sme tiež mali veľa bytov, ale na každej schôdzi sa o tom hovorí, pravidelne dostávajú upozornenia.. a už sa to zlepšilo.

Takže ak chceš kritizovať iných, tak najprv ty buď dôsledná a choď príkladom. A ešte - to že je to malý človiečik, neznamená, že spoločné náklady na neho sú menšie ako na dospelého. Veď taký dospelý, čo robí, napr. ide výťahom 2x za deň. Ty, keď si doma, tak ideš s kočíkom najmenej 2x za deň von, takže to máš 4 jazdy výťahom. Tým ,že si doma, vyprodukuješ viac smetia a pod. Takže aj na malého človiečika sú náklady.
bendži
04.11.08,08:01
Povinnosť nahlásenia zmenu počtu osôb zvykne byť definovaná v podmienkach domového poriadku, ktoré by mala stanoviť vaša správcovská spoločnosť. V týchto podmienkach zvykne byť stanovené aj dokedy je potrebné zmeny v počte osôb nahlásiť.
peton
05.11.08,04:52
Nie je to síce celkom v súvislosti s nahlasovaním osôb správcovi, či spoločenstvu, ale tak trochu tomu napovedá zákon č. 253/1998 Z.z. o hlásení pobytu občanov SR a registri obyvateľov v znení zákona č. 454/2004 Z.z.
Adka, pravdepodobne nie si spokojná s odpoveďou od Chobota, ale je to presne tak ako napísal.

Na margo a prepáčte trochu aj mimo témy ale - keď prišla zmena čo sa týka platieb za odpad, mnohí rodičia sa začali ohradzovať, že prečo majú platiť za malé bábo plnú výšku ako za dospelého, veď je celkom maličké atď., atď. Hovorím tomu "rodičovský lobizmus"..xixi. Pričom dobre vieme, že pokiaľ dieťa zrovna neprebaľuješ do plátenných plienok a nemáš nonstop zapnutú práčku, tak je toho odpadu ajajáj (jednorazové plienky, papierové obrúsky atď.). A často sa mi zdá, že malé dieťa (do 1-2 rokov) "vyprodukuje" ďaleko viac odpadu ako dospelý. Popravde, tiež mi to zo začiatku nebolo celkom po vôli platiť za dieťa ako za dospelého, ale rýchlo som pochopil súvislosti. A tak obdobne je to aj s nahlasovaním osôb.
Hm, a teraz ma mnohí rodičia ukameňovali. :-)
evula0
06.11.08,06:33
Povinnosť vlastníka bytu na oznámenie zmenu počtu bývajúcich osôb správcovi alebo SVB(ak si vykonávajú správu bez iného správcu) by mala byť v zmluve o spoločenstve vlastníkov bytov.Citujem zák.182/93 §7a ods.(3) :

Zmluva o spoločenstve musí obsahovať

a) názov a sídlo spoločenstva,
b) orgány spoločenstva a ich právomoc,
c) spôsob správy spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, spoločných nebytových priestorov, príslušenstva a pozemku,
d) úpravu práv a povinností vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome,
e) úpravu majetkových pomerov spoločenstva,
f) spôsob a oprávnenie hospodárenia s prostriedkami fondu prevádzky, údržby a opráv.

Znenie v zmluve môže byť napríklad:
Vlastníci bytov sú povinní oznámiť predsedovi písomne všetky zmeny rozhodujúce pre určenie výšky úhrady za služby spojené s užívaním bytu najmä:
- zmenu vlastníka resp. užívateľa,
- zmenu počtu trvalo i prechodne bývajúcich osôb a ich mená a priezviská,
- zmenu účelu užívania bytu alebo jeho časti

Takisto v zmluve alebo uznesením zhromaždenia je určený spôsob vyúčtovania nákladov na prevádzku domu.Ak je vyúčtovanie odpadu podľa počtu bývajúcich osôb (tzv.osobomesiace), je zbytočné filozofovať o malých deťoch,dospelých,invalidoch,belochoch alebo černochoch.
Spôsob vyúčtovania je daný zákonmi a primerane ( v zákonnom rozsahu)rozhodovaním zhromaždenia vlastníkov bytov.
Adka02
07.11.08,07:09
nie som alibista, svoje dieťa som nahlásila hneď po narodení, ale chcela som vedieť ako to je vlastne podchytené právne, pretože zároveň robím "dôverníka" nášmu vchodu a odkedy túto "funkciu" vykonávam, permanentne upozorňujem našich zárobkovo činných susedov, že majú voči ostatným nejakú morálnu povinnosť a mali by nahlásiť svojich spolubývajúcich, ktorí používajú výťah, osvetlenie, OLO a pod. za tých 5 rokov sa tak nestalo a pokiaľ siaha moja pamäť, upozorňovala ich na to aj moja predchodkyňa, doplácajú za nich dôchodcovia a posledný rok aj ja :( nie že by ma to vytrhlo z biedy, ale ide o slušnosť !
sthruska
07.11.08,07:50
Dá sa to robiť aj v spolupráci s ohlasovňou pobytu.
Adka02
07.11.08,08:29
:) no to by bolo ok, lenže čo ak ten dotyčný má trvalý pobyt inde, ale 5 dní v týždni je v našom dome, moja predchodkyňa pri odpisovaní TUV, SUV im opravovala počet osôb v domácnosti, ja toho chochmesa nemám, ja dotyčnú upozorním na to, že ich je viac v byte ako na papieri, ale náprava sa stále nekoná, vytýkajú jej to aj ostatní obyvatelia baráku pri domových schôdzach - no niekto nemá chrbtovú kosť !
peton
07.11.08,10:12
To, že má trvalý pobyt niekde úplne inde, nie je dôvodom na to, aby sa na túto osobu náklady s tým súvisiace neúčtovali, pokiaľ je zrejmé, že byt užíva. Je rovnaký užívateľ ako vlastník, nájomník, či podnájomník.
Ak o tejto osobe viete viacerí, tak aký problém? Tvoja predchodkyňa robila len správnu vec a mala by si v tom pokračovať. A ak nemáš "chochmesa", tak nie je mi jasné, čo si chcela príspevkom vlastne dosiahnuť. Ak chceš len potvrdiť či máš pokračovať v tom, čo robila Tvoja predchodkyňa, čiže upravovať počty osôb, tak máš môj 100% súhlas. :-) Samozrejme s tým, že dotyční vlastníci Ti tento stav aj podpíšu.
Viac bolo rozoberané v mnohých témach. Pohľadaj témy súvisiace s osobomesiacmi, nájdeš ich dosť.
A aby som Ťa aspoň trošku potešil, tento problém nekvári len Teba, ale cca 99% spoločenstiev. Je to dosť o tej guráži predsedu, či dôverníka, dokázať, že v byte býva viac osôb ako je nahlásených.
willma
07.11.08,11:01
ako je to s tým, že som v byte prihlásená ja s dvomi deťmi, ale synátor zostal bývať u babky a v podstate sme fyzicky stále 3 osoby v byte a tak to je aj vedené na správe bytov. Teda prihlásení sme traja, akurát tá tretia osoba je zamenená. Syn je normálne nahlásený do počtu osôb u babky.
Chobot
07.11.08,12:10
ako je to s tým, že som v byte prihlásená ja s dvomi deťmi, ale synátor zostal bývať u babky a v podstate sme fyzicky stále 3 osoby v byte a tak to je aj vedené na správe bytov. Teda prihlásení sme traja, akurát tá tretia osoba je zamenená. Syn je normálne nahlásený do počtu osôb u babky.

:confused::confused::confused::confused: Nezrozumiteľne napísané (teda možno pre teba to je pochopiteľné, ale pre nestranného čitateľa nie:D).

Tak koľko detí máš? Dve či tri?

Nahlás u správcu toľko ľudí, koľko v skutočnosti v byte býva. Ak si tam ty + 2 deti, tak 3 osoby. Ak si tam ty+1 dieťa (a syn býva u babky), tak nahlás 2 osoby.

Alebo upresni otázku - kde ste nahlásení? U správcu alebo na ohlasovni pobytu? V ohlasovni pobytu môže byť v byte nahlásených aj 5 osôb na trvalý pobyt, ale nemusia tam bývať, preto u správcu nemusíš hlásiť všetky osoby, len tie, čo skutočne v byte bývajú. To sú dve odlišné veci.
willma
07.11.08,12:34
ja som to tušila, že to bude napísané blbo, u správcu som nahlásená ja + dve deti (aj menovite samozrejme), ale fyzicky syn býva u babky. V byte sme aj tak traja - ja+1 dieťa+partner-ten menovite u správcu nahlásený nie je. Je to zrozumiteľnejšie?
evula0
08.11.08,13:18
Predovšetkým pri odpade by mali platiť všetci čo majú trvalý pobyt.Ak niekto prechodne alebo ináč býva inde(napr.u babky), môže mať zľavu na základe potvrdenia, že tam za odpad platí(napr. pol roka).
Práve pre takéto komplikácie je platba za osobomesiace dosť často problémom.Vlastníci nemajú zakázané aj takéto platby rozúčtovať podľa m2 bytu, ak si to schvália na zhromaždení..Vačší byt bez ohľadu na počet prihlásených platí viac ako menší.
Nikdy nemôžu byť takéto platby (odpad,spoločná elektr.,výťah a pod.) úplne spravodlivé.Niekto chodí málo,niekto má malo smetí,vždy sa nájde niečo,na čom sa dá hádať.
Ak je podiel daný veľkosťou bytu,zase to nie je úplne spravodlivé, ale kritérium pre platbu je jasné a nemení sa.
Heni
08.11.08,13:59
pozrite túto tému
http://www.porada.sk/t12074-svb-pocet-osob-v-bytoch.html
hlavne príspevky č. 6 a 7 ;)
willma
08.11.08,16:45
pozrite túto tému
http://www.porada.sk/t12074-svb-pocet-osob-v-bytoch.html
hlavne príspevky č. 6 a 7 ;) ale mi sme skutočne stále traja, kľudne sa to dá kedykoľvek skontrolovať:), prídeš?:D
Katy a R
08.11.08,17:31
Neviem, ako je to inde, ale v našom prípade je jedno, koľko osôb je v byte - máme merače na vodu, platíme podľa spotreby, aj merače nteplo ... aj keď neboli, platili sme podľa rozlohy bytu. Za spoločné priestory platíme podľa rozlohy bytu, do fondu opráv - tak isto a za výťah platíme rovnako za byt (od 2. poschodia). No a smeti sa platia na mestskom úrade.
Rozdiel by bol vtedy, keby neboli merače na vodu (osobomesiace) .
willma
08.11.08,18:33
u nás sa ešte niektoré veci odvíjajú od OM
Halli
08.11.08,19:28
Pre výpočet je doležitý počet osôb, ktoré fyzicky bývajú v byte. Nič iné ma nezaujíma.;)
Halli
08.11.08,19:31
- tak isto a za výťah platíme rovnako za byt (od 2. poschodia). .


Veľká chyba...
Heni
09.11.08,08:33
ale mi sme skutočne stále traja, kľudne sa to dá kedykoľvek skontrolovať:), prídeš?:D
ved to som tým chcela povedať... že 3 ks = 3 ks, 3 osoby = 3 osoby.
že si síce vymenila kus za kus ;):--- ale počet zostal...
a že ľudia v priloženom linku kontrolujú fyzicky počet osôb, ale u teba by aj tak našli len 3 osoby ;):)
Chobot
09.11.08,22:43
ja som to tušila, že to bude napísané blbo, u správcu som nahlásená ja + dve deti (aj menovite samozrejme), ale fyzicky syn býva u babky. V byte sme aj tak traja - ja+1 dieťa+partner-ten menovite u správcu nahlásený nie je. Je to zrozumiteľnejšie?

Áno je. Tak odhlás syna a prihlás priateľa. Budú zase 3 osoby a tie správne.

Správcu nemusí zaujímať, prečo jeden syn býva inde. S tebou nebýva a hotovo.