marians
04.11.08,07:55
Manželka zdedila pozemok v obci. Uvažujeme nad tým, že ako fyzická osoba zainvestuje do výstavby prístupovej cesty a sietí a potom to predá ako niekoľko stavebných pozemkov. Je jasné, ze už pri čiastočnom predaji presiahne obrat pre registráciu DPH.
Musela by sa manželka (všetko by robila ako súkromná osoba - nepodnikateľ) registrovať ako plátca DPH?
Potom by ostatné pozemky (resp.platby) musela predaťaj s DPH?
V zákone sa píše o zdaniteľnej osobe - čo je prakticky každý po dosiahnutí uvedeného obratu?
Zákon DPH sa odvoláva na ekonomickú činosť.... bolo by vyššie uvedené považované za ekonomickú činnosť a bola by manželka z pohľadu zákona o DPH zdaniteľnou osobou? Alebo uvedené patrí medzi príležitostné príjmy?
betka
04.11.08,18:22
Niekde na porade som sa vyjadrila o tejto téme, no neviem ju nikde nájsť.

Takže opať názor.

Zákon o DPH:

4/(9) Na účely tohto zákona sa obratom rozumejú výnosy (príjmy) bez dane z dodávaných tovarov a služieb v tuzemsku okrem výnosov (príjmov) z tovarov a služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 28 až 36 a podľa § 40 až 42. Výnosy (príjmy) z poisťovacích služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 37, a finančných služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 39, sa nezahŕňajú do obratu, ak tieto služby sú poskytované pri dodaní tovaru alebo služby ako doplnkové služby. Do obratu sa nezahŕňajú výnosy (príjmy) z príležitostne predaného hmotného majetku okrem zásob a výnosy (príjmy) z príležitostne predaného nehmotného majetku.

Mám stavebný pozemok, ak by som ho predala ako celok, do obratu by som to to nezahrňala, a považovala by som za príležitostný predaj.

Ja mám však úmysel. Mám stavebné pozemky. Ak ho rozparcelujem, dosiahnem zrejme i vyšší zisk z predaja, ako by som dosiahla z predaja jedného celku. Z jedného stavebného pozemku sa stáva 10 stavebných pozemkov, desať parciel, desať DHM, čo už by som nepovažovala za príležitosť.
zuki
05.11.08,14:41
Podobný problém sme riešili podaním dotazu na DR. Tu je odpoveď: /dotaz je na konci odpovede/

Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Pri posudzovaní opísaného prípadu je potrebné vychádzať zo znenia § 2 ods. 1 písm. a/ zákona č. 222/2004 Z.z. o dani z pridanej hodnoty v znení neskorších predpisov /ďalej len zákon o DPH/, podľa ktorého predmetom dane je dodanie tovaru za protihodnotu uskutočnené zdaniteľnou osobou. Z uvedeného plynie, že je potrebné vždy skúmať, či posudzovanú činnosť vykonáva osoba v pozícii zdaniteľnej osoby alebo v pozícii osoby, ktorá tieto podmienky nespĺňa, napr. súkromná osoba.
Zdaniteľnou osobou sa na účely DPH rozumie každá osoba, ktorá vykonáva nezávisle akúkoľvek ekonomickú činnosť bez ohľadu na účel alebo výsledky tejto činnosti. Takouto osobou je predovšetkým podnikateľ, ale zdaniteľnou osobou môže byť aj osoba, ktorá nie je založená alebo zriadená na účely podnikania, ak vykonáva ekonomickú činnosť. Ekonomickou činnosťou je každá činnosť, z ktorej sa dosahuje príjem a ktorá okrem iného zahŕňa napr. činnosť obchodníkov a dodávateľov služieb. Ekonomickou činnosťou by sa mala rozumieť činnosť, ktorá sa vykonáva na určitej pokračujúcej báze (rozsudok ESD C-230/94 Renate Enkler). Zákon o DPH síce v § 3 ods. 2 túto skutočnosť takto neupravuje, ale ustanovuje, že do obratu sa nezahŕňajú výnosy (príjmy) z príležitostne predaného hmotného majetku okrem zásob a výnosy (príjmy) z príležitostne predaného nehmotného majetku.
Ak určitú transakciu (predaj tovaru) vykonáva osoba v postavení súkromnej osoby, teda nekoná ako zdaniteľná osoba, potom takáto transakcia nepodlieha DPH. Jedným z faktorov posudzovania ekonomickej činnosti je to, či povaha tovaru (majetku), ktorý osoba nadobudne, prípadne to, akým spôsobom tento tovar využíva, umožňuje, aby bolo možné určitú činnosť považovať za ekonomickú činnosť na účely DPH vykonanú zdaniteľnou osobou. Ak napr. súkromná osoba predáva rodinný dom, kedy pri jeho kúpe konala ako súkromná osoba a využívala ho na súkromné účely, potom pri jeho predaji koná ako súkromná osoba. V takomto prípade nejde o vykonávanie ekonomickej činnosti na účely DPH. Pri posudzovaní postavenia fyzickej osoby ako zdaniteľnej osoby na účely DPH by nemalo byť smerodajné to, v akom časovom horizonte sú pozemky predávané alebo či ide o predaj 2, 10 alebo viac pozemkov, ale to, ako fyzická osoba konala pri nadobudnutí pozemkov a ako ich využívala pred samotným predajom (či ich napr. vložila do obchodného majetku).
Vzhľadom na nedostatok informácií je potrebné u konkrétnej osoby zvážiť, či pri nákupe a predaji pozemkov nepodniká

Váš dopyt:

FO / občan/ kúpil pozemky. V nasledujúcich rokoch pozemky postupne predáva, po 2-3 pozemky do roka. Musí si občan sledovať obrat z predaja pozemkov ?Považuje sa táto činnosť za podnikanie v zmysle §2 zákona o DPH alebo sa jedná o príležitostný predaj?
Občan má aj živnosť. V prípade nutnosti sledovania obratu, spočítavajú sa obraty z predaja pozemkov s obratom zo živnosti?
Ďakujem za odpoveď.
Muška
05.11.08,15:30
....Pri posudzovaní postavenia fyzickej osoby ako zdaniteľnej osoby na účely DPH by nemalo byť smerodajné to, v akom časovom horizonte sú pozemky predávané alebo či ide o predaj 2, 10 alebo viac pozemkov, ale to, ako fyzická osoba konala pri nadobudnutí pozemkov a ako ich využívala pred samotným predajom .....

...je mi jasné, že tu ide o DPH a čo sa týka dani z príjmu je to tiež ošetrené.
Ale ako dokáže FO , že ako "konala" pri nadobudnutí napr. ....ako píšu aj "viac" pozemkoch. /to fakt nie je podnikanie?? :eek:/
Čo SP a ZP???

Mohla by som aj ja kúpiť "viac" domov, áut,.....a pod. a tváriť sa "iba" ako občan?? :D
Mária.K.
05.11.08,16:22
Manželka zdedila pozemok v obci. Uvažujeme nad tým, že ako fyzická osoba zainvestuje do výstavby prístupovej cesty a sietí a potom to predá ako niekoľko stavebných pozemkov. Je jasné, ze už pri čiastočnom predaji presiahne obrat pre registráciu DPH.
Musela by sa manželka (všetko by robila ako súkromná osoba - nepodnikateľ) registrovať ako plátca DPH?
Potom by ostatné pozemky (resp.platby) musela predaťaj s DPH?
V zákone sa píše o zdaniteľnej osobe - čo je prakticky každý po dosiahnutí uvedeného obratu?
Zákon DPH sa odvoláva na ekonomickú činosť.... bolo by vyššie uvedené považované za ekonomickú činnosť a bola by manželka z pohľadu zákona o DPH zdaniteľnou osobou? Alebo uvedené patrí medzi príležitostné príjmy?
Vzhľadom na to, že manželka chce do pozemkov pred ich predajom investovať (výstavba prístupovej cesty, siete..) celé konanie je zamerané na to, aby sa v budúcnosti opakovane pri predaji jednotlivých pozemkov dosahoval zisk. (Podľa § 3 ods. 2 zákona o DPH sa ekonomickou činnosťou (ďalej len podnikanie) rozumie každá činnosť, z ktorej sa dosahuje príjem... Za podnikanie sa považuje aj využívanie hmotného majetku a nehmotného majetku na účel dosahovania príjmu z tohto majetku.) Nemám pocit, že Vami uvažovaný predaj spĺňa znaky príležitostného predaja. Podľa môjho názoru skôr spĺňa znaky neoprávneného podnikania.
betka
05.11.08,17:53
Ak napr. súkromná osoba predáva rodinný dom, kedy pri jeho kúpe konala ako súkromná osoba a využívala ho na súkromné účely, potom pri jeho predaji koná ako súkromná osoba. V takomto prípade nejde o vykonávanie ekonomickej činnosti na účely DPH. Pri posudzovaní postavenia fyzickej osoby ako zdaniteľnej osoby na účely DPH by nemalo byť smerodajné to, v akom časovom horizonte sú pozemky predávané alebo či ide o predaj 2, 10 alebo viac pozemkov, ale to, ako fyzická osoba konala pri nadobudnutí pozemkov a ako ich využívala pred samotným predajom (či ich napr. vložila do obchodného majetku).
Vzhľadom na nedostatok informácií je potrebné u konkrétnej osoby zvážiť, či pri nákupe a predaji pozemkov nepodniká



Nechápem v poslednej dobe vyjadreniam drsr.
Ak ja ako občanka postavím hotel, alebo ho kúpim (kolaud. bola pred rokom, vyjadrujem to preto, aby bolo v režime DPH, ako sú i stavebné pozemky), A ak budem predávať postupne každú izbičku v tomto hotely iným osobám. Nepôjde mi to do obratu? Veď vykonávam ekonomickú činnosť, kde sledujem obrat. A vari by nechcel ŠR odo mňa DPH?

Je to detto ako stavebný pozemok.
Mária.K.
05.11.08,19:58
Nechápem v poslednej dobe vyjadreniam drsr.
Ak ja ako občanka postavím hotel, alebo ho kúpim (kolaud. bola pred rokom, vyjadrujem to preto, aby bolo v režime DPH, ako sú i stavebné pozemky), A ak budem predávať postupne každú izbičku v tomto hotely iným osobám. Nepôjde mi to do obratu? Veď vykonávam ekonomickú činnosť, kde sledujem obrat. A vari by nechcel ŠR odo mňa DPH?

Je to detto ako stavebný pozemok.
Ja si myslím, že toto vyjadrenie DRSR (uvedené v príspevku č. 3) nie je možné aplikovať tak, že sa v nami riešenom prípade predaj stavebných pozemkov nemá počítať do obratu.
V stanovisku DRSR je jasne uvedené, že je podstatné, ako
fyzická osoba využívala pozemky pred samotným predajom - vloženie do obchodného majetku je tam uvedené iba príkladmo. Ak cieľavedome fyzická osoba využívala pozemky tak, že do nich investovala za účelom dosiahnutia zisku, ide využívanie hmotného majetku za účelom dosahovania príjmu z tohto majetku, čo je znak ekonomickej činnosti podľa § 3 ods. 2 zákona o DPH.
marians
06.11.08,07:56
Ďakujem za príspevky, ja som sa snažil pred vložením tohto môjho problému na "PORADU" študovať rôzne vyjadrenia DRSR ale mal som z toho zmiešané pocity. Asi ich požiadam o vyjadrenie k tomuto konkrétnemu prípadu.(budem vás informovať)
Len pre upresnenie rozvíjajúcej sa debaty upresňujem, že manželka nikdy nepodnikala a teda doposiaľ nemala prečo sledovať obrat.