naraservices
04.11.08,08:10
Dobrý deň, dá sa napadnúť darovacia zmluva ak obarovaný neplní záväzky? Otec daroval byt s tým, že má právo dožiotného bývania a v prípade choroby a staroby sa obdarovaný o neho postará. Pred 2 rokmi ho postihla mozgová mrtvica,je ochrnutý na pol tela - potrebuje starostlivosť a milý obdarovaný sa o neho nestará / nebol za tu dobu za ním ani raz aj keď býva v tom istom meste/ a navyše ho chce presťahovať do domova dôchodcov. Porušil všetko, čo bolo uvedené v darovacej zmluve. Otec je nešťastný...poraďte prosím,dá sa s tým niečo urobiť? Je tu možnosť stornovania tej nešťastnej zmluvy?
ďakujem
Naďa
Infarkt
04.11.08,07:34
V zmysle Občianského zákonníka je možné požadovať vrátenie daru, alebo späťvzatie darovacej zmluvy...je to dosť zložitá problematika, takže odporúčam jednoznačne konzultácie s právnikom ;)
Barbara
04.11.08,07:40
jedine súdnou cestou a to môže urobiť jedine darca podľa § 630 obč. zákonníka,



§ 630
Darca sa môže domáhať vrátenia daru, ak sa obdarovaný správa k nemu alebo členom jeho rodiny tak, že tým hrubo porušuje dobré mravy.
naraservices
04.11.08,07:46
Este som sa dozvedela,ze to bude trosku zlozitejsie:(.Mily obdarovany predal byt tretej osobe - jeho otcovi.s tym sa asi vela uz robit neda,ze?
poznate niekto pripad, ze by uspel s vratenim daru na sude?
dakujem za rady
Chobot
04.11.08,08:04
Este som sa dozvedela,ze to bude trosku zlozitejsie:(.Mily obdarovany predal byt tretej osobe - jeho otcovi.s tym sa asi vela uz robit neda,ze?
poznate niekto pripad, ze by uspel s vratenim daru na sude?
dakujem za rady

V takomto prípade už nič nenarobíš. Ten, čo byt kúpil, už nemá záväzok voči pôvodnému darcovi, teda od neho nemôže požadovať vrátenie bytu.
Ale samotný nezáujem o darcu (to že ho nenavštevuje) nie je podľa mňa hrubé porušovanie dobrých mravov. Len s týmto argumentom by asi na súde neuspel. Ani to, že ho chce dať do domova dôchodcov nie porušenie dobrých mravov. Dá sa to dokonca prezentovať aj opačne - že mu chce zabezpečiť odbornú opateru a starostlivosť.

Jediné, čo by mohol otec požadovať, je plnenie ťarchy - doživotného bývania. Mohol by sa do bytu nasťahovať, ak toto právo je zapísané v LV. Ale si by si tým nepomohol, keďže potrebuje starostlivosť. Kto by sa o neho v byte staral?
naraservices
04.11.08,08:14
Jasne, pekne si to napisal.Diky moc.
Otec sa bude mosiet zmierit s tym,co urobil a my /4 surodenci / s tym,ze sme prisli o dedicstvo po otcovi.
Infarkt
04.11.08,08:25
Este som sa dozvedela,ze to bude trosku zlozitejsie:(.Mily obdarovany predal byt tretej osobe - jeho otcovi.s tym sa asi vela uz robit neda,ze?
poznate niekto pripad, ze by uspel s vratenim daru na sude?
dakujem za rady

S vrátením daru v tomto prípade asi ťažko, ale s náhradou by to šlo...Hoď očkom na tento link :

http://www.vasobhajca.sk/dar.htm

A ako som už spomínal...jednoznačne konzultovať s právnikom ďalšie možnosti a príslušné kroky.
Chobot
04.11.08,08:35
Jasne, pekne si to napisal.Diky moc.
Otec sa bude mosiet zmierit s tym,co urobil a my /4 surodenci / s tym,ze sme prisli o dedicstvo po otcovi.

Bohužiaľ, život nie je vždy spravodlivý. A ak sa smiem spýtať - kto bol ten obdarovaný? Bol to nejaký príbuzný tvojho otca?
naraservices
04.11.08,08:48
Vobec to nebol ziadny pribuzny ale jeden lump-lichvar, ktory chodil dva mesiace s flasami s alkoholom k otcovi a oblboval mu hlavu az kym nepristupil. Ked mu to otec podpisal bol vo velkej financnej krize,chlapik mu slubil 100000sk za ten byt.vyplatil mu sice 75000sk, a dostal byt k comu podpisal darovaciu zmluvu s podmienkami / dozivotne pravo na byvanie a starost v chorobe/.je mi z toho smutno, my sa so sestrami striedame u neho,chodime mu varit,...upratovat a vsetko.ked potrebuje odviezt otec do kupelov alebo kamkolvek,bez rozmyslania idem.kedykolvek zavola,ze ma problem,pribehnem za nim ...
.keby sa otec zveril,ze nema peniaze a chce darovat byt za takuto sumu,mohli sme predist tymto problemom.
naraservices
04.11.08,08:51
Bohužiaľ, život nie je vždy spravodlivý. A ak sa smiem spýtať - kto bol ten obdarovaný? Bol to nejaký príbuzný tvojho otca?

Ale kazdopadne ideme za pravnikom,mozno nieco vymysli a bude sa s tym dat nieco urobit.
Original darovacej zmluvy mame v rukach - aj ked bolo tazke ju dostat.Pan obdarovany ihned po podpise schoval oba originaly a nechcel ich dat z ruky.
asi si bol vedomi toho,ze deti OBDAROVATELA s tym asi nebudu suhlasit.
Chobot
04.11.08,09:13
Ale kazdopadne ideme za pravnikom,mozno nieco vymysli a bude sa s tym dat nieco urobit.
Original darovacej zmluvy mame v rukach - aj ked bolo tazke ju dostat.Pan obdarovany ihned po podpise schoval oba originaly a nechcel ich dat z ruky.
asi si bol vedomi toho,ze deti OBDAROVATELA s tym asi nebudu suhlasit.

... idem hneď na Katasterportál, pozrieť, či sú rodičia ešte majitelia rodičovského domu. :rolleyes:
naraservices
04.11.08,09:35
... idem hneď na Katasterportál, pozrieť, či sú rodičia ešte majitelia rodičovského domu. :rolleyes:

kde je prosim ta taky portal?
das mi link, kde sa to da pozriet?
vdaka
aksas2
04.11.08,09:43
kde je prosim ta taky portal?
das mi link, kde sa to da pozriet?
vdaka
www.katasterportal.sk
tizocukpaet
14.10.11,16:35
Dobrý deň!
Potreboval by som poradiť ohľadom darovacej zmluvy. Som spoluvlastníkom záhrady v zastavanej oblasti v dedine. Záhradu vlastnia moji súrodenci aj naše sestrenice a bratranci z druhého kolena. Keďže nebola urobená delobná zmluva ,na prvej polovici parcely som vedený v LV ja a moji súrodenci a na druhej polovici parcely v LV sú vedení vzdialení bratranci a sesternice. Chcem sa dohodnúť so svojimi súrodencami,aby formou darovacej zmluvy prešlo vlastníctvo prvej polovice parcely výlučne na mňa.
V prípade viacerých spoluvlastníkov ako darcov je možné urobiť iba jednu darovaciu zmluvu?
Je k darovacej zmluve ohľadom záhrady potrebný znalecký posudok nehnuteľnosti?
Je k tejto darovacej zmluve potrebný súhlas aj ďalších spoluvlastníkov z druhej poovice parcely?
Mária27
14.10.11,20:20
Je možné, aby jednou darovacou zmluvou darovali svoje podiely viacerí spoluvlastníci jednej osobe. Znalecký posudok už nie je potrebný.
Ak by ti svoje podiely darovali len súrodenci, netreba súhlas ostatných, ide o dar osobe blízkej.

Občiansky zákonník
§ 140Ak sa spoluvlastnícky podiel prevádza, majú spoluvlastníci predkupné právo, ibaže ide o prevod blízkej osobe (§ 116, 117). Ak sa spoluvlastníci nedohodnú o výkone predkupného práva, majú právo vykúpiť podiel pomerne podľa veľkosti podielov.