ivana184
04.11.08,09:59
Dobrý deň,
šéf na pracovnej ceste zaplatil hotel platobnou kartou, a teraz sa trápim so zaúčtovaním cestovných výdavkov, poraďte mi, prosím Vás!

Výpis z účtu 261/221 platba za hotel
Cestovné náhrady komplet 512/211 ?????? (cestovné náhrady - hotel)
Hotel do nákladov cez ID 512/261 ???????

Ďakujem
vrba
04.11.08,09:06
ja by som banku zaúčtovala 518/221 - platba za hotel , ostatné výdavky spojené s prac.cestou 512/333 , k cesťáku by som priložila prefotený doklad o ubytovaní s poznámkou platba kartou , č.bankového výpisu ....
m.hladka
04.11.08,09:07
výpis z účtu 335/221 platba kartou - hotel
512/211 cestovné náhrady
512/335 hotel
Martin Mocko
04.11.08,10:08
Máme auditorom odobrený spôsob cez 261. Vytvoríš AE k 261 a účtuješ tak, ako si sama napísala:

VBU: 261AE/221
ID - zúčt cestovných nákladov 512/261AE
ivana184
04.11.08,11:04
Čiže môžem to presne tak zaúčtovať ako som plánovala?

Výpis z účtu 261/221 platba za hotel
Cestovné náhrady komplet 512/211 (vyplatenie cestovných výdavkov šéfovi cez pokladňu bez hotela.
Preúčtovanie nákladov za hotel cez ID 512/261

takýmto spôsobom vyrovnám účet 261 a zároveň prenesiem náklady za hotel do ,,účtovných" nákladov.

Je to OK?
Jana Acsová
04.11.08,11:20
Osobne sa prikláňam k účtovaniu:
- výdavku vynaloženému v mene zamestnávateľa cez účet 261 (rovnako ako PHL, drobné nákupy a podobne mimo CP),
- k preddavku (zálohe) na pracovnú cestu v prípade cestovných náhrad cez účet 335, keď je zamestncovi poskytnutý preddavok čerpaním z platobnej karty.

Vždy záleží na tom, aký účtovný prípad vznikne. Účtovanie na CP 512/261 nepovažujem za najsprávnejšie. To sa mi javí ako výdavok v mene zamestnávateľa. V prípade preddavku na pracovnú cestu poskytnutím platobnej karty by som odporučila uprednostniť účtovanie cez účet 335.
- cestovné náhrady 512,
- krytie preddavkom 335,
- vyúčtovanie v hotovosti 211.

Čerpanie preddavku platbou kartou: 335/221.

Je však zrejmé, že v praxi je účtovanie variantné. Zvážte a pomenujte si účtovný prípad. Od toho odviňte účtovanie.
juja1
04.11.08,11:45
Vyúčtovanie cestovných náhrad

riaditeľ spoločnosti vyúčtoval zo služobnej cesty náklady na ubytovanie, ktoré platil kartou, treba k bločku priložiť aj cestovný účet, prosím poraďte
m.hladka
04.11.08,11:59
Služobná cesta by mala byť riadne zdokladovaná, aj so správou za akým účelom bol na SC. Takže by mal priložiť aj cestovný účet.
juja1
04.11.08,12:13
Ďakujem za odpoveď
omorfoula
07.03.09,12:50
A ako by to vyzeralo v JU? Prave riesim ako si zauctujem do penazneho dennika.....Letenku zaplatila kartou 14.4, sluzobna cesta bola 1/5-10/5 a vyuctovanie SC som urobila 12/5. Co s tou letenkou?

alt 1 : zauctovat ako vydaj z bank uctu.... ale dat ju do priebeznych poloziek resp. VNZD ( neviem kam je to spravne )... a ako VoZD to bude az vo vyuctovani SC

alt 2 : proste ju dam ako vydaj z BU a hned aj ako VoZD a pri vyuctovani cest prikazu len dam poznamku ze letenka bola uhradena vtedy a vtedy kreditnou kartou...

Poradite? Hladam odpoved, ale zatial som ju nenasla. Dakujem.
omorfoula
11.03.09,08:04
Poradi mi prosim niekto, ako by to malo byt s tou letenkou?

Kedze tych cestakov nemam vela, nakoniec som to urobila ako pisem v alt.2 tzn podla vypisu z banky som to dala hned do VoZD a pri vyuctovani cest. prikazu som pod rekapitulaciou nakladov urobila poznamku, ze k tejto sluz. cest patri este letenky plat. kartou datum-cislo vypisu-cislo polozky v pen.denniku. Moze byt?
Betina2
22.07.10,10:31
Dobrý deň, poprosím o radu skúsenejších. Konateľ má k dispozícii firemnú platobnú kartu. Bežne cestuje do Čiech, kde zároveň kartou platí za pohonné látky do firemného auta. Cestovný príkaz si žiaľ nevystavuje. Diéty si neuplatňuje. Súčasne je však aj zamestnancom danej firmy. Ako správne zaúčtvovať nákup PHL v Čechách?
ako nákup PHL hradený PK
banka 261AE/221 AE
ID PHL 501AE/261AE

alebo ako cestovnú náhradu
banka 335/221
ID 512/335
a v pokladni neúčtujem, lebo nemá cesťák? No to sa mi nezdá. Tu by podla mňa mal byť vystavený CP a aj vyúčtovaný a potom k tomu PHL náklady na PC hradené v hotovosti by boli 512/211.
Problém je v tom, že ho neviem donútiť robiť cesťáky, lebo firma je v strate a on nechce uplatňovať cestovné náhrady. (stravné a pod.)
Ak by tá PHL bola platená v hotovosti, šlo by bločik nezaradiť do účtovníctva, ale prebehlo to cez banku.
Čo s tým?
Ďakujem.
Monika Kováčová
22.07.10,10:37
PHM do firemného vozidla účtujem
261/221
ID: 501/261, 343/261

k spotrebovanému PHM stačí kniha jázd, ak si neuplatňuje výdavky na stravné a ostatné cestovné výdavky (cesťák).
m.hladka
22.07.10,10:47
Dobrý deň, poprosím o radu skúsenejších. Konateľ má k dispozícii firemnú platobnú kartu. Bežne cestuje do Čiech, kde zároveň kartou platí za pohonné látky do firemného auta. Cestovný príkaz si žiaľ nevystavuje. Diéty si neuplatňuje. Súčasne je však aj zamestnancom danej firmy. Ako správne zaúčtvovať nákup PHL v Čechách?
ako nákup PHL hradený PK
banka 261AE/221 AE
ID PHL 5012AE/261AE

alebo ako cestovnú náhradu
banka 335/221
ID 512/335
a v pokladni neúčtujem, lebo nemá cesťák? No to sa mi nezdá. Tu by podla mňa mal byť vystavený CP a aj vyúčtovaný a potom k tomu PHL náklady na PC hradené v hotovosti by boli 512/211.
Problém je v tom, že ho neviem donútiť robiť cesťáky, lebo firma je v strate a on nechce uplatňovať cestovné náhrady. (stravné a pod.)
Ak by tá PHL bola platená v hotovosti, šlo by bločik nezaradiť do účtovníctva, ale prebehlo to cez banku.
Čo s tým?
Ďakujem.

Tak nech si potom uhrádza nákup PHL zo svojho účtu, alebo nech je to zaúčtované ako odmena konateľa!
Betina2
22.07.10,10:58
PHM do firemného vozidla účtujem
261/221
ID: 501/261, 343/261

k spotrebovanému PHM stačí kniha jázd, ak si neuplatňuje výdavky na stravné a ostatné cestovné výdavky (cesťák).

Presne takto to robím teraz. Ďakujem. Len pri tých zahraničných sa mi tam akosi žiada ten cesťák. Tak preto moja otázka.
Betina2
22.07.10,11:01
Tak nech si potom uhrádza nákup PHL zo svojho účtu, alebo nech je to zaúčtované ako odmena konateľa!

Ďakujem Marti. Tiež by som bola radšej, keby robil CP. Ale to sú niektorí podnikatelia :(
On si totiž myslí, že ked je on jediným spoločníkom firmy a firma je de facto jeho, tak to môže, ale neuvedomuje si, že s.r.o. je čosi iné ako szčo.:(
Monika Kováčová
22.07.10,12:33
Presne takto to robím teraz. Ďakujem. Len pri tých zahraničných sa mi tam akosi žiada ten cesťák. Tak preto moja otázka.
na stravné pri zahraničných pracovných cestách je nárok, nie povinnosť uplatnenia.

komentár k účtovaniu o PHM platených kartou ako o odmene konateľa:
absolútny nesúhlas... to asi je už dosť horúco, páli slnko a tak... že?
Betina2
22.07.10,13:04
na stravné pri zahraničných pracovných cestách je nárok, nie povinnosť uplatnenia.

komentár k účtovaniu o PHM platených kartou ako o odmene konateľa:
absolútny nesúhlas... to asi je už dosť horúco, páli slnko a tak... že?

Monika, to bolo asi myslené, že strhnúť mu to z odmeny konateľa ako nejaký nepeňažný príjem, alebo ako zálohu (podobne ako pri mzdách) si myslím....tak som pochopila, ale uplatňovať v praxi to nebudem.:) On aj tak žiadnu odmenu konateľa nepoberá, takže nemám ako mu to uplatniť, je riadnym zamestnancom firmy, ale jednoducho sa mu nechcú robiť s každou cestou cesťáky. Ale tá platba prebehla cez banku tak o nej musím nejako účtovať. Napadlo ma, že by som to mohla zaúčtovať ako jeho súkromnú spotrebu a vytvoriť voči nemu ako konateľovi alebo zamestnancovi pohľadávku a tú by akože uhradil do pokladne.....ale na čo si to komplikovať, keď netreba, že......takto to robím, keď firemnou kartou naozaj za niečo súkromné zaplatí...napríklad za obed s rodinou, alebo chemikálie a filtre do bazéna pri dome...... viem, že fyz.stav pokladne je pri tom odlišný od reality, ale inventarizáciu podpisuje on, a o tomto probléme samozrejme vie...no ale tak to chodí v menších firmách, kde konateľ je súčasne jedniný spoločník....žiaľ.
m.hladka
22.07.10,13:10
na stravné pri zahraničných pracovných cestách je nárok, nie povinnosť uplatnenia.

komentár k účtovaniu o PHM platených kartou ako o odmene konateľa:
absolútny nesúhlas... to asi je už dosť horúco, páli slnko a tak... že?

mimotemySlnko páli :D :D :D, ale prax je prax a zákony niektorí konatelia nerešpektujú, potom sa takto musí účtovník trápiť, aby zahladil stopy a nejako to čo najsprávnejšie zaúčtoval.:(
Najka
29.09.10,06:56
Ahojte,šéf-zamestnanec zaplatil ubytovanie platobnou kartou z firemného účtu, faktúru za ubytko nemám. ako to mám teraz vysporiadať?
Betina2
29.09.10,12:25
Ahojte,šéf-zamestnanec zaplatil ubytovanie platobnou kartou z firemného účtu, faktúru za ubytko nemám. ako to mám teraz vysporiadať?

Ja by som to zatiaľ zaúčtovala ako pohľadávku voči zamestnancovi resp. konteľovi, spoločníkovi. Nevie preukázať oprávnenosť platby. Takisto mohlo ísť o súkromný výdavok (závisí, čo bude vo faktúre). Ked predloží faktúru, potom to preúčtuješ. Možno ju zapatrošil, alebo len ju nedostal, treba ju vyžiadať prípadne aj od poskytovateľa ubytovania. Údaje o platbe máš, takže skús. Inak to bude musieť zamestnanec vrátiť do pokladne alebo na účet a tým pohľadávka voči nemu zanikne.
Maxinka
08.11.10,09:39
Prosím o radu:
Firma má 2 autá v majetku firmy ale nepoužíva ich tak sú odhlásené z daň.povinnosti k DzMV.
ALE - sem-tam sa stane, že ich použije nejaký zamestnanec a pritom zaplatí za PHM firemnou kartou na tankovanie.Ako mám toto vyúčtovať???
KEJKA
08.11.10,11:10
ak to použije zam-ec na súkromné účely, tak 335/221-karta
a 211/335- úhrada od zam-ca.
Vôbec by som to nepreháňala cez nákladové účty ani neriešila DPH, keďže vozidlo je odhlásené.
Maxinka
08.11.10,11:32
ak to použije zam-ec na súkromné účely, tak 335/221-karta
a 211/335- úhrada od zam-ca.
Vôbec by som to nepreháňala cez nákladové účty ani neriešila DPH, keďže vozidlo je odhlásené.
ĎAKUJEM KEJKA:-)
-ešte 1.otázočka-chodí mi FA za tú PHM tak účt. môže byť takéto:
5XX,335/321 - časť PHM na fir.autá, časť PHM čo použil súkromne
321/221 - zaplatenie FA
211/335 - úhrada od zam-ca
KEJKA
08.11.10,12:48
Prosím o radu:
Firma má 2 autá v majetku firmy ale nepoužíva ich tak sú odhlásené z daň.povinnosti k DzMV.
ALE - sem-tam sa stane, že ich použije nejaký zamestnanec a pritom zaplatí za PHM firemnou kartou na tankovanie.Ako mám toto vyúčtovať???


ĎAKUJEM KEJKA:-)
-ešte 1.otázočka-chodí mi FA za tú PHM tak účt. môže byť takéto:
5XX,335/321 - časť PHM na fir.autá, časť PHM čo použil súkromne
321/221 - zaplatenie FA
211/335 - úhrada od zam-ca
????????????????????????????????????
tak teda nerozumiem zadaniu.
Maxinka
08.11.10,13:01
Firmá má viac aút a aj viac PHM kariet.No ale z toho 2 autá sú odhlásené z DzMV - nepoužívajú sa na podnikanie.
Ale stane sa, že zamestnanec si ho napr. požičia, ale natankuje cez firemnú kartu.
Mne príde FA od Slovnaftu, kde mám všetky platby-a ja to musím vtedy rozúčtovať-myslím:confused:?
KEJKA
08.11.10,13:11
aha, tak fajn, takže to je v poriadku, mohla si uviesť info, že je viac áut.
Správne účtovanie.
DPH nespomínaš, tak len mimo témy - na 335 bude komplet suma za PHM na odhlásené autá.
Maxinka
09.11.10,07:42
VEĽMI PEKNE ĎAKUJEM KEJKA:-)
Maxinka
08.12.10,08:17
Firmá má auta.Ale z toho 1 auto je odhlásené z DzMV - nepoužíva sa na podnikanie.Ale stane sa, že zamestnanec ho musí použiť na firemnú jazdu,
alebo auto je v servise tak sa použije auto ktoré je neprihásené - čo vtedy s PHM?
- a ak takéto auto napr. prezujem, tak to môžem dať do nákladov firmy?
Maxinka
15.12.10,09:11
Firmá má auta.Ale z toho 1 auto je odhlásené z DzMV - nepoužíva sa na podnikanie.Ale stane sa, že zamestnanec ho musí použiť na firemnú jazdu,
alebo auto je v servise tak sa použije auto ktoré je neprihásené - čo vtedy s PHM?
- a ak takéto auto napr. prezujem, tak to môžem dať do nákladov firmy?
:confused::confused::confused:
Tweety
15.12.10,09:25
Firmá má auta.Ale z toho 1 auto je odhlásené z DzMV - nepoužíva sa na podnikanie.Ale stane sa, že zamestnanec ho musí použiť na firemnú jazdu,
alebo auto je v servise tak sa použije auto ktoré je neprihásené - čo vtedy s PHM?
- a ak takéto auto napr. prezujem, tak to môžem dať do nákladov firmy?
Náklady si môžeš uplatniť. AK sa použije, prihlásiš ho aj na daň.
Maxinka
15.12.10,11:16
Náklady si môžeš uplatniť. AK sa použije, prihlásiš ho aj na daň.
to znamená že aby som si mohla uplatniť PHM tak ho musím aj na 5 dní prihlásiť na DZMV a potom následne zase odhlásiť.
Asi by bolo lepšie mať ich stále prihlásené - len to ide do €€€€.