westy369
04.11.08,10:45
Ahojte, poradte mi, prosim. V zmluve na kupu bytu mam bod, v ktorom sa pise o mojej povinnosti uhradit "pripojovaci poplatok do elektrickej siete vo vyske 4920,10 Sk do 5 dni od montaze elektrickych hodin". Ide o uplne zrekonstruovanu bytovku (povodny zostal iba plášť; vsetky rozvody a priecky su nove). Je predavajuci opravneny vypytat si tento poplatok aj napriek tomu, ze v Zmluve o buducej zmluve na tento byt o nom nebola ani zmienka? Nemal by byt poplatok zapocitany uz v cene bytu?

Dik za promptnu radu.
Chobot
04.11.08,09:52
Ahojte, poradte mi, prosim. V zmluve na kupu bytu mam bod, v ktorom sa pise o mojej povinnosti uhradit "pripojovaci poplatok do elektrickej siete vo vyske 4920,10 Sk do 5 dni od montaze elektrickych hodin". Ide o uplne zrekonstruovanu bytovku (povodny zostal iba plášť; vsetky rozvody a priecky su nove). Je predavajuci opravneny vypytat si tento poplatok aj napriek tomu, ze v Zmluve o buducej zmluve na tento byt o nom nebola ani zmienka? Nemal by byt poplatok zapocitany uz v cene bytu?

Dik za promptnu radu.

Skús to namietať a žiadaj ten bod vypustiť. Vystavuješ sa ale riziku, že ten predajca môže odstúpiť od predaja.

A komu máš uhradiť tie peniaze? Tomu pôvodnému vlastníkovi? Či elektrárňam? Je tam už zavedená elektrina?
anonym222
07.11.08,18:36
Pripojovací poplatok sa platí distribučnej spoločnosti (nesprávne ľudovo nazývaná elektrárne). Platí ho vždy majiteľ bytu, na ktorého meno je odber prihlásený. Ak sa byt iba predáva a nedôjde k demontáži elektromeru, poplatok sa neplatí, urobí sa iba zmena majiteľa. Vo vašom prípade, kedy sa rekonštruovala celá bytovka samozrejme muselo dôjsť k odpojeniu elektriny a teda je treba opätovne tento poplatok zaplatiť. Myslím si však, že by ste ho nemali platiť predávajúcemu, ale priamo distribučnej spoločnosti.