dalilada
04.11.08,11:12
Jedna firma nám vystavuje zvlášne faktúry. Popíšem jednotlivé kroky a to čo nechápem, zvýrazním :

1, firma - platca DPH vystaví faktúru na prijatú zálohu:

napr: Základ DPH: 2 109,35
jaja99
04.11.08,10:19
Asi ide o vyúčtovanie prijatej platby.
Fa sa vystavuje len na účely DPH.
Na základe tohto dokladu si uplatníte nárok na odpočítanie.
Keď príde k dodaniu tovaru. služby, tak na doklade bude odpočítaná suma zálohy zo základu dane aj z DPH a nárok si uplatníš len z rozdielu.
Muška
04.11.08,10:27
Jedna firma nám vystavuje zvlášne faktúry. Popíšem jednotlivé kroky a to čo nechápem, zvýrazním :

1, firma - platca DPH vystaví faktúru na prijatú zálohu:

napr: Základ DPH: 2 109,35
1.Firma by Vám mala vystaviť zálohovú faktúru /bez rozpisu DPH/ napr.
2380,- Sk
2. Vy uhradíte zálohovú faktúru a firma Vám vystaví faktúru za "prijatie platby", tzn. , fa s rozpisom DPH, t.j. 2000,- základ, 380,- DPH, spolu 2380,-
3. Po dodávke tovaru, alebo služby napr. za 2510,- Sk spolu Vám zašle "vyúčtovaciu faktúru a to takto: 2109,20 základ, 400,80 DPH, spolu 2510,- Sk mínus uhradená záloha -2000,- SK, DPH -380,.-SK - 2380,- Sk, k úhrade 130,- Sk
Eva99
10.12.08,09:54
Prosím Vás, ako evidujete v JÚ Zálohovú faktúru, Faktúru k preddavku a nakoniec Vyúčtovaciu faktúru? Používam program od Sofcomu, ale aj keď by ste mi nevedeli poradiť technicky v programe, môžete prosím aspoň teoreticky? Program mi ponúka možnosti Faktúra, Ťarchopis, Záloha.
Zálohovú teda zaevidujem ako zálohovú.
Faktúru k preddavku potom ale zaevidujem ako?
Alebo zálohovú nezaevidujem, len priložím k Faktúre k preddavku a tú zaevidujem ako zálohovú?
Prosím poraďte, trápim sa s tým od rána... :mee::mee::mee:
Eva99
10.12.08,11:30
Prosím Vás, ako evidujete v JÚ Zálohovú faktúru, Faktúru k preddavku a nakoniec Vyúčtovaciu faktúru? Používam program od Sofcomu, ale aj keď by ste mi nevedeli poradiť technicky v programe, môžete prosím aspoň teoreticky? Program mi ponúka možnosti Faktúra, Ťarchopis, Záloha.
Zálohovú teda zaevidujem ako zálohovú.
Faktúru k preddavku potom ale zaevidujem ako?
Alebo zálohovú nezaevidujem, len priložím k Faktúre k preddavku a tú zaevidujem ako zálohovú?
Prosím poraďte, trápim sa s tým od rána... :mee::mee::mee:

Posúvam.
ekopo
10.12.08,12:00
pri VF
1. zálohová FA sa nezaeviduje.
2. prijatá úhrada na základe PPD alebo výpisu z BU je POZD napr. príjem predaj tovaru
3. vystaví sa doklad o prijatí platby - zaeviduje sa v evidencii DPH
4. pri dodávke sa vystaví faktúra, tu je odpočítaná prijatá úhrada, pri nulovej je pohľadávka vysporiadaná, ak nie je nulová vznikne pohľadávka alebo aj záväzok.
5. cez ID sa upraví v PD základ dane a DPH (podľa postupov účtovania je to uzávierková operácia, preto je to až na konci)
Vhodnejšie by určite bolo aby ID mal dátum vystavenia faktúry.

Možno to urobiť aj komplikovanejšie, tak, že pri bode 2,3 vzniká už záväzok, ktorý zaevidujeme v pomocnej knihe a pri vystavení faktúry - bod 4, vlastne zanikne.

Pri DF platí podobný postup.
toto je všeobecný možný postup
Eva99
10.12.08,12:35
pri VF
1. zálohová FA sa nezaeviduje.
2. prijatá úhrada na základe PPD alebo výpisu z BU je POZD napr. príjem predaj tovaru
3. vystaví sa doklad o prijatí platby - zaeviduje sa v evidencii DPH
4. pri dodávke sa vystaví faktúra, tu je odpočítaná prijatá úhrada, pri nulovej je pohľadávka vysporiadaná, ak nie je nulová vznikne pohľadávka alebo aj záväzok.
5. cez ID sa upraví v PD základ dane a DPH (podľa postupov účtovania je to uzávierková operácia, preto je to až na konci)
Vhodnejšie by určite bolo aby ID mal dátum vystavenia faktúry.

Možno to urobiť aj komplikovanejšie, tak, že pri bode 2,3 vzniká už záväzok, ktorý zaevidujeme v pomocnej knihe a pri vystavení faktúry - bod 4, vlastne zanikne.

Pri DF platí podobný postup.
toto je všeobecný možný postup

Môžem sa spýtať ešte trošku konkrétnejšie na bod 3? Ide o DF, takže:
Ako doklad o prijatí platby mi vystavia faktúru, v ktorej je text: "Vystavujeme Vám daňový doklad k úhrade na základe zálohovej faktúry." - Ako zaevidovať takúto faktúru? Ak ju zaevidujem, natiahne mi do PD aj ZD, nie len DPH. Ak ju zase nezaevidujem, nebudem mať žiadnu zálohovú faktúru?
Prepáčte, robím to prvý krát... :(
ekopo
10.12.08,12:42
tento doklad zaevidovať len v evidencii DPH, na jeho základe si možno odpočítať DPH. Nebude zaevidovaný medzi DF.
Ak je nápoveda v programe, treba skúsiť pozrieť tam.
Marína
10.12.08,12:43
Eva99
10.12.08,12:52
tento doklad zaevidovať len v evidencii DPH, na jeho základe si možno odpočítať DPH. Nebude zaevidovaný medzi DF.
Ak je nápoveda v programe, treba skúsiť pozrieť tam.

Tak rozumiem tomu dobre, že v evidencii nebudem mať tým pádom žiadnu zálohovú faktúru? Keď tú pôvodnú zálohovú nemám evidovať ani nič (bod 1.), na základe daňového dokladu k zálohovej faktúre len evidencia do DPH a zaevidujem len riadnu faktúru...
Marína
10.12.08,16:16
Závisí to od toho, ako to funguje v tvojom programe. Napr. v MRP eviduješ predfaktúru(zál. FA) a keď ti k platbe doručia FA, z tej zálohovej sa dá vytvoriť(zaevidovať) riadna FA. Pozri si tie téme, na ktoré som ti dala link, určite tam nájdeš, ako sa eviduje a účtuje v tvojom softe.
marjankaj
10.12.08,16:47
Jedna firma nám vystavuje zvlášne faktúry. Popíšem jednotlivé kroky a to čo nechápem, zvýrazním :

1, firma - platca DPH vystaví faktúru na prijatú zálohu:

napr: Základ DPH: 2 109,35

Nejako to neviem vyčítať. Si vôbec platca DPH?
ekopo
10.12.08,17:18
Nejako to neviem vyčítať. Si vôbec platca DPH?
nedočkáš sa odpovede: http://www.porada.sk/t94071-faktura-zalohova-faktura.html#post861209
marjankaj
10.12.08,22:56
nedočkáš sa odpovede: http://www.porada.sk/t94071-faktura-zalohova-faktura.html#post861209

Asi máš pravdu. Aj ten príspevok vyzerá nedopísaný.
Ingrid 73
14.12.08,15:44
V JU sme v septembri vystavili zálohovú FA na 100 000,- Sk, nakoľko sme potrebovali kúpiť viac materiálu..Nie som platcom DPH.Hneď v septembri nám ju uhradili na účet. Ale riadnu faktúru chcú odo mňa až teraz v decenbri, nakoľko až teraz sme dokončili výrobu pre firmu ktorá mám zálohu vyplatila. My sme vystavili ostrú faktúru hneď po prijatí úhrady na účet v sume 100 000,- Sk( teda ešte v septembri ), ale firma pre ktorú sme výrobky robili chce faktúru v celkovej sume až teraz v decembri, keď sme výrobky dokončili a nie jednu FA v septembri a druhú až teraz. Ako máme správne postupovať? Môže byť zálohová faktúra vystavená v septembri a riadna až v decembri??? Alebo sme postupovali správne, že po zálohov. faktúre a jej úhrade sa do 15 dní vystavila riadna faktúra?Poradte mi prosím ako máme správne postupovať. Ďakujem.
Muška
14.12.08,17:28
V JU sme v septembri vystavili zálohovú FA na 100 000,- Sk, nakoľko sme potrebovali kúpiť viac materiálu..Nie som platcom DPH.Hneď v septembri nám ju uhradili na účet. Ale riadnu faktúru chcú odo mňa až teraz v decenbri, nakoľko až teraz sme dokončili výrobu pre firmu ktorá mám zálohu vyplatila. My sme vystavili ostrú faktúru hneď po prijatí úhrady na účet v sume 100 000,- Sk( teda ešte v septembri ), ale firma pre ktorú sme výrobky robili chce faktúru v celkovej sume až teraz v decembri, keď sme výrobky dokončili a nie jednu FA v septembri a druhú až teraz. Ako máme správne postupovať? Môže byť zálohová faktúra vystavená v septembri a riadna až v decembri??? Alebo sme postupovali správne, že po zálohov. faktúre a jej úhrade sa do 15 dní vystavila riadna faktúra?Poradte mi prosím ako máme správne postupovať. Ďakujem.
..keďže nie si platiteľ DPH nebolo potrebné vystavovať na zálohovú faktúru po prijatí platby "riadnu" faktúru, nakoľko aj tak tam nebolo nič zmenené.
Vy máte vystaviť až riadnu faktúru po ukončení dodávky, služby..., alebo ak sa dohodnete s odberateľom, tak môže prísť k "čiastkovej fakturácii"

Daňový doklad po prijatí zálohovej platby musí vystaviť iba platiteľ DPH z dôvodu:
1. - zálohová faktúra je vystavená bez DPH
2. - po prijatí zálohovej platby platiteľovi vznikne "daňová povinnosť" dňom prijatia zálohovej platby a preto musí vystaviť faktúru za "prijatie platby" s rozpisom DPH.
Ingrid 73
15.12.08,17:43
Dakujem veľmi pekne za poradenie.
ekofan
22.01.10,13:06
Daňový doklad po prijatí zálohovej platby musí vystaviť iba platiteľ DPH z dôvodu:
1. - zálohová faktúra je vystavená bez DPH
2. - po prijatí zálohovej platby platiteľovi vznikne "daňová povinnosť" dňom prijatia zálohovej platby a preto musí vystaviť faktúru za "prijatie platby" s rozpisom DPH.[/QUOTE]

A ako je to v opačnom prípade:
1. dodávateľ vystavil zálohovú faktúru, ktorú som zaplatila.
2. následne prišla ostrá faktúra (došlá fa) s vyčíslením zaplatenej zálohy a s rozpisom DPH. Kedy si môžem uplatniť DPH, keď zálohová fa bola vystavená 10.12.2009, dátum vystavenia ostrej faktúry je 13.1.2010 a dátum prijatia platby na účet dodávateľa 8.1.2010? Ktorý dátum je rozhodujúci pre DPH? Dátum pripísania na účet dodávateľa?

Platí nejaká lehota dokedy musí byť vystavená ostrá fa po zálohovej?
Muška
22.01.10,13:34
A ako je to v opačnom prípade:
1. dodávateľ vystavil zálohovú faktúru, ktorú som zaplatila.
2. následne prišla ostrá faktúra (došlá fa) s vyčíslením zaplatenej zálohy a s rozpisom DPH. Kedy si môžem uplatniť DPH, keď zálohová fa bola vystavená 10.12.2009, dátum vystavenia ostrej faktúry je 13.1.2010 a dátum prijatia platby na účet dodávateľa 8.1.2010? Ktorý dátum je rozhodujúci pre DPH? Dátum pripísania na účet dodávateľa?

Platí nejaká lehota dokedy musí byť vystavená ostrá fa po zálohovej?
zo zákona:
(4) Ak je platba prijatá pred dodaním tovaru alebo služby, vzniká daňová povinnosť z prijatej platby dňom prijatia platby.

...tzn., že Ty si môžeš uplatniť DPH v ktoromkoľvek mesiaci roku 2010, najskôr za mesiac január 2010.
ekofan
22.01.10,13:39
Ďakujem za pomoc!
Muška
22.01.10,13:40
Platí nejaká lehota dokedy musí byť vystavená ostrá fa po zálohovej?

opäť zo zákona:
(1) Pri každom dodaní tovaru a dodaní služby v tuzemsku pre zdaniteľnú osobu a pre právnickú osobu, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, je platiteľ povinný vyhotoviť faktúru. Platiteľ je povinný vyhotoviť faktúru aj v prípade, ak je platba prijatá pred dodaním tovaru a predtým, ako je poskytovanie služby skončené. Platiteľ vyhotoví faktúru najneskôr do 15 dní od vzniku daňovej povinnosti.

..tzn., že do 15 dní po prijatí platby

alebo:

pokračovanie zákona:
Ak v kalendárnom mesiaci vznikne platiteľovi daňová povinnosť prijatím jednej alebo viacerých platieb a zároveň aj dodaním tovaru alebo dodaním služby, na ktoré prijal jednu alebo viac platieb, môže platiteľ vyhotoviť jednu faktúru, a to najneskôr do 15 dní od vzniku poslednej daňovej povinnosti vzťahujúcej sa na toto dodanie tovaru alebo dodanie služby v tomto kalendárnom mesiaci. Platiteľ nie je povinný na účely dane vyhotoviť faktúru, ak ide o tovar alebo službu, ktorá je dodaná s oslobodením od dane podľa § 28 až 42.

...tzn., že ak sa jedná napr. o tú istú službu v priebehu mesiaca - netreba na každú vystaviť v priebehu mesiaca faktúru, ale stačí jednu "súhrnnú" za mesiac a to tiež do 15 dní , ale od poslednej "služby" v tom mesiaci.
Misicka21
25.01.10,11:53
Chcem sa spýtať na radu,
od leasingovej spoločnosti nám chodia zálohové faktúry (bez DPH) "za účtovný preddavok na náklady spojené s vymáhaním splnenia povinnosti k zmluve ..." môžem si ich zaúčtovať?? zatiaľ som si ich nie a nie som si istá, pretože mi riadna faktúra s DPH neprišla a pochybujem, že príde, a LS je platca, tieto faktúry vystavuje nejaký ich splnomocnenec - firma.
L-M
06.05.10,11:18
Poprosím o radu v príručke ALFY je , že pri zál.faktúre a daň. dokladu k ZF na prelome rokov, ešte záleží, či tovar bol dodaný v starom roku alebo až v novom roku z hľadiska ZD.
Ak napr. zaplatím zálohu v decembri 2010 - príde mi daň doklad k zaplatenej zálohe v decembri a tovar dodajú až v marci 2011.
Do VOZD mi ide suma v decembri.
V príručke píšu, že až v roku , kedy bol tovar dodaný, treba preúčtovať z VNZD do VOZD podľa §17 ods.12 b. Ale to platilo v roku 2007, pozerala som neskôr od r.2008 ja to zrušené.
Tak teraz som v pomykove :confused:
L-M
07.05.10,07:37
Poprosím o radu v príručke ALFY je , že pri zál.faktúre a daň. dokladu k ZF na prelome rokov, ešte záleží, či tovar bol dodaný v starom roku alebo až v novom roku z hľadiska ZD.
Ak napr. zaplatím zálohu v decembri 2010 - príde mi daň doklad k zaplatenej zálohe v decembri a tovar dodajú až v marci 2011.
Do VOZD mi ide suma v decembri.
V príručke píšu, že až v roku , kedy bol tovar dodaný, treba preúčtovať z VNZD do VOZD podľa §17 ods.12 b. Ale to platilo v roku 2007, pozerala som neskôr od r.2008 ja to zrušené.
Tak teraz som v pomykove :confused:
Prosíím poradíte?
majkaaa
09.05.16,10:54
dobry den,
prosim vas je mozne kupit na firmu ktora je platca DPH nejaky tovar ale nezaevidovat to do uctovnictva? Treba to zaevidovat do uctovnictva ked to ma na vlastnu potrebu? Je to vyhodnejsie kupit cez firmu su tam zlavy. Dakujem
kn-alka
09.05.16,12:37
majkaaa, táto tvoja otázka má čo spoločné s touto témou?

Založ si vlastnú otázku