erika_H
04.11.08,12:51
Ahojte,
chcela by som sa poradiť s mamičkami,ktoré majú skúsenosti s maličkým bábätkom a s prácou doma na živnosť.
My s manželom uvažujeme nad ďieťatkom.Ja som momentálne zamestnaná aj mám živnosť,ale chcela by som popri materskej pracovať naďalej čiastočne na živnosť.. Iba sa obávam,či to budem s bábätkom zvládať,lebo bábňtko je pre mňa prvoradé.. ,tak rozmýšlam,či tú živnosť začať pomaly ukončovať,alebo iba niektoré zákazky..
Je to asi dosť zvláštna a individuálna otázka,ale zaujímalo by ma,ako je to s časom,či budem mať denne tak 2-3 hodinky pre seba.. /a hodinka na oddych by tiež bola fajn;)
no moc nepočítam s pomocou rodiny,manžel bude celý deň v práci,starí rodičia čo-to pomôžu cez víkend..
Pridáte mi prosím Vaše skúsenosti a názory,mamičky?ďakujem moc
ormika
04.11.08,11:57
Ahojte,
chcela by som sa poradiť s mamičkami,ktoré majú skúsenosti s maličkým bábätkom a s prácou doma na živnosť.
My s manželom uvažujeme nad ďieťatkom.Ja som momentálne zamestnaná aj mám živnosť,ale chcela by som popri materskej pracovať naďalej čiastočne na živnosť.. Iba sa obávam,či to budem s bábätkom zvládať,lebo bábňtko je pre mňa prvoradé.. ,tak rozmýšlam,či tú živnosť začať pomaly ukončovať,alebo iba niektoré zákazky..
Je to asi dosť zvláštna a individuálna otázka,ale zaujímalo by ma,ako je to s časom,či budem mať denne tak 2-3 hodinky pre seba.. /a hodinka na oddych by tiež bola fajn;)
no moc nepočítam s pomocou rodiny,manžel bude celý deň v práci,starí rodičia čo-to pomôžu cez víkend..
Pridáte mi prosím Vaše skúsenosti a názory,mamičky?ďakujem moc
Erika, túto otázku sa ma opýtaj v marcii, kedy už dúfam budem mať malé na svete. Robím účtovníctvo na živnosť a zrovna v najhoršom čase sa mi narodí bábätko (daňové priznania a ešte k tomu prechod na euro). Ale mne to nevadí, na bábo čakám už dosť dlho, takže je prvoradé. Stále si hovorím že nejako bolo, nejako bude a ja to proste musím zvládnuť. Tiež by som zo začiatku chcela tak aspoň min. 1-2 hodinky účtovať. Tiež neviem či sa to dá zvládnuť, ale hádam áno.
zanetth
04.11.08,12:45
Ťažko dopredu hovoriť, veľmi záleží na tom aké bude bábätko. Niektoré bábence sú pokojné iné neustále plačú takže mamina sa pri nich vyčerpá a je rada, keď si môže aspoň trochu pospať. Naozaj veľa závisí od toho, aký to bábo bude mať režim, či ho nebudú trápiť nejaké choroby a pod. Napr. pri synovi som ledva stíhala navariť, v noci bol hore každé 2-3 hodiny, tak som si zvykla aj cez deň pospať, keď sa dalo, ale na nejakú vedľajšiu činnosť som ani nepomyslela. Dcéra bola pravý opak, v pohode som stíhala už vtedy dvojročného syna, domácnosť, našla som si aj chvíľu pre seba a svoje záujmy. Samozrejme manžel mi pomáhal, kedy mohol, keď bolo treba zobral deti von a ja som mala min. 2 hodiny pokoj. Dá sa to zorganizovať, keď sa chce, len netreba si toho nabrať veľa, pretože ak matka nestíha je nervózna a prenáša to potom aj na dieťa. Držím palce, aby si to zvládla v psychickej pohode a bez stresov.
erika_H
04.11.08,15:46
Ďakujem Vám dievčatá,ste zlaté:)
No Tebe Ormika držím palčeky,aby si všetko zvládla v pohode,no hlavne aby sa bábätko narodilo zdravé
My ešte nečakáme,len plánujeme,takže dúfam,ža budúci rok na jeseň by mohlo byť,to nebude až také strašné obdobie..
Manžel keď bol bábätko,vraj bol zlatý a tichučký,tak to prajem asi všetkým mamičkám,taký malý pokladik:rolleyes:
Tak veľa sily a ďakujem Vám aj ja za povzbudenie a rady
Monika Kováčová
04.11.08,16:23
ja som na materskej od začiatku marca 2006. Zodpovedne ti môžem povedať, že čas nebudeš mať na nič.... resp. na bábo áno, na klientov si utrhneš v noci počas spánku dieťaťa (zo začiatku ani to nie...) Pokiaľ budeš ignorovať striedanie dňa a noci, zvládneš to. Na kaderníčku a oddych zabudni. Veľa šťastia a vitaj medzi nami! :)

napr. :D tento môj príspevok: http://www.porada.sk/752849-post18.html
erika_H
04.11.08,19:26
ja som na materskej od začiatku marca 2006. Zodpovedne ti môžem povedať, že čas nebudeš mať na nič.... resp. na bábo áno, na klientov si utrhneš v noci počas spánku dieťaťa (zo začiatku ani to nie...) Pokiaľ budeš ignorovať striedanie dňa a noci, zvládneš to. Na kaderníčku a oddych zabudni. Veľa šťastia a vitaj medzi nami! :)

napr. :D tento môj príspevok: http://www.porada.sk/752849-post18.html


ufff:( no už sa začínam báť..
ale aj tak ti ďakujem Ermon,aspoň to nevidím tak ružovo ,ale viac realisticky...:o
zanetth
04.11.08,20:00
ufff:( no už sa začínam báť..
ale aj tak ti ďakujem Ermon,aspoň to nevidím tak ružovo ,ale viac realisticky...:o

Rozhodne si to netreba predstavovať veľmi idylicky. Po narodení dieťaťa sa život zmení od základov, všetko sa prispôsobuje dieťaťu. Osobne si však myslím, že asi viac času pre seba sa dá uchmatnúť skôr v tých prvých mesiacoch dieťaťa, lebo po tých 6 mesiacoch, keď už začína sedieť neskôr liezť, chodiť - si vyžaduje oveľa viac pozornosti, a vlastne človek musí byť ustavične v strehu a venovať sa mu.
Monika Kováčová
04.11.08,20:03
a z tých prvých 6 mesiacov budeš minimálne 3 mesiace poriadne vyčerpaná...
lenkak
04.11.08,20:12
budeš v jednom kolobehu, keď bábo bude spať TY budeš kolovať medzi hrncami, žehličkou, metlou a dokladmi.
erika_H
06.11.08,09:11
Hm,no tohoto všetkého som sa teda obávala:o no nevadí,určite bude bábätko super a už sa teším,teda nie na to chaosenie okolo celej domácnosti a malého a živnosti,ale na bábätko:D
ormika
06.11.08,11:30
Erika ďakujem a aj vám ostatným za povzbudenie:)
Každým dňom sa mi termín pôrodu blíži a ja sa o to viacej teším na bábo. Táto myšlienka ma tak ženie dopredu, že ja zase ženiem svojich klientov aby mi poriadne nosili doklady, aby som čo najskorej v januári - februári mohla spraviť daňové priznania a mala "skoro" pokoj. Pomáha mi jedna dohodárka 4 hodiny denne, tak hádam to nejako zvládnem. Moje prvé dieťa po dlhých rokoch manželstva je pre mňa najdôležitejšie na svete a nemôžem sa ho už dočkať;)
erika_H
06.11.08,11:48
Erika ďakujem a aj vám ostatným za povzbudenie:)
Každým dňom sa mi termín pôrodu blíži a ja sa o to viacej teším na bábo. Táto myšlienka ma tak ženie dopredu, že ja zase ženiem svojich klientov aby mi poriadne nosili doklady, aby som čo najskorej v januári - februári mohla spraviť daňové priznania a mala "skoro" pokoj. Pomáha mi jedna dohodárka 4 hodiny denne, tak hádam to nejako zvládnem. Moje prvé dieťa po dlhých rokoch manželstva je pre mňa najdôležitejšie na svete a nemôžem sa ho už dočkať;)

Áno,to bábätko je pre Teba určite tá najdôležitejšia vec na svete,viem si to predstaviť,aj keď ja sama ešte deti nemám, o to viac sa na ne teším a viem čo prežívaš.. Gratulujem k maličkému a poriadne si ho s manželom užite,určite to je to najkrajšie a najvzácnejšie,čo spolu môžete mať:)
ormika
06.11.08,11:54
Áno,to bábätko je pre Teba určite tá najdôležitejšia vec na svete,viem si to predstaviť,aj keď ja sama ešte deti nemám, o to viac sa na ne teším a viem čo prežívaš.. Gratulujem k maličkému a poriadne si ho s manželom užite,určite to je to najkrajšie a najvzácnejšie,čo spolu môžete mať:)
ĎAKUJEM:);)
lenkak
06.11.08,14:17
dá sa to zvládnuť, ale dieťatko je na prvom mieste, potom všetko ostatné. Veď vždy si poviem, že keď to už nebudem zvládať, tak trošku uberiem.
lenkak
06.11.08,14:21
ja som mala termín 3.4., hrozil predčasný pôrod, nakoniec som prenášala, v deň pôrodu som ešte komunikovala s jednou firmou, už som mala bolesti,:eek: sa potom čudovali, keď im prišla večer sms.:D
Jana Motyčková
06.11.08,14:37
Myslím, že predovšetkým závisí od bábätka, či sa pri ňom niečo dá stíhať,a tiež, či a koľko pomôže manžel. Mám tri deti, popri prvom som v pohode 1-2 hod denne robila (manžel staval, o pomoci v domácnosti nemohla byť ani reč). Pri druhej som nestíhala nič, niekedy ani domácnosť, mala zdravotné problémy. Tretiu som mala, keď najstarší mal necelé 4 roky a napriek tomu pri nej som mala najviac času.
lenkak
06.11.08,14:51
súhlasím s Jankou, že záleží od bábetka, a aj od pomoci rodiny. Len nebuď prekvapená, že cez deň moc neporobíš, keď malinkému sa nebude chcieť spať, mne prespí cez deň max. dve hodiny dokopy a v noci 5x budíček.
Ale aj tak sú pre mňa chvíle s malým tie najkrajšie.
monika306
07.11.08,18:37
tiež si myslím, že záleží od bábetka, moje nemalo koliky ani nič vážnejšie a mala som pocit, že niiiiič nestíham asi prvé 2 mesiace, potom sa to ukľudnilo, našli sme si režim
Lotarka
07.11.08,19:32
ja síce nemám živnosť, ale som zamestnaná a pracovala som cez obidve materské. Pri prvej dcérke som chodila do roboty v noci alebo vecer, keď prišiel muž z roboty - nemohla som si z firmy brať papiere domov, no pri druhej som už mala nastarosti viac klientov, takže som pracovala doma - taktiež po nociach a počas malej spánku. Ako tu už bolo spomenuté, tak to veľmi záleží od dieťaťa a od režimu. Niekedy pomáhala aj ohrádka a samozrejme musel aj manžel.
Držím palce a hlavne radím byť čo najkludnejšia, aby sa to neodzrkadlilo na drobcovi - aj počas tehotenstva.
linko1
08.11.08,11:35
Aj ja som si myslela, že v pohode sa dá s dieťatom pracovať, že si akurát "užijem" tie 3mesiace a potom, kedže môžem robiť aj doma, tak budem pracovať doma aspoň nejakú tú hodinku,
ale omyl,
narodilo sa bábo, nebudem hovoriť o tom ako som sa nevyspala v noci a cez deń som bola taká unavená až hrôza, ledva som stála na nohách, manžel na služobkách, z rodiny nemal nikto ani snahu pomôcť... zobrať malú aspon na chvíľu von /moji rodičia bývajú daleko/ a manželových by som neprosila...
zhruba po roku sa to ukludnilo... a začala som pracovať,
malú sme dali k opatrovatelke - veľmi zlaté žieňa - mali sme naozaj dobrý výber...
ale poviem ti malá má 3 roky a stále sa mi zdá, že nič nestíham,
teraz keby som to mohla vrátiť,
tak by som ostala na materskej 3 roky a užívala si to bábo...
ved robota počká / aj keď v tedy som si to nemyslela/
takže nič netreba uponáhľať, lebo tie krásne roky s bábätkom vám už nikto nevráti...
lenkak
08.11.08,20:16
takže nič netreba uponáhľať, lebo tie krásne roky s bábätkom vám už nikto nevráti...

súhlasím s citáciou, deti si treba užívať. :)
erika_H
11.11.08,18:16
Wháw,dievčatá,ale klobúk dolu,ste úžastné:) ako všetko zvládate

aj ja by som najradšej bola doma iba s bábätkom a začala pracovať až neskôr,ale mám iba malé firmičky,ktoré mi je lúto pustiť,lebo trvalo dlho,kým som si niečo zohnala na privyrobenie.. tak poprosím kamarátku účtovníčku,ona pomôže v prvých mesiacoch,ak nebude čas..

no na bábätko sa teším..moc moc:D