matulik9999
04.11.08,13:02
Dobry den, chcem sa spytat, ci uz niekto pocul o tom, ci je mozne rozviazat predkupnu zmluvu na byt. Pred 3 mesiacmi v auguste som sa rozhodla kupit byt. Chcela som ho kupit cez hypotekarny uver, ale byt nebol v OV a tak po dohode som zaplatila poplatok 1740 Sk na bytovom druzstve, za urychlene vybavenie ziadosti na odkupenie bytu. Zostatkova cena za byt na druzstve bola 40 000 SK, tu som taktiez po dohode s majitelkou vyplatila. Teraz cakam uz 3 mesiac a nic sa nedeje, este chcu odo mna nejake cestne prehlasenie pre bytove druzstvo..no a samozrejme ,,znama,, mi povedala, ze pre mna je najvyhodnejsie vziat uver zo Sporitelne, pretoze ako ona povedala, preskumala vsetky banky a to je najlepsie. Doverovala som jej, je to teraz uz da sa povedat byvala rodinna znama.
Ked mi ponukala byt, povedala, ze ma pre mna super byt za 1 400 tis. 2-izbovy, prerobeny. Pri podpisovani predkupnej zmluvy to uz zrazu bolo 1 440 tis. Uz vtedy sa mi to zdalo divne a bola som nahnevana, ale povedala som si ok, budis! No ale po 3 mesiacoch sa nic nedeje a kedze pracujem v zahranici, nemozem si dovolit lietat domov kazdy tyzden kvoli tomu, ze to oni natahuju a nedokazali splnit to, co prislubili. Preto som sa rozhodla, odstupit od kupy a teda aj od predkupnej zmluvy, v kt. je zakotvene len to, kolko som platila, co vsetko zostane v byte..a ze sa majitelka vystahuje do mesiaca od prepisania bytu na moje meno.
Zaujimalo by ma, ci by som neprisla o tie peniaze, co som zaplatila druzstvu, po pripade, ci je vobec mozne odstupit od tejto zmluvy bez nejakej financnej pokuty.
Mozete mi pomoct?

Dakujem.
Potrebovala by som to vediet naozaj surne, pretoze zajtra letim domov.
Evanka
04.11.08,12:09
Dôležité je, čo všetko zmluva o budúcej zmluve obsahuje. Vo všeobecnosti platí, že pokiaľ by strana zaviazaná uzatvoriť zmluvu odmietla splniť svoj záväzok, druhá strana sa môže domáhať na súde vydania rozsudku, ktorý „nahradí podpis“ strany, ktorá odmieta zmluvu podpísať (tohto práva sa možno na súde domáhať do jedného roka).
matulik9999
04.11.08,12:38
Dakujem za radu :-) My mame tu zmluvu uz podpisanu. A v zmluve je zahrnute, ze do 2 mesiacov by mal byt byt napisany na majitelku domu, co je predavajuca a vtedy nasledne by sa mala uskutocnit transakcia prevedenia penazi prostrednictvom HU. Lenze, peniaze som zaplatila, predavajuca byt este stale nema v OV a tym padom je teda zmluva porusena. Preto by som chcela zrusit tu zmluvu, odstupit od nej a kupit iny byt.
chandler
04.11.08,12:59
tak odstup do zmluvy, ale nekupuj novy byt :) za rok kupis min o 20% lacnejsie.
odstupit od zmluvy mozes ked nesplnili podmienky, ale radsej by som isiel za pravnikom, nech ti napise nejaky oficialny list. budes mat vacsiu sancu ze dostanes tie peniaze naspat.
ak nestihas tak napis na papier ze chces odstupit od zmluvy a z akeho dovodu. a daj im kopiu podpisat ze ju prevzali. pripadne ju posli doporucene.
feron
06.11.08,08:14
Z predkupnej zmluvy ti vyplývajú záväzky len tie, ktoré sú v nej uvedené. Ak tam nie sú dohodnuté sankcie, tak sa sankcie nedajú uplatniť. A tie zaplatené peniaze asi môžeš žiadať späť, ak máš doklad o tom, že si ich zaplatila, ak si ich len anonymne nevložila na účet doterajšej nájomníčky bytu na družstve!?
matulik9999
29.01.09,16:24
Nie, zaplatila som ich z mojho uctu priamo na ich ucet.
Chobot
30.01.09,08:04
Dobry den, chcem sa spytat, ci uz niekto pocul o tom, ci je mozne rozviazat predkupnu zmluvu na byt. Pred 3 mesiacmi v auguste som sa rozhodla kupit byt. Chcela som ho kupit cez hypotekarny uver, ale byt nebol v OV a tak po dohode som zaplatila poplatok 1740 Sk na bytovom druzstve, za urychlene vybavenie ziadosti na odkupenie bytu. Zostatkova cena za byt na druzstve bola 40 000 SK, tu som taktiez po dohode s majitelkou vyplatila. Teraz cakam uz 3 mesiac a nic sa nedeje, este chcu odo mna nejake cestne prehlasenie pre bytove druzstvo..no a samozrejme ,,znama,, mi povedala, ze pre mna je najvyhodnejsie vziat uver zo Sporitelne, pretoze ako ona povedala, preskumala vsetky banky a to je najlepsie. Doverovala som jej, je to teraz uz da sa povedat byvala rodinna znama.
Ked mi ponukala byt, povedala, ze ma pre mna super byt za 1 400 tis. 2-izbovy, prerobeny. Pri podpisovani predkupnej zmluvy to uz zrazu bolo 1 440 tis. Uz vtedy sa mi to zdalo divne a bola som nahnevana, ale povedala som si ok, budis! No ale po 3 mesiacoch sa nic nedeje a kedze pracujem v zahranici, nemozem si dovolit lietat domov kazdy tyzden kvoli tomu, ze to oni natahuju a nedokazali splnit to, co prislubili. Preto som sa rozhodla, odstupit od kupy a teda aj od predkupnej zmluvy, v kt. je zakotvene len to, kolko som platila, co vsetko zostane v byte..a ze sa majitelka vystahuje do mesiaca od prepisania bytu na moje meno.
Zaujimalo by ma, ci by som neprisla o tie peniaze, co som zaplatila druzstvu, po pripade, ci je vobec mozne odstupit od tejto zmluvy bez nejakej financnej pokuty.
Mozete mi pomoct?

Dakujem.
Potrebovala by som to vediet naozaj surne, pretoze zajtra letim domov.

Mám k tomuto pár otázok.

S kým ste uzatvorili predkupnú zmluvu na byt? S majiteľkou, či s družstvom?

AK s majiteľkou, tak ona asi nemôže za to, že družstvo mešká s predajom do OV. Aj keď ste zaplatili poplatok za urýchlený predaj do OV, asi ich to veľmi netrápi. Možno by trebalo spýtať sa na družstve, prečo to tak dlho trvá.

Vyplatila si poplatok za urýchlený prevod - tento poplatok už asi späť nedostaneš. Ďalej si zaplatila 40 tisíc družstvu - pokiaľ byt nepreviedli do OV, tak máš nárok na vrátenie poplatku.

Ak si vyplatila niečo tej pôvodnej majiteľke, tak tá určite bude musieť vrátiť peniaze.

Ale ako som spomínal, možno by som na tvojom mieste ešte počkal alebo preveril, kde to viazne.
anonym222
30.01.09,18:35
Matulik, určite to viazne na družstve. Čo znamená urýchlený prevod bytu do OV? Mesiac, dva, alebo 6 mesiacov? Keď si platila tento poplatok, mala si si overiť podmienky prevodu. Ak si si ich neoverila vtedy, zisti si dodatočne. Naše družstvo si štandardne vyhradzuje lehotu do 2 rokov (zákon mu to umožňuje).