akrestanova
04.11.08,16:40
Už sa hrabem v príspevkoch porady veeeľmi dlho, ale ešte som nenašla uspokojivú odpoveď na moju otázku. (a to sa mi ešte nestalo) :) Prevzala som účtovníctvo akciovej spoločnosti a na niektorých účtoch mám zostatky, ktorých sa potrebujem zbaviť. Spoločnosť nemá zamestnancov a na účtoch 336 a 472 vykazuje zostatky. Taktiež na účte 381 je zostatok, ktorý neviem k čomu bol tvorený. Všetko sú to nízke sumy - do 1500 Sk. Ďakujem moc krát za radu.
nina1975
04.11.08,20:07
neodovzdali vam s uctovnictvo aj s invetarizaciu ucta? Tam by mal byt rozpis zostatkov na uctoch. Ak mate fyzicky doklady asi by som pozrela doklady, napr. interne doklady ci tam nenajde info preco to bolo zauctovane...Pri 381 sa mi stalo ze sa tam prenasalo predplatne na casopisy,noviny na dalsi rok.... drzim palce pri hladani
akrestanova
05.11.08,12:30
Práve to, že som vyčerpala všetky možnosti a nezistila som s čím sú tieto zostatky spojené. Ja osobne by som sa na to asi vykašľala, ale audítor ma vyzval, aby som sa tých zostatkov zbavila. Preto som sa chcela opýtať, či mi na porade nevie niekto poradiť vhodný protiúčet...
KvetkaK
05.11.08,12:49
Práve to, že som vyčerpala všetky možnosti a nezistila som s čím sú tieto zostatky spojené. Ja osobne by som sa na to asi vykašľala, ale audítor ma vyzval, aby som sa tých zostatkov zbavila. Preto som sa chcela opýtať, či mi na porade nevie niekto poradiť vhodný protiúčet...
Myslím, že tu na porade by Ti každý rád poradil vhodný protiúčet, ale najlepšie je zistiť z predchádzajúcich rokov čo by to mohlo byť. A s tou predošlou účtovníčkou sa nedá spojiť?
FAA
05.11.08,12:51
Možno by bolo riešenie dať to do nákladov s poznámkou "nemožné zdokladovať" a v daň.priznaní dať ako pripočitateľnú položku.
azla
05.11.08,12:58
Už sa hrabem v príspevkoch porady veeeľmi dlho, ale ešte som nenašla uspokojivú odpoveď na moju otázku. (a to sa mi ešte nestalo) :) Prevzala som účtovníctvo akciovej spoločnosti a na niektorých účtoch mám zostatky, ktorých sa potrebujem zbaviť. Spoločnosť nemá zamestnancov a na účtoch 336 a 472 vykazuje zostatky. Taktiež na účte 381 je zostatok, ktorý neviem k čomu bol tvorený. Všetko sú to nízke sumy - do 1500 Sk. Ďakujem moc krát za radu.


Práve to, že som vyčerpala všetky možnosti a nezistila som s čím sú tieto zostatky spojené. Ja osobne by som sa na to asi vykašľala, ale audítor ma vyzval, aby som sa tých zostatkov zbavila. Preto som sa chcela opýtať, či mi na porade nevie niekto poradiť vhodný protiúčet...
... a nevie audítor poradiť ?;)

336 - zostatok na účte (pasívny) hovorí o neuhradených záväzkoch. Ak z firemnej evidenicie (napr. podľa inventúr) vyplýva, že nie sú žiadne neúhradené záväzky, inventúrny rozdiel by som zaúčtovala na 648.

381 - ak nevieme určiť o čo ide, tak cesta preč je len cez nedaň. náklad

472 - Záväzky zo sociálneho fondu - pri tomto účte nevidím dôvod ho odstrániť. KS hovorí o vytvorenom a nevyčerpanom SF. Tento účet by som v účtovníctve ponechala. Firma môže mať prechodné obdobia bez zamestnancov.
akrestanova
05.11.08,13:13
S bývalou účtovníčkou sa spojiť nedá a ak áno, nebude sa so mnou zahadzovať. Som šťastná, že som jakš takš identifikovala ostatné účty. Aj keď v ostatných záväzkoch tam mám ešte nezdokladovaných 66.000 a to už vôbec netuším, čo s tým. Ale s týmito "drobnosťami" to budem asi riešiť cez pripočítateľné položky. Ďakujem veľmi peknúčko.
akrestanova
05.11.08,13:19
ďakujem moc krát azla. Presne takuto odpoveď som potrebovala
Eva99
04.02.09,08:42
Prosím Vás, mám podobný problém. Prebrala som účtovníctvo s.r.o. a tiež mám zostatky, ktoré ale nie sú pravda a rada by som to dala na poriadok. Viete mi poradiť, akým účtovaním ich vyčistiť?
- Vo valutovej pokladni mám zostatok 3,03 CZK, ale nie je tam nič, táto pokladňa sa nepoužíva už minimálne pol roka a ani sa nebude...
- Na účte stravných lístkov mám zostatok 249,-Sk, ale žiadne stravné lístky nemám...
- Na účte 325 mám zaúčtovanú neidentifikovateľnú platbu...
- A nesedí mi účet 321... Na jednej došlej faktúre bol tovar, ktorý bol daný grátis. Účtovníčka ten tovar prijala voči 321. Keďže bol grátis, nič sa neplatilo a teraz mi to tam visí...
Eva99
04.02.09,09:12
Prosím Vás, mám podobný problém. Prebrala som účtovníctvo s.r.o. a tiež mám zostatky, ktoré ale nie sú pravda a rada by som to dala na poriadok. Viete mi poradiť, akým účtovaním ich vyčistiť?
- Vo valutovej pokladni mám zostatok 3,03 CZK, ale nie je tam nič, táto pokladňa sa nepoužíva už minimálne pol roka a ani sa nebude...
- Na účte stravných lístkov mám zostatok 249,-Sk, ale žiadne stravné lístky nemám...
- Na účte 325 mám zaúčtovanú neidentifikovateľnú platbu...
- A nesedí mi účet 321... Na jednej došlej faktúre bol tovar, ktorý bol daný grátis. Účtovníčka ten tovar prijala voči 321. Keďže bol grátis, nič sa neplatilo a teraz mi to tam visí...
posúvam...
Eva99
04.02.09,10:12
Prosím Vás, mám podobný problém. Prebrala som účtovníctvo s.r.o. a tiež mám zostatky, ktoré ale nie sú pravda a rada by som to dala na poriadok. Viete mi poradiť, akým účtovaním ich vyčistiť?
- Vo valutovej pokladni mám zostatok 3,03 CZK, ale nie je tam nič, táto pokladňa sa nepoužíva už minimálne pol roka a ani sa nebude...
- Na účte stravných lístkov mám zostatok 249,-Sk, ale žiadne stravné lístky nemám...
- Na účte 325 mám zaúčtovanú neidentifikovateľnú platbu...
- A nesedí mi účet 321... Na jednej došlej faktúre bol tovar, ktorý bol daný grátis. Účtovníčka ten tovar prijala voči 321. Keďže bol grátis, nič sa neplatilo a teraz mi to tam visí...
:o
azla
04.02.09,10:27
Prosím Vás, mám podobný problém. Prebrala som účtovníctvo s.r.o. a tiež mám zostatky, ktoré ale nie sú pravda a rada by som to dala na poriadok. Viete mi poradiť, akým účtovaním ich vyčistiť?
- Vo valutovej pokladni mám zostatok 3,03 CZK, ale nie je tam nič, táto pokladňa sa nepoužíva už minimálne pol roka a ani sa nebude...
ak chýbajú peniaze v poklanici, je to schodok, učtuje sa pohľadávka voči hmotne zodpovednej osobe 335/211, alebo škoda 569/211
- Na účte stravných lístkov mám zostatok 249,-Sk, ale žiadne stravné lístky nemám... detto ako pri pokladničnej hotovosti
- Na účte 325 mám zaúčtovanú neidentifikovateľnú platbu...
zistiť podľa dokladu ako nabehla do účtovníctva, ak sa nedá identifikovať, odpísať do výnosov
- A nesedí mi účet 321... Na jednej došlej faktúre bol tovar, ktorý bol daný grátis. Účtovníčka ten tovar prijala voči 321. Keďže bol grátis, nič sa neplatilo a teraz mi to tam visí...
ak bol zle zaúčtovaný príjem (nemal sa použiť učet 321), jednoducho opraviť účtovanie a použiť správny zápis.



...
Eva99
04.02.09,10:38
Ďakujem azla veľmi veľmi pekne!
Mohla by som Ťa ešte poprosiť, do ktorých výnosov odpísať tú neidentifikovateľnú platbu z 325? A ako zaúčtovať tú faktúru, čo je nesprávne na 321? :o
Eva99
04.02.09,11:21
Ďakujem azla veľmi veľmi pekne!
Mohla by som Ťa ešte poprosiť, do ktorých výnosov odpísať tú neidentifikovateľnú platbu z 325? A ako zaúčtovať tú faktúru, čo je nesprávne na 321? :o
posúvam...
HankaS
04.02.09,11:37
Ja by som to odpísala na 648xxx.
Eva99
04.02.09,11:54
Ja by som to odpísala na 648xxx.
Už len kontrolná otázka - oboje?
HankaS
04.02.09,12:35
Áno oboje na 648xxx
Eva99
04.02.09,12:42
Ďakujem Vám dievčence veľmi pekne! :)
ondrejvla
04.02.09,12:49
A ja im za ich odpovede - kvalifikované - pridám bodíky...