mlaco
04.11.08,21:58
Zdravim!

Onedlho budeme betonovat poter pod zakladovu platnu. Chcem sa spytat na presnost vyvodov - prestupov kanalizacie cez platnu. Ci maju byt osadene na 1 cm presne alebo staci +-10 cm.

Do akej miery sa da potom v tepelnej izolacii a v podlahovom potere manipulovat s poziciou finalneho vyvodu? Napr. taka gulicka v strede kupelne?

Druha otazka je zvysla kanalizacia v nosnej obvodovej stene. Predpokladam ze ideal je ju mat tesne na okraji z vnutra. Alebo sa ma osadit do stredu (tehly)?

dakujem za rady!
chandler
05.11.08,06:59
kanalizacia v obvodovej stene vobec nema ist.
a presnost na jeden col :) .. lebo ak mas 10cm rozdiel tak niekde sa to da upravit ale niekde nie.
timmo1
05.11.08,09:59
a kade má ísť tá kanalizácia ?????.....stredom miestnosti ????
Zoltán Kovács
05.11.08,10:30
kanalizacia v obvodovej stene vobec nema ist.
a presnost na jeden col :) .. lebo ak mas 10cm rozdiel tak niekde sa to da upravit ale niekde nie.

Tomuto ani ja nerozumiem. Keď napr. mám umiestnený drez v kuchyni tak, že je na obvodovom murive, potom ako mám vyriešiť odpad?

Alebo pod kanalizáciou myslíš hlavný odvod odpadových vôd o priemere 200 mm?
chandler
05.11.08,10:42
ide o to ze pri vacsich rozmeroch potrubia (ide hlavne o wc) hrozi teplny most, kvoli znizeniu hrubky steny.
mlaco
05.11.08,12:53
Dozvedel som sa, ze to nie je kriticke a v ramci podlahovej tep. izolacie sa to da dobre riesit.

V projekte mam zvislu kanalizaciu 14cm od podkrovia az do pivnice navrhnutu v obvodovej stene pri vnutornom okraji.

Ak by som ju mal dat mimo steny, tak vznikne vystupok v izbe a okrem toho to mozno bude pocut?
timmo1
05.11.08,17:45
...kanalizácia a odpady sú súčasťou domu a vôbec Ti žiadny tepelný most nespravia....predsa je to prakticky vzduchová medzera a absolútne nechápem kade by mala ísť ak nie v obvodovom murive.....samozrejme ak tu radíte stavať obvodové múry z 200 alebo z 250 mm muriva tak odpadová rúra 110 mm riadne takúto vonkajšiu priečku oslabí, na polystyréne sa stavať nedá, treba mať poriadny múr a najlepšie ešte primerane zateplený a potom sa nič nemôže stať
220870
05.11.08,18:23
Onedlho budeme betonovat poter pod zakladovu platnu.
Toto som nepochopil . Idete robiť základnú betónovú platňu alebo poter?
Ale nech je to ako chce tak +- 1 cm je na Slovenské pomery vcelku ok.
chandler
06.11.08,07:12
...kanalizácia a odpady sú súčasťou domu a vôbec Ti žiadny tepelný most nespravia....predsa je to prakticky vzduchová medzera a absolútne nechápem kade by mala ísť ak nie v obvodovom murive.....samozrejme ak tu radíte stavať obvodové múry z 200 alebo z 250 mm muriva tak odpadová rúra 110 mm riadne takúto vonkajšiu priečku oslabí, na polystyréne sa stavať nedá, treba mať poriadny múr a najlepšie ešte primerane zateplený a potom sa nič nemôže stať

suhlasim len s tym ze cim je stena hrubsi a viac zateplena tym je riziko nizsie.
mlaco
06.11.08,08:51
Onedlho budeme betonovat poter pod zakladovu platnu.
Toto som nepochopil . Idete robiť základnú betónovú platňu alebo poter?


Je to tenky betonovy poter pod zakladovu dosku. Betonoval sa spolu so zakladovymi pasmi. Jeho ucelom je, aby zelezna vystuz dosky neklesla do podlozia pocas betonovania spodnej dosky.


suhlasim len s tym ze cim je stena hrubsi a viac zateplena tym je riziko nizsie.

Kedze je kanalizacia odvetrana, takze vlastne moze tadial viat studeny vietor. A co tak zateplit vedenia kanalizacie? O tomto som este nepocul. Asi by to ani nemalo velky efekt...

(tehla bude 44, bez zateplenia)
chandler
07.11.08,08:19
Kedze je kanalizacia odvetrana, takze vlastne moze tadial viat studeny vietor. A co tak zateplit vedenia kanalizacie? O tomto som este nepocul. Asi by to ani nemalo velky efekt...

(tehla bude 44, bez zateplenia)

ak je tam na to miesto tak je lepsie tahat vnutri a zakapotovat to. ale ak sa neda tak to dajte do steny, ale sekajte tam naozaj len co treba. aby ti nesekali az do pol tehly :)
volakedy boli steny 30 ak si z toho vysekal polovicu tak to nebolo dobre. ked vysekas zo 44 len 12cm tak to asi bude v pohode, ak to nie je v nejakom kute a tak.
igor111
08.11.08,15:49
Stovka rura v 44 tehle bez problemov. Kanalizaciu +-1 cm, oplati sa pohrat, velke rury sa tazko posuvaju.
Studeny vietor neveje:) iba ak teply (a smradlavy) vzduch stupa z kanalizacie hore.