jezevcik88
05.11.08,01:44
Zdravim Vas vsetkych,
stale sa to tu omiela dokola, ale nevedel som si najst odpoved na to ci a ako zateplit. Mam postavenu chatku z roku cca 1970 - 80. Je to hrubka steny okolo 30 cm a kombinacia sedy kvader a tehla. Mam v umysle to zateplit 8 cm polystyrenom, je to pri lese kde hlavny zdroj vlhkosti je vonku. Byvam tu sam a ziadne extra varenie, akvaria, kupanie sa nekona. Kdezto vonku vlhkost vzduchu byva bezne okolo 80% a viac. Co hovorite na ten 8 cm polystyren?
jezevcik88
05.11.08,00:45
A je to juzne slovensko..
chandler
05.11.08,06:57
a preco by si chcel zateplit?
jezevcik88
05.11.08,20:04
Chcem kurit najlepsie iba krbom, takze by sa po zakureni dlhsie udrzala teplota dnu. Preto ma zaujima ma to zateplenie. Chcem spravit nobasilovy podhlad cca 10 cm a v lete hodit aj hore vlnu.
chandler
06.11.08,07:09
tak minimalne 8cm polystyren, a ak budes davat ten podhlad tak tam musi byt aj parozabrana. ale ak tam je nieco ine ako drevene nosniky tak je lepsie zateplovat len zhora. ale predtym by som jednu zimu iba kuril tak ako chces a potom si spocital kolko % asi tak usetris a za kolko sa ti to vrati.
evula0
06.11.08,08:31
Zateplenie nie je len pre úsporu ( pri 30 m2 s občasným používaním to nikdy nedosiahne nejakú "ekonomiku").Myslím, že ide o tepelnú pohodu, rýchlosť vykúrenia a udržanie tepla aj po vyhasnutí a pocit vlhkosti.
Zateplenie zvonku pri 30 cm stene z materiálu ČSZ( čo sa zohnalo)je prakticky nevyhnutosť, najmenej 8cm, ešte lepšie 10cm(rozdiel v nákladoch je zanedbateľný).Stena dosiahne tepelný odpor okolo 3-3,5.
Je dôležité nemať okná a dvere(vchodové) v takom malom priestore s "fučaním", ináč sa teplo neudrží. Niekto povie, že plastové je na takú búdku luxus alebo nevkus(sú aj iné ako biele).
Pocit studených stien a rýchlosť vykúrenia je možné vyriešiť a zároveň zlepšiť tepelný odpor vnútorným dreveným obkladom(prípadne ešte pri nabíjaní obkladu na laty vložiť 2-3cm polystyrén a uzavrieť parozábranou).Zvýši tepelný odpor o ďaľších asi 0,6-0,9.
Vnútorné zateplenie ale radšej kombinovať aj s vonkajším.
Mám podobnú búdku( 25m2 + podkrovie) tiež pri lese(vlhko) pri Žiline vykurovanú krbovou vložkou, takže neteoretizujem.Ani na južnom Slovensku sa priemerné teploty cca 1/2 roka neudržia na 20 stupňoch.
jezevcik88
06.11.08,14:07
A stou vlhkostou je to tak vonku ked neprsi 4-5 dni je vlhkost okolo 90% :-D Ako vcera. Myslite,ze ta vlhokost ide dnu aj cez steny ? Samozrejme pri vetrani. Tu asi neplati zasada ze stale vetrat :-D Ked navetram 90% vlhkost z vonku :-D
jezevcik88
06.11.08,14:13
A este mam otazku ohladom toho podhladu chcem tam dat tu vlnu tak 7.5 nobasil strom je sice vysoky dost ale musi to byt kompromis nie iglu. Dava sa tam aj nejaka parobrzda ? Neviem len sa pytam aby som vedel ked to dam znamenu spravit,ze ci vobec vie ako na to :-D
220870
06.11.08,17:32
Ak máte neustále takú vysokú vlhkosť vzduchu ,nesmiete dať ako povrchovú úpravu zateplenia akrylovú omietku, na 100% splesnivie.Treba použiť silikónovú alebo silikátovú.
evula0
07.11.08,05:13
Je tam sedlová strecha? Zateplenie sa zvykne dávať medzi krokvy na hrúbku krokvy (ale podľa možnosti najmenej cca 10 cm) s parozábranov.Ak nie je obytné podkrovie, strop možno zatepliť aj z hornej strany, ale je potrebné podložiť parozábranu(aby od teplého vzduchu nekondenzovala voda v izolácii=plesne) a zostane súčasný podhľad. Ak je zateplenie zo spodu, je treba medzi zateplenie a podhľad(napr.drevený obklad) vložiť parozábranu.
Ešte k vlhkosti: pri nízkej teplote a nedostatočnom vetraní počas neprítomnosti je ťažké zabrániť nepríjemnému vlhkému pachu.Vnútorné obklady z dreva a vetranie dokážu hodne.Kúrenie vysušuje.Ešte je dôležitá podlaha(betón-izolácia tepelná, drevo, dlažba, koberec,...)
jezevcik88
07.11.08,23:33
Diki za tieto info. Omietku dam urcite silikonovu. Ze vraj ale teraz nahodia polystyreny a lepidlo a omietka pojde asi az na buduci rok.
S tym podhladom. 15 nobasil a pod to parozabrana a zospodu tatransky profil. A ze vraj sa este nad ten nobasil dava paropriepustna folia a ta je naco? Ze zlozenie smerom od strechy dole je paropriepustna, nobasil, paronepriepustna, drev. obklad. Je to sikma strecha.
Ano kurenim ide dobre vlhkost dole ale aj tak sa postupne vracia tak na 70% cca.Prave vetranim napustim tu vlhkost dnu :-D Cez leto som mal stale otvorene okna a vlhkost bola neskutocna dnu :-D
evula0
08.11.08,13:01
Z vonkajšej strany sa dáva paropriepustná ako poistná izolácia a zároveň aby s izolácie mohli pary von.Na túto sa potom nabíjajú vertikálne laty(urobia odvetranie) a potom horizontálne podľa použitej strešnej krytiny.
Miroslavz
08.11.08,16:20
Zdravim Vas vsetkych,
stale sa to tu omiela dokola, ale nevedel som si najst odpoved na to ci a ako zateplit. Mam postavenu chatku z roku cca 1970 - 80. Je to hrubka steny okolo 30 cm a kombinacia sedy kvader a tehla. Mam v umysle to zateplit 8 cm polystyrenom, je to pri lese kde hlavny zdroj vlhkosti je vonku. Byvam tu sam a ziadne extra varenie, akvaria, kupanie sa nekona. Kdezto vonku vlhkost vzduchu byva bezne okolo 80% a viac. Co hovorite na ten 8 cm polystyren?
Ak tam nebyvaš,tak na čo zateplyť. Ak zatepliť, tak aby hrubka muriva bola dosiahnuta 450 mm. Od 450 mm je dom zatepleny. Ale pri najhoršiom by mala stačiť aj 400 mm konečna hrubka.
evula0
10.11.08,06:18
Ak tam nebyvaš,tak na čo zateplyť.

Ak máš drevenú latrínu,tak načo zatepliť


Ak zatepliť, tak aby hrubka muriva bola dosiahnuta 450 mm. Od 450 mm je dom zatepleny. Ale pri najhoršiom by mala stačiť aj 400 mm konečna hrubka.

Vykop si zemlianku a budeš mať dostatočne hrubé steny.Iné sa k tomu nedá povedať!

Tepelný odpor stien - príklady:
beton hr. 450 mm - 0,331
CP tehla 450 mm - 0,523
pieskový porobeton 300 mm - 1,579
popolčekový porobeton 300 mm - 1,500
YTONG 300 mm - 2,000
mäkké drevo 10 mm - 0,056
minerálna plsť 100 mm - 1,786
PPS polystyrén 100 mm - 2,564

Takže nie je najdôležitejšia hrúbka steny, ale jej konštrukcia a použitý materiál. Pre nové stavby je minimálny odpor steny 3,0.
jezevcik88
11.11.08,21:48
Dik za zhrnutie. Otaza kolko maju R stare popolcekove kvadre ci aspon 1 :-D Ale dakujem.
jojkoz
12.11.08,06:29
Dik za zhrnutie. Otaza kolko maju R stare popolcekove kvadre ci aspon 1 :-D Ale dakujem.

Povedal by som ze velmi podobne ak nie rovnake ako YTONG ci PORFIX - ide totizto o to iste.
evula0
12.11.08,10:21
V príkladoch je popolčekový porobetón.To je približne starý kváder.YTONG je tepelne lepší,tiež je v príkladoch.Ak sa na starý kvader hr.300mm nahodí 100mm polystyrén , dosiahne sa celkový odpor približne 1,5 + 2,5 = 4,0.
V odpovedi č.6 som typoval, že dosiahneš celkový odpor steny 3,0-3,5, lebo si v otázke určil materiál starej steny kváder-tehla(ja to volám "čo sa zohnalo") a celkovú hrúbku asi 300mm(s omietkou?).