beatka123
05.11.08,08:33
konateľom slovenskej s.r.o. je zahraničná osoba z tretích krajín. Konateľ pravidelne prichádza na uzemie SR, kde sa ubytuje, rieši ubytovanie zatial po hoteloch. Teraz sa rozhodol prenajať byt. Nájomná zmluva bude uzatvorená medzi s.r.o. /nájomca/ a prenajímateľom. A preto prosím poradiť. Je možné uvedený prenájom /nájomné + energie/ považovať za daňovo uznaný výdavok podľa § 19 zákona o DzP, resp. ako to je najlepsie v zmluve ošetriť, aby nájomné bolo daňovým výdavkom?
Dakujem
robin78
05.11.08,08:50
Akurat som sa chcel opytat rovnaku vec, konatel s.r.o. sa zdrzuje kvoli praci vo vzdialenejsom meste a kvoli hotelovym vydavkom by to rad poriesil prenajmom bytu od FO za ucelom byvania konatela. Tiez ma zaujima ta otazka danovej uznatelnosti najmu a energii :)
beatka123
05.11.08,08:59
tak sme uz dvaja. Cakáme na diskusiu!
mysimis
05.11.08,09:12
Ja som riešila podobný prípad minulý týždeň. Dostala som takú radu, aby som si to vždy porovnala so slovenským konateľom - dáva si on do nákladov nájomné za byt v ktorom býva? - nie, nedáva, takže to platí aj na zahraničného konateľa.
mysimis
05.11.08,09:15
robin78
05.11.08,09:52
no mna skor zaujimal pripad slovenskeho konatela, nie zahranicneho, ked by mal konatel miesto byvania dochadzat na take vzdialenosti, tak to firmu bude stat viac, ako prenajom bytu,

napr. taky hotel je nakladom firmu a najom bytu uz nemoze byt?
robin1
05.11.08,10:01
Trochu zo zákona:

Zákon č. 283/2002 Z. z. o cestovných náhradách v § 1 ods. 2 písm. b) priznáva nárok na úhradu cestovných výdavkov aj osobám, ktoré boli zvolené alebo vymenované do orgánov právnickej osoby a nie sú k právnickej v pracovnoprávnom vzťahu. Ide o osoby, ktoré príslušnú funkciu vykonávajú v obchodnom alebo občianskoprávnom vzťahu. /konatelia,členovia doz.rád.../ U týchto osôb, ktoré nie sú v pracovnoprávnom vzťahu alebo obdobnom pracovnoprávnom vzťahu k poskytovateľovi cestovných náhrad, nie je dané pravidelné pracovisko v zmysle pracovnoprávnych predpisov. Preto u nich pracovná cesta trvá už od nástupu na cestu na plnenie činností vyplývajúcich z osobitného postavenia vrátane výkonu činnosti, až do skončenia tejto cesty.


V súlade s § 2 ods. 1 zákona o cestovných náhradách je cesta konateľa spoločnosti z miesta jeho pobytu (aj zo zahraničia) do sídla spoločnosti považovaná za pracovnú cestu - vykonáva ju za účelom plnenia činností vyplývajúcich z jeho osobitného postavenia. Cestovné náhrady, na úhradu ktorých má nárok podľa zákona o cestovných náhradách ako zamestnanec na účely tohto zákona o cestovných náhradách (napr. ubytovanie, stravné, cestovné), sú daňovým výdavkom podľa § 19 ods. 2 písm. d) zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov.

V každom prípade bude potrebné sa dostatočne pripraviť na daňovú obhajobu tohto výdavku pri prípadnej daňovej kontrole.
Ja osobne by tom si vytvorila „smernicu“, doloženú kópiami faktúr za ubytovanie v hoteloch - vyčíslila si celkové náklady a porovnala ich s nákladmi na nájom. Predpokladám, že konečným účelom je zníženie nákladov za ubytovanie konateľa.
robin78
05.11.08,11:58
V každom prípade bude potrebné sa dostatočne pripraviť na daňovú obhajobu tohto výdavku pri prípadnej daňovej kontrole.
Ja osobne by tom si vytvorila „smernicu“, doloženú kópiami faktúr za ubytovanie v hoteloch - vyčíslila si celkové náklady a porovnala ich s nákladmi na nájom. Predpokladám, že konečným účelom je zníženie nákladov za ubytovanie konateľa.

Dakujem za informacie. Ucelom je znizenie vydavkov za cestovanie suvisiace so sluzobnymi cestami. V podstate v tomto pripade pripadaju do uvahy tri moznosti (stale uvazujeme SK konatel, SK sro, vsetko v ramci SK):
- pravidelne cestovanie autom
- zaplatit ubytovanie v hoteli
- prenajat si byt a platit najom a energie s tym suvisiace

Posledna moznost by v podstate vychadzala najlacnejsie, takze ak tomu dobre rozumiem, tak by bolo potrebne urobit napr. analyzu nakladov pre vsetky moznosti, t.j. vypocitat, ze kolko by boli naklady na cestovanie autom, kolko by to vychadzalo pri zaplateni nejakeho priemerneho hotela a kolko by to vyslo pri prenajme bytu a tuto analyzu predlozit pri pripadnej kontrole? Bolo by to potom uznatelne ak tie naklady na ten byt by boli najnizsie? Dakujem.
robin1
05.11.08,12:08
Ja osobne by som to takto urobila. Ale, opakujem, je to môj osobný názor a takto by som sa pripravila na prípadnú obhajobu pri daňovej kontrole. Každopádne oporu v zákone o cest. náhradách mám. Ale budem rada, ak ešte niekto pridá svoj názor, príp. aj skúsenosť.
robin78
05.11.08,13:50
nasiel som ohladom tejto veci aj clanok na nete http://www.etrend.sk/podnikanie/uctovnictvo-dane-odvody/prenajom-bytu-na-sluzobnych-cestach/45638.html
problem je, ze je to pisane pre szco, neviem do akej miery su tam rozdiel pre sro.
budem vdacny ze pripadne dalsie postrehy k tomuto problemu :)
beatka123
06.11.08,07:49
som rada ze moja prvá otázka vyvolala takýto zaujem, ale predsa nebola zodpoveda, resp. rozdiskutovaná. ja som sa pýtala na podmienky uplatnenia - uznania dan. výdavkoch u zahr. konatela, ktorý si prenajíma byt na našom uzemí. Prosím vrátme sa k tejto téme.
Diki
vieroslava
06.11.08,07:59
Nie som účtovník, ale myslím si, že áno, môže si to spoločnosť dať do nákladov. Poznám viac takých prípadov, kde spoločnosť rieši ubytovanie svojich zahraničných pracovníkov touto formou. A keďže nájomná zmluva znie na spoločnosť, predpokladám, že si to uplatňujú ako výdavok.
beatka123
06.11.08,08:17
hej, ved ide o to aby takéto náklady boli danovo uznané. Zákon o cest.náhradach nevyčlenuje iné podmienky pre zahr. a tuzem. zamestnancov /konatel/. Myslím si ze cielom je setrenie nákladov spoločnosti, pri dodrzaní ostatných ust. zákona o dani z príjmov.
mukluk
15.12.08,01:30
Mam ten isty problem, ako si to prosim Ta nakoniec vyriesila? Este som tu niekde cital, ze by sa ten prenajom dal aspon 500 korunami odratat zo mzdy... Ale aj tak je to cele o nicom, naco si to konatel bude sam sebe odratavat..