fialakatka
05.11.08,08:12
Dobrý deň poraďáci.

Potrebovala by som jednu radu. Obci bolo podarované detské ihrisko o hodnote cca 300.000,- Sk. Chcem sa spýtať, ako mám tento dar zaúčtovať. Prevezmem toto detské ihrisko na základe darovacej zmluvy a to zaúčtujem na 042/384. Ďalej na základe o Protokole uvedenia tohto detského ihriska do užívania zaúčtujem 022/042. A budem ho odpisovať každý rok na 551/082, čím aj rozpustím náklady do výnosov a to 384/698. Je to správny postup? Ako je to potom s rozpočtovou skladbou? Chcem sa ešte spýtať či mám do tej obstáravacej ceny (cena darovaného ihriska) zahrnúť aj náklady, ktoré súviseli s prípravou podkladu pre ihrisko ako bolo vyrovnanie plochy, štrk, ohradenie ihriska - nakoľko tieto náklady si obec hradila z vlastných zdrojov. Majú byť tieto náklady súčasťou ihriska, alebo ich mám nejako ináč vyčleniť? Ďakujem za vaše skoré odpovede.
tiga22
05.11.08,07:39
..do rozpočtu sa účtuje iba v prípade priamej úhrady... myslím že žiadna RK nepôjde alebo sa mýlim?...je to dar, zaradí sa iba do majetku tak ako si opísala...čo sa týka nákladov pod ihrisko, ja by som si ich odčlenila
kvet
05.11.08,09:37
S postupom účtovania v podstate súhlasím. Mám výhrady k dvomu veciam:
1. k použitiu účtu 022. Samotné rozhodnutie, či detské ihrisko posúdiť ako stavbu (účet 021) alebo ako samostatnú hnuteľnú vec, resp. súbor hnuteľných vecí (účet 022) spočíva v posúdení, či detské ihrisko spĺňa definíciu stavby uvedenej v § 43 stavebného zákona (t.j. či ide o konštrukciu, ktorá je pevne spojená so zemou alebo ktorej osadenie vyžaduje úpravu podkladu, čo v podstate uvádzaš aj v otázke). Ja sa skôr prikláňam, že by malo ísť o stavbu.

2. k zahrnutiu nákladov, ktoré súviseli s inštalovaním detského ihriska do obstarávacej ceny. Treba vychádzať z postupov účtovania pre RO,PO,ŠR,obce a VÚC, kde z ustanovenia § 28 vyplýva, že súčasťou obstarávacej ceny (teda súčasťou kalkulačného účtu 042) sú aj náklady súvisiace s jeho obstarávaním do času jeho uvedenia do používania. Na základe uvedeného mám za to, že súčasťou obstarávacej ceny sú aj náklady hradené z vlastných zdrojov obce a to náklady, ktoré súvisia s prípravou podkladu pre ihrisko (vyrovnanie plochy, štrk).

Na základe uvedeného, treba zvlášť účtovať oprávky pripadajúce na časť obstarávacej ceny z darovaného majetku (MD 551 / D 081 a súčasne MD 384 / D 698) a oprávky pripadajúce na časť obstarávacej ceny hradenej z vlastných zdrojov (MD 551 / D 081).

Ešte poznámka k oploteniu detského ihriska. Oplotenie v zmysle § 139b ods. 7 písm. b) stavebného zákona sa považuje za drobnú stavbu, a preto by sa malo účtovať ako samostatný majetok - stavba za predpokladu, že oplotenie nie je uvedené v projektovej dokumentácii ako súčasť stavby.
fialakatka
06.11.08,06:19
Ďakujem vám za odpovede,ktoré veľmi pomohli.