Marika Jurčová
19.07.05,07:15
Obraciam sa na vás s prosbou vo veci skončenia pracovného pomeru v skušobnej dobe.Máme zamestnanca , ktorý je toho času zamestnaný na zákl. prac. zmluvy a plynie mu ešte skušobná doba.Zamestnanec je momentálne PN .Je možné ukončiť s týmto zamestnancom pracovný pomer v skušobnej dobe aj napriek tomu že je práceneschopný.Ak áno, podľa akého právneho predpisu/zákonníka práce/.Podľa môjho názoru sa vzťahuje na zamestnanca ochraná doba v tom zmysle , že je PN, ale počula som už ja iný názor.Preto ak môžte a viete poraďte. Vopred Ďakujem
Chobot
19.07.05,05:41
Ochranná doba platí len pre prípad skoncenia prac. pomeru výpovedou podla § 63. Na vsetky ostatné ukoncenia prac pomeru sa ochranná doba nevztahuje, teda ani na skoncenie v skús. dobe, ani dohodou ani uplynutím doby urcitej. Stací ak napísete list, ze koncíte PP v skús. dobe podla § 72 ZP k nejakému dnu, ktorý tam uvedeite a dorucíte to tomu zamestnancovi (osobne, postou,...).
Jura
19.07.05,05:51
Ešte doplním, že oznámenie o skončení pracovné pomeru sa doručí druhej strane
najneskôr tri dni pred dňom, keď sa má pracovný pomer skončiť, dohodla sa tým konkrétna podmienka na účinné SPP v sk. dobe.
olgaduri
19.07.05,05:57
I keď je zamestnanec v skúšobnej bode práceneschopný môže zamestnávateľ s ním zrušiť pracovný pomer v skúšobnej dobe.
V skúšobnej dobe môže tak zamestnávateľ ako aj zamestnanec zrušiť PP písomne z akéhokoľvek dôvodu alebo bez uvedenia dôvodu. Právny inštitút ochrannej doby v ZP sa vzťahuje ibe na prípady keď zamestnávateľ dáva zamestnancovi v ý p o v e ď.
Keďže zamestnávateľ z r u š i l so zamestnancom PP v skúšobnej dobe a PP sa neskončil v ý p o v e ď o u , zrušiť PP v skúšobnej dobe možno aj počas práceneschopnosti, čerpania materskej dovolenky a pod.
hana.m.
19.07.05,06:03
Podľa § 45 ZP sa skúšobná doba zamestnanca predlžuje o prekážky na strane zamestnávateľa. Ja by som počkala na ukončenie PN zamestnanca a až potom mu doručila oznámenie o skončení pracovného pomeru v skúšobnej lehote. Neviem, či naozaj chudák zamestnanec ochorel, alebo sa mu moc nechce robiť. Preto by som počkala s tou výpoveďou a ešte si ho oťukla. Ak naozaj ochorel, tak má potom smolu...?Ale myslím si, že keďže nejde o skončenie pracovného pomeru výpoveďou, tak sa asi zákaz výpovede v ochrannej lehote na tento prípad nevzťahuje. Myslím, že mu môžete doručiť oznámenie o skončení pracovného pomeru hneď.
allround
19.07.05,07:09
2 hana.m.

len pozor na lehotu dohodnutú ako skúšobná doba, lebo potom už výpoveď daná zamestávateľom nemusí byť taká ľahká
Daskale
19.07.05,07:19
Myslím si,že PN nie je chápaná ako prekažka v práci a teda nepredlžuje skúšobnú dobu. Keby s ukončením čakala až do skončenia PN a uplynuli by tri mesiace od začiatku prac. pomeru, tak už sa jej to nepodarí. Prepúšťala som tak zamestnankynu po porade s úradom prace a bolo to v poriadku. ;)
Livia2
19.07.05,07:36
Myslím si,že PN nie je chápaná ako prekažka v práci a teda nepredlžuje skúšobnú dobu. Keby s ukončením čakala až do skončenia PN a uplynuli by tri mesiace od začiatku prac. pomeru, tak už sa jej to nepodarí. Prepúšťala som tak zamestnankynu po porade s úradom prace a bolo to v poriadku. ;)
Nesúhlasím. PN je prekážkou v práci na strane zamestnanca, preto sa skúšobná doba o čas PN predlžuje. Pozri § 141 ZP.
Daskale
19.07.05,07:52
Prečítala som, súhlasim je. I napriek tomu by som prepustila zamestnanca počas PN. Nevidím dôvod držať na stave človeka, ktorého som rozhodnutá tak či tak prepustiť.
martinatomkova
09.04.08,11:17
poprosim o radu moze sa dat vypoved zo strany zamestnanca aj počas PN v skušobnej dobe????
ďakujem za každu odoved
Tweety
09.04.08,11:26
poprosim o radu moze sa dat vypoved zo strany zamestnanca aj počas PN v skušobnej dobe????
ďakujem za každu odoved
Počas SD neide o výpoveď, ale o skončenie PP v skúšobnej dobe, a to je možné aj počas PN.
Laura1
21.05.08,10:55
Naša zamestnankyňa písomne oznámila ukončenie PP počas skúšobnej dobe 3 dni dopredu.T.j. 19.5. odovzdala písomné ukončenie od 22.5.
Problém je v tom, že zamestnávateľ ju okamžite poslal domov, že ju už nepotrebuje, ona napriek tomu dňa 19.5. ešte odpracovala celý pôvodne určený pracovný čas.
Mám dilemu - ktorým dňom ju mám odhlásiť? Podľa mňa platí prvé písomné oznámenie, t.j. mzdu by som jej mala vyplatiť vrátane 21.5.
Ďakujem za pomoc.
Tweety
21.05.08,10:59
Ak 19.5 ešte odpracovala a potom už nie, tak 19.5. jej PP môže skončiť.
Laura1
21.05.08,11:00
Ďakujem
maca88
29.10.08,06:44
chcela by som vas poprosit o radu, zamestnanec ukoncil pracovny pomer v skusobnej dobe. Pracoval od 1.10.08 a k 27.10.08 dal vypoved. Má nárok na dovolenku? A maju sa mu vystavit doklady ako započtový list a ELDZ? Potvrdenie o prijme mu zaslem rovno s vyplatnou paskou
Tweety
29.10.08,06:46
chcela by som vas poprosit o radu, zamestnanec ukoncil pracovny pomer v skusobnej dobe. Pracoval od 1.10.08 a k 27.10.08 dal vypoved. Má nárok na dovolenku? A maju sa mu vystavit doklady ako započtový list a ELDZ? Potvrdenie o prijme mu zaslem rovno s vyplatnou paskou
Nárok na D mu nevznikol. Áno, všetky potrebné doklady mu musíš vystaviť. T.j. Potvrdenie o príjme, ZL, ELDP-zašleš do SP. Cez RLFO ho ukončíš, a pošle oznámenie aj do ZP.
drobeceva
29.10.08,06:46
chcela by som vas poprosit o radu, zamestnanec ukoncil pracovny pomer v skusobnej dobe. Pracoval od 1.10.08 a k 27.10.08 dal vypoved. Má nárok na dovolenku? A maju sa mu vystavit doklady ako započtový list a ELDZ? Potvrdenie o prijme mu zaslem rovno s vyplatnou paskou
Nemá nárok na dovolenku. Doklady mu treba vystaviť.
maca88
29.10.08,06:50
dakujem :)
zuzkic
03.11.08,11:11
môže dať zamestnávateľ výpoveď skúšobnej dobe aj keď je zamestnankyňa tehotná ???
Chobot
03.11.08,11:14
môže dať zamestnávateľ výpoveď skúšobnej dobe aj keď je zamestnankyňa tehotná ???

Po 525 krát - v skúšobnej dobe sa nedáva výpoveď. Ale s skúšobnej dobe môže zamestnávateľ skončiť PP aj s tehotnou zamestnankyňou.
zuzkic
03.11.08,11:37
veľmi pekne ďakujem
tomas5
05.11.08,09:05
Už sa to tu viac raz spomínalo, že či môže zamestnávateľ skončiť pracovný pomer v skúšobnej dobe počas PN zamestnanca.
Niektorí tu na porade tvrdia, že áno iní, že nie.
Mne taktiež vedúca vo firme v ktorej pracujem povedala, že nemôžu so mnou skončiť pracovný pomer v skúšobnej dobe keďže som PN. Zasa iný vedúci mi povedal, že firma môže skončiť so mnou pracovný pomer v SD aj keď som PN, ale zatiaľ tak neurobili.
Vraj sa mi skúšobná doba predlžuje o tie dni , ktoré som PN, pretože ide o prekážky zo strany zamestnanca. PP uzavretý dňa 8.9.2008 na dobu určitú skúšobná doba tri mesiace, takže skúšobná doba končí dňom 8.12.2008. Čo v prípade ak budem PN do 9.12.2008 a 10.12.2008 nastúpim do práce, môže zamestnávateľ aj po 8.12.2008 skončiť so mnou pracovný pomer v skúšobnej dobe? Problémom je aj fakt, že s firmou s ktorou som uzavrel PP, ukončila svoju činnosť 31.10.08 a celu agendu prevzala iná firma aj so všetkými zamestnancami od 1.11.08 počas mojej PN.

Vie mi tu na porade niekto vysvetliť ako to skutočne je ?

Ďakujem
veronikasad
05.11.08,09:09
Už sa to tu viac raz spomínalo, že či môže zamestnávateľ skončiť pracovný pomer v skúšobnej dobe počas PN zamestnanca.
Niektorí tu na porade tvrdia, že áno iní, že nie.
Mne taktiež vedúca vo firme v ktorej pracujem povedala, že nemôžu so mnou skončiť pracovný pomer v skúšobnej dobe keďže som PN. Zasa iný vedúci mi povedal, že firma môže skončiť so mnou pracovný pomer v SD aj keď som PN, ale zatiaľ tak neurobili.
Vraj sa mi skúšobná doba predlžuje o tie dni , ktoré som PN, pretože ide o prekážky zo strany zamestnanca. PP uzavretý dňa 8.9.2008 na dobu určitú skúšobná doba tri mesiace, takže skúšobná doba končí dňom 8.12.2008. Čo v prípade ak budem PN do 9.12.2008 a 10.12.2008 nastúpim do práce, môže zamestnávateľ aj po 8.12.2008 skončiť so mnou pracovný pomer v skúšobnej dobe? Problémom je aj fakt, že s firmou s ktorou som uzavrel PP, ukončila svoju činnosť 31.10.08 a celu agendu prevzala iná firma aj so všetkými zamestnancami od 1.11.08 počas mojej PN.

Vie mi tu na porade niekto vysvetliť ako to skutočne je ?

Ďakujem
Počas skúšobnej doby môže skončiť pracovný pomer tak zamestnanec ako aj zamestnávateľ bez uvedenia dôvodu - teda aj počas PN. Uveď konkrétnu situáciu - si na PN alebo len teoretizuješ ?
Tweety
05.11.08,09:09
Už sa to tu viac raz spomínalo, že či môže zamestnávateľ skončiť pracovný pomer v skúšobnej dobe počas PN zamestnanca.
Niektorí tu na porade tvrdia, že áno iní, že nie.
Mne taktiež vedúca vo firme v ktorej pracujem povedala, že nemôžu so mnou skončiť pracovný pomer v skúšobnej dobe keďže som PN. Zasa iný vedúci mi povedal, že firma môže skončiť so mnou pracovný pomer v SD aj keď som PN, ale zatiaľ tak neurobili.
Vraj sa mi skúšobná doba predlžuje o tie dni , ktoré som PN, pretože ide o prekážky zo strany zamestnanca. PP uzavretý dňa 8.9.2008 na dobu určitú skúšobná doba tri mesiace, takže skúšobná doba končí dňom 8.12.2008. Čo v prípade ak budem PN do 9.12.2008 a 10.12.2008 nastúpim do práce, môže zamestnávateľ aj po 8.12.2008 skončiť so mnou pracovný pomer v skúšobnej dobe? Problémom je aj fakt, že s firmou s ktorou som uzavrel PP, ukončila svoju činnosť 31.10.08 a celu agendu prevzala iná firma aj so všetkými zamestnancami od 1.11.08 počas mojej PN.

Vie mi tu na porade niekto vysvetliť ako to skutočne je ?

Ďakujem
PP je možné skončiť počas SD kedykoľvek, t.j. aj počas DPN. Jedná sa o § 72ZP- skončenie PP v SD. SD sa síce predlžuje o DPN, ale to neznamená, že sa PP nemôže ukončiť počas jej trvania.
tomas5
05.11.08,09:10
Ano som toho času na PN
veronikasad
05.11.08,09:13
Ano som toho času na PN
Platí to čo som písala v prísp. č. 2, praocvný pomer v skúšobnej dobe je možné skončiť aj počas PN. Ak PN naďalej trvá nem. dávky po skončení PP vypláca naďalej soc.poisťovňa.
ajka100
05.11.08,09:18
Skúšobná doba sa predlžuje o dni práceneschopnosti.
Môj manžel takto doslat výpoveď v posledný deň skúšobnej doby. Tiež bol PN a následne sa mu skúšobná doba predĺžila.
Potvrdili mu to aj právnici. Nakoľko sa domnieval, že dostal neoprávnenú výpoveď.
Tweety
05.11.08,09:20
Skúšobná doba sa predlžuje o dni práceneschopnosti.
Môj manžel takto doslat výpoveď v posledný deň skúšobnej doby. Tiež bol PN a následne sa mu skúšobná doba predĺžila.
Potvrdili mu to aj právnici. Nakoľko sa domnieval, že dostal neoprávnenú výpoveď.
Počas SD neide o výpoveď, ale o skončenie PP v SD podľa § 72, tak ako som už napísala vyššie.
tomas5
05.11.08,09:21
Tak potom firma sa asi nevyzná v zákone, pretože mi povedali, že nemôžu so mnou skončiť PP v SD počas mojej DPN, ale až po skončení DPN. Čo ak ale skončím DPN po skončení SD, po 8.12.2008 ? Môžu so mnou ukončiť PP v SD aj po 8.12.2008 ?
veronikasad
05.11.08,09:21
Skúšobná doba sa predlžuje o dni práceneschopnosti.
Môj manžel takto doslat výpoveď v posledný deň skúšobnej doby. Tiež bol PN a následne sa mu skúšobná doba predĺžila.
Potvrdili mu to aj právnici. Nakoľko sa domnieval, že dostal neoprávnenú výpoveď.
Ajka, výpoveď sa v skúšobnej dobe nedáva. Ide o skončenie PP v skúšobnej dobe v zmysle § 72 Zákonníka práce. Súhlasím, skúšobná doba sa predlžuje o dobu PN, tak zamestnávateľ mohol s tvojim manželom ukončiť PP v zmysle § 72 ZP aj po uplynutí 3 mesiacov.
ajka100
05.11.08,09:24
Máte pravdu mal ukončený PP v skúšobnej dobe. Ospravedlňujem sa za tento preklep.
Tweety
05.11.08,09:25
Tak potom firma sa asi nevyzná v zákone, pretože mi povedali, že nemôžu so mnou skončiť PP v SD počas mojej DPN, ale až po skončení DPN. Čo ak ale skončím DPN po skončení SD, po 8.12.2008 ? Môžu so mnou ukončiť PP v SD aj po 8.12.2008 ?
No, určite v tom nemajú jasno.( ale je to teraz v tvoj prospech) Ak ukončíš DPN, teda po predlžení SD o jej trvanie, už nebudeš ešte stále budeš v SD, a PP už nie je možné skončiť len tak jednoducho. bude ešte stále možné skončiť v SD.
Infarkt
05.11.08,09:39
Tak potom firma sa asi nevyzná v zákone, pretože mi povedali, že nemôžu so mnou skončiť PP v SD počas mojej DPN, ale až po skončení DPN. Čo ak ale skončím DPN po skončení SD, po 8.12.2008 ? Môžu so mnou ukončiť PP v SD aj po 8.12.2008 ?

Určite nie si v SD do 8.12.2008, lebo si už DPN...takže SD sa ti prerušila dňom začiatku DPN a celý ten čas, ktorý budeš DPN sa ti priráta k SD hneď po ukončení DPN, takže tvoja SD skončí neskoršie a nie 8.12.2008...

TWEETY : No, určite v tom nemajú jasno.( ale je to teraz v tvoj prospech) Ak ukončíš DPN, teda po predlžení SD o jej trvanie, už nebudeš teda v SD, a PP už nie je možné skončiť len tak jednoducho. :confused: :confused: :confused:
tomas5
05.11.08,09:40
Hm. Tak aby ste boli viac v obraze, som už 5. týždeň PN, pred 2 týždňami som požiadal ja o rozviazanie PP v SD, zamestnávateľ mi povedal, že ani ja ani on nemôže skončiť PP v SD počas mojej DPN, vraj sa SD predlžuje o tie dni čo som PN. Povedal som mu, že neviem dokedy budem PN, čo ak budem PN aj do konca roka 2008? Nato mi povedal, tak sa skončí PP v SD aj potom keď ukončím DPN teda aj po roku 2008. Podľa PZ 3.mesačná SD končí dňom 8.12.2008.
Zoltán Kovács
05.11.08,09:42
Tak potom firma sa asi nevyzná v zákone, pretože mi povedali, že nemôžu so mnou skončiť PP v SD počas mojej DPN, ale až po skončení DPN. Čo ak ale skončím DPN po skončení SD, po 8.12.2008 ? Môžu so mnou ukončiť PP v SD aj po 8.12.2008 ?


No, určite v tom nemajú jasno.( ale je to teraz v tvoj prospech) Ak ukončíš DPN, teda po predlžení SD o jej trvanie, už nebudeš teda v SD, a PP už nie je možné skončiť len tak jednoducho.


NEchcem sa hádať, ale ja otázku som pochopil trošku inak, ako Tweety.

Zamestnanec je na PN počas skúšobnej doby. Táto skúšobná doba by mala skončiť 8.12. v prípade, ak nebudú žiadne prekážky zo strany zamestnanca. Ale sú. To znamená, že ak DPN bude dlhšia ako by skončila skúšobná doba, tak po nástupe do zamestnania by ešte trvala skúšobná doba. Nakoľko sa predlžila o dobu DPN. Teda ak skončí DPN, tak ešte stále budeš v skúšobnej dobe, a tým pádom zamestnávateľ môže aplikovať § 72 ZP, rozviazanie prac.pomeru v skúšobnej dobe zo dňa na deň.
Zoltán Kovács
05.11.08,09:45
Hm. Tak aby ste boli viac v obraze, som už 5. týždeň PN, pred 2 týždňami som požiadal ja o rozviazanie PP v SD, zamestnávateľ mi povedal, že ani ja ani on nemôže skončiť PP v SD počas mojej DPN, vraj sa SD predlžuje o tie dni čo som PN. Povedal som mu, že neviem dokedy budem PN, čo ak budem PN aj do konca roka 2008? Nato mi povedal, tak sa skončí PP v SD aj potom keď ukončím DPN teda aj po roku 2008. Podľa PZ 3.mesačná SD končí dňom 8.12.2008.

Kľudne môžeš požiadať o rozviazanie prac.pomeru podľa §72. Práveže, keď žiadaš o ukončenie ty, tak môžeš kludne. Na teba neplatí zákaz výpoveďe. To je pre zamestnávateľa. Takže podaj žiadosť, uveď §72 ZP, dátum ku ktorému chceš aby s tebou ukončili prac.pomer. Mali by ti vydať doklady, ktoré pri rozviazaní prac.pomeru je zo zákona (zápočtový list apod.).
Infarkt
05.11.08,09:46
Hm. Tak aby ste boli viac v obraze, som už 5. týždeň PN, pred 2 týždňami som požiadal ja o rozviazanie PP v SD, zamestnávateľ mi povedal, že ani ja ani on nemôže skončiť PP v SD počas mojej DPN, vraj sa SD predlžuje o tie dni čo som PN. Povedal som mu, že neviem dokedy budem PN, čo ak budem PN aj do konca roka 2008? Nato mi povedal, tak sa skončí PP v SD aj potom keď ukončím DPN teda aj po roku 2008. Podľa PZ 3.mesačná SD končí dňom 8.12.2008.

V skúšobnej dobe nežiadaš o rozviazanie...je to jednostranný úkon a ním OZNAMUJEŠ skončenie PP v SD v zmysle §72 ZP spravidla 3 dni pred dátumom ukončenia...

§ 72
Skončenie pracovného pomeru v skúšobnej dobe

(1) V skúšobnej dobe môže tak zamestnávateľ, ako aj zamestnanec skončiť pracovný pomer písomne z akéhokoľvek dôvodu alebo bez uvedenia dôvodu.

(2) Písomné oznámenie o skončení pracovného pomeru sa má doručiť druhému účastníkovi spravidla aspoň tri dni pred dňom, keď sa má pracovný pomer skončiť.

Toto skončenie PP je možné aj počas DPN !!!

Myslím, že ti to je už jasnééé ;)
rodina1
05.11.08,09:53
Hm. Tak aby ste boli viac v obraze, som už 5. týždeň PN, pred 2 týždňami som požiadal ja o rozviazanie PP v SD, zamestnávateľ mi povedal, že ani ja ani on nemôže skončiť PP v SD počas mojej DPN, vraj sa SD predlžuje o tie dni čo som PN. Povedal som mu, že neviem dokedy budem PN, čo ak budem PN aj do konca roka 2008? Nato mi povedal, tak sa skončí PP v SD aj potom keď ukončím DPN teda aj po roku 2008. Podľa PZ 3.mesačná SD končí dňom 8.12.2008.
Podľa môjho názoru, ak si chcel skončiť PP u zamestnávateľa, nemal si ho žiadať o rozviazanie PP v SD. Mal si mu napísať, že v zmysle § 72 ZP končíš PP, ktorý bol uzatvorený dňa ... v SD ku dňu .... Ak máš už iné zamestnanie, tak mu napíš skončenie PP, ak však nemáš ešte žiadne iné zamestnanie, tak čo ti bráni zostať aj počas DPN u tohto zamestnávateľa?
tomas5
05.11.08,09:55
Mne je to jasne, lenže zamestnávateľovi to nieje jasné neprijal odo mňa skončenie PP v SD počas mojej DPN, vraj tak môžem urobiť až po skončení DPN.
Zoltán Kovács
05.11.08,09:56
Mne je to jasne, lenže zamestnávateľovi to nieje jasné neprijal odo mňa skončenie PP v SD počas mojej DPN, vraj tak môžem urobiť až po skončení DPN.

Trvaj na svojom, si v práve ty a nie on.
veronikasad
05.11.08,09:56
Kľudne môžeš požiadať o rozviazanie prac.pomeru podľa §72. Práveže, keď žiadaš o ukončenie ty, tak môžeš kludne. Na teba neplatí zákaz výpoveďe. To je pre zamestnávateľa. Takže podaj žiadosť, uveď §72 ZP, dátum ku ktorému chceš aby s tebou ukončili prac.pomer. Mali by ti vydať doklady, ktoré pri rozviazaní prac.pomeru je zo zákona (zápočtový list apod.).
V skúšobnej dobe neplatí "zákaz výpovede" ani pre zamestnávateľa. Výpove´d sa v skúšobnej dobe nedáva.
Infarkt
05.11.08,09:59
Mne je to jasne, lenže zamestnávateľovi to nieje jasné neprijal odo mňa skončenie PP v SD počas mojej DPN, vraj tak môžem urobiť až po skončení DPN.

NEPRIJAL... :confused: :confused: :confused:

Oznámenie o skončení PP v SD v zmysle §72 ZP mu zašli napríklad doporučene poštou a je to...takéto skončenie PP nevyžaduje súhlas/nesúhlas druhej strany...
Zoltán Kovács
05.11.08,10:00
V skúšobnej dobe neplatí "zákaz výpovede" ani pre zamestnávateľa. Výpove´d sa v skúšobnej dobe nedáva.

Máš pravdu, asi som sa zle vyjadril. Mal som na mysli, že počas SD nie je zákaz výpovede. Iné by bolo, keby DPN bolo už po skončení SD. Vtedy zo strany zamestnávateľa platí zákaz.
Tweety
05.11.08,10:00
NEchcem sa hádať, ale ja otázku som pochopil trošku inak, ako Tweety.

Zamestnanec je na PN počas skúšobnej doby. Táto skúšobná doba by mala skončiť 8.12. v prípade, ak nebudú žiadne prekážky zo strany zamestnanca. Ale sú. To znamená, že ak DPN bude dlhšia ako by skončila skúšobná doba, tak po nástupe do zamestnania by ešte trvala skúšobná doba. Nakoľko sa predlžila o dobu DPN. Teda ak skončí DPN, tak ešte stále budeš v skúšobnej dobe, a tým pádom zamestnávateľ môže aplikovať § 72 ZP, rozviazanie prac.pomeru v skúšobnej dobe zo dňa na deň.
Idem to rýchlo opraviť, to predlženie pochopila som rovnako ako Ty, len som to v príspevku domotala.:mee: Vďaka idem to opraviť. :)
Tweety
05.11.08,10:04
Mne je to jasne, lenže zamestnávateľovi to nieje jasné neprijal odo mňa skončenie PP v SD počas mojej DPN, vraj tak môžem urobiť až po skončení DPN.
Skončenie PP v SD je jednostranný akt, nepotrebuješ jeho súhlas.
tomas5
05.11.08,10:08
Ja som požiadal zamestnávateľa písomne, že končím PP v zmysle § 72 ZP v SD, ale neprijal to odomňa,vraj až po skončení DPN. Nebráni mi nič zostať aj počas DPN u tohto zamestnávateľa, len viem, že somnou skončí PP v SD po skončení DPN.
Tweety
05.11.08,10:11
Ja som požiadal zamestnávateľa písomne, že končím PP v zmysle § 72 ZP v SD, ale neprijal to odomňa,vraj až po skončení DPN. Nebráni mi nič zostať aj počas DPN u tohto zamestnávateľa, len viem, že somnou skončí PP v SD po skončení DPN.
O skončenie PP v SD netreba žiadať, jednoducho len skončenie oznámiť. Ak si to urobil, tvoj PP skončil. Tak sa rozhodni, buď to stiahneš a ostaneš v stave zamestnancov, alebo budeš trvať na skončení PP.
rodina1
05.11.08,10:15
Ja som požiadal zamestnávateľa písomne, že končím PP v zmysle § 72 ZP v SD, ale neprijal to odomňa,vraj až po skončení DPN. Nebráni mi nič zostať aj počas DPN u tohto zamestnávateľa, len viem, že somnou skončí PP v SD po skončení DPN.
Ak zamestnávateľ nechce prijať tvoje skončenie PP v SD, tak sa obráť na Inšpektorát práce. K dátumu skončenia PP žiadaj všetky potrebné doklady. Ak ti ich nebude chcieť vydať, ďalší dôvod ísť na IP. Počas DPN ak ti to vychádzky dovolia si hľadaj nové miesto, a po ukončení DPN budeš môcť už nastúpiť na nové pracovisko.
Aj tak si myslím, že zamestnávateľ nerozhoduje o tom, či prijme tvoje skončenie PP v SD alebo nie. Pošli to poštou, budeš mať doklad, že si splnil všetky podmienky podľa ZP (oznámenie o ukončení PP v SD sa doručuje druhej strane spravidla tri dni pred skončením). Držím palce.
tomas5
05.11.08,10:41
Je to trocha zvláštne, po preštudovaní ZP som pochopil, že zamestnávateľ aj zamestnanec môže ukončiť PP v SD aj počas DPN zamestnanca, lenže zamestnávateľ mi povedal, že podľa ZP nemôže ani on ani ja skončiť PP v SD počas mojej DPN a vraj sa nevyznám v ZP J , ale až po skončení mojej DPN , teda to znamená, že keď budem DPN pol roka aj viac tak aj potom bude možné skončiť PP v SD.

V podstate som chcel vyhovieť zamestnávateľovi tým, že som chcel skončiť PP v SD počas DPN, aby mohol zamestnať niekoho iného miesto mňa. Skončenie PP v SD počas DPN som mu dal písomne osobne čo neprijal, a povedal mi, že nech mu ani neposielam poštou doporučene skončenie PP v SD, vraj to nebude platné pokiaľ nebudem mať potvrdené ukončenie PP v SD pečiatkou zamestnávateľa a ani mi nevystaví doklady ZL.
tomas5
05.11.08,10:44
Nemám povolené vychádzky
Tweety
05.11.08,10:50
Nemám povolené vychádzky
Zober list o oznámeni skončenia PP, vlož do obálky a pošli na adresu zamestnávateľa. PP skončí dátumom, ktorý v oznámeni uvedieš. Ďalej to nerieš. Po tomto dátume(skončenia PP) ak DPN pokračuje, nemocenské bude preplácať SP.
Infarkt
05.11.08,11:28
Je to trocha zvláštne, po preštudovaní ZP som pochopil, že zamestnávateľ aj zamestnanec môže ukončiť PP v SD aj počas DPN zamestnanca, lenže zamestnávateľ mi povedal, že podľa ZP nemôže ani on ani ja skončiť PP v SD počas mojej DPN a vraj sa nevyznám v ZP J , ale až po skončení mojej DPN , teda to znamená, že keď budem DPN pol roka aj viac tak aj potom bude možné skončiť PP v SD.

V podstate som chcel vyhovieť zamestnávateľovi tým, že som chcel skončiť PP v SD počas DPN, aby mohol zamestnať niekoho iného miesto mňa. Skončenie PP v SD počas DPN som mu dal písomne osobne čo neprijal, a povedal mi, že nech mu ani neposielam poštou doporučene skončenie PP v SD, vraj to nebude platné pokiaľ nebudem mať potvrdené ukončenie PP v SD pečiatkou zamestnávateľa a ani mi nevystaví doklady ZL.

Myslím, že si to pochopil aj po prečítaní našich názorov, nielen ZP... ;)
Jednoducho napíš tak ako spomínala Tweety v predchádzajúcom príspevku...nerieš čo ti povedali na firme, pošli to doporučene, podací lístok si ulož s kópiou oznámenia o skončení PP...a ver tomu, že to bude platné ;).
V prípade, že ti zamestnávateľ nevystaví doklady v zmysle ZP, sa obráť na Inšpekoriát práce, ktorý ich v prípade porušenia ZP (čo vlastne je v prípade nevystavenia dokladov) bude sankcionovať.

§ 75
Pracovný posudok a potvrdenie o zamestnaní

(1) Zamestnávateľ je povinný vydať zamestnancovi pracovný posudok do 15 dní od jeho požiadania. Zamestnávateľ však nie je povinný vydať zamestnancovi pracovný posudok skôr ako dva mesiace pred skončením pracovného pomeru. Pracovným posudkom sú všetky písomnosti týkajúce sa hodnotenia práce zamestnanca, jeho kvalifikácie, schopností a ďalších skutočností, ktoré majú vzťah k výkonu práce. Zamestnanec má právo nahliadnuť do osobného spisu a robiť si z neho odpisy.

(2) Pri skončení pracovného pomeru je zamestnávateľ povinný vydať zamestnancovi potvrdenie o zamestnaní a uviesť v ňom najmä

a) dobu trvania pracovného pomeru,
b) druh vykonávaných prác,
c) či sa zo mzdy zamestnanca vykonávajú zrážky, v čí prospech, v akej výške a v akom poradí je pohľadávka, pre ktorú sa majú zrážky ďalej vykonávať,
d) údaje o poskytnutej mzde za vykonanú prácu, o poskytnutej náhrade mzdy a náhrade za čas pracovnej pohotovosti, o zrazených preddavkoch na daň z príjmov a o ďalších skutočnostiach rozhodujúcich pre ročné zúčtovanie preddavkov na daň zo závislej činnosti a z funkčných požitkov a pre výpočet podpory v nezamestnanosti,
e) údaj o dohode o zotrvaní v pracovnom pomere u zamestnávateľa po určitú dobu, po vykonaní záverečnej skúšky alebo maturitnej skúšky, alebo po skončení štúdia, alebo prípravy na povolanie vrátane údaja o tom, kedy sa táto doba skončí (§ 53 ods. 2).
f) údaj o poskytnutí odchodného podľa § 76 ods. 6.

(3) Ak zamestnanec s obsahom pracovného posudku alebo potvrdenia o zamestnaní nesúhlasí a zamestnávateľ na požiadanie zamestnanca pracovný posudok alebo potvrdenie o zamestnaní neupraví alebo nedoplní, môže sa domáhať v lehote troch mesiacov odo dňa, keď sa o ich obsahu dozvedel, na súde, aby bol zamestnávateľ zaviazaný primerane ich upraviť.

(4) Iné informácie je zamestnávateľ oprávnený o zamestnancovi podávať iba s jeho súhlasom, ak osobitný predpis neustanovuje inak.
tomas5
05.11.08,11:38
Jasné pochopil som to aj po prečítaní príspevkov aj po preš. ZP....

Ďakujem všetkým za poradenie

Pekný deň všetkým....
gabooz
05.11.08,12:15
Zákaz výpovede (ochranná lehota) sa vzťahuje aj na skúšobnú dobu. V tomto prípade sa skúšobná doba predlžuje priamo zo zákona, a to vtedy, keď zamestnanec počas nej nemôže vykonávať prácu pre prekážky v práci na jeho strane. V tomto prípade sa skúšobná doba predlžuje o čas týchto prekážok.
milagros208
05.11.08,12:35
Zákaz výpovede (ochranná lehota) sa vzťahuje aj na skúšobnú dobu. V tomto prípade sa skúšobná doba predlžuje priamo zo zákona, a to vtedy, keď zamestnanec počas nej nemôže vykonávať prácu pre prekážky v práci na jeho strane. V tomto prípade sa skúšobná doba predlžuje o čas týchto prekážok.
S druhou časťou odpovede súhlasím. Naozaj sa skúšobná doba predlžuje o prekážky v práci na strane zamestnanca. Zákaz výpovede sa však na skúšobnú dobu nevzťahuje, pretože nejde o výpoveď, ako o jednu z možností ukončenia PP, ale o skončenie PP v skúšobnej dobe.
j.u.l.i.a
05.11.08,12:56
Neviem sa vyznať v tomto: keď so zamestnancom skončíme PP v SD k určitému dňu a on prinesie k tomuto dňu začiatok PN, náhrada PN ktorú treba zaplatiť pre mňa znamená iba tento jeden deň alebo mu musím zaplatiť celých 10 dní náhrady PN?
Jana Motyčková
05.11.08,13:03
1 deň .
maca88
07.11.08,08:29
Sef ma presviedca ze zamestnanec nema narok na stravne ak neodpracoval urcity pocet dni v mesiaci. Nas zamestnanec odpravcoval len 26 kalendarnych dni. ja si myslim ze podla §152 ZP ak odpracuje viac ako 4 hodiny ma kazdy zamestnanec narok na stravne, aj ked u na pracoval len par dni....mylim sa????
Dakujem:(
Tweety
07.11.08,08:30
Sef ma presviedca ze zamestnanec nema narok na stravne ak neodpracoval urcity pocet dni v mesiaci. Nas zamestnanec odpravcoval len 26 kalendarnych dni. ja si myslim ze podla §152 ZP ak odpracuje viac ako 4 hodiny ma kazdy zamestnanec narok na stravne, aj ked u na pracoval len par dni....mylim sa????
Dakujem:(
Nie. Ale svoju otázku si položila mimotemy
maca88
07.11.08,08:35
ospravednujem sa, ja som kladla otazku v tejto teme uz predtym k tomuto zamestnancovi, tak som to automaticky prilozila sem. Dakujem a este raz sa ospravedlnujem
mironella
10.11.08,09:04
Dobrý deň,

prosím o radu ako postupovať v tomto prípade:
Zamestnancovi sme dali § 72 - skončenie prac. pomeru v skúšobnej dobe k 31.10.2008. Zamestnanec sa hodil na PN 31.10.2008.
Je v ochrannej lehote? Kedy mu vlastne končí PP? Koľko dní mu preplácame PN a ako naložiť s PN (myslím tým kedy vlastne ju poslať na Sociálnu poisťovňu).

Ďakujem za poradu, neviem si s tým rady. Účtovník mi hovorí inak a ekonomka inak.
veronikasad
10.11.08,09:07
Zamestnávatel môže so zamestnancom ukončiť pracovný pomer v skúšobnej dobe aj počas PN. Ak je termín skončenia 31.10. a súčasne týmto dňom začína PN-ka, za 31.10. mu vyplatíte náhradu príjmu a od 1.11. odstúpite PN-ku spolu s potvrdením o príjme na sociálnu poisťovňu.
brčko
10.11.08,09:11
jeho prac. pomer skončil v skúš.dobe 31.10.08.
Ak mu v ten istý den vznikla PN-ka, tak tento jeden den mu preplatíte ako náhradu mzdy za dočasnú PN a od dalšieho dna posuniete do SP spolu s potvrdením zamestnávatela o zamestnancovi pre uplatnenie nároku na nemocenské dávky.

Zamestnanec nie je v "ochrannej dobe" (podla zákonník práce § 64), lebo jeho PP neskončil výpovedou zo strany zamestnávatela a len pre výpoved od zamestnávatela platí zákaz výpovede=ochranná doba.

Ale zamestnanec je v "ochrannej lehote" (podla zákona o sociálnom poistení § 32), takže aj po ukončení PP má nárok na nemocenské vyplácané SP-nou.
Infarkt
10.11.08,16:17
MIRONELLA - pred zadaním otázky skús najprv VYHĽADÁVANIE v už zverejnených príspevkoch, hm ?
Treba sem-tam pozrieť aj do pravidiel a etikety Porady ;)

Zlučujem všetky témy súvisiace s toutou problematikou...

Pekný deň :)
dagyna
11.11.08,09:25
Chcem sa spýtať, zamestnanec požiadal o ukončenie PP po 3 dňoch od podpísania zmluvy s pracovnou agentúrou. Poslal to písomne mailom ako prílohu. Čo mu musí dať pracovná agentúra aké papiere keď to bolo jeho prvé zamestnanie? Ďakujem
Tweety
11.11.08,09:37
Chcem sa spýtať, zamestnanec požiadal o ukončenie PP po 3 dňoch od podpísania zmluvy s pracovnou agentúrou. Poslal to písomne mailom ako prílohu. Čo mu musí dať pracovná agentúra aké papiere keď to bolo jeho prvé zamestnanie? Ďakujem
A čo tak trochu pohľadať? odpovedí na túto otázku je tu neúrekom. Skús dať kľúčové slovo do vyhľadávača.
Napr. aj tu:
http://www.porada.sk/t89774-ukoncenie-pracovneho-pomeru-doklady.html
papierikkk
22.11.11,08:51
dna 9.11.2011 som bol normalne v praci a 10.11.2011 us nie ochorel som rano som volal I pointovy to je nieco ako majster ze som ochorel povedal ze to odkaze veducemu PN mam vystavenu 11.11.2011 na den 10.11 ale nemal som ako poslat zamestnavatelovy PN-ku poslal som ju ked som siel na kontrolu v stredu 16.11 expresne aby to na dalsi den dostali a dnes som bol na zdravotnej poistovny a tam som sa dozvedel ze mi zamestnavatel ukoncil pracovny pomer dna 9.11.2011 ani neposlali PN-ku do poistovne a 14.11 som kontaktoval jednu z personalistiek mailom a ziadal som ju o adresu komu mam poslat PN-ku takze vedeli ze som PN co mozem teraz robit mozu ma vyhodit ? prijali ma 17.10.2011
katka 23
22.11.11,08:56
zamestnávateľ vám ukončil PP bez vášho súhlasu - podpisu ?
papierikkk
22.11.11,08:59
ano ani by som nevedel keby som nesiel na zdravotnu pistovnu a este stale som PN
Tweety
22.11.11,09:00
dna 9.11.2011 som bol normalne v praci a 10.11.2011 us nie ochorel som rano som volal I pointovy to je nieco ako majster ze som ochorel povedal ze to odkaze veducemu PN mam vystavenu 11.11.2011 na den 10.11 ale nemal som ako poslat zamestnavatelovy PN-ku poslal som ju ked som siel na kontrolu v stredu 16.11 expresne aby to na dalsi den dostali a dnes som bol na zdravotnej poistovny a tam som sa dozvedel ze mi zamestnavatel ukoncil pracovny pomer dna 9.11.2011 ani neposlali PN-ku do poistovne a 14.11 som kontaktoval jednu z personalistiek mailom a ziadal som ju o adresu komu mam poslat PN-ku takze vedeli ze som PN co mozem teraz robit mozu ma vyhodit ? prijali ma 17.10.2011 Ak si ešte v skúšobnej dobe, PP sa môže ukončiť aj počas PN.
papierikkk
22.11.11,09:02
som a teraz tu PN nemusia poslat do poistovne ? mam si ju vypitat a poslat sam ci ako dalej
Tweety
22.11.11,09:07
som a teraz tu PN nemusia poslat do poistovne ? Za čas, kedy si už bol na PN a PP ešte trval, dostaneš náhradu príjmu, potom tvoju PN odstúpia SD a dostaneš nemocenské od SP.
papierikkk
02.12.11,07:51
teraz ked som skoncil PN kam mam poslat ?
Mila123
02.12.11,07:54
ak si bez zamestnania a máš platenú PNS zo SP, tak tam by si ju mal a fotokópiu do ZP......
ak si nezamestnaný tak aj na UP.....
papierikkk
02.12.11,08:05
nejsom na urade prace ja som ochorel a zamestnavatel ma vyhodil v skusobnej dobe
rodina1
02.12.11,09:37
Ak si ukončil PN, túto treba zaslať (doniesť) napríslušnú SP.
Nezabudni sa do 7 dní po ukončení PN zaevidovať na úrad práce (toto nie je povinné ...), ide len o to, že ti možno vznikne nárok na podporu v nezamestnanosti (záleží, koľko dní si platil poistenie v nezamestnanosti).
lara66
05.04.13,13:33
Dobrý deň,
ja by som sa chcela spýtať ako zamestnanec, či sa na mňa vzťahuje ochranná lehota, keď som v skúšobnej dobe. Príklad, dnes mi skončila skúšobná doba zamestnávateľ so mnou rozviazal PP v skúšobnej dobe ku dnešnému dňu a v pondelok zájdem k doktorke pretože mám zdrav. problémy, platí pre mňa ochranná lehota a keď áno kam mam doručiť PN, zamestnávateľovi alebo do SP? Videla som tu už odpovede na túto otazku ale bohužial sa rôznia a ja neviem, ktorá je vlastne pravdiva. Ďakujem za odpoveď
veronikasad
05.04.13,14:47
Dobrý deň,
ja by som sa chcela spýtať ako zamestnanec, či sa na mňa vzťahuje ochranná lehota, keď som v skúšobnej dobe. Príklad, dnes mi skončila skúšobná doba zamestnávateľ so mnou rozviazal PP v skúšobnej dobe ku dnešnému dňu a v pondelok zájdem k doktorke pretože mám zdrav. problémy, platí pre mňa ochranná lehota a keď áno kam mam doručiť PN, zamestnávateľovi alebo do SP? Videla som tu už odpovede na túto otazku ale bohužial sa rôznia a ja neviem, ktorá je vlastne pravdiva. Ďakujem za odpoveď
ak tvoj pracovný pomer trval aspoň 7 dní, ochranná lehota, v ktorej môžeš mať začiatok PN-ky je 7 kal.dní. Začiatok PN-ky treba odniesť priamo do SP.
lara66
05.04.13,15:05
Áno trval skoro cele tri mesiace, len som nevedela či zapadám do tej ochrannej lehoty kvôli tej skúšobnej dobe, lebo niekto tu písal , že iba keď ťa zamestnávateľ vyhodí a máš PP na dobu neurčitú iba vtedy platí tá ochranná lehota 7 dni. Ďakujem za odpoveď...
veronikasad
05.04.13,19:13
Áno trval skoro cele tri mesiace, len som nevedela či zapadám do tej ochrannej lehoty kvôli tej skúšobnej dobe, lebo niekto tu písal , že iba keď ťa zamestnávateľ vyhodí a máš PP na dobu neurčitú iba vtedy platí tá ochranná lehota 7 dni. Ďakujem za odpoveď...
Nemáš správne informácie. Ak prac.pomer trval aspoň 7 kal.dní, máš nárok na 7-dňovú ochrannú dobu po skončení prac.pomeru (neskúma sa dôvod skončenia prac.pomeru).