szisza
05.11.08,13:03
Ahojte, už som všetko prečítala čo sa týka prokuristov, ale neviem sa nikde dočítať, čo sú to vlastne "niektoré dôležité úkony, ktoré nemôže vykonávať". Mám vlastne taký problém, že na žiadosti o úver je napísané, že má podpisovať štatutárny orgán. Podpísal to prokurista. Vadí to? Všimli sme si to až teraz, ale ešte zmluva nie je podpísaná. Ak teda aj tam bude napísaný štatutárny orgán, tak to nemôže podpísať prokurista?
Čo sa týka podpisov v banke príkazy na úhradu, alebo faktúry, tie sú v poriadku, ak ich podpisuje prokurista?
Ďakujem
hanelie
05.11.08,12:16
pokiaľ má právomoci zastupovania štatutára - tak môže podpisovať - ale tento údaj musí byť zakotvený v zakladateľskej / alebo inej relevantnej / listine
- inak sú právne úkony neplatné
szisza
05.11.08,12:28
Ďakujem a to znamená, že všetky úkony, ktoré môže vykonávať musia byť položkovito vymenované v zakladatelskej listine? Akým spôsobom? Mohla by som také niečo vidieť?
hanelie
05.11.08,12:35
štatutár zo zákona zodpovedá za všetky úkony /nielen právne / týkajúce sa subjektu - ak ustanoví svojho zástupcu je potrebné v zakladateľskej listine vypísať, ktorých úkonov sa zastupovanie týka - prípadne môže zastupovať v plnom rozsahu právomoci štatutára / taktiež zaznamenané
zakladateľské listiny vzory na google
szisza
05.11.08,12:57
našla som takéto niečo v listine: "na vykonávanie všetkych právnych úkonov, ku ktorým dochádza pri prevádzke podniku - s výnimkou scudzovania a zaťažovania nehnuteľností, za podmienok určených v uznesení valného zhromaždenia". Čo prosím Vás vlastne toto znamená? Môže alebo nemôže zastupovať štatutára v plnom rozsahu?Ešte raz ďakujem, nemám v tom jasno.Čo sú všetky úkony a čo sú právne?
hanelie
05.11.08,13:19
s výnimkou scudzovania a zaťažovania nehnuteľností, za podmienok určených v uznesení valného zhromaždenia".
nemá právomoc rozhodovať s nehnuteľnosťami napr. pri poskytovaní úveru / ťarcha ap /
právne - z moci úradnej :)
iné - rôzne:)
szisza
05.11.08,13:31
Ďakujem mockrát!!!!
gabooz
05.11.08,14:08
Môže aj zaťažovať nehnuteľnoati v prípade ak je na to splnomocnený v zmluve o prokúre alebo zakladateľskej listine, spoločenskej zmluve
dendoz
25.03.09,07:24
Má prokurista aj trestnoprávnu zodpovednosť?
dendoz
27.03.09,15:32
Nikto nevie ci ma prokurista trestnoprávnu zodpovednosť?
hanelie
27.03.09,15:54
skús konkretizovať -
termín trestnoprávna zodpovednosť sa týka každého, kto vedome porušuje zákon -
dendoz
02.04.09,08:00
Mysli tym, ci ma taku istu zodpovednost ako konatel.