Ane
05.11.08,13:23
Podnikateľ poskytuje služby len v oblasti poisťovníctva. Presiahol obrat za 12 po sebe nasledujúcich mesiacov 1 500 000,- Sk. Je povinný sa registrovať na DPH aj keď je to činnosť oslobodená od DPH.

ďakujem.
optimistka
05.11.08,12:30
tento príjem vstupuje do obratu, takže je povinný registrovať sa § 4 ods.9 zákona 222/04 z.z., táto činnosť je oslobodená od dph § 37, bude sa vykazovať na r.13 DP, vstupy bude potrebné priraďovať podľa charakteru činnosti, ak je aj iná ako oslobodená, pokiaľ je 100% len oslobodená nárok na odpočet zo vstupov bude nulový
stiby2
05.11.08,12:31
Zo zákona vám vyplýva povinnosť registrácie za platiteľa dane z pridanej hodnoty, ak obrat presiahne sumu 1 500 000 Sk za 12 po sebe idúcich mesiacov. Túto povinnosť máte do 20. dňa nasledujúceho mesiaca, kedy tento obrat dosiahnete. Túto povinnosť máte aj napriek tomu, že poisťovacia činnosť je od dane z pridanej hodnoty oslobodená.

Jano
Ane
05.11.08,17:14
ďakujem
Ane
11.02.09,12:36
Teraz idem z DÚ, tak mi vysvetlili, že nie je povinnosť registrovať poisťováka na DPH /dosiahol príjem do 31.1.2009 cez 35000eur/ a má len príjmy z poisťovania. Neviem, čo robiť.
Máte niekto stým skúsenosti?
Ďakujem pekne
optimistka
11.02.09,14:39
dali zlú informáciu
Dass
11.02.09,14:55
Treba registrovat.
A ak bude vykonavat aj innu cinnost ako poistovanie ,tak je aj potreba ratat koeficient . A rozpisanu DPH na konci roka zauctovat do nakladov
Muška
11.02.09,15:08
Treba sa registrovať k DPH

(1) Zdaniteľná osoba, ktorá má sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkareň v tuzemsku, a ak nemá takéto miesto, ale má bydlisko v tuzemsku alebo sa v tuzemsku obvykle zdržiava, a ktorá dosiahla za najviac 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov obrat 1 500 000 Sk, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň. Zdaniteľná osoba je povinná podať žiadosť o registráciu pre daň do 20. dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom dosiahla obrat podľa prvej vety.

(9) Na účely tohto zákona sa obratom rozumejú výnosy (príjmy) bez dane z dodávaných tovarov a služieb v tuzemsku okrem výnosov (príjmov) z tovarov a služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 28 až 36 a podľa § 40 až 42. Výnosy (príjmy) z poisťovacích služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 37, a finančných služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 39, sa nezahŕňajú do obratu, ak tieto služby sú poskytované pri dodaní tovaru alebo služby ako doplnkové služby. Do obratu sa nezahŕňajú výnosy (príjmy) z príležitostne predaného hmotného majetku okrem zásob a výnosy (príjmy) z príležitostne predaného nehmotného majetku.

P.S.
Iba tieto poisťovacie služby sa nezahrňujú do obratu.
Ane
11.02.09,15:12
Ďakujem, len neviem ako to vysvetlím klientovi, lebo už aj doteraz na mňa pozeral, že čo to rozprávam.
Ešte mi aj volali s DÚ a odôvodnili mi to § 4 odst.9 zákona o DPH.
Tak podľa toho len sa nerátajú príjmy do obratu, keď sú ako doplnkové služby, len neviem, čo sú doplnkové služby?
Ešte skúsim dať dotaz na daňové riaditeľstvo.
Muška
11.02.09,15:18
len neviem, čo sú doplnkové služby?


Doplnkové - napr. leasingová spoločnosť od Teba "vyberá" v splátkach aj poistenie auta. Táto činnosť je len doplnková poisťovacia služba
Muška
11.02.09,15:24
Veronike, Janke, Paulínke ďakujem za bodík :)
a ešte pripájam od Janky link:
http://www.porada.sk/t19875-co-je-to-obrat.html
Ane
11.02.09,15:35
Ešte raz veľmi pekne ďakujem
azla
12.02.09,06:03
Súhlasím s príspevkom č. 8 od Muška. Je povinnosť registrácie, ak miesto dodania služieb je tuzemsko.

Povinnosť registrácie by nebola iba v prípade, ak by miesto dodania nebolo tuzemsko. Záleží, komu poskytuje (fakturuje)služb, kto je partnerom klienta zadávateľky otázky, kde podniká atď.....

Ale aj v prípade, keď maklerská spoločnosť (cez ktorú sa poskytovali služby sprostredkovanie poistenia) mala sídlo v Prahe, miesto dodania sa určilo podľa § 15, odst.7 a to bolo tuzemsko, lebo:
V zmluve sprostredkovateľa (spolupracovníka maklérskej spoločnosti) s maklérom o sprostredkovaní bola veta:
Spoločnosť xxxxxx ,která ve Slovenské republice podniká jako pojišťovací zprostředkovatel z jiného členského státu EU dle směrnice EU číslo 2002/92/ES .......

takže miesto sa určilo podľa toho kde podniká, čiže tuzemsko.
eop
30.03.09,06:16
Dobrý deň, chcela som sa spýtať, ako je to s nákladmi pri poisťovákoch. SZČO zaoberá sa iba poisťovacími službami oslobodenými od DPH a prekročil obrat na regisráciu dph. Chcem sa spýtať ako účtovať náklady (telefónne poplaty, režijný mat...), keď súvisia iba s činnosťou, ktorá je oslobodená od DPH. Z týchto nákupov nemôžem odpočítať DPH? Prosííím o radu.
Ďakujem.:confused:
eop
30.03.09,07:24
Nie je tu nikto, kto by mi poradil? :mee:
V zákone som vyčítala, že dph z nákupov by si teda uplatňovať nemal, nakoľko jedinná činnosť a to poisťovníctvo je oslobodená od dph. Len teraz vzniká daľší problém ako mám z tých nákupov účtovať tú dph. Účtujem v JÚ.
vanea
16.04.09,15:36
toto by zaujimalo i mna.....nikto neporadi??
Zita5
16.04.09,16:21
Nie je tu nikto, kto by mi poradil? :mee:
V zákone som vyčítala, že dph z nákupov by si teda uplatňovať nemal, nakoľko jedinná činnosť a to poisťovníctvo je oslobodená od dph. Len teraz vzniká daľší problém ako mám z tých nákupov účtovať tú dph. Účtujem v JÚ.

Výšku DPH na ktorú nemá nárok si uplatniť v odpočte DPH z dôvodu toho , že vykonáva poisťovníctvo ako jedinú činnosť , ktorá je oslobodená od DPH .......si uplatní do výdavkov ovplyvňujúcich ZD.


Zákon o dani z príjmov


Daňové výdavky § 19
(3) Daňovými výdavkami sú aj
k) daň z pridanej hodnoty

1. ktorú je platiteľ dane z pridanej hodnoty povinný odviesť pri zrušení registrácie podľa osobitného predpisu6) s výnimkou uvedenou v § 17 ods. 3 písm. d) druhom bode,
2. ak na jej odpočítanie platiteľ dane z pridanej hodnoty nemá nárok, alebo pomerná časť dane z pridanej hodnoty, ak platiteľ dane uplatňuje nárok na odpočítanie dane koeficientom podľa osobitného predpisu, 6)


Daň z pridanej hodnoty

Odpočítanie dane
§ 49
Odpočítanie dane platiteľom
Na začiatok (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-12-2008-a.html#hore)


(1) Právo odpočítať daň z tovaru alebo zo služby vzniká platiteľovi v deň, keď pri tomto tovare alebo službe vznikla daňová povinnosť.

(2) Platiteľ môže odpočítať od dane, ktorú je povinný platiť, daň z tovarov a služieb, ktoré použije na dodávky tovarov a služieb ako platiteľ s výnimkou podľa odsekov 3 a 7. Platiteľ môže odpočítať daň, ak je daň

a) voči nemu uplatnená iným platiteľom v tuzemsku z tovarov a služieb, ktoré sú alebo majú byť platiteľovi dodané,
b) ním uplatnená zo služieb a z tovarov dodaných s inštaláciou alebo montážou dodávateľom alebo na jeho účet, pri ktorých je povinný platiť daň podľa § 69 ods. 2 až 4 a ním uplatnená z tovaru, pri ktorom je povinný platiť daň podľa § 69 ods. 7,
c) ním uplatnená pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu podľa § 11 a § 11a,
d) zaplatená správcovi dane v tuzemsku pri dovoze tovaru.

(3) Platiteľ nemôže odpočítať daň z tovarov a služieb podľa odseku 2, ktoré použije na dodávky tovarov a služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 28 až 41, s výnimkou poisťovacích služieb podľa § 37 a finančných služieb podľa § 39, ak sú poskytnuté zákazníkovi, ktorý nemá sídlo, miesto podnikania, prevádzkareň ani bydlisko na území Európskych spoločenstiev, alebo ak sú tieto služby priamo spojené s vývozom tovaru mimo územia Európskych spoločenstiev.
vanea
16.04.09,16:37
srdešna vdaka Zitka
Emwa
19.04.09,14:59
Pekny den,
potrebovala by som len potvrdit alebo vyvratit takuto moznost poistovaka.
Ako SZCO robi poist.cinnost, /oslobodene od DPH/. Obcas aj sprostredkovanie
obchodu, tam s DPH.
Naklady na sprotredkovanie nema ziadne, /nedaju sa presne vycislit/.
Je mozne len odviest DPH z faktur za sprotredkovanie s tym, ze odpocet DPH
nebude ziadny ? Uz tolko spekulujem, ze vsetky alternativy sa mi nepozdavaju. Dobre predpokladam, ze koeficient nepotrebujem pocitat ?

vdaka vam za odpoved
Emwa
19.04.09,15:16
Teraz, ked pozeram, co som sa pytala, tak myslim, ze na trzby mam pocitat koeficient. Moze mi to niekto potvrdit ? Teda myslim aj prvu otazku.

V D A K A
optimistka
19.04.09,15:27
v prvom roku používaš koeficient stanovený odhadom a odsúhlasený správcom dane, ktorým budeš prepočítavať dph na odpočítanie, ak nevieš presne zaradiť vstupy k oslobodenej a k zdaňovanej činnosti
ak vieš presne stanoviť, že tento vstup je výlučne k zdaňovanej činnosti, dph plne odpočítaš, ak niektorý vstup bude patriť výlučne k oslobodenej činnosti poistenieú dph neodpočítaš vôbec
takto budeš postupovať v priebehu roka, na konci vypočítaš skutočný koeficient, ktorým prenásobíš daň na odpočítanie zo vstupov ktoré nie sú presne identifikovateľné, porovnáš so skutočne odpočítanou v priebehu roka a rozdiel vysporiadaš so ŠR
zdaňuješ sprostredkvoateľskú činnosť, tú uvádzaš na r. 3,4 DP , oslobodená ide do r. bez možnosti odpočítania r.13
Emwa
19.04.09,16:07
vdaka za odpoved..:)
vanea
20.07.09,07:03
prosim vas poradite? poistovaci agent, SZČO, platca dph, prijmy a vydaje len spojene s poisťovacimi sluzbami - prepocet koeficientom, cize dan nulova ...
prosim poradte do ktorých riadkov v DP DPH co napisat? ci nikde nič? srdecna vdaka
azla
20.07.09,07:40
prosim vas poradite? poistovaci agent, SZČO, platca dph, prijmy a vydaje len spojene s poisťovacimi sluzbami - prepocet koeficientom, cize dan nulova ...
prosim poradte do ktorých riadkov v DP DPH co napisat? ci nikde nič? srdecna vdaka

Čítala si tému od začiatku ?
Lebo odpoveď máš už v príspevku č. 2:D

Ak ma na výstupe iba poisťovacie služby, tak koeficient nerátaš, lebo celý vstup je použitý na oslobodený výstup a nie je akýkoľvek nárok na odpočet Dph na vstupe. (to iba pre upresnenie, prečo nie koeficient.)

Vstup neuvádzaš nikde, lebo si Dph neodpočítavaš (ani pomerne)
Výstup je činnosť oslobodená podľa § 39 a uvádzaš to do DP r. 13

... z poučenia
32. Riadok 13 – základ dane za všetky dodané tovary a služby oslobodené od dane podľa § 28 až 41, § 43, § 46, § 47 a § 48 ods. 8 zákona. Tento riadok nie je súčtom riadkov 14 a 15.
vanea
20.07.09,15:30
prispevok č.2 rieši príjem ktorý vstupuje do obratu a povinnosť registrovať, takze som to akosi prehliadla...:(
ale dakujem za odpoved - vsetko dobre