Julča
18.05.05,16:38
Živnostník platil PHM platobnou kartou. Na výpise z Bú je vidieť, že mu banke stiahla peniaze a zaplatila PHM firme. On však stratil doklad z ERP, ktorý dostal v deň tankovania. Ide mi o to na základe čoho si teraz môže nárokovať odpočet DPH na PHM, ide o dosť vysokú sumu lebo to bolo nákladné auto a čerpacia stanica mu odmietla vydať kópiu dokladu aj keď jej povedal deň tankovania.
Ako postupovať, aby nepričiel o odpočet DPH?
Johanka
18.05.05,14:46
Keď nemáš doklad, tak DPH si nemôžeš nárokovať. To by Ti žiadny kontrolór neuznal.
jeso
18.05.05,14:46
podľa mna má smolu-chýba mu danový doklad na ktorom je vyčíslená DPH , základ dane ....nemá na základe čoho si uplatniť DPH, to že mu stiahli platbu z účtu, ešte neznamená, že kupoval PHM-na benzínke sa dá kúpiť aj časopis...
nech ešte raz žiada vystaviť kópiu dokladu, na ktorú sa podpíše dodávate, a napíše, že je to opis originálu
Paula
18.05.05,14:49
Pomohol by len náhradný doklad z ČS, ale to je podľa mňa nereálna túžba. Mal už niekto z poradcov taký prípad?
durisovad
18.05.05,14:51
Seriozna cerpacia stanica by mala vystavit kopiu dokladu. Ak to nevedia urobit obsluhujuci pracovnici, nech si k tomu zavolaju znalejsieho cloveka. Malo by im na zakaznikovi zalezat. Neviem, ci su to povinni urobit, bolo by sa asi treba opytat uradu na ochranu spotrebitela.
Vo firme, v ktorej som pracovala, bol aj malopredaj s ERP a viem pozitivne, ze chlapci-predavaci zakaznikom par krat duplikat dokladu vystavili.
Treba skusit, zvlast ak je to vacsia suma. Nielen DPH, ale aj nakladova polozka za PHM.
babenko1
18.05.05,16:40
Každá čerpacia stanica je v nejakom prenájme. Napísala by som priamo firme, ktorá má tú ČS v prenájme o vystavenie opisu dokladu. Možno sa im nechcelo vŕtať v kópiach ERP, preto to nechceli potvrdiť. Ale ja by som si niečo takéto nenechala len tak, toľko by som ich otravovala, aby mi ten opis vystavili, že by mi ho nakoniec aj vystavili...hihii
Julča
18.05.05,19:03
Ďakujem všetkým za názor.
Julča
14.02.06,19:25
Chcem sa s odstupom času vrátiť k tejto problematike. SZČo stratil doklad o nákupe PHM z ERP. Nechce si nárokovať odpočet DPH. Vie presne sumu aj cenu za liter. Podľa km v knihe jázd mu vychádza aj spotreba. Mohol by si vystaviť VPD na ktorom by uviedlo počet litrov ktoré tankoval a celkovú sumu a dal do do výdavkov?
andrej_rv
14.02.06,20:39
Chcem sa s odstupom času vrátiť k tejto problematike. SZČo stratil doklad o nákupe PHM z ERP. Nechce si nárokovať odpočet DPH. Vie presne sumu aj cenu za liter. Podľa km v knihe jázd mu vychádza aj spotreba. Mohol by si vystaviť VPD na ktorom by uviedlo počet litrov ktoré tankoval a celkovú sumu a dal do do výdavkov? Ja som raz čosi podobné (doklad o nákup stravných lístkov) riešil písomným čestným prehlásením osoby, ktorá doklad stratila. Podľa právnikov je takýto postup možný a je to vraj právne v poriadku. Najmä ak o nákupe svedčia aj nepriame dôkazy (napr. evidencia jázd a spotreby). Ale do nákladov by som dal len sumu bez DPH z nákupu.
Jana Acsová
14.02.06,20:50
No ja by som v tomto prípade zrejme uvažovala nad normovanou spotrebou a započítala by som výdavky na PHM (bez DPH tak ako je uvádza Andrej_rv) podľa spotreby uvádzanej v technickom preukaze.

Pri prepočte spotreby a jej dokladovaní evidenciou jázd je podľa môjho názoru možné uvažovať o daňovom výdavku ...
sklenkova
14.02.06,21:13
neviem prečo Vám nechcú dať náhradný doklad,asi ste moc "slušný!" Ja keď som stratila doklad,najprv išiel môj druh slušne a potom som išla ja a rozkazovačne som si ho vypýtala. Nesmiete sa dať odbiť- tým, že u nich nakupujete oni z toho žijú (aj zamestnanci), predsa Vám nič nedarovali alebo ano?
Ella2
30.11.12,11:37
Chcem Vás požiadať o pomoc pri nasledovnom probléme: nášmu zákazníkovi sme vystavili faktúru o nákupe tovaru a doklad o zaplatení tovaru z ERP, on však doklad z ERP stratil. Pretože ide o dosť vysokú sumu, žiada nás o duplikát dokladu o platbe. Neviem však, aké potvrdenie o platbe mu môžem dať, keď platba bola u nás riadne zaznamenaná registračnou pokladňou, "ručný " PPD mu nemôžem vystaviť, keď sme povinní vydávať iba doklady z ERP.
uctokrajan
30.11.12,11:54
Má smolu, original z ERP, je len jeden, tebe sa dá vytacit zo zurnalu, ak mas zdroj kde si zalohujes uz plnu pamat pokladne a vies tam nájsť ten konkretny blok. Alebo mu odfotit tvoju kopiu, ktoru máš z tej úhrady. Ale čo nato povie DU netuším.
Ella2
30.11.12,12:07
Kópiu dokladu nemám, v ERP sa používa iba jedna páska pre zákazníka, fiškálne nepoužívajú už kópie. Dokonca ani servisák mi nevedel poradiť.
Paula
30.11.12,12:37
A k čomu jej slúži potom pamäť? :cool:
marjankaj
30.11.12,12:48
Kópiu dokladu nemám, v ERP sa používa iba jedna páska pre zákazníka, fiškálne nepoužívajú už kópie. Dokonca ani servisák mi nevedel poradiť.
Nemáš?:eek:
A na základe čoho si zaúčtovala úhradu tej faktúry?:confused: To ti zostala visieť v salde?
uctokrajan
30.11.12,19:09
Keď uhradzaš fakturu v hotovosti, máš povinnosť si vytlačiť kopiu dokladu z ERP a je to doklad v účtovnictve.
slavok1
08.12.12,15:16
Kopia dokladu nie je danovy doklad, pretoze nema znak MF, ten ma len original. Ak by bola uznana kopia, potom by predajca mohol kludne vydat aj 100 kopii dokladov a 100 roznych podnikatelov by si mohlo uplatnit odpocet DPH, teda lahky navod na zruinovanie uz aj tak chabeho vyberu DPH na Slovensku. Jeden z dovodov preco je to tak je aj to, ze doklad z ERP je anonymny, zo zakona tam nemusi byt ICDPH kupujuceho, preto by mal mat original, kedze nie je tym padom mozne identifikovat kupujuceho. Su tam aj ine problemy, ale tie uz nebudem uvadzat.