LucasKE
05.11.08,16:37
Ahojte,
som v situacii, ze som pozical inej osobe istu sumu penazi. Mal to splatit do maja. Teraz je november a stale mu ostava cca 27000.
Mam papier o tom, ze som mu tie peniaze pozical a okrem ineho su tam aj uroky z omeskania.

Uz mi dosla trpezlivost a chcel by som to od neho vymahat cez pravnika. Akeho pravnika mam kontaktovat a ako mam postupovat ?
Dakujem.
iriska
06.11.08,06:10
Exekútor nevymáha na základe zmluvy. Treba si dať návrh na súd na vydanie platobného rozkazu a keď súd o tom rozhodne a nadobudne to právoplatnosť, tak potom cez exekútora.
AlaNR
06.11.08,09:21
treba kontaktovať právnika, ktorý spíše návrh na platobný rozkaz. Ten potom podá na súd a ty musíš uhradiť súdny poplatok, ktorý sa určuje podľa výšky vymáhanej sumy. Platobný rozkaz rieši samosudca, a snáď do mesiaca (ak budú rýchli) dostaneš rozsudok.
Potom treba najlepšie cez toho istého právnika kontaktovať exekútora, ktorý bude peniaze vymáhať. Tomu bude 2 mesiace trvať, kým zistí potrebné skutočnosti a začne niečo niekomu stŕhať.
Neviem, v akom čase by sa ti podarilo vymámiť peniaze od toho dlžníka, ale toto je tak na tie tri mesiace a viac.
Samozrejme záleží aj na tom, či mu má exekútor na čo siahnuť.
V prípade, že je zamestnaný, problém nevidím.
Ak nerobí, tak mu môže dať napr. bremeno na katastri, ak vlastní nejakú nehnuteľnosť ... Ale to nie je riešenie, lebo z toho peniaze nebudú...

Súdny poplatok bude potom tiež vymáhaný exekútorom, aj úroky z omeškania, aj poplatky exekútora aj samotná suma.
Nie som právnik, takže je to veľmi laicky napísané, ale práve sme také niečo absolvovali s našimi dlžníkmi...
iriska
07.11.08,07:06
Ešte chcem dodať, že vydanie platobného rozkazu nemusí byť ani zďaleka tak rýchle, lebo ak odporca nebude preberať platobný rozkaz, tak konanie ide na civil a tam sa musí rozhodnúť rozsudkom - v takomto prípade to vidím tak na pol roka + vymáhanie cez exekútora.