piko
18.05.05,16:16
Som zivnostnik - prosim aky mam narok na tuzemske stravne?? ako je to teraz casovo rozdelene?? Dakujem Vam, odpovede som zatial v inych temach nenasiel.
Paula
18.05.05,14:29
5-12 hodín ....80,- Sk
12-18 hodín .........122,- Sk
nad 18 hodín .........188,- Sk
Radana
18.05.05,14:58
Je to § 19 ods.2 písm.e) ZDP - s účinnosťou od 1.11.2004 si môže daňovník s príj.z
podnikania alebo s príjmami z inej samostat.zárobkovej činnosti (§ 6 ods.1 a 2)
uplatňovať v dań.výdavkoch pri výkone svojej činnosti mimo obvyklého miesta
na území SR aj stravné. Ak bude takúto činnosť vykonávať v zaharaničí, tak naviac
aj 40% nároku na stravné dľa zákona č. 283/2002 Zz o cestovných náhradách.
Ale podľa mňa je to dosť diskutabilné, lebo sa jedná len o činnosť vykonávanú mimo
obvyklého miesta. A čo je to obvyklé miesto? Je to miesto podnikania uvedené v
ŽL ? Je mi jasné, že ak mám miesto podnikania na adrese trvalého bydliska napr.
v Malackách a obchod alebo kanceláriu trebárs v Blave, tak tu si stravné uplatniť
nemôžem. Prosila by som aj ostatných poraďákov keby sa mohli k tejto téme vyjad-
riť.Náhrady stravného účinnosť od 1.12.2003:
5-12 hod. 80,-Sk
12-18 hod. 122,-Sk
18-24 hod. 188,-Sk
Jana Acsová
19.05.05,05:49
Bydlisko FO nemusí mať nič spoločné s miestom obvyklého alebo pravidelného výkonu práce. Živnostenský úrad nezapisuje novú prevádzku vždy. Napríklad v mojom prípade som si prenajala kanceláriu a informovala som sa na živnoúrade. Doporučili mi tzv. "súvisiaci priestor", ktorý som na živnostenský iba nahlásila, ale nezapisuje sa do živnostenského listu. Ja sa však v kancelárii zdržujem denne, t.j. nemôžem si účtovať cestovné náhrady na účely pracovnej cesty. Rovnako je to v prípade "dochádzania" na prevádzku a pod. Ak sa vyskytne nejaký problém, je potrebné ho riešiť konkrétne.