Kvaka
01.08.11,19:26
Ja som včera a predvčerom vzala igelitový sáčok, prešla som sa po záhrade a zbierala som slimáky tak, ako zbieram h...od mojich psov. Akurát, na rozdiel od oných zbieraných vecí, som slimáky vysypala vzadu cez plot do vysokej zaburinenej "nikomu" nepatriacej časti obecného pozemku. Mne začali obžierať cukiny a už ma nahnevali, ale zabiť neviem.
arizona
01.08.11,17:42
Ja po dazdi chodim po zahrade so solnickou a posypam ich. Na druhy den niet ani stopy po nich ;)
Kazu
01.08.11,18:21
Ja po dazdi chodim po zahrade so solnickou a posypam ich. Na druhy den niet ani stopy po nich ;)

Nooo, zhodia sliz a odlezú k susedovi :D Práve dnes som ich pozorovala. Mrkni môj príspevok na predchádzajúcej strane.
durisovad
01.08.11,18:30
Co odlezu neviem, ale sol by som si do zahrady nesypala. Ked Rimania dobili Kartago, dali vsetko zburat, poorat a posypat solou, aby tam 100 rokov nic nerastlo.
arizona
01.08.11,18:37
Co odlezu neviem, ale sol by som si do zahrady nesypala. Ked Rimania dobili Kartago, dali vsetko zburat, poorat a posypat solou, aby tam 100 rokov nic nerastlo.
Sak ja solim len slimakov, nie zahradu ;):D
durisovad
01.08.11,19:38
Sak ja solim len slimakov, nie zahradu ;):D
A ta sol sa kam podeje? Slimak ju zje a odide s nou zo zahrady prec?
arizona
01.08.11,19:52
Co odlezu neviem, ale sol by som si do zahrady nesypala. Ked Rimania dobili Kartago, dali vsetko zburat, poorat a posypat solou, aby tam 100 rokov nic nerastlo.

mimotemy
Nemyslim, ze by sol v malom mnozstve mohla uskodit.

Pamatam si, ze stari ludia posypali zem, kde sli sadit zemiaky, zabranovalo to vyskytu skodcov.
Ale davalo sa iba trochu, ak sa dalo vela, spalilo aj zemiaky ;)
beba13
02.08.11,07:58
Ja som včera a predvčerom vzala igelitový sáčok, prešla som sa po záhrade a zbierala som slimáky tak, ako zbieram h...od mojich psov. Akurát, na rozdiel od oných zbieraných vecí, som slimáky vysypala vzadu cez plot do vysokej zaburinenej "nikomu" nepatriacej časti obecného pozemku. Mne začali obžierať cukiny a už ma nahnevali, ale zabiť neviem.
..a myslíš že sa nevrátia?to ti nezávidím tolke zbieranie:---
hubatá
02.08.11,08:10
Ulitovych slimakov som nevidela najmenej 2O rokov. Vtedy ich bolo okolo potoka ako keby ich bol niekto zhadzoval z neba, ludia ich zbierali a davali do vykupne. Usilovnejsi si na tom dobre privyrobili.

Za socíka ich vykupovala Jednota, SD a vozila ich do Francúzska. Na dedinách mali nákupcov nielen zeleniny a ovocia, ale aj slimákov. Myslím že to bol pre nich celkom dobrý biznis. Ktovie či by aj bezdomčekových Francúzi nezbaštili. Kto má kontakty na francúzskych podnikateľov, nech preskúma možnosti slimákového biznisu.........:---:---:---
durisovad
02.08.11,08:52
Citala som, ze slimaky maju pamat a vratia sa na osvedcenu dobru pasu. Burina im urcite nechuti, inak by sa nepremavali po nasich hriadkach. Nedala by som vela za to, ze sa vratia na nedojedene cukiny.
Kvaka
02.08.11,08:56
Už nie sú veľké cukiny, ani stredné cukiny, iba začínajúce, a tie neobžierali. Ostatné cukiny sú v chladničke, čakajú na spracovanie.
Kvaka
02.08.11,08:57
..a myslíš že sa nevrátia?to ti nezávidím tolke zbieranie:---
To neviem, pozbieram znovu, ak budú.
Dana L
02.08.11,09:07
Ja ich vždy posypem soľou - hynú mi pred očami. Skúste.
Kazu
02.08.11,13:10
Ja ich vždy posypem soľou - hynú mi pred očami. Skúste.

Dívaj sa dlhšie a budeš sa čudovať.:)
alchstuip
03.08.11,09:24
ehm, nehovori sa tu o slimakoch? a odkedy ti maju mravenisko?
pavol54
03.08.11,18:45
..a myslíš že sa nevrátia?to ti nezávidím tolke zbieranie:---
aj s kamarátmi
durisovad
03.08.11,19:36
Alebo s detickami.
nela07
04.08.11,08:38
ja som ich včera pozbierala, nahádzala do vedra s vodou a keď začali vychádzať naliala som tam jar. Nič lepšie mi nenapadlo. Už nevychádzali. Nechala som to na záhrade, uvidím dnes, či mi neušli:D. Len neviem, kde to potom vylejem.
Gapo
05.08.11,15:09
Do kompostu.
durisovad
05.08.11,15:21
Do kompostu by som vahala to vyhodit, mohli by mat v sebe vajicka, ktore nie su mrtve a vzniklo by tam nove hniezdo. Skor by som to vyliala do kanalizacie. Tam si mozno potkani na zbytkoch pochutia.
Gapo
06.08.11,12:03
No ja som nemyslel ihneď, ale keď už pekne smrdia, vtedy pochybujem, že by bolo ešte niečo živé ;)
Gapo
06.08.11,12:04
No a takto mi likvidujú tekvicu :(
DanielaSL
08.08.11,16:41
Aj nám likvidujú všetko.... a chodník máme ako keby vykreslený striebornými farbičkami, kade chodili..tade značili.... Solila som ich minule všetky na chodníku..cestou dole raz a cestou späť druhý raz..lebo ozaj už boli zvlečené zo slizu a plazili sa ďalej..ale potom už kapali.
BXLmiami
09.08.11,03:34
Minule som pozerala nejaku reláciu,tam hovoril pán,že sa so susedmi dohodli a začali sliziaky riešiť tak,že do zavretej fľaše nariedili nejakú otravu,dali ich tam a potom ich rozhádzali po záhrade,aby využili kanibalizmus slizniakov,zožeru ich a otrávia sa aj oni.Ale nezachytila som čím to robia.
daria29
09.08.11,20:05
v cera , dnes som pozerala, ze to je katastrofa kolko je slimakou, to som este nevidela , to su tisice, mame kusok zeme pri morave, no nieco hrozne, teraz ako prší, tak su na paliciach poprilepovane,zeru paradajky, uhorky,skratka vsetko,to sa neda ani zniciť !ja to zberam do vedra, ale na druhy den je ich zase tak isto. ....
avonboy
11.08.11,15:16
No a na záver ešte "botanické prostriedky boja". Ohrozené druhy rastlín (tie, čo slimáky rady ožierajú) kombinujte s takými, ktoré nemajú priveľmi v láske. Slizniaky neznášajú astilby (Astilbe), santoliny (Santolina), alchemilka (Alchemilla), astry (Aster), orlíčky (Aqulegia), klinčeky (Dianthus), zimozeleň (Vinca minor), pivónie (Paeonia), pupalky (Oenothera), levanduľa (Lavandula) či tymian (Thymus).
avonboy
11.08.11,15:17
Kvaka
11.08.11,16:01
No a na záver ešte "botanické prostriedky boja". Ohrozené druhy rastlín (tie, čo slimáky rady ožierajú) kombinujte s takými, ktoré nemajú priveľmi v láske. Slizniaky neznášajú astilby (Astilbe), santoliny (Santolina), alchemilka (Alchemilla), astry (Aster), orlíčky (Aqulegia), klinčeky (Dianthus), zimozeleň (Vinca minor), pivónie (Paeonia), pupalky (Oenothera), levanduľa (Lavandula) či tymian (Thymus).
Super odkaz, aj rada. No teda som urobila chybu, že som ich pozbierané vyhodila za plot, mala som hodiť do kompostu. Aj som chcela, ale som si myslela, že odtiaľ mi vylezú naspäť. :D Idem tam teraz cez víkend, tak uvidím, čo napáchali. Svine sú to, všetko žerú.
Toto sa mi páči z toho odkazu:
Na našich záhonoch spôsobujú slimáci veľké škody, ale na kompostu plnia dôležitú úlohu pri rozrábaní mäkkých častí rastlín. Ak tam nájdu dostatok potravy, nebudú mať dôvod vyraziť za zdravými rastlinami. Ak na kompost dáte čerstvo nasekanú trávu, zničíte v ňom slimačie vajíčka. Tráva totiž začne veľmi skoro kvasiť a tieto vajíčka zahrievať.
myrtus
11.08.11,17:04
Drastický spôsob, ale účinný: posypať ich suchým vápnom. Vápno záhrade neuškodí a "zdoochlinky" hneď zlikviduje
bea
21.05.12,11:16
A toto už niekto skúšal?
Parazitické hlístice Phasmarhabditis hermaphrodita proti slimákom - http://www.biotomal.sk/index.php?option=com_content&view=article&id=5&Itemid=246
Lebo už začínajú znova vyliezať :)A zatiaľ len solím ....
Zelkaem
21.05.12,11:40
Okolo hriadky natiahni pás fólie šírky cca 10 cm a slimáky tam nepôjdu, lebo na fólii sa budú kĺzať.
bea
22.05.12,06:58
Ďakujem za radu, vyskúšam....
pavol54
22.05.12,14:21
Okolo hriadky natiahni pás fólie šírky cca 10 cm a slimáky tam nepôjdu, lebo na fólii sa budú kĺzať.
kecáš, ja som na fóliovníku slimáky vo výške asi 1,5 m a stopy slizu viedli ešte výššie
Manual
22.05.12,15:41
Kúpiť mesurol a je po slimákoch, len ho dať napr. na viečka od zaváraninových pohárov, ráno ich tam nájdete a len pozbierate a vyhodíte. Overené, zaberá už roky
jopal
23.05.12,07:42
Mozno ked ich mas 10 a vo foliaku, ale ja som toho mesurolu minul niekolko sackov a tych par co uhynie je zanedbatelne oproti tomu, co zostane. Nehovoriac o tom, ze sa hlasia ked prsi a granulky su sice "vodostale", ale dazd ich silne znehodnocuje. Tiez mam zistene, ze ked maju mlady salatik, alebo jahodky, ci ine delikatesy, na mesurol z vysoka kaslu. Toto moze zaberat, ked su hladne a nemaju nic lepsie...
hubatá
26.05.12,06:51
Najlacnejšia a najefektívnejšia je fakt prechádzka s nožnicami. Ak máte dobrých susedov požiadajte aj nich z ľavej, pravej, zadnej a prednej strany aby to robili, inak ich nevykynožíte......
Zelkaem
31.05.12,08:46
Ja som pustila do záhrady sliepky a hriadky som prikryla pletivom, aby mi tam nehrabali. Odvtedy mám od slimákov pokoj.
inajana
31.05.12,20:56
Vlani mi slimáky ničili úrodu - najskôr v skleníku šalát, reďkovku, ale najviac ma „boleli“ vlastné priesady papriky. Zbierať som nestačila – z dvoch strán máme chalupárov, čo nekosia záhrady. Soľ im spôsobila len „prezliekanie kabátov“. Popol bol účinný do najbližšieho poliatia.

Našla som radu, že slimáky likviduje pivo – podvečer rozlievam do viacerých nádob kelta do skleníka, pomedzi hriadky vonku. Zvedavosť nedá – o desiatej večer behám s lampášom po záhrade a oni fakt smerujú k pivu. Dvíha sa mi žalúdok, koľko ich je rozťahaných v tráve, ale aby som im cestu urýchlila, zbieram a nosím k „napájadlám“. Teším sa, koľko ráno zanesiem susedovým sliepkam.
Na druhý deň prekvapenie - zostali tam len slimáky, čo som od zlosti popučila a pár „ožranov“ utopených v pive. Zvyšok nočnej párty sa odplazil do denných skrýš. Neviem, či som neuhádla značku, ale skôr boli na vine PLYTKÉ nádobky. Nafučaná zbieram chabý úlovok do vedra a smerujem do susedov (ale už ani tie sliepky vôbec neletia k plotu, keď ma vidia).

Googlujem ďalej – nemajú radi prenikavú vôňu byliniek. Popchala som ku zvyšným papričkám tymián, oregano, mätu. Sliziaci sa ASI ožrali do straty čuchu, lebo zmizli ďalšie listy z paprík!
Smrdľavky vysadzám aj pomedzi tekvice, ktoré medzičasom zakvitli, ale obžrali mi aj tie spolu s cuketami atď...

Ďalšia rada – meď. Kúpili sme na šrotovisku za pár centov medené tesnenia pod výfuk V3S. Pikírujem do tých medených krúžkov zvyšok najdrobnejších priesad. Pár dní to vyzerá, že ich obchádzajú. Ale pliešky boli dosť tenké a po čase zhrdzaveli.

Vzdala som to a kúpila Mesurol. Zo skleníka som papriky vysadila von do čiernej fólie. Tie granulky aspoň aj pri polievaní a daždi zostali na fólii, uschnuté slimáky sa dali ľahko pozmetať.

Tento rok mám ZATIAĽ pokoj, ale i tak držím Mesurol v zálohe.

Pozdáva sa mi nápad s ohraničením záhonov plechovou obrubou v tvare obráteného U – vraj slimák nevie tadiaľ preliezť. NESKÚŠALI STE TO NIEKTO?
jopal
01.06.12,05:49
Ano, tak toto bolo vlastne zhrnutie celej tejto temy, prehlad ucinnosti "zarucenych babskych" rad ako sa zbavit slimakov. Sliepky ich sice likviduju, ale slimaky musia byt velmi male, tie velke obycajne uz nechcu. Nevyhoda sliepok je, ze popri slimakoch si da aj to, co slimaky, takze budeme mat sice menej slimakov, ale budeme aj zarucene bez urody. Ja opat vlastnu skusenost, pomaha na 100 % plieť, plieť a opať plieť. Nasledne noznice, noznice a noznice. Nicit si podu nejakou solou, ci mesurolom sa mi vidi dost neekologicke. Mohlo by este pomoct nehasene vapno (aj pode), ale co z toho, ze to zabera, len ked je sucho a oni robia najvacsiu skodu za mokreho pocasia.
wagner
01.06.12,19:08
Ano, tak toto bolo vlastne zhrnutie celej tejto temy, prehlad ucinnosti "zarucenych babskych" rad ako sa zbavit slimakov. Sliepky ich sice likviduju, ale slimaky musia byt velmi male, tie velke obycajne uz nechcu. Nevyhoda sliepok je, ze popri slimakoch si da aj to, co slimaky, takze budeme mat sice menej slimakov, ale budeme aj zarucene bez urody. Ja opat vlastnu skusenost, pomaha na 100 % plieť, plieť a opať plieť. Nasledne noznice, noznice a noznice. Nicit si podu nejakou solou, ci mesurolom sa mi vidi dost neekologicke. Mohlo by este pomoct nehasene vapno (aj pode), ale co z toho, ze to zabera, len ked je sucho a oni robia najvacsiu skodu za mokreho pocasia.

Skúšal si Ferramol? Slimáky ho požerú a zaspia naveky. Ja so im ho dávala pár rokov a teraz slimáka nájdem na záhrade iba občas. Dnes náhodou jedného v šaláte. Tiež som ich mala neúrekom.
jopal
02.06.12,04:49
Nie neskusal, o tomto pocujem 1. krat. Ja som ich uspesne poriesil uvedenou metodou vyssie, ale vdaka za radu.
korela
20.06.12,21:39
V Rakousku slimáky lividují pomocí tzv. obecního kačera. Kachna plemene "indický běžec" totiž jako jedno z mála zvířat tyto slimáky zabíjí. Takového obecního kačera si prostě sousedé mezi sebou podle předem vypsaného itineráře na několik dní půjčí, starají se o něj a kačer jim za to likviduje slimáky na zahrádce.
www.csop.cz
arizona
21.06.12,10:29
V Rakousku slimáky lividují pomocí tzv. obecního kačera. Kachna plemene "indický běžec" totiž jako jedno z mála zvířat tyto slimáky zabíjí. Takového obecního kačera si prostě sousedé mezi sebou podle předem vypsaného itineráře na několik dní půjčí, starají se o něj a kačer jim za to likviduje slimáky na zahrádce.
www.csop.cz (http://www.csop.cz)
http://www.porada.sk/t9422-p6-slimaky-v-zahrade.html#post1758584
korela
21.06.12,11:07
http://www.porada.sk/t9422-p6-slimaky-v-zahrade.html#post1758584
Všimla som si najužitočnejšiu odpoveď tejto témy od wagner. Mne sa zapáčil kolektívny prístup v obci. Nemusí chovať káčera každý pestovateľ. Ide o myšlienku.
Je mi to sympatické, mali sme tiež slimákov jedných i druhých v záhrade.
Tiež sme mali po dvakrát po jednom kuse raz čiernu kačicu a neskôr bieleho káčera (naše, neexotické). Pohybovali sa voľne. Ešte pár rokov po nich v záhrade sme nevideli ani červíka, ani slimáka. Ulitníci prišli až po nich, tých som zbierala zavčasu ráno. Najväčšie ložisko som našla v jamke na 20x20 cm, ktorú si dieťa vyhĺbilo pre skúšku turistického variča. Pod dlaždicou.
Trochu mimo témy, ale nedá mi nespomenúť rozdieľnosť pováh kačice a káčera. Hlavne deti si to užili. A poštárka. Zastúpili psa. :-) Dostali ich vyliahnuté na Veľkú noc.
wagner
09.07.12,07:50
mimotemy Tak už ponúkajú aj u nás indické bežce " Bežce indické vo veku 1 až 4 týždne" Dajú sa kúpiť na voľno. Možno by mal niekto záujem ich chovať.
irma1
09.07.12,10:07
Našu záhradu si vybrali za svoj domov jašterice a odvtedy je so slimákmi pokoj. Asi im zlikvidovali vajíčka, lebo slimák je pre jaštericu predsa len priveľký.
Gapo
02.06.14,08:15
Slimáky sú opäť aktuálne, zima nebola a teraz po dažďoch ich je ako maku. Snažím sa aspoň k nejakej jahode sa dostať bez toho aby bola neobžraná, ale nemám šancu. Nakakalo ma to, kúpil som v Lidli lacné pivo 0,22€ predsa im nedám Plzeň a zakopal som
plechovku vedľa záhona, pivko tak do výšky 5 cm a čuduj sa svet, čo tam bolo ožranov utopených. Myslel som že tak desať, dvadsať kúskov tam možno bude, ale na moje prekvapenie ich bolo skoro pol kila. Dnes dávam ďalšiu plechovku nech majú párty.:D
Hádam potom zostane nejaká jahoda aj nám.
osky
02.06.14,11:22
Gapo,bezim do Lidla :-D

mne zu zozrali takmer vsetko.len spenat im nechuti,toho mame dost :-)
na 1 ubohom salatiku som nasla asi 20 slimakov roznej velkosti.
tak noznice stikali jedna radost.....je to hruza s tymi slimakmi a n hriadke kde mam hrach,som mala dokola nasypanu zeruchu,bola zu super velka,jedavali sme ju na ranajky-tento vikend si idem odtrhnut a cuduj sa svete-je po nej.
zozrali uuuuuuplne vsetko....ale aspon ten hrach to zachranilo...
Andrea1530
05.06.14,15:07
Este aj v Kauflande som si vsimla ze maju velke balenie nejakeho prasku alebo granule presne som to necitala, ale je tam 100% ucinnost vraj......ja som kupila v zahradkarstve granule, ktore trebalo rozsypat a po 10 dnoch znova , tie slimaky to pozrali a po 10 dnoch male slimaky ktore sa vraj vyliahli či co tak tie by to malo tiež zničit. jedina chyba je že treba čakať nejaky čas kym sa može zelenina konzumovat.
kukučka
05.06.14,16:12
gapo, vraj slimáky majú veľmi dobrý čuch, prídu k tebe na pivko aj tí od susedov :D
Gapo
05.06.14,17:10
Nevadí nech sa ožerú a vyspevujú do rána, mám takých dobrých susedov ktorým to doprajem :D No a takto dopadla ďalšia párty, môžem robiť guľáš a konečne som mal aj nejaké jahody ...
220870
05.06.14,17:15
Prírodný nepriatelia slimákov sú žaby a jašterice.Požierajú im nakladené vajíčka.Ak vytvoríte v záhrade vhodné podmienky pre žaby (jazierko) a jašterice (kopa tehál škridiel a kameňa) tak máte po probléme.
dominik.jenik
13.06.14,07:55
som si spravil pri citani tychto 16 stran skrateny prehlad vsetkych metod a pokracujem v hladani na internete:

zmensenie poctu resp. strat urody:
----------------------------------------------
vyvazenim prostredia: hasene vapno (nie uplne k rastline, hydrat vápenatý/prachové vápno/ -velký sitkom posypat vsetky miesta vyskytu 2krát v lete a tiez na jar a na jesen), nehasene vapno, dusikate vapno
zabranenie pristupu znechutenim: cibuloviny, soda, skorica, kava, žerucha siata, cesnak, horčica biela, slama papraďe samčej, sprej z cesnakovej vody a cili prasku, muka + cierne korenie, astilby (Astilbe), santoliny (Santolina), alchemilka (Alchemilla), astry (Aster), orlíčky (Aqulegia), klinčeky (Dianthus), zimozeleň (Vinca minor), pivónie (Paeonia), pupalky (Oenothera), levanduľa (Lavandula), tymian (Thymus).
zabranenie pristupu mechanicky: piliny, skrupiny vajec, popol (sporit si do suda cez zimu), zahnuté plechi, kôra, štrk, elektricky plot, srst, 10 cm pas folie, plastove flase
krmenim: cinska kapusta, licidlo jedle
likvidacia pasivna zvieratom: Parazitická hlística Steinernema feltiaem, Parazitická hlística Phasmarhabditis hermaphrodita (nemaslug), kacky, žaby (jazierko) a ropuchy, ježkovia (kopu listov a na zimu prikrmovat), vtaci (vtáčiu búdku im zrobit) drozdy, jasterice a krty (mozu sa vyskytnut rok po slimakoch), slepúchov, užovky, hlisty, lienky a iny hmyz v mulci,
likvidacia aktivna zvieratom: sliepky, kačice,
odpudzovanie: borak, nechtik, axamietnica, kapucinka, vratic
likvidacia pasivna clovekom: pivo, kvasinkova voda z drozdia,
likvidacia aktivna clovekom: sol (dva krat posolit), noznice, palica s klincom na konci, zbieranie, soda
likvidacia chemicky: modra skalica, Merusol (jedovate pre vsetko), Feramoll (jedovate pre slimaky), šnekenkorn

POZOR!!!
- mrtvy slimaci su navnadov pre zivych
kukučka
13.06.14,08:06
našťastie to nie môj problém, toto som pre vás okopírovala

citace: ... "Ahoj Anri, Koukal jsem na FUP a Igi tam píše, že česnek nemají rádi, no nevím, Těch pár slimějšů, co mi na zahradě zbylo, se na česneku shlukuje, přitom kopru, co je v česneku, si přitom ani nevšimne. Myslím si, že mechanismus chutí slimejše je podobný mechanismu chutí gravidní ženy :-)" ...

... a resumé ??? .... mno, prošel jsem mnohé netové diskuze, mluvil se spoustou zahrádkářů i pár odborníky, a jak to tak vypadá, chutě plzáků španělských jsou různé dle lokalit / rodových linií ... protože v některých oblastech se určité rostliny vůbec nedotknou, kdežto jinde se po té samé mohou umlátit ... :ethink: ... zatím to vypadá, že neexistuje žádný stoprocentní klíč pro určení, co jim vlastně jede a co ne (tedy krom některých jedovatých rostlin) ...... ono je totiž klidně možné, že vlivem křížení s místními druhy se jim (mimo dalších vlastností) mění aj chutě (/odolnost vůči některým látkám) ....... citace: "Plzák španělský (Arion vulgaris) se kříží s plzákem černým (Arion ater) za vzniku hybrida odolnějšího mrazu, který přežívá v severnějších oblastech." (zdroj: http://www.zoologie.upol.cz/invazni_eko ... nelsky.pdf ) ...
osky
17.06.14,07:55
ja som vzala skoru urodu ktoru mi slimaci nestihli zozrat a znova som zasiala a posadila novu plantu.
teraz zu neprsi je ocividne ako rastliny napreduju,takze snad ten Problem zu nenastane.
musim vsak povedat,ze po Tom,ako som postrihala na polovicu cely huf slimakov,uz sa objavovali en velmi vynimocne-zaujimave.
kazdopadne,bud.rok budem sadit az koncom Maja,ked zu nebude tak mokro.......
zavcasu sa toho roku vydaril len spenyt,hrasok a zerucha...
barbora mana
02.07.14,06:29
Nicit ich solou
jopal
02.07.14,12:02
Ja by som zareagoval na prispevok od dominik.jenik.
Pacilo sa mi, ako to v kocke zhrnul. Moja skusenost je ale, ze cibula im vobec nevadi, naopak, chuti, na cesnaku som nikdy nenasiel. Nejde dalej nikdy na kukuricu. Povodne som si aj ja myslel, ze idu len v case dazda, ale nie je to pravda. V case dazda vyliezaju tym skor, cim je blizsie k veceru, takze ich vidme aj cez den a mame pocit ze su len vtedy..., avsak ak je sucho, idu po zotmeni, sucho im vobec nevadi, len slnko. Tento rok som mal zase pozehnane, ale moj boj spociva v dokonalom odzelineni (niekedy je to problem) a prestrihavani po 22. hodine (uz su vacinou vsetky "vyrojene", len pravda premoct driemoty a lenivost :) ) Robil som to asi 10-15 vecerov, zo zaciatku kazdy, neskor obden. Pocty boli cca 300-200 ks/vecer asi 60-80 minut v preklone. Vzdy isli od susedov, ktori mali zelinu v zahrade. Asi po 10 raze vyrazne zlepsenie, za 20 min. vystarane. Zatial pokoj... Sol velmi neuznavam, poda dostava dost soli cez kysle dazde. Pozdava sa mi este to prevapnenie, vapno uz mam kupene davno, len som to este nerobil. Musi to byt ale dobry sposob, pretoze zaroven trosku neutralizujeme spominanu kyslost...
Jo a este daco. Kanibalizmus hufne vyuzivam, pretoze pri strihani robim asi metrove kopky a dalsi den ich zbieram uz len z tych kopok, dost to urychli...
Erika426
02.07.14,18:34
prosim vas poradite mi ako sa zbavitslimakoch povedzte mi vsetky prostriedky nato
arizona
02.07.14,19:53
prosim vas poradite mi ako sa zbavitslimakoch povedzte mi vsetky prostriedky nato
A co keby si si precitala tuto diskusiu? Alebo ti je to malo? Tak pouzi GOOGLE
Danko Toth
07.10.14,15:16
predam slimakov ktore prejdu 1meter za 3min cvicil som ich uz 2roki a bude mat uz dalsie male
lujza.j
07.10.14,15:18
predam slimakov ktore prejdu 1meter za 3min cvicil som ich uz 2roki a bude mat uz dalsie male
daj si inzerát...
Danko Toth
07.10.14,15:21
kupte prosim
arizona
07.10.14,16:08
kupte prosim
Srandicky?
A na co to komu bude? Vysvetlis?
wabi
23.10.14,19:16
aha ďalšie slimáky posuniem ich dopredu nech sú pokope a možno si tam najde viac ľudí viac rád a budú viac zmetení a slimákom je to jedno...
Zbieranie je nekonečný príbeh, pretože prídu ďalší...
niekto kvôli tomu chová kačice indických bežcov, vraj to pomáha
Niekto ich trávy ale je to dosť drahé a nie je to práve ekologický spôsob
Niekto im sťažuje prístup na hriadky drsným štrkopieskom
Niekto im dáva parazitické červy, ale tiež to nie je najlacnejšie
Niekto solí, niekto napichuje ako ražničí, niekto polieva vriacou vodou...
Niekto dáva flašu s lákadlom pivo, či iné lákadlo...
Všetko je dobré no nič nie je 100%, a tak na to niekto proste kašle...
Terezia13
19.07.15,09:51
pred chvíľkou som sa dozvedela ďalší spôsob - istá pani ich večer pozbiera a hodí ich susede do záhrady - i tak še da!
lujza.j
19.07.15,11:26
nie je nad prekrásne susedské vzťahy :eek:....si prehadzujú možno navzájom
bettylou
23.07.15,12:35
Nicit ich solou
zasolí sa pôda, to je na... prd
bettylou
23.07.15,12:42
Terezia13
23.07.15,13:34
určite nie soľou - soľ ničí pôdu
bettylou
24.07.15,14:08
suseda malou kopačkou - grackou.
Gabhus
01.08.15,14:11
No tak my máme najlepší spôsob. Švagor odkedy je na dôchodku sa zbieraniu slimákov venuje - no - profesionálne. V noci o cca 1 hodine si nasadí gumáky, zoberie silnú baterku a loví. Toho roku nazbieral vyše 5000 slimákov..... Robí si aj štatistiku, takže vraj vie presne. Nejako ich zabíja a potom hádže do kanála - cez vpusť. Je pravda, že mi nezožrali ani hosty, ale nikoho podobného ako môj švagor nepoznám........:D:D:D:D:D
bettylou
05.09.15,10:52
Dnes ráno zápas so španielákmi na domácom poli 0:157, potom ma to prestalo bavit. Mýlila som sa v počítaní. :D
Tweety
05.09.15,10:52
Dnes ráno zápas so španielákmi na domácom poli 0:157, potom ma to prestalo bavit. Mýlila som sa v počítaní. :D
Fajn ale čo to má so slimákmi v záhrade?
babka - ježibabka
05.09.15,11:33
Dnes ráno zápas so španielákmi na domácom poli 0:157, potom ma to prestalo bavit. Mýlila som sa v počítaní. :D
Fajn ale čo to má so slimákmi v záhrade?
Čo Ty viééééš? Možno sú to turisti zo Španielska :D
kukučka
05.09.15,17:41
pomóc, už už dorazili zo Španielska aj pod Tatry, včera som ich našla desať
http://www.chillibrothers.sk/?p=1062
Mila123
05.09.15,17:47
pomóc, už už dorazili zo Španielska aj pod Tatry, včera som ich našla desať
http://www.chillibrothers.sk/?p=1062
u nás máme krčiara, ktorý chová kačiče, indických bežcov, teda stačí pozbierať slimáky a doniesť .....alebo ho pozvať aj s kačicami na návštevu,,,,,,,,,:D

http://www.tvojlekar.sk/73044/mecar-mario
Oliwa
05.09.15,18:15
Dnes ráno zápas so španielákmi na domácom poli 0:157, potom ma to prestalo bavit. Mýlila som sa v počítaní.
Fajn ale čo to má so slimákmi v záhrade?
To znamená, že bettylou prehrala zápas na domácom poli /resp. vo vlastnej záhrade/ so slimákmi pôvodom zo Španielska kontumačne 0:157... ;):D:---
bettylou
06.09.15,10:13
Do rici máš pravdu bolo to 157:0 :D plus jedno "kaviárové hniezdo", ozaj, dali by sa tie biele guľky nasoliť? slimačí kaviár je
kukučka
10.06.16,18:42
jopal
11.06.16,06:18
Chystam sa uz sem napisat dlhsiu dobu. Po mojom mnohorocnom marnom a neuspesnom boji, kedy som pri tych najvacsich invaziach "prestrihaval" po nociach tisicky slimakov sa mi zrejme konecne podarilo vyhrat. Ako? Tento rok som prvy krat na jesen pustil do zahrady obycajne domace sliepky. Pasli sa tam az do prvej vysadby (zjedli mi sice zo zaciatku aj zimny cesnak, ale potom som ho ohradil) a vysledok? ANI JEDEN SLIMAK.! Znie to neuveritelne, lebo sliepky chovam uz dlhe roky, ale vzdy som ich maval len na dvore. Nebolo sice ani toto vitazstvo uplne zadarmo, pretoze 3 ks mi zlikvidovala liska - vyriesene. Ale naozaj to stalo za to a na jesen ich pustam zase.