durisovad
18.05.05,18:54
Prosim vas, neviete niekto dobru radu, ako sa v zahrade zbavit slimakov bez ulity? Vyzieraju mi salaty, nestacim ich dosadzat. Zatial proti nim bojujem len tak, ze ich zbieram zo zeme, kazdy den ich nazbieram za lopatku, ale mnozia sa rychlejsie, ako ich stacim likvidovat.
babenko1
18.05.05,17:00
daj tam do nejakej misky pivo.. nám to pomohlo... slimáčiky pôjdu na neho.. :-)
DanielaSL
18.05.05,17:09
Ja som počula o škrupinách z vajca. Treba ich rozdrviť na menšie a dať okolo hriadky.Ale neviem či to funguje.
durisovad
18.05.05,17:45
Dakujem za rady, oprobujem aj pivo aj vajcove skrupiny.
Manual
18.05.05,17:50
Dakujem za rady, oprobujem aj pivo aj vajcove skrupiny.Výborne zaberá MESUROL, býva to v záhr. potrebách a vypadá to ako boli kamienky do zapalovača také tenké valčeky. To dáš ako návnadu 5-10 ks kade chodia, kde je sliz. Velmi im to chutí, mám to vyskúšané. Alebo je už niečo iné, pýtaj sa na to.
Veľa zdaru a pekný večer želám
anto
18.05.05,18:19
Starý gazdovský recept. : Hriadku obsýpať dookola, hlavne kde sú ich cesty popolom a tam oni nejdú.
durisovad
18.05.05,19:43
Rada je to iste vyborna, dakujem, ale kde v lete vziat popol? V zime som ho vysypala na zahradu, ale uz v peci nekurime. Vyuzijem to na buduci rok, par vedier popola si necham v pivnici.
Olgica
19.05.05,05:58
Môj osvedčený trik je každého slimáka soliť. Prípadne osoliť riadok kade chodia.
durisovad
19.05.05,08:13
No, dobre, ale co ak sol poskodi rastliny?
Bubika
19.05.05,08:17
Výborne zaberá MESUROL, býva to v záhr. potrebách a vypadá to ako boli kamienky do zapalovača také tenké valčeky. To dáš ako návnadu 5-10 ks kade chodia, kde je sliz. Velmi im to chutí, mám to vyskúšané. Alebo je už niečo iné, pýtaj sa na to.
Veľa zdaru a pekný večer želám
táto rada sa mi veľmi páči, ale nemala by sa volať ako živiť slimáčiky? Myslím to v dobrom........radšej nech papaju nejaku svoju dobrotu ako náš šalátik :O)
Olgica
19.05.05,11:14
No, dobre, ale co ak sol poskodi rastliny?
Slimáky predsa nebudeš soliť na rastlinách ale mimo nich!
Bionda
19.05.05,11:27
Olgica, treba ich zasoliť, ale v kýbli na 3 dni, odrezať potom chvostíky a prevariť v osolenej vode a pokračovať v osvečenom recepte a dobre sa napapať (napr. s vajíčkami (chutia ako hríbiky) alebo ulitky vyplniť ich mäskom pomletým a zmiešaným ako plnku.
Je to ale fakt dobré, aspoň ich , slimáčikov, využijete a prestravujú vás.
Hana Horváthová
19.05.05,12:01
Aj nás tento rok navštívili slimáky, našťastie len vo fólniku. Dokázali zlikvidovať hriadku šalátu z večera do rána. Vzhľadom na malý zamorený priestor sme vystačili s ručným zberom a výlučne ranným polievaním. Trvalo mesiac, kým sme sa ich ako-tak zbavili. Prikladám zaujímavé možnosti ich zničenia stiahnuté z českých stránok.
durisovad
12.07.05,17:40
Idem sa s vami znovu "podelit" so svojimi starostami so slimakmi. Vyskusala som proti nim rozdrvene vajcove skrupiny aj popol, ako poradil Anton z Oravy, kde su vsetci zdravi, ale ucinok to malo len do prveho dazda. Ponukla som im aj pivo, ale to zrejme vyzunkli az potom, ked sa najedli salatu. V jednych ceskych novinach som citala, ze slimakov maju velmi radi zaby a jezkovia. No ale priviaz zabu a jezka do zahrady! A este radili sliepky, lenze tie okrem slimakov urcite pozeru aj kadeco ine. Takze z toho vsetkeho mi vyslo jedine riesenie - slimakov, zvlast po dazdi, pravidelne zbieram a vyhadzujem ich do kanalizacnej sachty na ulici.
Manual
12.07.05,18:05
Idem sa s vami znovu "podelit" so svojimi starostami so slimakmi. Vyskusala som proti nim rozdrvene vajcove skrupiny aj popol, ako poradil Anton z Oravy, kde su vsetci zdravi, ale ucinok to malo len do prveho dazda. Ponukla som im aj pivo, ale to zrejme vyzunkli az potom, ked sa najedli salatu. V jednych ceskych novinach som citala, ze slimakov maju velmi radi zaby a jezkovia. No ale priviaz zabu a jezka do zahrady! A este radili sliepky, lenze tie okrem slimakov urcite pozeru aj kadeco ine. Takze z toho vsetkeho mi vyslo jedine riesenie - slimakov, zvlast po dazdi, pravidelne zbieram a vyhadzujem ich do kanalizacnej sachty na ulici.A prečo tam nedáte MESUROL ??? a bude te mať pokoj osobne vyskúšané a 101% účinné
Pekný večer...
durisovad
12.07.05,18:10
A prečo tam nedáte MESUROL ??? a bude te mať pokoj osobne vyskúšané a 101% účinné
Pekný večer...Ked ja sa chemie dost bojim.
bepo
12.07.05,18:13
To budú inteligentné slimáky keď sfutrujú vápnik vo vaječných škrupinách,potom si dajú šalát a nakoniec to zalejú pivkom.Aké im dávaš-10-nu alebo 12-tku? :D
Manual
12.07.05,18:18
Ked ja sa chemie dost bojim.A vieš kolko chémie zjeme v rýchlených rajčinách, paprikách, uhorkách, šaláte atď... z dovozu ??? Len to treba dať na rozbor. Veď tú návnadu dáš na šalátový lístok na zem a on začne žrať v prvom rade návnadu, tá im chutí viac ako šalát. A dáš tam napr. 10 návnad po 2 zrnká mesurolu. A len budeš dávať kúsok čerstvého listu pod návnadu a ani do pôdy sa Ti to nedostane.
Neboj sa a vyskúšaj.
kukučka
12.07.05,18:41
Stačí im dať ako návnadu niečo vlhké - vrece, dosku a pod. a oni si tam vlezú. Aspoň ich máš pokope a potom im môžeš urobiť švédsky stôl s pivkom i s mesurolom na šalátovom lístku posýpaným popolom a škrupinami ...:D :D :D
/ Prepáč, to som len chcela tromfnúť aspoň raz Bepa :D /
durisovad
12.07.05,21:55
To budú inteligentné slimáky keď sfutrujú vápnik vo vaječných škrupinách,potom si dajú šalát a nakoniec to zalejú pivkom.Aké im dávaš-10-nu alebo 12-tku? :DOni, hnusoby, ten vapnik nepozeru, len pockaju, kym namokne a potom sa cezen preplazia k salatu. A pivo som im dala 10-tku, ale asi to bude malo alkoholicke, ked su po nom fit.
durisovad
12.07.05,21:57
A ten MERUSOL pojdem zajtra kupit, lebo uz ma skutocne velmi jeduju. Dakujem za radu.
KEJKA
22.07.05,17:39
Prosím,a vie niekto na diaľku dať užitočnú radu ako pomôcť magnolii? nejako sa mi nepáči. Na jar mala len 3 kvety, listy má také nažltlé, neduživé, teraz na koncoch hnednú. Polievala som aj roztokom, ktorý obsahuje železo a nepomohlo.
durisovad
22.07.05,18:15
My mame magnoliu uz asi 5 rokov, nikdy nekvitla, az toho roku a mala len asi 10 kvetov. Od zahradnika som pocula, ze to nie je spravne vyslachteny druh a budem musiet cakat dlhsie. Listy ma ale pekne. Hnojim ju len tak, ze pod nu nasypem pokosenu travu. U ostatnych drevin sa mi osvedcilo hnojenie cereritom.
Manual
22.07.05,18:41
A ten MERUSOL pojdem zajtra kupit, lebo uz ma skutocne velmi jeduju. Dakujem za radu.A čo slimáky ? Bola si na nákupe ?
Pekný večer...
durisovad
22.07.05,19:15
V obchode som bola, Merusol kupila, slimakom nasypala, zozrali, potvory, mozno niektore z toho aj pokapali, ale po dazdi sa vyskytuju dalsie. Jeden balicek tej specie ma vysiel na 65 korun, za jednu noc ho pozrali. Skalkulovala som si, ze ak by som mala po kazdom dazdi (a prsi takmer denne) vysypat na zahradu 65 korun, lacnejsie ma vyjde zelenina v obchode.
Ale celkom sa nevzdavam, odchytavam ich tak ako doposial.
Manual
22.07.05,19:21
V obchode som bola, Merusol kupila, slimakom nasypala, zozrali, potvory, mozno niektore z toho aj pokapali, ale po dazdi sa vyskytuju dalsie. Jeden balicek tej specie ma vysiel na 65 korun, za jednu noc ho pozrali. Skalkulovala som si, ze ak by som mala po kazdom dazdi (a prsi takmer denne) vysypat na zahradu 65 korun, lacnejsie ma vyjde zelenina v obchode.
Ale celkom sa nevzdavam, odchytavam ich tak ako doposial.Ako že žožrali ?
Ja to mám ten Mesurol už 5 rokov a ešte je krabička skoro plná. Na návnadu som dal 3-5 kúskov a na druhý deň bolo tam 5 skapatých slimákov a návnada tam ostala. Oni to len asi olizli a skapali. Čo to tam máš tam za žrútov ??? A sú to také valečky ten Mesurol ?
durisovad
22.07.05,19:30
Su to, resp.boli to granulky (asi ako kakao GRANKO), bolo to v sacku. Nasypala som to po zahrade podla navodu vecer, rano tam nebolo nic. A neprsalo, ze by to bolo vsiaklo do zeme. Macka ani pes to urcite nezozrali, ti su na ine veci.b
Manual
22.07.05,19:35
Su to, resp.boli to granulky (asi ako kakao GRANKO), bolo to v sacku. Nasypala som to po zahrade podla navodu vecer, rano tam nebolo nic. A neprsalo, ze by to bolo vsiaklo do zeme. Macka ani pes to urcite nezozrali, ti su na ine veci.bJa mám Mesurol také válečky ako boli prv kamienky do zapalovača takej šedej farby a sú tvrdé. Majú peiemer 1 mm a dlhé sú 3-4 mm, skús také zohnať.
durisovad
22.07.05,19:39
Tento Merusol mi predali v sukromnej predajni zahradkarskych potrieb. Myslela som si, ze je to najistejsia a najlepsia predajna. Ale asi nie, aj sukromnici su kadejaki. Skusim este v BAUMAXE, dakujem. Keby to fungovalo tak, ako pises, bola by som nesmierne rada. Odchyt slimakov nie je ziadna prijemna zalezitost.
Manual
22.07.05,19:42
Tento Merusol mi predali v sukromnej predajni zahradkarskych potrieb. Myslela som si, ze je to najistejsia a najlepsia predajna. Ale asi nie, aj sukromnici su kadejaki. Skusim este v BAUMAXE, dakujem. Keby to fungovalo tak, ako pises, bola by som nesmierne rada. Odchyt slimakov nie je ziadna prijemna zalezitost.Ja som to kúpil v záhr. potrebách už dávno. Tak Ti držím palce aby si sa ich zbavila.
Dobrú noc...
Viki
22.07.05,20:22
Prosim vas, neviete niekto dobru radu, ako sa v zahrade zbavit slimakov bez ulity? Vyzieraju mi salaty, nestacim ich dosadzat. Zatial proti nim bojujem len tak, ze ich zbieram zo zeme, kazdy den ich nazbieram za lopatku, ale mnozia sa rychlejsie, ako ich stacim likvidovat. Škodcov odpudzujú aj aromatické rastliny. Proti slimákom sú napr. šalvia lekárska, dúška materina, yzop lekársky, nechtík lekársky.... Skús tam niečo z toho zasadiť :)
Alebo urob si peknú vychádzku do lesa, natrhaj papraď samčiu a vyskúšaj nastlať miesta kade chodia slimáci listami paprade. Toto nemám overené, lebo slimákov nemám - možno aj preto, lebo v záhradke využívam ochranné funkcie koreňových a liečivých rastlín.
durisovad
22.07.05,20:22
Dakujem a dobru noc.
Viki
22.07.05,20:26
Rado sa stalo. Dobrú noc aj Tebe.
KEJKA
14.09.05,22:12
Prosím,a vie niekto na diaľku dať užitočnú radu ako pomôcť magnolii? nejako sa mi nepáči. Na jar mala len 3 kvety, listy má také nažltlé, neduživé, teraz na koncoch hnednú. Polievala som aj roztokom, ktorý obsahuje železo a nepomohlo.napriek hnojeniu prípravkami s obsahom želea, striekaniu prípravkami s obsahom železa magnolia je stále nijaká. Rovnako aj cypruštek - hnedne mu ihličie.
Vie mi niekto poradiť, čo s tým?
accad
15.09.05,11:30
možno pomôžu aj otázky na rôzne webové stránky zaoberajúce sa záhradnou problematikou ako napr. www.floranazahrade.cz, (http://www.floranazahrade.cz,) www.flora.sk (http://www.flora.sk)
Tana74
15.09.05,13:35
My máme slimakov doteraz, do záhrady sa mi nechce ani chodiť. Jediné, čo im nechutí v našej záhrade je kukurica a bylinky - mäta, oregáno, medovka a šalvia, no aj pod nimi sú. My na jedno zbieranie nazberáme aj okolo 200 slimákov a keď sa vrátime o pol hodiny, sú tam zasa.

Skúsila som aj pivo, popol, soľ, aj nejakú chémiu - spomenutý prípravok a nedokázali sme sa ich zbaviť.
Budúci rok zasadím asi len kukuricu a jahody.
KEJKA
15.09.05,14:15
možno pomôžu aj otázky na rôzne webové stránky zaoberajúce sa záhradnou problematikou ako napr. www.floranazahrade.cz, (http://www.floranazahrade.cz,/) www.flora.sk (http://www.flora.sk)nepomohlo, nie je tam poradňa online, ale skúsim hľadať aj inde,..... však všetko je na webe.
Manual
15.09.05,14:56
napriek hnojeniu prípravkami s obsahom želea, striekaniu prípravkami s obsahom železa magnolia je stále nijaká. Rovnako aj cypruštek - hnedne mu ihličie.
Vie mi niekto poradiť, čo s tým?
Lidka,
možno by ho bolo treba presadiť, ak má málo miesta na korene tak sú podobné príznaky.
A listy žltnú aj vtedy, keď je rastlina dosť vela zalievaná, rastlina si potom nevie vytiahnuť potrebné živiny aj keď je ich tam aj 10x viac než potrebuje. Tomu sa hovorí "relatívny" nedostatk živín.
Ono u kvetín všetko so všetkým súvisí a nájsť pravú príčinu je problém.
Vyskúšaj to čo som uviedol. A či to zabralo sa ukáže spravidla až na nových výhonkoch a listoch.
Pekný deň...
KEJKA
15.09.05,15:32
dakujem, tie listy sú už hnedé, asi ju skusim presadiť, ale to už uvidím až na jar.
Vdaka
Tana74
30.04.06,08:53
Tak je tu ďalší rok a slimáci sa už začínajú objavovať....:eek: , zatiaľ sme ich likvidovali ručne pri rýľovaní a ešte maličkých, no už sa teším, koľko ich tam bude po týchto dažďoch a v akej veľkosti...

My máme problém, že susedný pozemok je neobrábaný a trvalo zarastený, takže odtiaľ slimáci "migrujú" k nám...:) Zatiaľ som okolie nášho plotu zo susedovej strany poliala silným roztokom soli, aby som zničila ich úkryty aspoň tam a uvidím......
durisovad
30.04.06,10:31
Slimaky su neznicitelne. Vcera som ich pozabijala vyse 200, dnes okolo 50.
Ked prestane prsat, vyjdem na zahradu a zabijam...... Vlani som vyskusala vsetko, co mi tu poradili, ale bez uspechu.
Elena Navrátilová
30.04.06,10:44
Máme na záhrade ten istý problém so slimákmi bez ulity. Vyčítala som v knihe "V znamení Luny" vaječné škrupiny rozmrviť, rozsypať po záhrade. Má sa to robiť podľa fázy mesiaca /ak budeš mať záujem vyskúšať presne popíšem/ a aj rozdrobiť ich treba podľa fázy mesiaca a potom rozsypať po záhrade. Nedá sa porovnať o koľko ich bolo minulý rok menej. Skutočne sa objavovali len po daždi.
ayya
30.04.06,12:26
pred dvoma rokmi tusim boli v cechach take velke hnusne slimaky, pomarancove - vraj sa tam dostali z pyreneji s dovazanym ovocim, nemali prirodzeneho nepriatela tak sa strasne rozmnozili ...zbierali to, solili, vselijako inak nicili ale bolo ich stale velmi vela ...ani hydina to nechcela zrat... tusim okrem kacic - sliepkam sa to protivilo asi ... a ten pan ;)... aha - Podlaha, vo svojom programe daval taky navod, na ktory prisli v jednej rodine: pani asi piekla nieco, prazdnu misu z kysnuteho cesta zaliala troskou vody, vylozila na dvor ... a asi na nu zabudla ... rano tam vraj bola hromada utopenych (alebo zivych? neviem uz) slimakov :D ... odvtedy ich tak nicili - zarobili trosku kvasku (len taku riedku kvasnicovu vodu) do vacsich mis, alebo lavorov a porozostavovali po zahrade... vraj spica - kvasnice im asi strasne vonaju, ...vsetky sa tam zhromazdovali, lebo nevedeli kvasniciam odolat ... vyskusaj, drahe to nie je, chemicke tiez nie ... mozno aj tie tvoje slimaky maju podobne chutove bunky a mozno to pomoze :)
Elena Navrátilová
30.04.06,12:52
Takýmto činom stačí po záhrade do zeme povtláčať kelímky alebo prázden zaváracie fľašky, naliať pivo a slimáky aj tam polezú. Zrejme majú rady vitamíny B 12. Potom už je to o tom istom. Ale keď sa posypú vaječné škrupiny tak tam nejdú lebo škrupiny sú ostré.
Hankagirl
02.05.06,21:00
No ja som z rady zberatelov. Tiez sme minuly rok vyskusali vsetko a nakoniec sme kazde rano este v rose behali po zahrade a zbierali slimaky. zozrali nam dve tretiny jahod a to neratam tie zaslizene cernice.:mad: Popol, loger z kavy ani vajcove skrupiny nepomahali. Pred asi tyzdnom som pozerala toho blazniveho zahradnika na spektre a robil tam pokusy ako sa prirodzenou cestou zbavit slimaka a vsetko mu zlyhalo, tak dosiel k chemikaliam. Ja som tiez (ako niektory tu) proti chemikaliam, Tak nam prajem prima nervy na ten zber slimakov (my ich potom zavazujeme do igelitovych sackou a hadzeme do kontajneru, na nasilnickejsiu smrt nemam odvahu)
Ale vyskusam este tie kvasnice, to na spektre neskusali a vyzera to fajn.
Nadej umiera posledna.
atramka
02.05.06,21:03
Hankagirl, ty o slimákoch ja o čínskej ruži....pozri SS
ayya
03.05.06,07:54
....
Ale vyskusam este tie kvasnice, to na spektre neskusali a vyzera to fajn.
Nadej umiera posledna.
daj vediet ... tiez by ma to zaujimalo, ale nemala som ako vyskusat, slimakov nemame ... teda: klop, klop, klop... nie ze by som lutovala, ze u nas nie su :D
taťko
08.02.07,14:56
Posipte ich kuchyňskou soľou.
Gapo
04.03.07,14:48
táto rada sa mi veľmi páči, ale nemala by sa volať ako živiť slimáčiky? Myslím to v dobrom........radšej nech papaju nejaku svoju dobrotu ako náš šalátik :O)
No neviem či sa vám bude tá rada ešte ďalej páčiť, ale ono ten chutný prevít pre slimákov je jed, asi tak, no ale čo už, buď šalát alebo...
jopal
12.05.07,15:29
Ja tiez nemam dobre skusenosti s mesurolom, nakolko idu hlavne po dazdi a ked ho aj rozsypem, zopar ich zajde, ale investovat 5000,.sk aby som to obsypal vsetko? A oni su hlavne okolo rastlin a pise sa, ze latka nesmie prist do kontaktu so zeleninou. Pivo tiez zabera len na okolitych troch a ked do neho naprsi, tak mozem kupit dalsie. Lepsie budu asi tie vrecia, ale neviem. U mna je najefektivnejsie zatial nicenie pomocou nozniciek. Ale je to pracne a ked zratam tie hodiny stravene v zahrade...Aj som ich pocital, ale pri tretej tisicke ma to presatalo bavit. (Jedna sa ozahradu cca 40x7m) Zaujimave su asi tie kacice, ale neviem, ci budu zrat len slimaky a nie aj ostatnu zeleninu.
marta marta
29.05.07,18:55
Ja tiež mám slimáky v záhrade, ničím ich soľou a mesurolom, darí sa mi. Ale chcem prispieť novou informáciou. Moja suseda mi poradila, aby sme na jeseň alebo na jar, keď kopeme záhradu rozsypali po záhrade vápno a to vápno zakopávali do zeme. Oni to už dva roky robia a nemajú ani jednoho slimáka. Ja som sa čudovala prečo ich nemajú, lebo predtým sa vždy sťažovala na slimákov. Môžem potvrdiť, ozaj ich nemajú, asi to vápno pomáha. Na rok to určite vyskúšame aj my. Ja mám teraz veľký problém s krtkami, máme ich neúrekom po celej záhrade, rozryli mi všetky kvety, novozaložený trávnik, jahody a zeleninu. Som z nich zúfalá. Kúpila som na nich dva prípravky a vôbec nepomáhajú, neviem čo mám robiť. Prosím o radu.:confused:
anto
30.05.07,03:16
Krtko je užitočný tvor, aktívny a žije väčšinou v noci, keď je kľud.Živí sa chrobákmi a iným hmyzom. Vo svojej aktivite pracuje hlavne v čase, keď nie je rušený a pravidelne obchádza svoje chodby, ktoré urobí, aby našiel potravu.
Na krtka je potrebné si privstať, veľmi ticho ho čakať a na mieste kde ryje, motykou ho vykopať a odniesť niekde do prírody. Škoda, že si na svoj životný priestor našiel Vašu záhradu, patrí do našej prírody a netreba ho zabíjať, alebo inak ničiť, len ho chytiť a odniesť inde. A nakoniec aj krtko Vám pomôže prevetrať záhradu, nebudete musieť rýlovať:-)
jopal
01.06.07,08:20
Ja mam dalsiu skusenost. Nikto z okolia vapno nezakopava v zahrade a slimaky mam len ja. Po oboch stranax susedov mame podobne plodiny, ale ozieraju len mna. Ja mam odburenu zahradu, jeden sused vobec. Ku nemu sa xodia vyspat a ku mne najest. Nie som veriaci, ale toto bude nejake bosoractvo... :)
ZEvina
04.06.07,09:56
Ja mam dalsiu skusenost. Nikto z okolia vapno nezakopava v zahrade a slimaky mam len ja. Po oboch stranax susedov mame podobne plodiny, ale ozieraju len mna. Ja mam odburenu zahradu, jeden sused vobec. Ku nemu sa xodia vyspat a ku mne najest. Nie som veriaci, ale toto bude nejake bosoractvo... :)

Jopal - veľmi Ťa to asi neupokojí, ale na Tvoje plodiny chodia preto, že ich nemáš chemicky ošetrované - čiže máš ich zdravé. Neviem, či chodíš na hríby, ale jedovaté hríby sú málokedy obhryzené od slimákov, či červíkov.
jopal
04.06.07,20:20
Tak to je asi pravda, ja zemiaky nestrikam, mandarinky zbieram rucne. Jeden sused strika urcita, druhy poxybujem...
wagner
05.06.07,18:44
Kto pozná nejakého predátora na slimáky? Je jedno či na tie s ulitou alebo na slizniaky. Aj ja ich mám na záhrade dosť. Napadlo ma to preto, lebo na dvore si vtáci spravili hniezdo a už chovajú malé. Odkedy sa usídlili u mňa na dvore, nepoznám muchy a ani osy. Nemá ma kto štípať ani keď som na záhrade. Všetku háveď vychytali. Susedovie mačka zas vylihuje na záhrade a nemám žiadne poľné myši( sem-tam v noci aj s kocúrom priamo pod otvoreným oknom, ale to patrí k životu na dedine).Tiež ich bývalo neúrekom a musela som ich kŕmiť aby zdochli. Len na slimáky sa nikto neulakomil. Počula som že vraj kačice, ale čo by zostalo z úrody to neviem. Poadí mi niekto?
Manual
05.06.07,19:37
Kto pozná nejakého predátora na slimáky? Je jedno či na tie s ulitou alebo na slizniaky. Aj ja ich mám na záhrade dosť. Napadlo ma to preto, lebo na dvore si vtáci spravili hniezdo a už chovajú malé. Odkedy sa usídlili u mňa na dvore, nepoznám muchy a ani osy. Nemá ma kto štípať ani keď som na záhrade. Všetku háveď vychytali. Susedovie mačka zas vylihuje na záhrade a nemám žiadne poľné myši( sem-tam v noci aj s kocúrom priamo pod otvoreným oknom, ale to patrí k životu na dedine).Tiež ich bývalo neúrekom a musela som ich kŕmiť aby zdochli. Len na slimáky sa nikto neulakomil. Počula som že vraj kačice, ale čo by zostalo z úrody to neviem. Poadí mi niekto?
Ty si v podstate šťastná osoba, dopraj si aspoň nejakú "neresť" zbieranie slimákov, keď už ani muchy nezabíjaš, mačky nemajú čo chytať, veľa ľudí by s tebou menilo...
durisovad
05.06.07,19:57
Tych hnusnych slimakov asi nezerie ziadne zviera. Ja som ich ponukala nasim kocurom, ale ohrdli. Mam ich tiez dost v zahrade a jedina vec, ktora sa mi ako-tak osvedcila, je chodit (zvlast po dazdi) po zahrade a zabijat ich.
ondrejvla
05.06.07,20:06
Tych hnusnych slimakov asi nezerie ziadne zviera. Ja som ich ponukala nasim kocurom, ale ohrdli. Mam ich tiez dost v zahrade a jedina vec, ktora sa mi ako-tak osvedcila, je chodit (zvlast po dazdi) po zahrade a zabijat ich.

Dáška, ja som kúpila v Lidli také "domčeky" na slimáky, každý týždeň ich naplníme pivom a vždy ich naši chlapi vyhodia za plný domček. Ale aj tak mi pliagy obžrali listy na ružiach, vyhrýzli tam diery a pustili sa mi i do iných kvetiniek. Len tie smraďochy karafie nežerú, ale predsa nemôžem mať plnú záhradu len žltých karafiátov?! A soľ - no, keby som každého chytila a nasypala mu do huby, možno by som ich vyničila...
durisovad
06.06.07,09:11
Domceky na slimaky nemam, ale skusala som liat pivo do misociek, v nadeji, ze ho slimaky vypiju a otravia sa nim. Pivo bolo vzdy vychlipkane, ale slimaky neboli utopene ziadne. Je vsak dost mozne, ze na pivo chodil pes alebo kocuriky.
jopal
06.06.07,10:11
Pivo nefungovalo ani u mna, ale kdesi som cital, ze nie kazde pivo im chuti...Zistil som, ze ich ako tak zeru sliepky, ale bohuzial viac im chuti salat ci ina zelenina. (Zeby som rok dva nic nesadil, len kosil zelinu a drzal v zahrade sliepky? Mohlo by pomoct to vapno, ale cakam, kym prestane prsiavat. Daval som aj kvasok- na ten isli, ale to je na zahradu 3x3 m! a menej. Nefunguje medeny drot, ani napatie na nom 6 V! Ale funguju zavcasu rano, nekoro vcer a pocas dazda - noznicky!!!
Livia23
06.06.07,10:13
Slimáky sa piva napijú a pekne sa odplazia do tieňa. Mám to odsledované. Tiež som vyskúšala všetko možné a osvedčil sa mi Feramoll. Sú to granule, ktoré sa ani v daždi nerozpustia. Keď ich slimák zožerie, nabopnajú v ňom a nemôže žrať a skape od hladu.
jopal
06.06.07,10:31
Ten Feramoll to je nieco ako Mesurol? Lebo ten je silne toxicky, drahy a zakazuju aby prisiel do kontaktu s potravinami. A ked mi slimaky zeru napr. salat, asi nema vyznam ho davat pol metra od neho...
jopal
06.06.07,11:52
Olice
06.06.07,12:09
Ja s týmto nemám osobné skúsenosti, ale môžte vyskúšať.

Horká soľ (MgSO4)
Odpudzuje slizké slimáky v záhrade. Je to výborné hnojivo na paradajky a izbové rastliny. Oživí kachličky 1:1 s vodou.
wagner
06.06.07,18:58
Livia23 a kde si zohnala ten Feramol na slimáky? Nikde na okolí ho u nás v obchode nemali a keď som ho pýtala, tak ani nevedeli že také niečo existuje. Môžeš mi dať typ? Ďakujem
Livia23
07.06.07,06:08
Aj ja som ho dlho zháňala. Nakoniec som ho zohnala v Baumaxe, ale až v zimných mesiacoch.
Šrek
07.06.07,14:51
Nemusí to byť popol, ale čokoľvek suché počom sa bude slimákom zle liezť.
Napríklad kôra , štrk. Skúšala som ich zničiť takými modrými granulami - neviem si spomenúť ako sa to volalo, perfektne to zabralo. Nevýhoda bola, že slimáky sú veľké a po ich skapaní začla byť cítiť " skapacina" čo na zahradke nieje príjemné - takže som ich musela zbierať aj tak - ibaže skapaté.
jopal
07.06.07,15:21
S tym popolom je to blbost, ja som s nim (z dreva) obsypal cely foliak po okrajox z vnutra, t.j. bol stale suxy a super sa im po nom liezlo. Videl som to na vlastne oci.
Jozef D.
07.06.07,15:58
Prosim vas, neviete niekto dobru radu, ako sa v zahrade zbavit slimakov bez ulity? Vyzieraju mi salaty, nestacim ich dosadzat. Zatial proti nim bojujem len tak, ze ich zbieram zo zeme, kazdy den ich nazbieram za lopatku, ale mnozia sa rychlejsie, ako ich stacim likvidovat.
Kúp si v záhradníckych potrebách MESUROL, návod je priložený
jopal
07.06.07,16:04
...keby si cital vsetky prispevky, tak nebudes zbytocne "spamovat"....
Antea
11.06.07,18:28
Prosim vas, neviete niekto dobru radu, ako sa v zahrade zbavit slimakov bez ulity? Vyzieraju mi salaty, nestacim ich dosadzat. Zatial proti nim bojujem len tak, ze ich zbieram zo zeme, kazdy den ich nazbieram za lopatku, ale mnozia sa rychlejsie, ako ich stacim likvidovat.
Tak, už aj nám sa slizniaky nasťahovali do záhrady. Čítala som na "porade", že pomáha kuchynská soľ a naozaj pomáha. Večer keď začali vyliezať za potravou som zobrala soľničku a každého jedného som posolila. To isté som robila aj ráno, takže cez víkend som mala o zábavu postarané, ale zabralo stačilo len trochu posypať a hneď sa rozliali na "sliz". Ďalší víkend pokračujem. Soli stačí naozaj málo, aby sa nepoškodili rastliny.
jopal
12.06.07,07:48
Ked mas kazdeho jedneho "posolit", to ix mozes aj zbierat. Je to neefektivne, podla mna zbatocne "prekyslujes" podu a efekt je slaby.. Ked ix budes mat vsetky "posolene" a bude sa ti zdat ze ix mas "pod kontrolou" zajdi do zahrady okolo 23.00 posviet baterkou a nedostan infarkt. Mne vela nexybalo... Je to pliaga, s neskutocnou sxopnostou reprodukcie a bez akyxkolvek nepriatelov. Ja som ix zlikvidoval odhadujem cez 10.000! a nezda sa, ze by to bolo citit. Zvlast, ked mas susedov, kde sa xodia vyspat a ku mne pomaskrtit..
P.S Prosim vsetkyx, co sa zapajaju do tejto diskusie prvy krat, aby si najskor precitali prispevky od zaciatku, (to su dole tie cisla od 1 zatial po 8) a ked maju nieco nove, az potom to sem poslali.)
Elevani
17.06.07,11:38
Aj ja som mala na jar veľa slizniakov (voláme tak slimákov bez ulity) a hrozne ma naštvali, lebo som záhradkár začiatočník a pustili sa mi do mladých kvietkov, ktoré som si sama vypestovala zo semien. Zahájila som teda boj. Najprv som ich každé ráno a večer zbierala, ale veľmi to nepomohlo. Potom som sa v Hornbachu pýtala a poradili mi FERRAMOL. Už to tu bolo spomínané. Možem potvrdiť dobrú skúsenosť. Slizniaky k nám liezli hlavne od susedov (majú automatické zavlažovanie, takže tam sa držia - a moje kvety im zas chutili). Nasypala som Ferramol medzi kvety aj na hranicu našich záhrad. Ráno bolo všetko zjedené. To som opakovala asi tri krát a teraz je už asi mesiac pokoj. Tak možem odporučiť. Podľa popisu je to zlúčenina železa a fosforu, ktorá sa vyskytuje aj v prírode.
cathyc
17.06.07,13:24
Aj ja som mala na jar veľa slizniakov (voláme tak slimákov bez ulity) a hrozne ma naštvali, lebo som záhradkár začiatočník a pustili sa mi do mladých kvietkov, ktoré som si sama vypestovala zo semien. Zahájila som teda boj. Najprv som ich každé ráno a večer zbierala, ale veľmi to nepomohlo. Potom som sa v Hornbachu pýtala a poradili mi FERRAMOL. Už to tu bolo spomínané. Možem potvrdiť dobrú skúsenosť. Slizniaky k nám liezli hlavne od susedov (majú automatické zavlažovanie, takže tam sa držia - a moje kvety im zas chutili). Nasypala som Ferramol medzi kvety aj na hranicu našich záhrad. Ráno bolo všetko zjedené. To som opakovala asi tri krát a teraz je už asi mesiac pokoj. Tak možem odporučiť. Podľa popisu je to zlúčenina železa a fosforu, ktorá sa vyskytuje aj v prírode.

No neviem či je to len zlúženina železa a fosfóru, lebo mne zabila aj piskvorov - také malé stvorenia, a to mi je fakt ľúto. To naozaj okrem neúčinného zberu neexistuje žiadna bioochrana?
Vraj žabky sú na to dobré. Na bylinkovej záhradke ich mám dve a tam nie je ani jeden slizniak, ale v zemiakoch som žabky neobjavila, zato slizniakov je tam nespočítateľne, a to sú tieto dva kúsky zeme od seba vzdialené asi 7 metrov. Tak teraz neviem či je to o žabkách, alebo o tom, že im bylinky nechutia. Apropó tie žabky sa v bylinkovej záhradke usadili asi preto, že tam mám keramického slimáka a to je ich domov.
Uvažujem, že také ubytovne pre žabky zriadim na každých 5 m, a to potom nebudem mať plnú záhradu slizniakov ale keramických ulitníkov.
ZEvina
19.06.07,06:37
Idem sa s Vami podeliť so svojimi niekoľkomesačnými skúsenosťami v boji prosti slimákom. Vyskúšala som všetko - Mesurol, tečie nám potok cez záhradu, kde sú aj žaby (pri potoku je aj tak najviac slimákov), soliť, zbierať .... Mesurol nesmie navlhnúť (čo je pri každodennom zavlažovaní dosť náročné), soliť a zbierať je náročné na čas. Mne sa najviac ujalo pivo. Porozkladala som v miestach, kde sa najviac zdržiavajú podložky spod hrantíkov a každý večer je ich plno utopených, či okolo "polihujúcich", ktorí sa cez deň úplne zosušia. Nechce sa mi veriť, že sú to len "moji" slimáci. Určite už prišli na hostinu aj z okolitých záhrad.
gustinka
10.07.07,08:10
ahojte,

minuly tyzden na niektorom z nemeckych programov davali navod
ako ucinne bojovat proti sliziakom. Je to trochu pritiahnute za vlasy,
ale fungovalo to (kratkodobo)
Nemeckí zahradkari si požičali kačky, ktore sliziaky zjedli. Skoda, ze
neukazali ako vyzera zahrada po tyzdni kačkobehania.... :D :D :D

mimotemy
mriezka
20.07.07,06:17
Prosim vas, neviete niekto dobru radu, ako sa v zahrade zbavit slimakov bez ulity? Vyzieraju mi salaty, nestacim ich dosadzat. Zatial proti nim bojujem len tak, ze ich zbieram zo zeme, kazdy den ich nazbieram za lopatku, ale mnozia sa rychlejsie, ako ich stacim likvidovat.
Áno, pivo zaberá. Vykopeš jamky o veľkosti 7dcl flaše na zaváraniny. Strčíš tam flaše a naplníš do 1/3 pivom (môže byť aj staršie, resp. pokazené). Slimáky tomu nevedia odolať, a max do dvoch dní budeš mať plný pohár, je to síce humus, ale zaberá to. Ďalšia ochrana je soľ. Chytíš soľničku, resp. dáš deťom a posolíš im chrbty (tým slimákom). Slimáky sa roztečú. Podobne funguje cement, ale v tomto prípade, strvdnú. Slimáky neznášajú drsné povrchy. Drveným kameňom, škrupinkami z vajca, konárikmi z malinčia, rozdrveným sklom. etc. urob koridor okolo šalátu. Nemali by ho preliesť. (Iné je, keď nakládli vajíčka priamo medzi šalát. Sú to také gulôčky o priemere niekoľkých mm.) Existujú ešte granule proti slimákom. Dajú sa kúpiť v agropotrebách. Ak sa slimák dotkne tejto modrej granulky, umrie. Tiež sa ním zvyknú obsypať miesta, kde má zákaz.
heja3
26.07.07,08:53
ahojte,

minuly tyzden na niektorom z nemeckych programov davali navod
ako ucinne bojovat proti sliziakom. Je to trochu pritiahnute za vlasy,
ale fungovalo to (kratkodobo)
Nemeckí zahradkari si požičali kačky, ktore sliziaky zjedli. Skoda, ze
neukazali ako vyzera zahrada po tyzdni kačkobehania.... :D :D :D

mimotemy

Čo nezožrali slimáky, zjedli kačky. Aj kačice majú radi šalátik. Potom treba nasoliť na chrbát aj kačicu - takú, čo je bez peria a šups do trúby. Slimáka by si tam nehodila takého nasoleného. Aspoň taký je úžitok z kačky.:--- ;)
heja3
26.07.07,08:55
:cool: Zavolať Francúzov....
wagner
30.07.07,19:41
Hlásim, že už nemám slimákov v záhrade. Nakŕmila som ich Ferramolom a zaspali. Keď som išla na druhý deň na záhradu, veselo si chrápali aj na slnku. Len už sa nezobudili. Vyskúšajte, neobanujete. Nemusíte na nich volať ani Francúzov
sissia
18.08.07,23:12
dobry den prajem.precitala som si celu vasu diskusiu a vidim,ze ste rovnako zufaly ako ja.ja mam ale ten problem trosku vacsi.ja tie slimaky nemam iba v zahrade ale uz mi lezu aj do bytu.ako napr.kuchyna a prizemne izby.prosim vas poradte mi.som totizto v Anglicku a tu prsi neustale takze slimakov mam v kuchyni denno denne.uz som bezradna.ani sol,ani pivo,ani chemikalie dokonca nepomahaju.pomoooooooooooc prosssssssssimmm.
Elena Navrátilová
31.08.07,02:57
durisovad
15.05.08,08:50
Minuly rok som slimakom liala pivo, ktore pijava aj moj muz. Tento rok som kupila najlacnejsie, ake v obchode mali a slimaky nan chodia a aj sa v nom topia.

Domceky na slimaky nemam, ale skusala som liat pivo do misociek, v nadeji, ze ho slimaky vypiju a otravia sa nim. Pivo bolo vzdy vychlipkane, ale slimaky neboli utopene ziadne. Je vsak dost mozne, ze na pivo chodil pes alebo kocuriky.
Iconka
15.05.08,15:50
No ja sice nemam zahradku,ale pestujem izbove rastliny a letnicky na okne...ale minuly rok som zila v Anglicku a chcela som si tam zutulnit taku malu zahradku,nasadila som si tam trojake ozdobne cibuloviny,starala som sa a ledva vzisli zo zeme,uz ich aj pozrali slimaky.A tam som mala tych s ulitou,vsetkych velkosti a farieb.No poviem vam,az mi zle prislo.Tam som len do travy vkrocila a hned mi praskali pod nohami.To cloveka az napinalo z toho,ked si pozrel na podrazku.Vzdy,ked som pradlo na dvor na snuru vesala,tak mi praskali pod nohami,no des.A pocas dazdov lozili po skle po oknach,no daco strasne.U nas som v zivote tolko slimakov nevidela.
Nie som si ista,ale tam to tusim aspon cajky zrali...no veru vam nezavidim...
beba13
16.05.08,10:31
Mne hned´na jar slimáky požierali prvosienky tak som im nasypala granúl na druhý deň tam bolo plno tých malých žltých s ulitou a odvtedy je zatiaľ pokoj
Iconka
08.06.08,10:24
Akurat som pozerala receptar a tam radia okolo rastlin,ktore slimaky zeru nasypat vapno,ale nie priamo na rastliny,ze cez to nepojdu a tak isto aj namiesto vapna pouzivat klasicku paprad,ale tu treba menit,lebo po uschnuti,ci zhniti je to opat potrava pre slimaky.A este tam ponukali nejake granulky,ale tie ste tu spominali a su nebezpecne pre domace zvierata a este spominali nejake hlisticky,ktore napadaju slimaky,tie po ich utokoch zalezu do zeme a tam zdochnu,tak skuste daco z toho.
arizona
08.06.08,14:45
Boj proti slimákom poznám aj ja, ako asi každý záhradkár.
Ja som kúpila granulky proti slimákom. Dávam ich do plast. krabičky z masla(napr.Rama),do vrcháku narobím otvory a "zapustím" do zeme. Potom stačí iba krabičky vyhodiť a nahradiť novými.
radik999
02.07.08,18:00
na slimáky určite zaberá kuchynská soľ, mám to vyskúšané:D
lubinka78
21.07.08,20:37
My sme už minuli všetku soľ čo sme doma mali - bolo to už niekoľko kilogramov !!!! Aj keď je to účinné, budeme s tým musieť prestať.
My totiž v záhrade nemáme stovky slimákov, my ich tam máme tisíce. Po každom daždi je to hroznejšie a hroznejšie.
A to okrem solenia ich aj zbierame, robíme to asi tak každý 3-4 deň, podľa toho koľko máme času a na jeden zber ich ulovíme okolo 1000-1500, a keď nás to po tomto čísle prestane baviť, začínam ich soliť - na každého slimáka pár zrniek soličky.
Situácia je horšia a horšia, tých potvôr je stále viac a viac. To je priam neskutočné. Ak niekto vie o účinnom postreku, ktorý môže vyhubiť všetko (teda aj rastliny, resp. burinu - v záhrade), ale hlavne slimáky !!!!!! dajte vedieť. Sme fakt bezradní a nevieme čo s tým. Vraj jeden slimák ročne znesie cca 300 vajíčok !!!!! Takže môžeme sa mechanicky snažiť ako chceme, nie je v našim silách to zvládnuť.
durisovad
21.07.08,20:51
Aj u nas sa vyrojila druha generacia slimakov. Na jar boli taki mali, chytala som ich na pivo. Teraz su to take kone 5-6 cm dlhe a tucne. Ak by som ich chcela lapat na pivo, musela by som im do zeme zakopat sud. Chodim niekolko razy denne po zahrade s noznickami a prestrihujem ich. Jed uz do zahrady sypat nechcem, lebo zbierame urodu a nechcem, aby sme sa otravili aj my.
janomila
21.07.08,21:21
Môj manžel je starý "hnojár" a ten hovorí, že treba posypať zem pilinami. Nie hoblinami, ale tými drobnými pilinami. Po tom že sa im nedá liezť. Takže skúste. Jemu to vždy zabralo.:)
Olgica
22.07.08,04:43
Ja som už toto spomínala, ja sypem priamo na slimáky soľ - je to veľmi účinné.
durisovad
22.07.08,05:33
Piliny su ucinne do prveho dazda, potom, ked navlhnu, nie su pre slimakov prekazkou. Ale neriesi to likvidaciu tych potvor.
petmar
24.07.08,12:27
Na zber slimákov sú dobré obyčajné kačky. Náš káčer Franto stihol prečistiť celú záhradu, pokým voľakde nezmizol, chudák.
Počul som, že tuším v Rakúsku chovajú farmári kôli tomuto kŕdle kačíc, ktoré si aj prenajímajú. Žeby podnikateľský zámer ? :rolleyes:
VladoaKatka
24.07.08,12:39
Na zber slimákov sú dobré obyčajné kačky. Náš káčer Franto stihol prečistiť celú záhradu, pokým voľakde nezmizol, chudák.
Počul som, že tuším v Rakúsku chovajú farmári kôli tomuto kŕdle kačíc, ktoré si aj prenajímajú. Žeby podnikateľský zámer ? :rolleyes:
mimotemyChudák Franto, keď si mu nezabezpečil viac slimákov, musí ich hľadať u sesedov:)ale ak majú takých dvoch HAF-káčov ako ja, tak už ich ani nehľadá, len perie lieta:eek::mee:
jopal
24.07.08,15:45
Tak aj ja mam po roku nejake info. Pivo, granule, piliny vsetko super, kym neprsi. Ale ked denne leje je to nanic. Ja som z jari daval vapno (robil som ciaru ako na ihrisku, okolo celej zahrady, bolo to super. Sledoval som jedneho, ako mu to vadilo a otocil sa a to som o receptari nevedel:confused:), ale aj tu je problem dazd. Ale je to najlepsia varianta, lebo si myslim, ze vapno dodava zemi aj zasadu, ktorej pri tychto kyslich dazdoch je treba. Sol urcite nie, prekyslicujete uz aj tak kyslu podu! Ja mam zatial osvedzene v noci, okolo 22.00 (drieme sa mi, ale ved to rozchodim) z baterkou do zahrady a by ste videli, co je toho na kapustovinach! A kazdy vecer a neubuda!!!) Dalsi zlepsovak je, po prestrihnuti davat ich do kopok a na druhy den uvidite, kolko kanibalov tam najdete! No a uplne posledne zistenie je, ze aj ked sa to mnohym bude zle citat (aj mne sa to nelubilo), ale najlepsi boj je vypleta zahrada, bez zeliny. Pravda vzdy su tu susedia, potoky, ci polia... Tak fakt neviem. Kacice aj sliepky zjedia tie male, ale lubia aj salat, redku a ine.
No a rysuje sa mi dalsi nepriatel.:( Mam tisice dazdoviek v zemi (vidim ich v noci s baterkou), ktore mi zeru drobnu vnatku zo schadzajucej mrkvy, ci listy od plant karelabov stahuju do zemy a planta usycha. A vraj uzitocne!!! Skusim na jar poriadne prevapnit. Podla mna to bude zlozenim pody, ktora im asi max. vyhovuje...
beba13
24.07.08,15:59
Ja stále používam granule Mesurol aj ked zmokne stále je účinný a vdaka nemu nemám tých slimákov veľa. Občas sa nejaký vyskytne, no a ak ho objavím v takých miestach kde nemám umiestnené granule tak im tam položím a do rána tam vyhynú všetky slimáky ktoré sa tam nachádzali.
lubinka78
25.07.08,20:24
S tým vápnom sme to so susedom vymysleli tak, že si ho zarobíme s vodou - vápnom nešetriť, slimákov buď natierame a keď ich je veľká kopa, tak ich poprskáme nejakou štetkou. Neverila som tomu, ale dnes som sa presvedčila o tom, že to zaberá. Po tých výdatných dažďoch ich tam bolo ako maku. Zaujímavé je, že aj takýmto spôsobom zlikvidovaní slimáci sú úžasnou návnadou pre tých ostatných. Asi tak do pol hodiny sa do okruhu 20 cm priplazia ďalší a ďalší a majú hostinu. Keby sa nezotmelo, asi som tam do rána.
durisovad
26.07.08,06:15
Nahodou sme na zahrade nechali pohodenu koru od cervenej dyne, do rana na nej bolo asi 10 slimakov, ktore som pohodlne zlikvidovala. Potom som zamerne kory rozhodila po zahrade a slimaky za zhromazdili na kazdej. O vapneni pody som sa tiez docitala na internete, rozhodne na jesen vapno rozhodim po zahrade. Dufam, ze slimakom to uskodi a nasej zahrade prospeje.
jopal
26.07.08,07:44
Upozornujem na dalsiu skutocnost, ze mrtve slimaky by sa mali bud zbierat, alebo aspon odkladat na kopky, lebo tieto sluzia ako dalsia navnada pre svojich zivych bratov. Ja som 5r. studoval matematiku, ale az teraz pri slimakoch zacinam chapat vyraz nekonecno...:mad: Zlate mandarinky, oproti slimakom...
arizona
26.07.08,08:44
Nahodou sme na zahrade nechali pohodenu koru od cervenej dyne, do rana na nej bolo asi 10 slimakov, ktore som pohodlne zlikvidovala. Potom som zamerne kory rozhodila po zahrade a slimaky za zhromazdili na kazdej. O vapneni pody som sa tiez docitala na internete, rozhodne na jesen vapno rozhodim po zahrade. Dufam, ze slimakom to uskodi a nasej zahrade prospeje.
Idem skúsiť tie kôry,lebo tie moje slimáky mi už ožierajú papriku , márne chodím pozerať na poháre s pivom...ani jeden:eek: Alebo sú abstinenti,alebo im nehutí "značka"piva:D:eek:
durisovad
26.07.08,08:48
Asi im nechuti znacka piva, tiez mam taku skusenost z jari, ked boli slimaky male. Davala som im pivo, ktore pijava moj muz a ohrdli. Potom som kupila najlacnejsie ake som videla, do toho naliezli. Asi bolo sladsie. Teraz su slimaky take, ze by som im musela pristavit sud, aby sa tam zmestili a tak ich nivocim mechanicky - noznickami.
arizona
26.07.08,08:52
...a tak ich nivocim mechanicky - noznickami.
:eek::eek::eek::confused::confused::confused:to je ako,prosím Ťa?:confused::eek:
durisovad
26.07.08,09:12
Prestrihnem ich. Je to sice dost nechutne, ale prijemnejsie ako ich zbierat a niekam odnasat alebo posypat solou, pripadne ich obarat vriacou vodou. Okrem toho je to organicke hnojivo.
arizona
26.07.08,09:22
Prestrihnem ich. Je to sice dost nechutne, ale prijemnejsie ako ich zbierat a niekam odnasat alebo posypat solou, pripadne ich obarat vriacou vodou. Okrem toho je to organicke hnojivo.

bŕŕŕŕŕ!!!!!!!obdivujem tvoj žalúdok! Asi radšej obetujem tie papriky:mee:
Alebo zmením značku piva:D:D:D
durisovad
26.07.08,09:35
No, ako myslis, ale ja preferujem pred jedom fyzicku likvidaciu, zvlast ak sa uz zbiera uroda. Pivo nie je spolahlive na 100 %, a zbieranie zivych alebo mrtvych slimakov tiez nie je najprijemnejsia praca.
Zitulda
26.07.08,10:27
Na internete som objabvila stránku iDNES.cz a pod názvom bydlení je článok o ochrane záhradkok proti slimákom. Na konci článku je odkaz na ďaľší článok o slimákoch. Kto má záujem, pozrite si - oplatí sa.
durisovad
26.07.08,10:43
Clanok som precitala uz rano, ale rady velky vyznam nemaju. Moji slimaci zeru aj jedovate rastliny, burinou zarastenu zahradu nemame, jezko sa v zahrade, kde je pes, neusidli. Takze jediny sposob likvidacie, ktory sa mi osvedcil, je mechanicky. Este spravim pokus s vapnenim, dufam, ze to zaberie.
Manual
26.07.08,11:00
Daška, daj Mesurol a budeš mať po trápení !! Už som to písal niekedy pred rokom.
durisovad
26.07.08,11:58
Davala som s uspechom na jar, teraz mam strach, aby sme sa neotravili, lebo zberame urodu.
Na jar som ich vynicila, ale objavila sa dalsia generacia.
fusta
09.08.08,20:19
Ahojte poraďáci, náhodou som si prečítal pred pár dňami aj túto tému a začal som si všímať, ako je to so slimákmi u mňa v záhrade. A poviem vám, že to, čo som zistil ma poriadne uzemnilo. Včera som si našiel v podvečer čas, keď tie potvory vyliezajú húfne "na lov" a začal som ich zbierať do cca 5 litrového vedierka od nejakej marmelády. Stačilo mi tak 10 minút a na môj úžas som mal vedierko takmer plné. Zlikvidoval som ich jednoducho - vriacou vodou a zakopal do zeme. Dnes v podvečer po daždi som sa znovu vydal na prieskum s nádejou, že som ich včera poriadne preriedil a že už ich nájdem len zopár. Veľmi som sa ale mýlil, lebo som ich za necelú hodinu nazbieral spolu za jedno 10 litrové vedro. To som strašne zvedavý, ako to bude vyzerať zajtra po dnešnom usilovnom zbere a likvidácii. Prikladám aj foto za včera. Dnes som takto naplnil toto vedierko trikrát. Prečo nie sú jedlé??? To bola kopa mäsa - a zadarmo. :D:D:D:D:D
durisovad
09.08.08,20:52
No, Pan Boh ta potes. Ja vychadzam na lov pravidelne rano a pred zapadom slnka od jari. Myslim, ze som ich mnozstvo uz zredukovala, dnes rano som ich nasla a prestrihla 15, vecer 20. Predtym to boli pocty neskonale vyssie. Vyzaduje to vytrvalost, ale vysledok sa dostavuje. Snad bude tuhsia zima ako ta posledna a vymrznu.
jopal
10.08.08,11:49
to fusta: Presne o tom pisem, ked pouzivam vyraz nekonecno. Ja to robim takto uz cez 5 rokov, skoro kazdy vecer. Ale tiez sa taham uz len okolo cisla 30 velkych kusov za zber. Idealne je zber vecer pri baterke (to by si nechapal!), ale aj v podvecer, pocas dazda je to zazitok. Rano je to najslabsiel, bo to uz su po dlhej noci najedeni, ale zase tam mas "novych". Len daj si povedat, noznicky su lepsie, lebo vedro, este vriaca voda a zakopavat...asi by sa mi nechcelo? A z rozkladu zdoxnutych si nerob starosti, podla mna 95 percent ich struktury tvori voda...Osvedcili sa mi robit z nich kopky na ktorych rano najdes poxutnavat si ich "zivich kamaratov";)
jaja99
10.08.08,12:25
ľudkovia, tiež sa chcem posťažovať na inváziu v našej záhrade. Moja dcéra ich volá bezdomovci. Je ich naozaj nekonečne veľa. A sú všade, nielen medzi zeleninou, ale aj v obyčajnom trávniku. A toho máme cca 8 árov. Pomáhajú nám s nimi bažanty, no nie sú dôsledné a vždy niečo (dosť) zostane. Niekedy mám pocit, že padajú z neba. V minulosti sme nepoznali problémy so slizniakmi. Muža ide šľak trafiť, keď nájde z malých kalerábov len kostrnky... Snáš sa zlepší počasie a bude menej pršať.
beba13
10.08.08,18:21
No fusta obdivujem tvoju vytrvalosť so zbieraním tých bezdomovcov ja ich radšej trovím a nemám ich toľko napriek častým daždom som dnes po dlhej dobe objavila len jedného, tak ti držím palce aby sa ti podarilo ich vyhubiť.
durisovad
10.08.08,20:22
Zda sa, ze vyhubit tuto pliagu nebude take jednoduche. Travenie sa mi zda trochu nebezpecne v pripade, ze zo zahrady zbierame urodu. V okrasnej zahrade by som nevahala, ale akosi by som sa bala jest zeleninu, pod ktorou by bola nasypana otrava. Ja so slimakmi bojujem denne noznickami, je to sice dost odporne, ale pomerne ucinne.
icemonika
10.08.08,21:26
obdivujem vasu vztrvalost!!!! my ich tiez volame bezdomovci a bojujeme s nimi zbieranim(nie ja) ale navrhnem u nas doma to pivo, snad to zaberie. a najhorsie je ze najviac ich je prave v obdobi, ked rastlinky ani nestihnu vyrast.
a strihanie tych bezdomovcov moze byt tiez zaujimave.


durisovad aj sa s nimi rozpravas, ked ich prestrihujes???
kukučka
10.08.08,23:36
keď som čítala living, stiahla som vám toto:

Re: Co jste DNES dělali na zahradě?
od Honza Plzeň v 19 Črc 2008 23:12

Danah, té kudly na slimáky bych se bál i já

Docela se mi daří slimáky udržet na uzdě rozhozem dusíkatého
vápna 2-3x ročně po celé zahradě. 3 kg dus. vápna stojí u nás
69 Kč, takže je to mnohem levnější, než granulky.
Navíc d.v. zahradu pohnojí a potlačuje klíčení (plevelů)
+ hubí drátovce (mám hodně cibulovin, tak je to velké plus).
zami69
10.08.08,23:47
kupte si ježka, on vam ich pozerie
jopal
11.08.08,06:07
kupte si ježka, on vam ich pozerie
Fuha, tak to moze byt zaujimave, mas to overene, ze ich zerie? A tiez, ako docielim, ze jezko zostane u mna a nepojde napr. piatemu susedovi?
lubinka78
11.08.08,16:03
Neviem, či ježko pomôže, lebo ja som asi dva týždne dozadu uvidela veľkú kopu slimákov a liezli si po zdochnutom ježkovi. Pravdepodobne to boli nejakí "fakíri", lebo si normálne po tých pichliačoch liezli ako po tráve. A bolo ich tam nespočetne veľa - takže neviem, či žerie ježko slimákov, alebo naopak. ...

A tí prestrihnutí slimácia asi tak do 2 dní začnú strašne zapáchať, takže najlepšie ich bude asi zbierať a zakopávať do zeme. Doteraz sme ich mávali v 5-10 litrových vedierkach (vždy si vypýtam v obchode od tresky, alebo nejakého šalátu), uzatvorili s vekom a vyhadzovali. Vyskúšam teda nový spôsob.
jopal
12.08.08,05:58
No oni nie su fakiri, oni "lubia" strasne zdochliny a vobec VSETKO! Mne sa osvedcilo aj to vapno, bohuzial to funguje len do prveho dazda.:mad: Pokial ide o to zapaxanie, mozno bude problem v tom, ze ix mas na kope. Nexaj ix na zemi a tak, aby co najskor vysxli a nebudu paxnut.
jopal
23.04.09,15:26
No ludkovia, co takto ozivit temu? Nove skusenosti? Uz ich mame, len su este male, tak sa zdaju, ze ich niet. Je zaujimave sledovat, ako pekne rastu. Ked som ich zacal nicit pred cca 3-mi t. mali tak 2-3mm, uz sa najdu vzacne aj cez 2 cm. Ja som vyhlasil vojnu aj akejkolvek zelenej burine v zahrade (pupava, pyr, pupenec a pod) bo som zistil, z tade cerpaju potravu aby dorastli, az pridu tie spravne hody. Horsie to je so susedmi, ktori maju pre ne ukrytov dost. Kupil som aj vapno, tentoraz nehasene, nech ich slak trafi...! Inac uz vecer chodim okolo 22.00 do foliaka, zacina sa to zlepsovat, za tym ucelom som si tam spravil aj elektriku, je to predsa len lepsie, ako baterka. Noznicky su nabrusene, vykonnost stupa.:) Nejake nove typy? (Novi prosim precitat celu temu...)
Tak ideme na ne, co vy na to?:confused:
ela77
24.04.09,05:40
Ako začiatočník záhradník som sa stretla s týmto problémom vlani a končilo to tak, že som ich denne ráno a večer kedy vyliezali nazbierala okolo 300 a to trvalo asi týždeň, zbierala som ich do petfliaš a hodila do kontajnera, pretože som čítala, že ich ani vtáci nechcú vraj sú horké. Pri tom množstve by som sa nedostrihala a ani nedosolila a o pive už ani nevravím. S tým sme vlani začali, ale to by bol musel byť pri tom množstve zasadený do zeme celý sud. Liezli ku nám z poľa, ktoré máme za záhradkou na ktorom bola zasiata repka olejka a ja som si za záhradkou na radu susedov, že tam zostal pás, ktorý podnikateľ s tou repkou nechával, tak som tam zasadila zemiaky,(to aby som vyčistila pri okopávaní burinu, ktorá tam rástla) ktoré boli pre nich už potom nielen potravou, ale aj útočiskom. Už sa ani nenamáhali odtiahnuť do poľa späť. Tento rok som tam nedala nič je to už odburinené a bude tam holá plocha. Odstránila som všetky možné úkryty, aj kompostovník som presunula na obecné mimo záhrady . Zatiaľ sú iba náznaky, ale takú inváziu ako bola vlani si neželám. Takže nám pomohlo len zber, zber a ešte raz zber. Keby ich vykupovali v reštaurácii tak by som bola pri tom množstve ešte aj zarobila. Ale počula som vážne, že práve tieto bezulitné slizniaky vtáky nežerú ani domáca hydina.
jopal
24.04.09,07:00
Dik za prispevok, ale par vyhrad by som k nemu mal. Skusal som aj zbieranie a urcite strihanie je u mna daleko efektivnejsia a rychlejsie metoda likvidacie. ( I ked treba mat na to zaludok, ale pri tych skodach co narobia, si na to clovek rychle zvykne.) Ja ked striham 300.-ho, tak si len vtedy vymienam nohy a idem na dalsu 300-ku.:mad: (Ano, pri tej zazivnej praci si kratim cas aspon tym, ze ich pocitam). Ked je sezona - po dazdi, koncievam okolo 500ky) Nie je pravda, ze ich vtaky nezeru, cital som, ze drozdy ano, ale zarucene viem potvrdit ze ich s oblubou zeriu sliepky (pise sa aj o kaciciach, ale to nemam odskusane.) Ale problem so sliepkami je ten, ze oni nevedia, ze su v zahrade na to, aby zrali len slimaky.:D Ale uz som vazne rozmaslal aj nad tym, ze jeden rok nezasadim nic a budem tam len past sliepky. Lenze to neporiesi problem migracie od susedov...:confused:
tutiola
24.04.09,08:26
Celú tému som si prečítala od prvého príspevku až po 126. Pred dvoma rokmi sa u mňa v záhrade objavili prví slimáci (voláme ich bezdomovci, lebo nemajú ulitu) tak som zobrala gumenné rukavice a pozbierala som ich. Za celé leto ich bolo asi len 20 kuskov. Už vtedy ma manžel nahováral, aby sme odstránili zo záhrady plazivé tuje, ale nedovolila som. Minulý rok, keď som ich na jeden pozber už mala okolo 20 a najviac ich bolo práve pod tujami, tak prišla k slovu píla, celú záhradu som vyčistila od uložených doštičiek, debničiek a pod, ktoré človek potrebuje tak raz do roka, ale vytvárajú priaznivú klímu k ich rozmnožovaniu. Keď som objavila slimáka už aj na kapuste, tak som chodila po záhrade ako "ničiteľ Konan", tak ma nazval manžel. Bolo mi jedno, či prší. Ráno som vstávala už pred 5. hod. , po robote som bola znova v záhrade a neskoro večer znova. Mám slabý žalúdok a tak som ich len pár zrniečkami soli posypala. Dovolila som si to, lebo za celú sezonu som ich objavila len okolo 250-300. V porovnaní s ostatnými to nie je veľa. Každý týždeň som kosila trávnate časti záhrady a všetko okolo kmeňov stromov očistila. Bolo to dosť náročné, ale žiadna škoda mi nevznikla. Chováme doma sliepky a môžem potvrdiť, že vcelku ich určite nechcú. Možno ak by som ich nakúskovala. Čo sa týka dážďoviek práve o tie sa postarajú sliepky. Od neskorej jesene až kým nesadím v záhrade, majú voľný výbeh po celom pozemku a hlavne v jari, keď začínajú vyliezať. Tento rok som ešte bezdomovcov nevidela, ale trávniky som už kosila 2X. V niektorom príspevku som čitala, že ich zbierajú a potom vyhadzujú do kanálov. Nejako sa mi to nevidí, lebo ak ich neusmrtíme, znova len vylezú, hoci na inom mieste, ale nakoniec skončia v záhrade a medzitým ešte nakladú vajíčka.
aviator
26.04.09,17:20
Nechce sa mi čítať všetko k slimákom, ale relatívne sa osvedčuje šnekenkorn. Je to prípravok špeciálne na tento účel. Tiež niektoré hnojivá im škodia na nohy, najlepšia je tuším draselná soľ.
Blankake
26.04.09,17:28
Slimáky bez ulity bol k nám vraj zavlečený zo Španielska a u nás nemá prirodzeného nepriateľa. Takže pomáha len vytrvalé zbieranie alebo nalákanie na pivo - zakopať do zeme prázdne zrezané fľaše tak, aby bol vrch s úrovňou zeme a naliať do nich pivo...
wagner
26.04.09,19:09
aviator a čo je to ten šnekenkorn? Prezraď - dá sa to kúpiť?
alla66
26.04.09,19:49
V záhradkárskych potrebách je dostať proti slimákom prášok.
jopal
27.04.09,05:28
V záhradkárskych potrebách je dostať proti slimákom prášok.
Cena, aplikacia, skusenosti?
alla66
27.04.09,13:36
Nepamätám si detaily, kupoval to kolega minulý rok, skús sa informovať v špec. predajni....Aplikácia - nasypať na zem okolo záhonu....
Ak nezabudnem, spýtam sa....
aviator
27.04.09,18:37
Nepamätám si detaily, kupoval to kolega minulý rok, skús sa informovať v špec. predajni....Aplikácia - nasypať na zem okolo záhonu....
Ak nezabudnem, spýtam sa....
To je ten šnekenkorn.
alla66
27.04.09,20:14
Mám tušáka, že ponúkol kolegovi viac druhov....neviem, v čom sa líšili...možno cena,veľkosť balenia, výrobcovia...:eek:
wabi
28.04.09,06:03
To je iba chémia, ktorá pomáha iba jednorázovo a krátkodobo, museli by ste zo aplikovať každý týždeň a slimákov by stále iba pribúdalo. Treba to urobiť tak, aby sa slimákom vo vašej záhrade prestalo páčiť. Mám takú príručku ako na slimákov, ale nechce sa mi ju teraz celú prepisovať hlavne z časových dôvodov.
jopal
28.04.09,06:34
...Mám takú príručku ako na slimákov, ale nechce sa mi ju teraz celú prepisovať hlavne z časových dôvodov.
A nedal by sa ani scan a niekde to upload-nut s odkazom na adresu? (To by nemalo zabrat vela casu....:))
wabi
01.05.09,21:13
Okolo miest kam nechceme aby slimáky šli im treba vytvoriť pre nich nevhodné podmienky - teta sucho prašno, kamienky, drť, Slimáky totiž tým že zanechávajú za sebou sliz pri pohybe strácajú vlhko a tak im treba ohradiť priestor kde ich nechceme takouto barierou...
Funguje na nich pivo ako pasca napríklad.
tutiola
02.05.09,06:34
Súhlasim, ale ten priestor by musel byť aspon 1 meter široký okolo celej plochy, ktorú chceme chrániť. Nesmie tam byť ani jeden lístok, inak sa ukryjú práve tam. Ale skúšať treba všetko a všetko chvíľu aj funguje. Ja som ich u seba tento rok ešte neobjavila, ale netvrdím že ich nemám.
jopal
02.05.09,07:47
... teta sucho prašno, kamienky, drť, Funguje na nich pivo ako pasca napríklad.
To je pene, kym je take pocasie ako doteraz (to im nepraje...) Ale akonahle zacne tyzden v kuse prsiavat, ako chces to sucho udrziavat? A pri vydatnom dazdi a zemiakovej ci paradajkovej vnatke aj na zriedene pivo sa vykaslu... Resp. napisem to inac. 3 ks najdem v pive a 269 na listoch...
:mad:
wabi
02.05.09,07:57
Možno si poviete že urobiť z obyčajnej fólie "strechu" nad slimačiu barieru je príliš pracné, ale ak vás to tak trápi je to účinné...
Zuzana Bowen
03.05.09,17:37
musis ich presvedcit, ze im nechuti, ja kydam medzi hriadky rozmixovany cesnak a na listy pouzivam sprej z cesnakovej vody a cili prasku, inak popol je velmi ucinny
tutiola
03.05.09,17:53
Teda keď tak vidím koľko ich máte denne, tak si vravím že ja som vlastne šťastný človek. Ja ich za celú sezonu mám okolo 2OO a to už nadsadzujem.
V tomto smere mám výhodu, lebo okolo celého pozemku mám múrik čo je pre nich suchá prekážka a tak len veľmi málo sa ich dostane od susedov. Ale aj tak ich každý rok pribúda.
jopal
20.05.09,06:28
Tak u nas konecne pred vcerom naprsalo a zatva bohuzial zacina. Dnes som vsak v radiu pocul relaciu, kde spominali nejake HLISTICE. Ja som nasiel na nete len toto: http://www.kerria.eu/steinernema.htm
Ma s tym niekto skusenosti, kde sa to da zohnat. Paci sa mi to viac ako vsetky piva, sol, ci chemia.:confused:
jaja99
20.05.09,06:47
Ach jaj, invázia je tu opäť. Ráno som si išla natrhať kalerábové listy a tie potvory odporné už brázdili celú hriadku. Od včera do rána dokážu zlikvidovať celú sadenicu. Sú aj v mojej obľúbenej bylinkovej záhradke. No hnus. Sliz som si drhla z ruky 10 minút.
jopal
20.05.09,07:04
.... Sliz som si drhla z ruky 10 minút.
Nesmies rukami, ja ich riesim noznickami, vcera navecer 128 ks asi za 20 min....:eek: A ked uz sa ti dostane sliz na ruku, tak suchou handrou, nie namacat...:)
pavol54
20.05.09,15:29
Ako dobre je počúvať celý deň slovenský rozhlas 1, je to firma biotomal rúbaň určite zhodou okolností mám aj číslo 0905459286
jopal
20.05.09,15:50
Dakujem, hned som tam aj volal, pan mi dal cislo do obchodu, zavolam zajtra, 035 6407740. Podam potom dalsie info....
tutiola
02.06.09,19:10
Dosť som sa obávala, čo bude po takýchto dážďoch, aká invázia slimákov bude v záhrade, ale našťastie nič sa nedialo. Jeden deň som našla 3 slimáky a ďalšie dni nič. Viem, že to nie je trvalý stav, ale zatial sa vytešujem, že všetko krásne rastie a slimáci neotravuje.
durisovad
02.06.09,19:16
Aj u nas je tento rok slimakov ovela menej ako vlani, ale dnes vecer som im pre istotu naliala do misticiek pivo. Dufam, ze do rana uz nebude prsat a slimaciky si pochutnaju na predsmrtnom napoji.
tutiola
24.06.09,08:54
Teraz v čase dažďov začínajú už aj u nás slimáky vystrčať rožky. Denne ich zakonzervujem v soli asi tak 20 kusov a to je na moje pomery dosť. Píše sa tu o ochrane pred slimákmi, že je dobre použiť drvenú kôru a vlastne čokoľvek čo pre nich znamená prekážku. Na jednom mieste mám hrbu z prerábky kúpeľne a vedľa posekané konáre bez lístia zo stromov. Je to ich vyhľadávané miesto. Na trávniku a záhonoch ich nájdem tak 3-5 kusov a na týchto kopách zvyšok. Nuž neviem, ale asi boli v zime na školení ako prekonávať prekážky:---
jopal
24.06.09,09:12
Takze pripravok co som spominal je dobra vec, len cena je niekde, kde odmietam akceptovat. Vysolit 200€ za odslimacenie, s moznostou opakovania sa mi nevidi zatial ako dobre riesenie. Slimak prekazky nepozna, pozna len moje noznice. Ale par skusenosti. Doporucujem pri strihani z nich robit hromadky, idu sa tam neskor nazrat dalsie, mate ich poruke.:) A bohuzial plati jedno neprijemne parvidlo: Cim viac zeliny, tym viacej slimakov! Tento rok mame zahradu bez zeliny a radove sme pocet slimakov zredukovali... (Este ubrat mechanickym nicenim jednu nulu a bude to znesitelne!!!)
tutiola
24.06.09,09:42
Tie moje slimáky asi boli na tom zimnom preškolení, lebo hoci mám v záhrade zo všetkého trochu, viac im asi chutí naša tráva. Jednak ich tento rok mám menej aj preto, lebo sused si dal do poriadku dvor a okolo celého pozemku mám pre ne predsa len prekážku vo forme múrika pre plot. Žiadne chemikálie zatial nemusím používať, stačí mi kuchynská soľ. Iné by to bolo, keby mi liezli na hriadky.
jopal
24.06.09,09:49
Neviem ci tou chemiou narazas na mna, ten pripravok je biologicky, takze ziadna chemia. Skor by som nesuhlasil s tou solou...
tutiola
24.06.09,10:00
Nenarážam na nikoho, len si pochvaľujem, že ešte sa nemusím zhaňať po niečom inom a stačí mi kuchynska soľ. Pri tom množstve slimákov čo mám je to v pohode. Stači zopar zrniečok a keď sa vrátiš na to miesto po pol hodine, nenájdeš ho, lebo sa rozpustí.
Dolcino
27.06.09,09:49
Sypat popol, skrupiny z vajicok, a ine ostry material nema zmysel. Tym len slimakom kvazi branite v pristupe na rastliny Skor ci neskor si vsak cesticky najdu Je dokazane, ze slimak prejde vpohode aj cez cepel ziletky. Moja
najucinnejsia zbran je rucny zber, alebo jednoducha mechanicka likvidacia Slimaky vyrazaju na rastliny za sucheho pocasia vecer za sumraku a po dazdi aj cez den, pripadne aj zavcas rana. Slimaky sa zdrziavaju pocas sucha vsade kde je vlhko Tj pod nakosenou travou, pri betonovych sokloch na ohradach a pod.
osky
29.06.09,08:04
prave som aj ja nad tymi slimakmi rozmyslala.kedysi,pravdepodobne nie v tejto teme,ale tu na porade,som citala ze bylinky ich odlakaju.ale veru,ja mam bylinkovy kutik,bez zeliny,uteseny-ale plny slimakov.vlani som ich zb ierala do vedra s benzinom-taka som bola napajedena.....
ked to tak pojde dalej,neviem .
vsade naokolo kadejaka pliaga-ako na tom budu dalsie generacie?
jopal
29.06.09,08:49
...ale veru,ja mam bylinkovy kutik,bez zeliny,...
Zrejme tou zelinou narazas na moj prispevok, ale ked nie je zelina, neznamena, ze nebudu, len sa im zhorsia podmienky a lahsie sa potom likviduju. Davat ich do benzinu - no neviem ci je najstastnejsi sposob, co potom s tym?
Olice
29.06.09,09:22
Tiež som našla nejaké typy, čo by malo platiť proti slimákom, prikladám link, pivo už bolo spomínané v príspevku 129
http://www.trikyatipy.sk/trikyatipy/index.php/Zelenina/OchranazeleninypredskodcamiI
luucka
01.07.09,18:45
prosim vas ten mesurol pzabera aj na slimaky s ulitami? mam ich plnu zahradu a už mi štvrť urody zožrali
tutiola
01.07.09,20:14
mimotemyPred pár dňami, keď u nás pršalo, obrala som svoju zbraň na slimáky - soľ a vyrazila do záhrady. Ešte rosilo a ja po záhrade ako taký kapo posypala som jedného za druhým. Keď som skončila začala som znova a nestačila som sa čudovať, ako veľa ich ešte povychádzalo. Keď som sa obzerala za slizom po prvých nikde som nemohla nič nájsť:eek: Vtedy mi to došlo:rolleyes:hrnček, ktorý som si zobrala neobsahoval soľ:)ale cukor:D:D Takže viem iste, že cukor na ne nezaberá.:D:D:D:---:---
jopal
02.07.09,05:29
prosim vas ten mesurol pzabera aj na slimaky s ulitami? mam ich plnu zahradu a už mi štvrť urody zožrali
Mal by zaberast aj na ne, ale ulitne sa pomerne lahko likviduju mechanicky (zberom). Jedneho casu som cital, ze ulitne neskodia a vra jaj pozieraju larvy slizniakov, som ich teda nelikvidival. Lenze po case som zistil, ze ulitne necitaju clanky :eek:a veselo mi zrali vsetko a zavodili so slizniakmi, kto rychlejsie. Od vtedy ich "riesim" tiez.:D
jana_bariencikova
15.07.09,10:09
Na slimáky vraj zaberá múka spolu s čiernym mletým korením. Stačí zmiešať a rozsypať po zahradke. Jedinou nevýhodou tohto "zázraku" je, že po každom daždi to treba opakovať. Ale zaberá to. Však skúste.
bettylou
15.07.09,19:26
Ak su teda ku nam zavlečené odinakial . spanielsko etc., nebolo ba od veci sa poinformovať o ich prirodzenom nepriateľovi, nech už je to čokoľvek a dovliecť k nám na sk. Aj keď aj to má svoje riziká, pripadá mi to ako logické a účinné riešenie z dlhodobého hľadiska v tomto rozsahu
durisovad
15.07.09,20:35
Citala som, ze na slimakoch si pochutnavaju morky. Lenze tie okrem slimakov iste vyzobu aj kadeco insie v zahrade, takze to nie je prakticky pouzitelne. To na margo prirodzenych nepriatelov. Okrem toho slimakov pozieraju aj jasterice, ale tych je malo a nie su vsade.
jopal
16.07.09,08:52
Ja som cital, ze aj jezkovia a uzovky...Len ako ich dostat do zahrady a udrzat v nej? Este viem o kaciciach, co ale tiez nie je vitazstvo... Este je moznost nechat v zahrade 1 rok zelinu a nasadit tam tie kacice, ale co o rok, ked chodia aj (a teraz uz hlavne) od susedov???
durisovad
16.07.09,15:31
Len likvidovat - niekto solou, ja nozniciami.
Marianna01
16.07.09,15:42
Citala som, ze na slimakoch si pochutnavaju morky. Lenze tie okrem slimakov iste vyzobu aj kadeco insie v zahrade, takze to nie je prakticky pouzitelne. To na margo prirodzenych nepriatelov. Okrem toho slimakov pozieraju aj jasterice, ale tych je malo a nie su vsade.

ja mám jašteríc požehnane, ale aj slimákov...:) Likvidujú ľadový šalát, kaleráb, hrach už zlikvidovali, čakám, kedy sa pustia sviňuchy do zemiakov, rajčín, paprík, fazuľky, zeleru a neviem, čo tam ešte mám posadené, lebo od zeliny nie moc vidno ;)
Marianna01
16.07.09,17:29
Len likvidovat - niekto solou, ja nozniciami.

čo na to ochranári?

ináč, je to dosť morbídne vysporiadanie sa so slimákmi...
pogy
16.07.09,18:08
Mne obžrali aj fazuľku, teda zatiaľ listy, pochutnávajú si aj na malinách, zaujíma ma čo ďalej im zachutí.
durisovad
16.07.09,21:49
čo na to ochranári?

ináč, je to dosť morbídne vysporiadanie sa so slimákmi...
Keby prisli ochranari ku nam na zahradu a zbierali by ich, aj by som im pomohla.
Janiča
17.07.09,07:23
Ja som podľa rád z Porady vyskúšala dva spôsoby a musím povedať, že dosť úspešne. Najskôr som rastliny a ich okolie posyspala popolom, fungovalo to, ale len do prvého dažďa, a keď sa minul popol, tak som vyskúšala to pivo. A musím povedať, že s vynikajúcim účinkom. Pokiaľ som ráno išla do záhrady, tak som pozbierala max. 3 slimáky (ale čo s nimi, usmrcovať ich, som nedokázala). Tak som im do kôry zahrabala misku s 12 stupňovým pivom a každú noc, sa do nej chytí 8-10 ks. Uhynú bez môjho priameho zásahu a zrejme spokojní. Neviem, kde sa stále berú, uvidím do kedy sa tam budú chytať. Dúfam, že už dlho nie, a že sa ich takto zbavím. Doporučujem túto metódu, je veľmi účinná, málo pracná, s minimálnymi nákladmi a vysokým účinkom. Vyskúšajte.
dara
17.07.09,09:29
ja som to pivo minulý rok skúšala, ale slimákov som tam chytila iba pár a ostatné sa normálne špacírovali po záhrade
jopal
17.07.09,09:48
No pivo je zaujimave pre spominanych 10 ks, popol tak na spestrenie. Morbidne, nemorbidne, ja ficim tiez uz 5ty rok na nozniciach (za dazda aj cez den a vecer pri baterke) a za pol hodku spravim tak 100 ks. Ale mam ich uz podstatne menej ako inokedy...
tutiola
17.07.09,20:15
Práve pred chvíľou bola nejaká relácia v televízií, kde hovorili o tom, že sliziak má prirodzeného predátora a to ježka a krtka. Možno preto ich tohto roku mám podstatne menej ako minulý rok, že krtko mi prevrtal celú záhradku. Zaujímave je, že mi nenarobil škodu a tak som ho nechala. Vôbec som sa nesnažila dostať ho zo záhradky a tak postupne prešiel takmer celý pozemok. Krtince som potom zarovnala, ale sliziakov som doteraz zahubila asi tak okolo 60 ks. Myslela som si, aj na Porade sa písalo, že nemá prirodzeného nepriateľa a preto ma to tak zaujalo.
Šimonová Jana
16.08.09,05:43
Prosim vas, neviete niekto dobru radu, ako sa v zahrade zbavit slimakov bez ulity? Vyzieraju mi salaty, nestacim ich dosadzat. Zatial proti nim bojujem len tak, ze ich zbieram zo zeme, kazdy den ich nazbieram za lopatku, ale mnozia sa rychlejsie, ako ich stacim likvidovat.
Ja používam na večer hydrat vápenatý/prachové vápno/tak ,že velký sitkom posypem všetký miesta výskytu 2krát v lete a je po nich.Rastlinám to nevadí a povápnim záhradu.
Jojo
durisovad
24.05.11,08:47
Ja používam na večer hydrat vápenatý/prachové vápno/tak ,že velký sitkom posypem všetký miesta výskytu 2krát v lete a je po nich.Rastlinám to nevadí a povápnim záhradu.
Jojo
Po nedelnom dazdi som zasa nazabijala vyse 300 slimakov, skusim posypat vapnom, dufam, ze vykapu, potvory. Ak to pomoze, budem na teba s vdakou spominat a priat ti vsetko dobre.
jopal
24.05.11,09:00
Obycajne vapno mne nepomohlo, na druhy den uz kludne lezu aj po nom. Kupil som ale nehasene, to by mohlo zabrat. Tiez existuje aj nejaky nove dusikate vapno, neskusal som priamo na slimaky no na pandravy zabralo. (http://www.floraservis.sk/dusikate-vapno-perlka.php) Ale po dlhorocnych bojoch mozem povedat, ze pomaha hlavne cista zahrada (bez travy a zeliny), kedze maju stazene liahnutie spolu s kombinaciou baterkovym nicenim po tme, alebo priamo pocas dna ak dlhsie prsi. Je pomerne suchy rok, ale mozem povedat, ze som ich velmi zredukoval.
durisovad
24.05.11,09:10
Zahradu mame pomerne cistu, lenze oni hnusaci zeru vsetko, hrach, fazulu, cibulu, cesnak atd. Oprobujem kupit to dusikate vapno a vysledok oznamim. Zatial ich nicim prestrihnutim, ale stale sa mnozia a je to uz do zufania.
jopal
24.05.11,09:27
Ked je to take strasne, ja by som to okrem mechanickeho, riesil na zaciatok tym nehasenym (to dusikate je pomerne drahe 3kg cca 7€. I ked pisu, ze staci dost slaba koncentracia.). Ja som ho aplikoval len do foliaka. A vapna sa bat netreba, takmer vsetky pody ho vplyvom kyslych dazdov potrebuju. Ano, aj mne zeru vsetko, jedine co minuly rok nie, bola kukurica. Mal som teraz zozrate asi tri ruzickive kely, stale som ich nevedel nachytat, az vcera o 22.30 cele 3 ks na kazdom som podelil na 6 ks. :)
petrus19711
24.05.11,17:46
poradte mi co mozem dat proti slimakom,lebo dozrievaju mi jahody a mam tam velmi vela slimakov.
Silvernola
25.05.11,03:15
poradte mi co mozem dat proti slimakom,lebo dozrievaju mi jahody a mam tam velmi vela slimakov.
Prečítaj si predošlých 180 príspevkov.;)
katalóg
25.05.11,11:10
Nemáte v záhrade nejaké zanedbané a neobrobené miesto? Tam sa im darí. Alebo sused za plotom vysokú burinu?
durisovad
26.05.11,08:46
Obycajne vapno mne nepomohlo, na druhy den uz kludne lezu aj po nom. Kupil som ale nehasene, to by mohlo zabrat. Tiez existuje aj nejaky nove dusikate vapno, neskusal som priamo na slimaky no na pandravy zabralo. (http://www.floraservis.sk/dusikate-vapno-perlka.php) Ale po dlhorocnych bojoch mozem povedat, ze pomaha hlavne cista zahrada (bez travy a zeliny), kedze maju stazene liahnutie spolu s kombinaciou baterkovym nicenim po tme, alebo priamo pocas dna ak dlhsie prsi. Je pomerne suchy rok, ale mozem povedat, ze som ich velmi zredukoval.
Dusikate vapno nikde nemaju, ani v zahradnickych potrebach ani v Baumaxe. Vraj sa to niekedy vyrabalo v Duslo Sala, ale uz to robia len Cesi a odtial to doniest je akosi nie velmi lahke. Zatial som posypala obycajnym vapnom, uvidim, co na to slimaci povedia.
Gina Er
26.05.11,15:04
Ja som počula o škrupinách z vajca. Treba ich rozdrviť na menšie a dať okolo hriadky.Ale neviem či to funguje.
škrupiny nefungujú,aspoň nie na tých našich :mad:
Milas265
28.05.11,10:42
Ale čo na to povedia rastlinky,čo neznášajú vápno?
Ice dive
28.05.11,11:26
vápnom treba zem premiešať na jar tak cca 21 dní pred prvým sadením...
mne sa na slimáky osvedčil MESUROL 250 g cca za 6,40 € je granulát, ktorý sa nasype vecer alebo poobede medzi riadky slimakom velmi chutí:D:D:D viac ako rastlinky a ráno ich nájdete horebruchom...
beba13
28.05.11,16:52
odkedy používam MESUROL so slimákmi nie su problémy
durisovad
28.05.11,17:00
Mesurol je mozno dobry pre male zahradky, ale skus zaplatit tych granuliek na 11 arov. A nedajboze, aby na to prisiel skor dazd ako to slimaky stihnu schramstnut.
arizona
28.05.11,17:22
Ja si od zimy sporim popol z krbu, do suda. ked sa objavia slimaci, tak posypem.
beba13
28.05.11,18:02
Mesurol je mozno dobry pre male zahradky, ale skus zaplatit tych granuliek na 11 arov. A nedajboze, aby na to prisiel skor dazd ako to slimaky stihnu schramstnut.
slimaky sa zdržuju vo vlkhkej časti záhrady,kde je hustejší porast,takže ked máš krásne čisté hriadky slimáky sa tam nezdržujú,máme tiež velku záhradu zhruba 13-14 árov nemerala som to pretože každý rok je iná velkosť záleží kolko si nechám z hektára na záhradu:---
durisovad
28.05.11,18:08
Moje slimaky sa najradsej zdrziavaju na hriadkach, na ktorych mam fazulu. Hriadky su ciste, okopane, vyplete, ale tie potvory lezu na kazdy stonok. Nepohrdnu ani cibulou, len cesnaku sa vyhnu, ten im nechuti. Predbezne som posypala hriadky vapnom, obycajnym, to dusikate som nezohnala. No a po kazdom dazdi chodim po zahrade s noznickami a likvidujem ich. Vyuzijem radu, ze na jesen aj na jar poriadne povapnim celu zahradu, snad to pomoze a na buduci rok uz taky problem nebude.
Ice dive
28.05.11,19:34
Mesurol je mozno dobry pre male zahradky, ale skus zaplatit tych granuliek na 11 arov. A nedajboze, aby na to prisiel skor dazd ako to slimaky stihnu schramstnut.
mám 30 árov.... a mesurol vydrží aj pokiaľ sa nezatlačí do zeme... po niekoľkokých dažďoch tam ešte stále je... takže sa nebojím ho aj polievať...
A zase na druhej strane stačí to spraviť 1 - 2 x za sezónu.... lebo slimáky tiež nebudú putovať od jedného konca záhrady na druhý... keď sa raz vyhubia je na sozónu pokoj...
durisovad
28.05.11,20:10
Nasypala som tie granulky, ale slimakom to asi chuti. Je pravda, ze ich je coraz menej, ale predsa-len aj dnes som ich podvecer prestrihla najmenej 30.
DanielaSL
28.05.11,20:46
Moje slimaky sa najradsej zdrziavaju na hriadkach, na ktorych mam fazulu. Hriadky su ciste, okopane, vyplete, ale tie potvory lezu na kazdy stonok. Nepohrdnu ani cibulou, len cesnaku sa vyhnu, ten im nechuti. Predbezne som posypala hriadky vapnom, obycajnym, to dusikate som nezohnala. No a po kazdom dazdi chodim po zahrade s noznickami a likvidujem ich. Vyuzijem radu, ze na jesen aj na jar poriadne povapnim celu zahradu, snad to pomoze a na buduci rok uz taky problem nebude.

Čo s tými nožničkami prestrihuješ?:eek: Objavujú sa už aj u nás slimáci....zatiaľ s ulitami...riešim to tak..že ich odhodím čo najďalej....:rolleyes:
durisovad
29.05.11,06:09
Ulitove sa nicia leispie - das medzi dva kamene alebo zasliapnes na chodniku. U nas su bezulitove, ktore sa rozpucit nedaju, su slizke, tak ich prestrihnem noznickami. Neodporucala by som slimakov zahadzovat, citala som, ze maju pamat a rychlostou 2 metre za hodinu sa vratia spat.
220870
29.05.11,07:08
Neviem či to medzi sebou súvisí ,ale ja mám v záhrade krtov a nemám slimákov.
arizona
29.05.11,07:12
Aj nam sa po dlhej dobe zacali objavovat tie slimaky s domcekami.
Tie mi nevadia,ako sliziaky.

Neodstranujem ich, drozdy ich stihaju zlikvidovat .-)

Na sliziakov mam osvedceny recept, myslim, ze som ho sem uz pisala.
Zakopem tegliky (napr.od Ramy) do zeme, zarovno vrchnakom. Do neho urobim 1-2 otvory. Dnu dam Mesurol, alebo staci aj trochu piva.
Sliziaky same nalezu dnu,ale von uz nevyjdu. Ked je teglik plny, staci len vybrat a vyhodit.
durisovad
29.05.11,07:22
Neviem či to medzi sebou súvisí ,ale ja mám v záhrade krtov a nemám slimákov.
Krtkovia aj jezkovia sa slimakmi zivia.
DanielaSL
29.05.11,07:25
Ulitove sa nicia leispie - das medzi dva kamene alebo zasliapnes na chodniku. U nas su bezulitove, ktore sa rozpucit nedaju, su slizke, tak ich prestrihnem noznickami. Neodporucala by som slimakov zahadzovat, citala som, ze maju pamat a rychlostou 2 metre za hodinu sa vratia spat.

Prestrihneš slimáka? Juj...to by som nedokázala......:confused:
DanielaSL
29.05.11,07:27
Neviem či to medzi sebou súvisí ,ale ja mám v záhrade krtov a nemám slimákov.

Na krtov treba mačku...náš kocúrik ich spoľahlivo likvidoval...škoda len, že niečo zlikvidovalo teraz nášho kocúrika....:confused:
Gapo
31.05.11,16:15
Hahaha, to je dobréééééé, my máme v záhrade aj krtkov aj hrabošov a aj hŕŕŕŕŕby bezdomovcov.
Toto je ich práca, fazuľka aj tekvica fuč.
durisovad
31.05.11,16:18
Posypala som hriadky vapnom, pokial neprsalo, tak slimaci nechodili, ale teraz, po dazdi veru neviem, co bude Pre istotu obchadzam zahradu s noznickami.
Gapo
31.05.11,18:36
Keby som mal záhradu pri dome, tak by nemali šancu.
ela77
31.05.11,19:20
Hahaha, to je dobréééééé, my máme v záhrade aj krtkov aj hrabošov a aj hŕŕŕŕŕby bezdomovcov.
Toto je ich práca, fazuľka aj tekvica fuč.

to si fotil našu záhradku???http://www.porada.sk/images/icons/icon10.gifhttp://www.porada.sk/images/icons/icon10.gifhttp://www.porada.sk/images/icons/icon10.gif veľmi mi ju to pripomína. Tie stopy po slimákoch bezdomovcoch, takže ráno a večer behám po záhrade so solničkou. Posypem každého a je po ňom. Čo sa týka krtka, keď som sypala na slimákov, tak som videla ako sa dvíha zem okolo mňa. Máme tam posypané usušenou trávou z pokoseného trávnika a on potvora ryl iba tak pod povrchom, tak som ho vygúlila papučou a keďže som nemala nič so sebou lebo s krtkom som nerátala, tak som vytrhla prvú petflašu, pod ktorou som mala zasadenú tekvicu a tou petflašou som ho naháňala až som ho dostala do nej. Potom som ho ako kytičku vo flaši zaniesla cez cestu k susedom. Dúfam že sa nevráti. Keď je chránený, tak nech je v inom rajóne. Bolo to síce blbé odo mňa, ale čo som mala robiť.http://www.porada.sk/images/icons/icon12.gif
durisovad
31.05.11,19:39
V zahrade pri dome slimakov stiham nicit, beham rano aj vecer a po kazdom dazdi, ale velku zahradu mame 8 km od domu a tak nemozem chodit dva-tri razy do dna, jedna cesta stoji viac ako euro a to je uz dost velka polozka.
Solenie slimakov by som zvazila, lebo solis nielen slimakov, ale aj svoju rolu a to nie je velmi prospesne.
Valcake
31.05.11,23:49
...pekný kus, nie??!!:---:eek: nechala som ho na pokoji:rolleyes: neurobil žiadnu škodu..
PeterNR
01.06.11,09:24
Ahojte,

so záujmom som si prečítal diskusiu o slizniakoch. Máme na záhrade zase slimačí raj najmä (myslím si) kvôli mulču. Nemôžem sa však vzdať mulčovania kvôli tomu, že máme na záhrade veľmi limitované zdroje vody, takže pre udržanie vody v pôde je u nás mulčovanie nevyhnutné. Preto musím akceptovať túto nevýhodu mulčovania, a aspoň sa snažím počty slizniakov držať pod kontrolou. Nepoužívam žiadne jedovaté chemikálie, pretože by mohli podochnúť aj užitočné živočíchy, ktoré sa slizniakmi živia.

Osvedčila sa mi nasledovná kombinácia metód:
- pivné pasce (fungujú aj v našej neprítomnosti, ale pivo ide dosť do peňazí, a bohužiaľ lákajú slizniaky z okolia :-(
- Ferramol (funguje aj v našej neprítomnosti, treba dosypávať okolo rastliniek podľa toho ako sa míňa. Je to prípravok nejedovatý, nie je hrozbou pre iné živočíchy - fosforečnan železitý - hubí slizniaky mechanicky) foto aplikácie http://www.ipernity.com/doc/93199/10604384/in/album/227029
- zábrany na ochranu najohrozenejších rastliniek (používam odrezané pet fľaše, samotné by moc nepomohli, ale v kombinácii s ferramolom to funguje celkom dobre)
- ručná likvidácia (časovo náročné, skôr výnimočne, záhradku máme mimo bydliska)

Všetky spôsoby sú dostupné, len ten Ferramol som nevedel v SR za rozumnú cenu zohnať, tak poň chodím do Rakúska.

Z ďalších metód spomeniem ešte:
- posypávanie záhonu popolom (funguje len obmedzene, kým je popol suchý)
- dusíkaté vápno (snáď trochu pomôže obmedziť počet vajíčok v pôde, nevýhoda je že sa dá aplikovať len na jar, resp. kým na záhone nie sú rastliny)
- ochrana záhonov von zahnutými plechmi (funguje na 100 %, problém je množstvo plechu potrebného na ohradenie všetkých záhonov, komplikované riešenie rohov)
- vyvýšené záhody (žiaden účinok, slizniak poľahky vylezie po suchej doske aj 2 m vysoko)
- ochrana jednotlivých rastlín kruhom z medeného plechu (neskúšal som)
- prípravok Nemaslug (parazitické hlístice - u mňa to nezafungovalo, nepozoroval som deklarovaný účinok
- prirodzení predátori - mám na záhrade kopu všelijakých slimákov, veľkých aj malých, s ulitou pásikavou, žltou, priesvitnou - vraj požierajú vajíčka slizniakov, tak neviem... okrem toho mám malé jazierko, v ňom žaby, ďalej sú tu bystrušky, jašterice, straky, bažanty, škorce, drozdy...
- kačky (neskúšal som)

Peter
beba13
01.06.11,19:29
a ktoré tvory sa živia slizniakmi?naše sliepočky ich odmietaju jesť,akurát korytnačke chutia ale to len jeden dva kusky takže ona mi ich nevyhubí,inak tých otrávených mesurolom nachádzam na miske a nevidno že by ich niečo požieralo
durisovad
01.06.11,20:15
Citala som, ze slimakov zeru morky, ale musia si ich same najst. Lenze morky narobia sarapatu aj medzi zeleninou, takze je to nepouzivelna rada.
Valcake
01.06.11,22:10
wagner
02.06.11,22:19
a ktoré tvory sa živia slizniakmi?naše sliepočky ich odmietaju jesť,akurát korytnačke chutia ale to len jeden dva kusky takže ona mi ich nevyhubí,inak tých otrávených mesurolom nachádzam na miske a nevidno že by ich niečo požieralo

Tieto kačice sa živia slimákmi aj slizniakmi. Možno by stálo za úvahu ich chovať.


Podívejte se, jak si kachna indický běžec hravě poradí se slimáky
3. září 2010
Stačí, aby trochu zapršelo, a "španělák", vrah českých zahrad, je tu. Na vlastní oči jsme si ověřili, jak se slimáky zatočí kachna indický běžec.




Zdroj: http://hobby.idnes.cz/video-podivejte-se-jak-si-kachna-indicky-bezec-hrave-poradi-se-slimaky-12l-/hobby-zahrada.asp?c=A100902_144003_hobby-zahrada_bma (http://hobby.idnes.cz/video-podivejte-se-jak-si-kachna-indicky-bezec-hrave-poradi-se-slimaky-12l-/hobby-zahrada.asp?c=A100902_144003_hobby-zahrada_bma)
http://t0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcTLD9WXfwhVBVUivc_5LDHLSxt51Lsew 8Fju2ZE5QUpPVsdXDtKL56XsA (http://www.google.cz/imgres?imgurl=http://i.idnes.cz/10/091/sph/BMA3589ea_IMG_2847_1_.jpg&imgrefurl=http://hobby.idnes.cz/video-podivejte-se-jak-si-kachna-indicky-bezec-hrave-poradi-se-slimaky-12l-/hobby-zahrada.asp%3Fc%3DA100902_144003_hobby-zahrada_bma&usg=__S_vSbfpuIGgXOzSXt9-dVECEIa4=&h=161&w=215&sz=11&hl=sk&start=1&zoom=1&itbs=1&tbnid=wvisQAepTd4lzM:&tbnh=79&tbnw=106&prev=/search%3Fq%3Dkachna%2Bb%25C4%259B%25C5%25BEec%26hl %3Dsk%26sa%3DG%26biw%3D920%26bih%3D544%26tbm%3Disc h&ei=HQvoTfjKCo_n-gbn_-y9Dw) http://t1.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcR13t9zi6eA84PuPxBH0XZEK8AqSWlt8 nmYmNxpVs3Lneqns_RLKx8htdk (http://www.google.cz/imgres?imgurl=http://i.idnes.cz/10/091/sph/BMA3589e8_IMG_2786_1_.jpg&imgrefurl=http://hobby.idnes.cz/video-podivejte-se-jak-si-kachna-indicky-bezec-hrave-poradi-se-slimaky-12l-/hobby-zahrada.asp%3Fc%3DA100902_144003_hobby-zahrada_bma&usg=__C0rHdWsVOCSDvqe5-fK676Dq15U=&h=161&w=215&sz=11&hl=sk&start=2&zoom=1&itbs=1&tbnid=N6c9gXZWulbHJM:&tbnh=79&tbnw=106&prev=/search%3Fq%3Dkachna%2Bb%25C4%259B%25C5%25BEec%26hl %3Dsk%26sa%3DG%26biw%3D920%26bih%3D544%26tbm%3Disc h&ei=HQvoTfjKCo_n-gbn_-y9Dw) http://t1.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcTxamnH9DzFedQ1h_daGbpBv-ZziobuM-j63ejnpNdBiTFfuZQ8gFOzjyM (http://www.google.cz/imgres?imgurl=http://www.klubvodnidrubeze.estranky.cz/img/mid/132/kachna-indicky-bezec-bily.jpg&imgrefurl=http://www.klubvodnidrubeze.estranky.cz/fotoalbum/z-dalsich-vystav/bernstadtska-vystava-velke-a-vodni-drubeze/kachna-indicky-bezec-bily.html&usg=__8y92rCE9tRgpqQE5lZ3ohSosYXA=&h=460&w=308&sz=45&hl=sk&start=3&zoom=1&itbs=1&tbnid=0b6d9q_Bm7h5MM:&tbnh=128&tbnw=86&prev=/search%3Fq%3Dkachna%2Bb%25C4%259B%25C5%25BEec%26hl %3Dsk%26sa%3DG%26biw%3D920%26bih%3D544%26tbm%3Disc h&ei=HQvoTfjKCo_n-gbn_-y9Dw) http://t2.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQJJPuLc6BRbrXXmK_cQpuQLfhEVhGMR uOOGvWVLs1cV6sCrb-nivUn5Ym4 (http://www.google.cz/imgres?imgurl=http://www.chovprochazka.estranky.cz/img/mid/1484/kachna-indicky-bezec-bily.jpg&imgrefurl=http://www.chovprochazka.estranky.cz/fotoalbum/fotografie-z-vystav/vystava-velke-a-vodni-drubeze-v-bernstadtu-v-srn/kachna-indicky-bezec-bily.html&usg=__WG08Sgryk0-iBOoI7b6hoysj6Ic=&h=460&w=308&sz=53&hl=sk&start=4&zoom=1&itbs=1&tbnid=MfjCuU3HgnE99M:&tbnh=128&tbnw=86&prev=/search%3Fq%3Dkachna%2Bb%25C4%259B%25C5%25BEec%26hl %3Dsk%26sa%3DG%26biw%3D920%26bih%3D544%26tbm%3Disc h&ei=HQvoTfjKCo_n-gbn_-y9Dw) Kachny Běžec indický
2009
03.06.11,02:15
Super a máte po problémoch :)
Gapo
09.06.11,12:02
Po daždi som prišiel aj o poslednú fazuľku:mad:
durisovad
09.06.11,13:36
Ja som zem okolo fazule posypala vapnom a zatial fazula existuje a rastie. Uvidim, kedy sa slimaky prisposobia a prekonaju barieru.
PeterNR
09.06.11,15:41
Vápno bude účinkovať až kým sa vplyvom pôdnej vlhosti alebo polievania či dažďa nezahasí. Pozor však na vápnenie okolo kyslomilných rastlín, k fazuli je to ok.

Gapo odporúčam Ti dosiať novú fazuľu, je teplo a vlhko, bude rýchlo klíčiť, dobehne tú zožratú. Keď začne klíčiť, treba ju ochrániť proti ďalšiemu nájazdu slizniakov.

Peter
PeterNR
20.06.11,12:06
Aktuálny stav druhého výsevu fazule - výška cca 50 cm, ochrana Ferramolom funguje :-) Foto - http://www.ipernity.com/doc/93199/10859223/in/album/227029
Peter
hubatá
20.06.11,12:26
A ako tých bežcov indických prinútime aby žrali len slizniakov a mladej fazuľky si nevšímali ...... sú zvyknuté prechádzať sa s majiteľom po záhrade na vodítku? Veď aj kačica záhorácka si dá radšej mladého šalátu ako nejakého slizniaka s barákom. Ozaj a nesmrdí to mäso a pečienka z takého bežca indického keď požere slovenských bezdomovcov ..... ups slizniakov bez domčekov?
durisovad
20.06.11,18:17
Aktuálny stav druhého výsevu fazule - výška cca 50 cm, ochrana Ferramolom funguje :-) Foto - http://www.ipernity.com/doc/93199/10859223/in/album/227029
Peter
Je to povzbudive zistenie, ale prosim ta, co to je ten FERRAMOL? Myslela som, ze sa to dozviem z prilozeneho linku, ale objavilo sa mi len jedno sikovne dievcatko.
DanielaSL
20.06.11,20:17
Nejako som slimákov v našej záhrade neregistrovala.... a ak aj áno...šmarila som ho čo najďalej k susedom, ktorý v záhrade nič moc nemajú...:rolleyes:
No ale ostala nám po kocúrikovi prázdna miska a keďže som zbadala nového hladného mačacieho návštevníka, tak som misku vyložila za dom a sem tam do nej vložím nejaké zbytky. Naposledy som tam dala zbytok šunky....čo sme nezjedli a obschol...
No a aké bolo moje prekvapenie na druhý deň, keď sa ku šunke napchalo hejno slimákov.....
Dáška okamžite som si spomenula na Teba a nožnice..lenže nožnice som nemala..tak sa hodili aj kamene...a slimáci boli zneškodnení...:confused:
Dúfam, že sa nerozmnožia a nezožerú mi zeleninu..stačí, že sa chodia srny pásť. :mee:
Manual
20.06.11,20:32
Mesurol je najlepší a budete mať pokoj :) :) :)
PeterNR
21.06.11,11:30
Ahoj,
tá foto je na ilustráciu tej fazule, dcéra je modelka, chcela byť na fotke :-)

Ferramol je prípravok proti slizniakom. Pre iné živočíchy nie je jedovatý či inak škodlivý. Účinná látka je fosforečnan železitý. Podrobnejšie info napr. tu (http://www.biogrow.co.za/FERRAMOL%20INFO.pdf).

Mesurol obsahuje účinnú látku metiocarb, Vanish obsahuje metaldehyd. Obe látky sú jedovaté pre ostatné zvieratá aj pre človeka, neodporúčam používať.

Peter
Manual
24.06.11,09:13
Však ten mesurol dám ako návnadu na podložku a slimák "skape" tiež tam na nej. Dva krát si lizne a je mŕtvy. Nič sa mi nekontaminuje. Alebo čo si myslíš že s tým mesurolom robím, že ho chytám holými rukami a "rozsievam" po zemi medzi zeleninu ? :):D
plavčík
24.06.11,09:19
Však ten mesurol dám ako návnadu na podložku a slimák "skape" tiež tam na nej. Dva krát si lizne a je mŕtvy. Nič sa mi nekontaminuje. Alebo čo si myslíš že s tým mesurolom robím, že ho chytám holými rukami a "rozsievam" po zemi medzi zeleninu ? :):D


Ja som ho dala na list a zrazu som zbadala, že mi ho mravce celý rozoberajú- trocha sa bojím, že mi ho nanosia do zeme.
Manual
24.06.11,09:22
No ja ten problém nemám, mravce sa mi tam okolo neobjavili a na podložku dám cca 6-8 granuliek, takže by som lahko spozoroval, že mi ho niekto "kradne" okrem slimákov :)
plavčík
24.06.11,09:30
kde možni kúpiť Ferramol v BA???
Manual
24.06.11,09:37
Niekde v záhradkárskych potrebách, ale osobne to nepoznám
Chokma
24.06.11,11:02
Tieto kačice sa živia slimákmi aj slizniakmi. Možno by stálo za úvahu ich chovať.

Podívejte se, jak si kachna indický běžec hravě poradí se slimáky
3. září 2010
Stačí, aby trochu zapršelo, a "španělák", vrah českých zahrad, je tu. Na vlastní oči jsme si ověřili, jak se slimáky zatočí kachna indický běžec.




Zdroj: http://hobby.idnes.cz/video-podivejte-se-jak-si-kachna-indicky-bezec-hrave-poradi-se-slimaky-12l-/hobby-zahrada.asp?c=A100902_144003_hobby-zahrada_bma (http://hobby.idnes.cz/video-podivejte-se-jak-si-kachna-indicky-bezec-hrave-poradi-se-slimaky-12l-/hobby-zahrada.asp?c=A100902_144003_hobby-zahrada_bma)
http://t0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcTLD9WXfwhVBVUivc_5LDHLSxt51Lsew 8Fju2ZE5QUpPVsdXDtKL56XsA (http://www.google.cz/imgres?imgurl=http://i.idnes.cz/10/091/sph/BMA3589ea_IMG_2847_1_.jpg&imgrefurl=http://hobby.idnes.cz/video-podivejte-se-jak-si-kachna-indicky-bezec-hrave-poradi-se-slimaky-12l-/hobby-zahrada.asp%3Fc%3DA100902_144003_hobby-zahrada_bma&usg=__S_vSbfpuIGgXOzSXt9-dVECEIa4=&h=161&w=215&sz=11&hl=sk&start=1&zoom=1&itbs=1&tbnid=wvisQAepTd4lzM:&tbnh=79&tbnw=106&prev=/search%3Fq%3Dkachna%2Bb%25C4%259B%25C5%25BEec%26hl %3Dsk%26sa%3DG%26biw%3D920%26bih%3D544%26tbm%3Disc h&ei=HQvoTfjKCo_n-gbn_-y9Dw) http://t1.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcR13t9zi6eA84PuPxBH0XZEK8AqSWlt8 nmYmNxpVs3Lneqns_RLKx8htdk (http://www.google.cz/imgres?imgurl=http://i.idnes.cz/10/091/sph/BMA3589e8_IMG_2786_1_.jpg&imgrefurl=http://hobby.idnes.cz/video-podivejte-se-jak-si-kachna-indicky-bezec-hrave-poradi-se-slimaky-12l-/hobby-zahrada.asp%3Fc%3DA100902_144003_hobby-zahrada_bma&usg=__C0rHdWsVOCSDvqe5-fK676Dq15U=&h=161&w=215&sz=11&hl=sk&start=2&zoom=1&itbs=1&tbnid=N6c9gXZWulbHJM:&tbnh=79&tbnw=106&prev=/search%3Fq%3Dkachna%2Bb%25C4%259B%25C5%25BEec%26hl %3Dsk%26sa%3DG%26biw%3D920%26bih%3D544%26tbm%3Disc h&ei=HQvoTfjKCo_n-gbn_-y9Dw) http://t1.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcTxamnH9DzFedQ1h_daGbpBv-ZziobuM-j63ejnpNdBiTFfuZQ8gFOzjyM (http://www.google.cz/imgres?imgurl=http://www.klubvodnidrubeze.estranky.cz/img/mid/132/kachna-indicky-bezec-bily.jpg&imgrefurl=http://www.klubvodnidrubeze.estranky.cz/fotoalbum/z-dalsich-vystav/bernstadtska-vystava-velke-a-vodni-drubeze/kachna-indicky-bezec-bily.html&usg=__8y92rCE9tRgpqQE5lZ3ohSosYXA=&h=460&w=308&sz=45&hl=sk&start=3&zoom=1&itbs=1&tbnid=0b6d9q_Bm7h5MM:&tbnh=128&tbnw=86&prev=/search%3Fq%3Dkachna%2Bb%25C4%259B%25C5%25BEec%26hl %3Dsk%26sa%3DG%26biw%3D920%26bih%3D544%26tbm%3Disc h&ei=HQvoTfjKCo_n-gbn_-y9Dw) http://t2.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQJJPuLc6BRbrXXmK_cQpuQLfhEVhGMR uOOGvWVLs1cV6sCrb-nivUn5Ym4 (http://www.google.cz/imgres?imgurl=http://www.chovprochazka.estranky.cz/img/mid/1484/kachna-indicky-bezec-bily.jpg&imgrefurl=http://www.chovprochazka.estranky.cz/fotoalbum/fotografie-z-vystav/vystava-velke-a-vodni-drubeze-v-bernstadtu-v-srn/kachna-indicky-bezec-bily.html&usg=__WG08Sgryk0-iBOoI7b6hoysj6Ic=&h=460&w=308&sz=53&hl=sk&start=4&zoom=1&itbs=1&tbnid=MfjCuU3HgnE99M:&tbnh=128&tbnw=86&prev=/search%3Fq%3Dkachna%2Bb%25C4%259B%25C5%25BEec%26hl %3Dsk%26sa%3DG%26biw%3D920%26bih%3D544%26tbm%3Disc h&ei=HQvoTfjKCo_n-gbn_-y9Dw) Kachny Běžec indický

tak to je zaujimave, ze im chutia aj ti bezulitaci... idem oprobovat, ci aj moje cinske ich budu. lebo korytnaciak mi je vysadeny na ulitakov, hentych nechce ani za svet... a ani sa mu necudujem. :) inak som trochu skepticka voci tomu, ze by zozrali len tych slimakov a ostatne by nechali neporusene...
PeterNR
30.06.11,08:56
Však ten mesurol dám ako návnadu na podložku a slimák "skape" tiež tam na nej. Dva krát si lizne a je mŕtvy. Nič sa mi nekontaminuje. Alebo čo si myslíš že s tým mesurolom robím, že ho chytám holými rukami a "rozsievam" po zemi medzi zeleninu ? :):D

Mesurol zostáva jedom aj po konzumácii slizniakom. Keď niečo takto otráveného slizniaka zožerie (napr. ježko), tak zdochne tiež.
Peter
PeterNR
30.06.11,09:02
kde možni kúpiť Ferramol v BA???

V BA neviem, ale blízko je Viedeň, vo firme Biohelp (http://www.biohelp.at/biohelp_p/index.php?option=com_content&task=view&id=46&Itemid=16) majú väčšie balenia (10 a 25 kg) za výhodné ceny.
Peter
plavčík
30.06.11,09:17
Dostala som kúpiť Ferramol v Ba v záhradníckych potrebách pri hoteli DUKLA smerom na trh - 1/4 kg za cca 6€
PeterNR
30.06.11,10:23
Dostala som kúpiť Ferramol v Ba v záhradníckych potrebách pri hoteli DUKLA smerom na trh - 1/4 kg za cca 6€

Pre porovnanie, cena Ferramolu v spomínanej firme vo Viedni je cca 4 E/kg pri kúpe 10 kg balenia.
Peter
durisovad
13.07.11,14:46
Nemate dojem, ze slimaky vyhlasili stav ohrozenia? Cim viac ich nivocime, tym intenzivnejsie sa mnozia. Po predvcerajsom dazdi som ich zlikvidovala na jeden meter stvorcovy viac ako 100. Uz pozrali fazulu a teraz sa dali do cibule. Nepomohli modre granulky ani vapno. Susedia maju identicke problemy, je to strasne.
jopal
13.07.11,15:14
(Hmm, tak neviem, mam tuto temu na sledovanie a teraz mi prisla po 3 mesiacoch notifikacia o novom prispevku a vidim ze sa ich tu nahrnulo cez 5 stran od mojej poslednej navstevy, takze ta notifikacia nie je bohvieco).
durisovad, je mi ta luto, viem co zazivas, poznam to. Ako som uz raz pisal, ja uz mam svojich viac-menej vysporiadanych, riesim uz len tych, co idu od susedov. Ale su to smiesne cisla, tak konstatujem, ze boj vyhravam. Zaklad je mat zahradu uz z jari bez zeliny a udrziavat ju taku po cely rok. (Je to problem, ale vzdy si poviem, radsej hodku s motykou, ako tri s niznickami). Na jar po dazdi vybehnem poriesit s noznickami "dorast" a potom uz len okolo 22.00 idem raz za tyzdem s baterkou obehnut inkriminovane miesta. Vcera som nasiel pozrate listy na gigante, tak som ich v noci asi 5 postrihal na jednu kopu, na druhy den som poriesil kamosov-kanibalov, co sa hostili na kope a zase pokoj. Na jar by mohlo este pomoct nehasene vapno, ale treba vystihnut par dni bez dazda. Popol, ci medene droty pod napatim nezaberaju vobec a mesurol, ci pivo len ciastocne.
P.S. Pri strihani si rob z nich kopky, tie im chutia najviac, to je lepsia navnada ako pivo...
legolas
13.07.11,15:36
..recept na slimáky: zakopať kelimky do zeme tak, aby vrchná časť presahovala trocha nad úrovňou zeme, naliať do nich pivo a uvidíte ako sa pekne krásne v tom pive utopia, totižto ony majú strašne rady pivo..
durisovad
13.07.11,16:41
Toto je rada dobra do dobreho pocasia. Ked prsiava, do piva sa dostane dazdova voda a ta slimakom nechuti.
legolas
13.07.11,19:14
:) no tak nad každým kelimkom daj mini dáždniček a je to:)
Gapo
15.07.11,12:56
To je hrôza, už sa mi tie potvory pustili aj do rajčín. :(
durisovad
15.07.11,13:57
Zda sa mi, ze budeme moct pestovat len ovocie na vyssich krikoch a stromoch, ostatne vsetko tie hnusoby pozeru. Len dufam, ze casom im nenarastu kridla.
Gapo
15.07.11,15:50
Ktovie aká bude evolúcia u týchto tvorov. :(
slimačko
31.07.11,19:16
Vyskusali sme tiez vsetko, ale minuli sa nám zásoby soli, piva, vajcia uz nám nechutia, ale napadla nás spásonostná myslienka, ktora by sa mohla ujat na celom Slovensku. vychádzame z toho, že človek je najúspešnejsí prirodzený škodca v rámci prírodného reťazca o čom svedcí nenávratné vyhubenie rúznych druhov živocíchov na planéte. Odporúčame zmeniť gastronomické návyky Slovákov. Vrámci tohtorocnej uplatňovanej potravinovej pomoci EÚ pre Slovakov odporúčame rozšíriť sortiment potravín okrem muky a cestovín aj o výživnú a bohatú proteínovú potravu slimákov. Navrhujeme budovať v záhradkach betónové plochy na ktorých treba poriadať rauty pre labužníkov týchto dobrôt, ktorí si múžu priamo v záhrade slimákov vyzbietať a upraviť podľa chuti. dobrú. A je istota, ze do roka nebude na Slovensku ani jeden slimák. Určite pretronfneme aj Francúzov.
Silvernola
31.07.11,20:41
To je hrôza, už sa mi tie potvory pustili aj do rajčín. :(
Tie diery v rajčinách nemá na svedomí slimák (či skôr "bezdomovec" - slizniak), ale iný škodca - mora bavlníková, tá napáda i papriky, sú v nich húsenice.
Netuším, či tieto potvory majú chuťové bunky, ale očividne obľubujú štipľavú papriku, najviac mi "ohlodali" habanero.:D:):(
Silvernola
31.07.11,20:49
Nemáte niekto bližšie informácie, prípadne osobné skúsenosti s parazitickými hlísticami Phasmarhabditis hemaphrodita? Tie by mali na túto pliagu účinkovať a pritom je to ekologické. Hlavne, ako sa k tomu dá dostať. Ja som sa pokúšala objednať cez net, ale ani sa mi neozvali.
durisovad
01.08.11,04:38
Velki pestovatelia zeleniny udajne poziadali vyskumne ustavy a ministerstvo, aby vymysleli a vyskumali, ako sa da uspesne proti slimakom bojovat, tak som zvedava, na co pridu.
jopal
01.08.11,06:01
Odporúčame zmeniť gastronomické návyky Slovákov. Vrámci tohtorocnej uplatňovanej potravinovej pomoci EÚ pre Slovakov odporúčame rozšíriť sortiment potravín okrem muky a cestovín aj o výživnú a bohatú proteínovú potravu slimákov. ....
Vplyvom neutichajucich dazdov a tym aj idealnych podmienok pre nich a tiez zaburinovavani zahrady, zacinaju "navstevovat" od susedov aj mna. Ked striham tie 15 - 20 cm kusy, tiez si hovorim, ze maso by to nemuselo byt zle...Osvedcilo sa mi aj ked manzelka cisti mrkvu na jednom mieste priamo v zahrade a nasledne len pomasakrujem priselcov...
Kazu
01.08.11,09:04
Všetci nadávali na sliziakov a donedávna som ani nevedela ako vyzerajú, ale už viem. Nerobia mi škodu na zelenine, lebo máme trochu netypicky hriadky v tráve a trávnik pravidelne pokosený na celom pozemku tak tam sa nedržia. Ale od susedného nepokoseného pozemku sa tiahnu tak mi stačí kontrolovať asi meter široký pás a tam ich likvidujem. Páčilo sa mi to solenie a tešila som sa, keď som videla, že na tráve zostáva len sliz ktorý zmizne. ale tešila som sa zbytočne.Tí hajzlíci totiž neskapú, oni ten sliz jednoducho zvlečú a odtiahnu preč. Je to tak, videla som to na vlastné oči. Zvliekol kopu slizu, odplazil sa alebo sa stočil do klbka a čakal kedy sa pokryje novým slizom. Ten sviniar skape, až ho posolím na to slizom nechránené telo, takže každého treba posoliť dva krát. Preto som začala s mechanickým ničením. Nemáme ich až tak veľa, ale púšťam sa čím ďalej aj do susedného pozemku a tam sa teda môžem vydovádzať. Len musím dávať pozor aby ma pri tom nevidela vnučka, lebo to je zanietená ekologička, tá aj bezdomovcom vyspevuje "Slimáááčku-rááááčku....":D
alchstuip
01.08.11,09:24
Nedavno som v rolnickych novinach cital clanok o "indickom bezcovi" - kacke, ktora sa s oblubou krmi prave bezdomovcami a ak ich ma dostatok, vobec si nevsima rastlinnu potravu. Mozno by nebolo od veci skusit to vypustit do zahrady
Silvernola
01.08.11,16:39
Nedavno som v rolnickych novinach cital clanok o "indickom bezcovi" - kacke, ktora sa s oblubou krmi prave bezdomovcami a ak ich ma dostatok, vobec si nevsima rastlinnu potravu. Mozno by nebolo od veci skusit to vypustit do zahrady
Áno, ale najlepšie je, ak im ich nazberáš ty. Ich chov je trochu náročnejší, údajne sú to veľmi "splašené" kačky.
Gapo
01.08.11,16:51
Tie diery v rajčinách nemá na svedomí slimák (či skôr "bezdomovec" - slizniak), ale iný škodca - mora bavlníková, tá napáda i papriky, sú v nich húsenice.
Netuším, či tieto potvory majú chuťové bunky, ale očividne obľubujú štipľavú papriku, najviac mi "ohlodali" habanero.:D:):(
Ale ba, tie moje sú od slimákov, však na vlastné oči som ich videl a zhadzoval:mad:
Však je vidieť ten ich sopel na rajčine a tak ju húsenka nevyžerie.
Ale teraz som počul, že tie s ulitami požierajú ich vajíčka, začínam lov na ulitníkov a presun do mojej záhrady. :)
Po včerajšom daždi som nabehol dnes do záhrady a aby náhodou niekto nepochyboval, že nerozoznám slimáka od húsenice (však Silvernola), tak tu je dôkaz, nové foto.
durisovad
01.08.11,18:13
Ulitovych slimakov som nevidela najmenej 2O rokov. Vtedy ich bolo okolo potoka ako keby ich bol niekto zhadzoval z neba, ludia ich zbierali a davali do vykupne. Usilovnejsi si na tom dobre privyrobili.