tokoska
05.11.08,20:10
Dobrý deň!

Prosím o radu.
V roku 1995 som sa stala vlastníkom polovice nehnuteľnosti - dedičstvo po otcovi /druhú polovicu vlastnila mama/. V tomto roku mamka zomrela a ja som zdedila aj druhú polovicu nehnuteľnosti /rodinný dom/.Nehnuteľnosť chcem predať.
Na danej adrese nemám trvalý pobyt.
Daň z príjmu budem platiť z celej predajnej ceny, alebo iba z jednej polovice?
Čo je to nadobudnutie nehnuteľnosti postupným dedením?
Príjem za predaj môžem zahrnúť do daňového za rok 2008, alebo treba podať nejaké špeciálne daňové priznanie skôr?
Je treba aj znalecký posudok a ak áno, môžem nehnuteľnosť predať za cenu nižšiu ako je tento posudok?
Ďakujem vopred za radu.
Tokoska
jeso
06.11.08,14:07
nebudes platit dan - §9 ods. 1 pís .c
osvetka
07.11.08,12:34
DP z titulu predaja , ktorý splňa podmienky oslobodenia sa nepodáva. Ak iný druh príjmu, na ktorý spadá povinnosť podať DP nie je, DP v marci, za rok 2008 nepodáš.
tokoska
07.11.08,14:54
Ďakujem.

Tokoska
termikamt
11.11.08,13:35
Prosím o radu.Zdedili sme rovnakým dielom chatu, 25 rokov sme sa starali o ňu 2 sestry a tá tretia teraz po smrti rodičov tam bola asi 6 krát pokosit a dat pasce na myši za dva roky. Teraz nás chce dat na súd zato že jej ju nechceme predat. musím ešte povedat že sme tam nechodili preto že ona dala klúč maminej sestre a tí tam sú 3x do týždna a cez prázdniny preto tam nechodíme my.Tú chatu ale nechce pre seba ale pre túto tetu. Má právo takto postupovat a čo budeme musiet dokazovat na súde a kdo bude platit súdne trovy.Ďakujem za skorú radu. Zdenula
ego.mc
12.11.08,06:02
Nie je zákonná povinnosť predať spoluvlastníkovi podiel na nehnuteľnosti.
Odporúčam Vám dohodnúť sa. (Aj pre dobré vzťahy v rodine ;).)
V prípade sporu by mal platiť súdne trovy navrhovateľ.
termikamt
12.11.08,10:02
Senior Member vzťahy sú už v háji. Ale včera sme so sestrou uvažovali, že ja jej darujem 1/3 podielu na chate, tým ona bude vlastniť 2/3 a sestra ďaľšia/tá čo nás chce o chatu a garáž pripraviť/len 1/3 taktiež zase ona mne daruje jej 1/3 garáže a tak ja budem vlastnit 2/3 dáme do darovacej zmluvy že môžme to užívat ako vecné bremeno.Len neviem či nebude treba súhlas tej tretej, ale myslím si ked idem darovat len svoj podiel a to ešte vlastníčke 1/3 tak netreba. Tým ak to dá na súd tak sestra bude väčšinový vlastník, má deti a bude skôr tú chatu využívat ako druhá sestra, ktorá deti nemá a má byt aj dom.Sestra má len byt a invalidného manžela. My sme ochotné sestru vyplatit ale ona to nechce chce chatu od nás kúpiť a predať alebo darovať tete.