mako24
05.11.08,20:41
caute

potreboval by som pomoct pri vybere krbovej vlozky...

vstupne udaje :): vykurovany priestor cca 300 m3
celne sklo rovne, alebo rohove (ohyb bocny lavy)
aspon 3 vystupy ohriateho vzduchu - 2 z toho pojdu do
vedlajsich izieb, cca 3m od krbu
komin 200 mm
cena cca 35.000,-


nasiel som nieco od STEKO, ale ceny sa mi zdali prilis :eek:... naco si davat pozor pri kupe?

p.s. pozna niekto firmu v okoli michaloviec, ktora stavia kvalitne krby?



dik
evula0
06.11.08,09:05
Parametre si si vlastne určil sám.
Výkon by sa mal pohybovať okolo 12-14 kw,to záleží na stenách,oknách,...
Ak stačí čelné sklo, dobré (slušný štandart) vložky plechové alebo liatinové sú okolo 20-25 tis ( napr.Kobok,Blanzek,...).Pri rohových existuje možnosť neskoršej tvarovej deformácie rohu(žiaden výrobca neprizná), vyššia cena a estetický efekt.
Vlozku je treba zabudovať do krbu,ktorým je riešený teplovzduch do miestnosti, kde je postavený.Ďaľšie miestnosti sa musia riešiť rozvodom,väčšinou núteným(ventilátor),ak nejde o vyššie podlažie.Rozvody nemusia začínať na druhom plechovom opláštení vložky, môžu isť z priestoru v krbe nad vložkou.Do 3 metrov by to malo "fučať" aj samé.
Bionda
06.11.08,10:14
Asi ide zima,:D množia sa témy o krboch, len by bolo dobré, keby ste neotvárali nové a vyhľadali staré do ktorých zadáte otázku :)
220870
06.11.08,11:31
12 - 14 KW vložka v malej miestnosti pod 40 m2 dokáže narobiť veľa problémov.Na takúto plochu dosť silná. V miestnosti kde bude takto silný krb bude horúco a v iných priestoroch domu zimno.Treba na to myslieť a urobiť viac alebo väčšie prieduchy, popripade kombinovať s ventilátorom .Respektíve treba brať hlavne ohľad na miestnosť kde ten krb bude .
evula0
07.11.08,04:44
=220870;12 - 14 KW vložka v malej miestnosti pod 40 m2

300 m3 je asi 100-120 m2, tomu zodpovedá 12-14kW.Krbová vložka môže ísť aj na minimálny výkon ( prívod vzduchu a komínová klapka) cca 20-30%.
220870
07.11.08,08:29
Ja viem že 300m3 je cca 100 - 120 m2 . Len nepredpokladám že dom bude tvoriť jedna miestnosť.Jednotlivý stavitelia si väčšinou dávajú krb preto aby mohli sledovať svetlo ktoré vydáva oheň a skrz teplo ktoré vydáva oheň. Ak budú krbovú vložku zbytočne škrtiť klapkou tak nebude svetlo horiaceho ohňa ale začmudené sklo a zadechtovaný komín.Ja som tých krbov niekoľko postavil a viem že toto bol jeden obrovský problém.Predajca predá to na čom má najvyšší zisk tj. to najdrahšie a väčšinou to bývajú tie najväčšie vložky 14 KW-tové.Napíšem to znova .Dávať 14 KW KRBOVÚ VLOŽKU DO MIESTNOSTI KTORÁ MÁ MENEJ AKO 40m2 =RIZIKO prekúrenia miestnosti v ktorej bude krb a nedokúrenia ostatných miestností .Ak sa tomu konkrétna osoba nerozumie alebo nie je si istá ,nech radšej konzultuje kúpu vhodnej krbovej vložky z majstrom ,ktorý bude krb montovať.
focus3ccd
07.11.08,10:33
Ja viem že 300m3 je cca 100 - 120 m2 . Len nepredpokladám že dom bude tvoriť jedna miestnosť.Jednotlivý stavitelia si väčšinou dávajú krb preto aby mohli sledovať svetlo ktoré vydáva oheň a skrz teplo ktoré vydáva oheň. Ak budú krbovú vložku zbytočne škrtiť klapkou tak nebude svetlo horiaceho ohňa ale začmudené sklo a zadechtovaný komín.Ja som tých krbov niekoľko postavil a viem že toto bol jeden obrovský problém.Predajca predá to na čom má najvyšší zisk tj. to najdrahšie a väčšinou to bývajú tie najväčšie vložky 14 KW-tové.Napíšem to znova .Dávať 14 KW KRBOVÚ VLOŽKU DO MIESTNOSTI KTORÁ MÁ MENEJ AKO 40m2 =RIZIKO prekúrenia miestnosti v ktorej bude krb a nedokúrenia ostatných miestností .Ak sa tomu konkrétna osoba nerozumie alebo nie je si istá ,nech radšej konzultuje kúpu vhodnej krbovej vložky z majstrom ,ktorý bude krb montovať.
Mozem potvrdit, ked je moc velky vykon krbovej vlozky, tak je v miestnosti na nevydrzanie. Bol som u kamarata a ten ma obrovsku krbovu vlozku - odhad okolo tych 14kW plus teplovodny vymennik. Nielenze mal v obyvacke ako v pekle, a stale vetral, cca 27 stupnov, ale sa mu aj zacala varit voda v radiatoroch a nemal to kde vypustit, zacala mu piskat elektronika atd. Nikdy si vinu neprizna a preto sa stale tvari ako to ma perfektne spravene. Ale ten pocit v miestnosti bol otrasny. Mozno ze to ma aj vyhody, mozu po byte chodit holaty...... :D:D:D

Je to hovadina. Ja som si dal 9kW vlozku a este nemozem na sto percent potvrdit funkciu, lebo nemam dorobene teplovzdusne rozvody s ventilatorom, ale v miestnosti, kde je krb, je prijemne, ziadne horko.
focus3ccd
07.11.08,10:34
A o to horsie je to na liatine, nakolko ked zavries privod vzduchu aj klapku, tak sa tak lahko nevychladi....... To moze mat fatalne nasledky, ako sa stalo niekde v cechach, ze mu rachol teplovodny vymennik.
henry_sk
07.11.08,11:08
Zdravim vsetkych odbornikov na krby ;)

Chcel by som vyuzit otvorenu temu a spytat sa, ci je mozne najst krbovu vlozku, ktora je zpredu presklena, ale dokladanie a cistenie je mozne zozadu. Planujem mat krb ciastocne v mure za ktorym bude technicka miestnost. Predpokladam tak cistejsi priestor v obyvacke.

Zaroven by som rad prebytocne teplo z krbu riesil teplovodnym vymennikom s akumulacnou nadrzou cca 1000L. Planujem podlahove vykurovanie.

VDAKA.
evula0
07.11.08,12:04
Mám krbovú vložku Chopok od Koboku -plech+šamot,čelné sklo cca 500x700, prídavný výmenník tepla(nie vodný!), vstavaná komínová klapka,deklarovaný výkon 10-12kW- v miestnosti chaty 25 m2 a výškou 2,4m prepojenej s otvoreným schodiskom do podkrovia tiež 24 m2 ale priemernou výškou 1,5m. Strecha nie je zateplená(len vnútorný drevený obklad a "trochu" sklenej vaty.Múry 30cm kváder+ 2cm polystyren pod vnútorným dreveným obkladom.Okná a dvere bežné drevené. Ak by bola vložka nižšieho výkonu, vykúrenie z teploty napr. 10 stupňov na 20 by trvalo aj 3-4 hodiny,nehovoriac v zime povedzme z nuly.
Pri rozkúrení na maximálny výkon je 20 stupňov z 10 do 2hod a z 0 do 3 hodín.Po dosiahnutí 20-22 stupňov sa udržuje horením polena(dĺžky až do 50cm vďaka veľkosti ohniska) a uzavretím komínovej klapky pri dostatočnom prívode vzduchu na horenie, odhadujem výkon na 20-40%.Tým sa znižuje podiel tepla sálaním(zo skla) a zvyšuje podiel teplovzduchom.Výsledkom je regulovanie výkonu do miestnosti s krbom na prijateľnú mieru a udržovanie teploty v teplovzdušne vykurovaných priestorov.Ak by sa kúrilo naplno,aj s 5kw vložkou by bolo horúco a naopak teplovzduch by pravdepodobne nestačil.
Mako24 chce vykurovať ďaľšie dve miestnosti teplovzduchom, asi chce mať veľké pekné sklo a dostatočne veľké ohnisko(drevo nemusí byť krátke) a ak to nevie, naučí sa správne kúriť malým množstvom dreva bez škrtenia vzduchu a nedokonalého spaľovania.
Uznávam, že ak má dobré zateplenie,okná,dvere,..., tak mu stačí aj nižsí výkon, možno 5-7kw, ale ohnisko,sklo,veľkosť paliva a väčšinou kvalita prevedenia vložky je nižšia.
arizona
07.11.08,19:07
Zdravim vsetkych odbornikov na krby ;)

Chcel by som vyuzit otvorenu temu a spytat sa, ci je mozne najst krbovu vlozku, ktora je zpredu presklena, ale dokladanie a cistenie je mozne zozadu. Planujem mat krb ciastocne v mure za ktorym bude technicka miestnost. Predpokladam tak cistejsi priestor v obyvacke.

Zaroven by som rad prebytocne teplo z krbu riesil teplovodnym vymennikom s akumulacnou nadrzou cca 1000L. Planujem podlahove vykurovanie.

VDAKA.
Na trhu bývajú obojstranne presklené krb. vložky.V ponuke ich má viacero firiem.Napr. Kobok, Blanzek atď.Skús vygúgliť.
Vypadá to asi takto:
http://www.rekostavsk.sk/product/krbova-vlozka-blanzek-71-d--obojstranne-sklo-467/
henry_sk
08.11.08,09:06
2 arizona>

ja o tych vlozkach viem, ale su zbytocne predrazene kvoli preskleniu aj zadnych dvierok....
uplne idelana vlozka by mohla mat predne presklenie neotvarave a zadne otvarave dvierka z materialu vlozky....

k tomu este niekde umiestneny vymennik - vodny had

skor si myslim, ze moja predstava je utopia, proste taka vlozka neexistuje a na mieru vlozky nevyrabaju, resp. by bola nehorazne draha.... :(
mako24
12.11.08,19:42
dakujem za rady, pozeral som na ten Chopok od Koboku, celkom sa mi pozdava... a asi zabudnem na to ohybane sklo :mee:, cena rozhoduje... hodil som do prilohy aj navrhy obytneho priestoru, kde sa bude krb nachadzat, skuste si to niekto pozriet a skritizovat... :D

P.S. - hala, kde sa bude krb nachadzat ma rozmery 9,50m x 4,50m (vyska po strop cca 8 metrov, otvorene schodisko) a je prepojena s kuchynou s rozmermi 7m x 2,5m (vyska po strop cca 2,5 metra)
arizona
12.11.08,19:58
dakujem za rady, pozeral som na ten Chopok od Koboku, celkom sa mi pozdava... a asi zabudnem na to ohybane sklo :mee:, cena rozhoduje... hodil som do prilohy aj navrhy obytneho priestoru, kde sa bude krb nachadzat, skuste si to niekto pozriet a skritizovat... :D

P.S. - hala, kde sa bude krb nachadzat ma rozmery 9,50m x 4,50m (vyska po strop cca 8 metrov, otvorene schodisko) a je prepojena s kuchynou s rozmermi 7m x 2,5m (vyska po strop cca 2,5 metra)

Bez komentára! Vyzerá to veľmi dobre.
Ja by som osobne dala krb. vložku presklenú z oboch strán.Oproti rovnej býva rozdiel okolo 3-4 tis. ,ale stojí to za to!

Ak sa rozhodneš pre rohovú KV, odporúčam ohýbané sklo, nie lepené(roh).
focus3ccd
13.11.08,05:47
dakujem za rady, pozeral som na ten Chopok od Koboku, celkom sa mi pozdava... a asi zabudnem na to ohybane sklo :mee:, cena rozhoduje... hodil som do prilohy aj navrhy obytneho priestoru, kde sa bude krb nachadzat, skuste si to niekto pozriet a skritizovat... :D

P.S. - hala, kde sa bude krb nachadzat ma rozmery 9,50m x 4,50m (vyska po strop cca 8 metrov, otvorene schodisko) a je prepojena s kuchynou s rozmermi 7m x 2,5m (vyska po strop cca 2,5 metra)

Ja to nechapem, tak obrovska stavba, velka obyvacka, urcite to vsetko bude stat nemale peniaze a ty ides setrit na vlozke? Vsak si kup, aka sa ti paci....
Budes sa na nu pozerat do konca zivota. Snad......
evula0
13.11.08,10:28
Pekné priestory, hlavne na tom pohľade zhora je jasné, že stačí vložka s čelným sklom. Ak okrem tohto priestoru neplánuješ vykurovať vložkou iné, nemusíš ani osobitne riešiť teplovzduch. Sú to otvorené priestory(okrem tých dvoch miestností za chrbtom vložky), stačí dostatočný otvor(mriežka) na krbe nad vložkou, minimálne 400cm2. Lepší je viac. Sú mriežky rozmerov cca 20 x 60.(dá sa použiť ako núdzový otvor na opravu). Dá sa do nasávania obtekajúceho vzduchu vložiť ventilátor s vypínačom pre potreby rýchlejšieho rozkúrenia.
Bionda
13.11.08,10:43
dakujem za rady, pozeral som na ten Chopok od Koboku, celkom sa mi pozdava... a asi zabudnem na to ohybane sklo :mee:, cena rozhoduje... hodil som do prilohy aj navrhy obytneho priestoru, kde sa bude krb nachadzat, skuste si to niekto pozriet a skritizovat... :D

P.S. - hala, kde sa bude krb nachadzat ma rozmery 9,50m x 4,50m (vyska po strop cca 8 metrov, otvorene schodisko) a je prepojena s kuchynou s rozmermi 7m x 2,5m (vyska po strop cca 2,5 metra)
Osobne si myslím, že návrh krbu je OK, ale nepáči sa mi ten priestor na ukladanie dreva- ak bude len trochu znečistené (neviem či existuje úplne čisté drevo:))- budeš to tam mať nielen napadané, ale aj stenu znečistenú. Treba zvážiť aj tento fakt, ale je to na tebe.
focus3ccd
13.11.08,12:45
Ja by som dal urcite z lomenym sklom, tak ako je to na tom designe.
jokono
21.11.08,19:45
Pozri si krb.vložku Blanzek 71 D na krby-tuma.sk, ta ma jednu stranu sklo a druhu plne dvierka.
evuša
21.11.08,20:38
Nedá sa vždy a za každú cenu pozerať na to,že lomené sklo je efektnejšie na pohľad. Tiež sme robili krbovú vložku do kozuba a mne tam "pasovalo" len lomené sklo. Výsledný efekt je ten, že ho čistím jak debil, lebo sa zadymuje ako šľak. Rovné sklá sa tak nezadymujú a netreba ich čistiť tak často, ako lomené sklo. Takže z vlastných skúseností -určite rovné sklo. Ináč, máme aj kozub s rovným sklom, takže dokážem posúdiť. A čo sa týka firmy, odporúčam radšej opýtať sa na niektorého súkromníka ako firmu. Poznám ľudí, ktorým robila kozub firma a technicky to vôbec nedoriešili. Navštív v Michalovciach bistro Papuča, technicky by ti mohol pomôcť vedúci. Riešil tam kúrenie kompletne cez kozub, vrátane ohrevu vody a cirkuláciu vody cez radiatory. Nevravím, že tak musíš urobiť, ale lepšie sa pýtať pred tým, ako kozub urobíš, ako ho prerábať. Možno ťa niečo osloví. Veď celková cena kozubu vyjde podľa použitých materiálov cca 80-120 tisíc.
horka
04.01.09,06:51
Ja viem že 300m3 je cca 100 - 120 m2 . Len nepredpokladám že dom bude tvoriť jedna miestnosť.Jednotlivý stavitelia si väčšinou dávajú krb preto aby mohli sledovať svetlo ktoré vydáva oheň a skrz teplo ktoré vydáva oheň. Ak budú krbovú vložku zbytočne škrtiť klapkou tak nebude svetlo horiaceho ohňa ale začmudené sklo a zadechtovaný komín.Ja som tých krbov niekoľko postavil a viem že toto bol jeden obrovský problém.Predajca predá to na čom má najvyšší zisk tj. to najdrahšie a väčšinou to bývajú tie najväčšie vložky 14 KW-tové.Napíšem to znova .Dávať 14 KW KRBOVÚ VLOŽKU DO MIESTNOSTI KTORÁ MÁ MENEJ AKO 40m2 =RIZIKO prekúrenia miestnosti v ktorej bude krb a nedokúrenia ostatných miestností .Ak sa tomu konkrétna osoba nerozumie alebo nie je si istá ,nech radšej konzultuje kúpu vhodnej krbovej vložky z majstrom ,ktorý bude krb montovať.

Prosím Vás o radu. Idem stavat chatu,ktorú nebudem obývať pravidelne. Keďže je v horách rozhodujeme sa nad moznosťou vykurovať dom len krbovou vložkou s tepluvzdušnými rozvodmi. Dom ma vonkajšie rozmery 8,75x8 m naspodu je prepojena obyvačka s kuchyňou a WC a na poschodi su 3 miestnosti + kúpelňa. Radiatory tam nechceme, pretože sa bojim zamrznutia vody v nich. Myslite, že vložka 12-14 kW s rozvodmi bude postačovať? Na čo si mame dať pozor?
elkibo
04.01.09,11:40
12 - 14 KW vložka v malej miestnosti pod 40 m2 dokáže narobiť veľa problémov.Na takúto plochu dosť silná. V miestnosti kde bude takto silný krb bude horúco a v iných priestoroch domu zimno.Treba na to myslieť a urobiť viac alebo väčšie prieduchy, popripade kombinovať s ventilátorom .Respektíve treba brať hlavne ohľad na miestnosť kde ten krb bude .

Blbost. Ziadne problemy. Ja mam krbovu vlozku 13kw v miestnosti s podlahovou plochou 20m2 plus je tam otvor do kuchyne vysoky po strop a siroky cca 1,8m, kuchyna ma cca 18m2. Riesene to mam tak ze komin a celne sklo ohrieva obyvacku. cely liatinovy krb ma druhy plášť z pozinkovaneho plechu. odtial idu styri vyvody ktore 3 su spojene a idu do ventilatora odtial do miestnosti kde si to uz priskrtim ako potrebujem. A stvrty vyvod ide priamo do kuchyne. V dome mam prijemnu klimu a krb pouzivam ako hlavne kurenie kazdy den, vecer nalozim pozatvaram a rano rozducham uhliky. V noci sa este zopne elektr. kurenie na dotemperovanie. V podstate krb hori 90% casu zo zimnej sezony - :D pochopi kazdy kto byval 20 rokov na sidlisku, chodil ako maly chlapec cez zimu k babke na prazdniny a teraz je v RD
elkibo
04.01.09,12:25
A este par rad pri stavani krbu: krb stavat iba s teplotne stalych a nehorlavych materialov - samot akumuluje teplo a potom ho vydava do miestnosti ale je tazky, izolacne platne vytvoria zaizolovany kastlik - idealne na teplovzdusne kurenie, kamen - ok, v ziadnom pripade nepouzivat porfix a ytong - na to aby drzal pohromade potrebuje asi 5% vody. Zaizolovat aj zadnu stenu izolaciou. Dodrzat izolaciu oddelenim krboveho priestoru od stropu 50cm u nehorlaveho stropu a 80cm u horlaveho. Zistit si u vyrobcu vlozky aky musi byt spodny otvor (cm2) na nasavanie studeneho vzduchu, ktori "obmyva" krbovu vlozku. Krbova vlozka musi byt min. 40cm nad podlahou. V okoli krbu 80cm nehorlava podlaha.
Tolko aby ste mohli skontrolovat majstrov - niektori su lajdaci a niektory su z cechu - profesionali - tych netreba kontrolovat :D.
Kazdopadne vlozku radim dvojplastovu liatinovu skladanu z casti. Bez teplovodnych vymennikov. Samotovu neodporucam samot treba menit - casom sa rozpada. liatinova z jedneho kusa liatiny - pri nahodnom prasknuti liatiny ju treba celu vymenit.
MrnusikZ
06.01.09,21:11
POtrebovali by sme poradit, mame moznost ziskat Krb. vložku Invicta Uniflam 601-675 a chceli by sme nou vykurovat miestnost v ktorej bude, susednu cez prieduch a na poschodi halu a miestnost nad krbom tiez cez prieduchy. Ma niekto s touto vlozkou skusenost? pripadne, ako sa ma takato vlozka obstavat a spravit prieduchy? dakujeme
ludige
18.01.09,12:48
ja mam 14kw vlozku v rodinnom dome resp.chalupe s plochou 40 m stvor. a ze by sa som sa citil ako v mariankach a chodil v slipoch sa neda povedat.Mam takisto urobene aj rozvody po chalupe s ventilatorom a fakt v hornych izbach a v kupelni mam chladno .Len v jednej izbe nad krbom je fantasticky pretoze to teplo ide priamo z krbu.Ale v ostatnych izbach je veru chladno.Ventilator mam umiestneny nad krbom a tzv.bipass rozvetvovac je zase pod krokvami.Neviem kde je chyba ale zda sa mi a myslim si ze chyba bude v malom vykone ventilatora ktory bol pocitany na 250m kubickych. Mozno by patrilo vymenit ten ventilator na vacsi vykon alebo .Majstri vyjadrite sa.
ZDENIELA
20.01.09,05:51
Prosím Vás o radu. Idem stavat chatu,ktorú nebudem obývať pravidelne. Keďže je v horách rozhodujeme sa nad moznosťou vykurovať dom len krbovou vložkou s tepluvzdušnými rozvodmi. Dom ma vonkajšie rozmery 8,75x8 m naspodu je prepojena obyvačka s kuchyňou a WC a na poschodi su 3 miestnosti + kúpelňa. Radiatory tam nechceme, pretože sa bojim zamrznutia vody v nich. Myslite, že vložka 12-14 kW s rozvodmi bude postačovať? Na čo si mame dať pozor?
Niečo podobné by zaujímalo aj mňa, dávam do pozornosti, možno nám niekto odpovie ;)
alla66
20.01.09,17:42
Minulý rok sme si nechali postaviť krb aj s rozvodmi teplého vzduchu do miestností vzdialených cca 9m. Máme krbovú vložku TurboFonte 15kW. Dom má asi 120m2. Chalupa nieje obývaná trvale a preto sa nám to zdalo najefektívnejšie riešenie. Prídeme, zakúrime a o pár minút už sála teplo. V predchádzajúcich vyjadreniach som čítala o prekúrení miestnosti, kde je umiestnená krbová vložka. Ja to riešim tak, keď už je ozaj teplo, stačí pootvárať dvere do ostatných miestností a nechať teplo cirkulovať po dome. Boli sme tam po novom roku a ani pri mrazoch -12 -15C° nebolo v dome chladno. V miestnosti, kde je krb bolo okolo 23C° a v ostatných okolo 20C°. Máme na chalupe nové plastové okná, ale ešte chýba zateplenie stropu a niektorých stien lebo ich hrúbka nepresahuje 30cm. S vložkou sme maximálne spokojní a dajú sa do nej vkladať polená až 60cm. Vydrží tam horieť aj niekoľko hodín a je to aj vhodný estetický doplnok. A na záver, nechajte si krb postaviť niekomu, kto to naozaj vie. A hlavne vám doporučí materiály, ktoré sú kvalitné. Nestaviate si to na rok alebo dva. Preto, ako už v predchádzajúcich príspevkoch bolo spomenuté, teraz by ste mohli ušetriť pár tisíc, ale škody v budúcnosti by sa mohli niekoľkokrát znásobiť.
misomiso
20.01.09,21:19
Kazdopadne vlozku radim dvojplastovu liatinovu skladanu z casti. Bez teplovodnych vymennikov.

Preco bez vymennikov?
elkibo
20.01.09,22:26
Mam to od cechu kominarov. Maly taky pripad ze domaci nalozil plny krb a voda sa natolko zohriala ze roztrhala krb voda vytiekla na parkety cim sa znehodnotily, nabytok tiez. Vzniklo zadymenie domu, museli zasahovat hasici...
Preto radsej kominari neodporucaju davat teplovodne vlozky - ten ohen sa neda regulovat v krbe - ked sa rozhori tak hori, pokial nezhori. Nepomoze ani vsetky klapky zatvorit.
ZDENIELA
21.01.09,05:25
Minulý rok sme si nechali postaviť krb aj s rozvodmi teplého vzduchu do miestností vzdialených cca 9m. Máme krbovú vložku TurboFonte 15kW. Dom má asi 120m2. Chalupa nieje obývaná trvale a preto sa nám to zdalo najefektívnejšie riešenie. Prídeme, zakúrime a o pár minút už sála teplo. V predchádzajúcich vyjadreniach som čítala o prekúrení miestnosti, kde je umiestnená krbová vložka. Ja to riešim tak, keď už je ozaj teplo, stačí pootvárať dvere do ostatných miestností a nechať teplo cirkulovať po dome. Boli sme tam po novom roku a ani pri mrazoch -12 -15C° nebolo v dome chladno. V miestnosti, kde je krb bolo okolo 23C° a v ostatných okolo 20C°. Máme na chalupe nové plastové okná, ale ešte chýba zateplenie stropu a niektorých stien lebo ich hrúbka nepresahuje 30cm. S vložkou sme maximálne spokojní a dajú sa do nej vkladať polená až 60cm. Vydrží tam horieť aj niekoľko hodín a je to aj vhodný estetický doplnok. A na záver, nechajte si krb postaviť niekomu, kto to naozaj vie. A hlavne vám doporučí materiály, ktoré sú kvalitné. Nestaviate si to na rok alebo dva. Preto, ako už v predchádzajúcich príspevkoch bolo spomenuté, teraz by ste mohli ušetriť pár tisíc, ale škody v budúcnosti by sa mohli niekoľkokrát znásobiť.
Niet nad osobnú skúsenosť, ak sa môžem spýtať, koľko približne vás vyšlo takéto kúrenie ;)
A čo ohrev vody, používate krb aj na ohrievanie teplej vody?
misomiso
21.01.09,10:39
Mam to od cechu kominarov. Maly taky pripad ze domaci nalozil plny krb a voda sa natolko zohriala ze roztrhala krb voda vytiekla na parkety cim sa znehodnotily, nabytok tiez. Vzniklo zadymenie domu, museli zasahovat hasici...
Preto radsej kominari neodporucaju davat teplovodne vlozky - ten ohen sa neda regulovat v krbe - ked sa rozhori tak hori, pokial nezhori. Nepomoze ani vsetky klapky zatvorit.

No to je ale potom vec kurenara. Myslim, ze ak su dodrzane normy, nemoze sa nic stat. V systeme kurenia MUSI byt poistny tlakovy ventil. To iste sa moze stat, ak mas v kotolni kotol na pevne palivo. Ak nalozis drevo a vypadne prud (cerpadlo) tak vodu tiez uvaris, na to je tam ten ventil.
elkibo
21.01.09,13:04
To je pravda vodu vytlaci cez ventil, v lepsom rieseni cez expanznu nadrz. A ked sa ventil zasekne tak roztrha kotol a vytecie voda popr. zadymi priestor ale vsetko sa udeje v kotolni a nie v obyvacke, kde je nabytok a draha elektronika. To si neviete predstavit ako vyzera zadymeny priestor svokor to zazil v letnej kuchyni. Absolutne vsetko smradlave a cierne. A poistovna vam nabytok ani spotrebice nepreplati pokial to nie je pripoistene.

Ak niekto chce zohrievat vodu v radiatoroch cez krb tak najbezpecnejsie je take riesenie ze horuci vzduch ktory ide z krbu resp. ak je dvojplastovy tak z jeho priestoru, kde tento horuci vzduch ide do ventilatora ktory ho vhana do teplovodneho vymennika kde zohreje vodu a mierne ochladeny vzduch moze ist dalej do miestností.
misomiso
21.01.09,13:12
To je pravda vodu vytlaci cez ventil, v lepsom rieseni cez expanznu nadrz. A ked sa ventil zasekne tak roztrha kotol a vytecie voda popr. zadymi priestor ale vsetko sa udeje v kotolni a nie v obyvacke, kde je nabytok a draha elektronika. To si neviete predstavit ako vyzera zadymeny priestor svokor to zazil v letnej kuchyni. Absolutne vsetko smradlave a cierne. A poistovna vam nabytok ani spotrebice nepreplati pokial to nie je pripoistene.

Ak niekto chce zohrievat vodu v radiatoroch cez krb tak najbezpecnejsie je take riesenie ze horuci vzduch ktory ide z krbu resp. ak je dvojplastovy tak z jeho priestoru, kde tento horuci vzduch ide do ventilatora ktory ho vhana do teplovodneho vymennika kde zohreje vodu a mierne ochladeny vzduch moze ist dalej do miestností.

No lenze vykon takehoto vymennika asi nie je porovnatelny s vykonom teplovodnej vlozky.

Inak rozvod telpleho vzduchu priamo do miestnosti ventilatorom vyzera lakavo, no mna od toho odradza to, ze si vsetky miestnosti pospajate co sa tyka zvukovej priechodnosti. Tie rury funguju ako telefon, este som sa nestretol s ty, aby to niekto dokazal vyriesit.

Navyse - kedze vzduch je schopny transportovat teplo podstatne menej ako voda, logicky teplovzdusna vlozka vykazuje mensiu celkovu ucinnost, ako teplovodna. Ja osobne nepoznam ten konkretny pripad, co im to prasklo, ale nebol nahodou problem v tom, ze si zakaznik kupil vlozku napr. s vykonom 12 kw a chcel z nej vydolovat 20?
elkibo
21.01.09,13:41
No lenze vykon takehoto vymennika asi nie je porovnatelny s vykonom teplovodnej vlozky.

Inak rozvod telpleho vzduchu priamo do miestnosti ventilatorom vyzera lakavo, no mna od toho odradza to, ze si vsetky miestnosti pospajate co sa tyka zvukovej priechodnosti. Tie rury funguju ako telefon, este som sa nestretol s ty, aby to niekto dokazal vyriesit.

Navyse - kedze vzduch je schopny transportovat teplo podstatne menej ako voda, logicky teplovzdusna vlozka vykazuje mensiu celkovu ucinnost, ako teplovodna. Ja osobne nepoznam ten konkretny pripad, co im to prasklo, ale nebol nahodou problem v tom, ze si zakaznik kupil vlozku napr. s vykonom 12 kw a chcel z nej vydolovat 20?
Krb by nemal plnit hlavnu funkciu kotla - preto sa vyrabaju kotle na drevo, uhlie, drevosplynujuce... Teplovodny krb je taky mackopes. Krb ma v prvom rade plnit esteticku ulohu - ma vytvorit prijemne pocity z otvoreneho ohna. Ma vyplnit chladne obdobie pred vykurovacou sezonou.
Ten horuci vzduch nemusi ist do miestností, moze sa vratit naspat do krboveho priestoru. Zvuky cez potrubia sa nedaju uplne odstranit ale daju sa obmedzit roznymi materialmi (lepsia originalne zaizolovana trubka - myslim tu ktora ma vo vnutry nerovny povrch a je jednoducho ohybna ako ked niekto da ako teplovzdusne vedenie trubky z odkvapov a potom ich zaizoluje:D) Mne osobne ten preneseny zvuk nevadi - zalezi od vkusu. Tym ze ten vzduch ide dalej od toho vymennika do miestnosti tak sa zvysuje ucinnost tohto systemu. Je jasne ze voda ktoru zohreje priamo ohen je horucejsia ako voda ktoru musi zohriat vzduch ktory je zohrievany ohnom.
Kazdy krb ma v navode kolko kg dreva moze pojat. Priklad ked do rozpalenej vlozky ktora ma kapacitu 4kg dreva dam cca 8kg uplne vysuseneho buk. dreva tak poviem vam ta vlozka ma uplne niekde inde svoj vykon. Ked zabehavam krby tak to takto urobim. niekedy teplota v miestnosti dosiahne aj 41°C. A ked je vsetko OK tak viem ze vlozka uz vydrzi vsetko.
Inak je to na kazdom z nas aky krb doma pouzijeme - nasledky si odnesie kazdy sam.
misomiso
21.01.09,13:57
Neviem, co myslis pod pojmom "preneseny zvuk", ja som mal ma mysli to, ze v jednotlivych izbach nebudes mat dostatocne sukromie a klud.

Samozrejme, ze bezpecnejsie a cistejsie riesenie je kurit kotlom z kotolne. Na druhej strane ak by si staval nizkoenergeticky dom, kde priorita bude max. vyuzitie energie, tak tem kotol bude vzdy horsi, pretoze tam vzdy nejake teplo ostava v kotolni, ktoru vykurujes zbytocne.
arizona
21.01.09,14:27
Krb by nemal plnit hlavnu funkciu kotla - preto sa vyrabaju kotle na drevo, uhlie, drevosplynujuce... Teplovodny krb je taky mackopes. Krb ma v prvom rade plnit esteticku ulohu - ma vytvorit prijemne pocity z otvoreneho ohna. Ma vyplnit chladne obdobie pred vykurovacou sezonou. Súhlasím
Ten horuci vzduch nemusi ist do miestností, moze sa vratit naspat do krboveho priestoru. Zvuky cez potrubia sa nedaju uplne odstranit ale daju sa obmedzit roznymi materialmi (lepsia originalne zaizolovana trubka - myslim tu ktora ma vo vnutry nerovny povrch a je jednoducho ohybna ako ked niekto da ako teplovzdusne vedenie trubky z odkvapov a potom ich zaizoluje:D)
To je dobrý fór:D,to som ešte nepočula! To urobí asi iba riadny hlupák...
Ale cena rýny je asi rovnaká,ako AL izolovanej hadice,takže neviem, prečo by to niekto robil.

Mám rozvody po dome z originál.AL izolovaných hadíc,ale počuť každé kýchnute.Niekedy to riadne prekáža:mad:
Ale vzduch (hluk)sa šíri vzduchom, nie "trubkou, či hadicou,takže v tomto prípade je to debata o inom.
Mne osobne ten preneseny zvuk nevadi - zalezi od vkusu. Tym ze ten vzduch ide dalej od toho vymennika do miestnosti tak sa zvysuje ucinnost tohto systemu. Je jasne ze voda ktoru zohreje priamo ohen je horucejsia ako voda ktoru musi zohriat vzduch ktory je zohrievany ohnom.
Kazdy krb ma v navode kolko kg dreva moze pojat.Je dobré to dodržiavať!
Priklad ked do rozpalenej vlozky ktora ma kapacitu 4kg dreva dam cca 8kg uplne vysuseneho buk. dreva tak poviem vam ta vlozka ma uplne niekde inde svoj vykon.Výkon síce zvýšiš,ale (ne)vedome si ničíš krb. vložku prekurovaním.:rolleyes::rolleyes:Preto niekomu vydrží KV celý život a niekto chodí s plačom po pár rokoch,lebo mu vykrúca rošť,vykrúca popolník, praskne zadná stena,(ak má šamot,tak neustále musí meniť),roztaví sa mu klapka a podobné šarapaty. Alebo nadáva na krbára"lebo mu zle postavil krb"!
Ked zabehavam krby tak to takto urobim. Pri zabehnutí sa to odporúča,ale nie dlhodobo .niekedy teplota v miestnosti dosiahne aj 41°C. A ked je vsetko OK tak viem ze vlozka uz vydrzi vsetko.
Inak je to na kazdom z nas aky krb doma pouzijeme - nasledky si odnesie kazdy sam.súhlas! preto sa odporúča dodržiavť návod od výrobcu a aj seriózny a skúsený krbár by mal zákazníka (laika)upozorniť na možné riziká

Pripomienky v texte
misomiso
21.01.09,14:46
Ale vzduch (hluk)sa šíri vzduchom, nie "trubkou, či hadicou,takže v tomto prípade je to debata o inom.

Ako o inom? To je ako keby si napisal, ze signal sa siri medou alebo hlinikom, nie kablom.

Podstata je v tom, ze ked mas teplovodnu vlozku izby mas zvukovo normalne izolovane, ked mas teplovzdusny rozvod, mas spravene odpocuvanie zo vsetkych izieb, ci chces alebo nie.
alla66
21.01.09,15:44
Krb na ohrev vody nepoužívame, nakoľko tam nebývame a v zime by sme mohli mať problémy. A pokiaľ ide o cenu, ak berieme do úvahy komplet celý krb s obstavaním a aj s prieduchmi, tak to vychádza do 100 000.-Sk, ale nakoľko nám to robil rodinný priateľ, dostali sme zľavu. A pokiaľ ide o materiály , tak je to len kvalitný izolačný materiál špeciálne na krby. (Preto tá cena.) Neľutujem a som maximálne spokojná.
arizona
21.01.09,15:57
Ako o inom? To je ako keby si napisal, ze signal sa siri medou alebo hlinikom, nie kablom.
Ja som komentovala to,že elkobo písal o materiáli rozvodov tj. rýna vrs Al hadica. myslela som to, že hluk sa bude šíriť rovnako rez rýnu,alo aj cez harmonikovú hadicu...;)

Podstata je v tom, ze ked mas teplovodnu vlozku izby mas zvukovo normalne izolovane, ked mas teplovzdusny rozvod, mas spravene odpocuvanie zo vsetkych izieb, ci chces alebo nie.veď ja som písala to isté,né? počuješ a si počutý:D:)

:)
elkibo
21.01.09,16:30
Ludia tie izby budu vzdy zvukovo prepojene. Tu nejde o to niekoho od niecoho odradit ale poradit a povedat co ktory system prinasa. Ked sem teraz zasadne nejaky buduci majitel krbu a vsetko si precita podla vlastneho uvazenia sa rozhodne. Kazdy system prinasa + aj - . Je na kazdom z nas ako sa rozhodne. My sme poradili. Ulohu sme si splnili. O tom je porada. :cool:
misomiso
21.01.09,19:35
Apropos - nedavno bezala v TN reportaz o nejakej pobocke zahr. firmy na Slovensku, ktora teraz pocas krizy neprepusta, ale naopak zvysuje produkciu. Vyrabaju damske vlozky, komentovali to tak, ze kriza, nekriza, tento tovar sa predava stale rovnako.

Mam dojem ze teraz po tej plynovek krize pojdu na dracku uz aj krbove vlozky. Cize taky maly impulz pre tych, co stale vypisuju "v com podnikat". :)
dracul
07.02.09,19:30
hodte sem nejake naucne linky o krboch a ich rozdeleni. hlavne ma zaujima rozdiel medzi celoliatinovymi, plech, samot
potrebujem vybrat krb / teplovzdusny/do bungalovu 11m*12m cca 300m3. krb bude umiestneny v obyvacke 30m2+chodba 15m2+kuchyna jedalen 18m2 spolu 63m2 plus dalsie 2 izby po otvoreni dveri cca 32m2.
rozmyslam nad vykonom okolo 12KW.
dracul
09.02.09,14:40
co nikto neporadi?
dracul
09.02.09,16:20
kero64
09.02.09,16:42
co nikto neporadi?
Ja ti nechcem veľmi radiť, nie som žiadny špecialista, ale môžem ti poradiť to, s čím mám vlastnú skúsenosť. Ja mám celoliatinovú montovanú vložku TURBO-FONTE a spokojnosť maximálna. Má výkon 15kw a cena za samotnú vložku podľa dodávateľa okolo 31 000.- Sk alebo 1000€. Tiež mám chalupu okolo tristo m3. a tepla dosť. Skús si pozrieť ich stránky a uvidíš. Výrobcov je veľa, tak máš z čoho vyberať. Ja som mal to šťastie, že mi dobre poradil samotný krbár. A neľutujem. Možno ti ešte niekto poradí. Držím palce.
mmaarreekk
10.02.09,13:32
taktiež uvažujeme nad kúpou krbovej vložky - páči sa mi riešenie otvárania predných dvierok nie štandardnou "dverovou" formou, ale výsuvným systémom dvierok zdola nahor. Máte s tým niekto skúsenosť?
Zdá sa mi toto riešenie praktické hlavne z dôvodu, že pri prikladaní je menšia pravdepodobnosť zadymenia priestoru, keďže si takto dvere otvorím ako potrebujem, pričom dym by sa mal pohybovať v hornej časti vložky...
mmaarreekk
10.02.09,13:43
ahoj Mako24,

ten úložný priestor pre drevo máš dúfam len pre názornú ukážku - lebo si to neviem predstaviť v reálnom používaní - drevo nie je vždy ideálnej veľkosti a čisté ako na obrázku ;o)
tú vizualizáciu máš od architekta, alebo sa dá niekde stiahnuť z webu? chystáme sa stavať domček a rád by som si takéto niečo podobné spravil podľa projektu...
dík
kero64
10.02.09,15:12
Ahoj dracul
Z tej ponuky by som si ja osobne vybral INVICTA-UNIFLAME. Ale ako som ti písal, mám TurboFonte a je to tiež francúzska vložka. Ak je pravda, že má také parametre, ako píšu, tak je to naozaj špička. Také dlhé horenie nemá ani Jotul. Myslím, že trošku preháňajú, ale to patrí k obchodu. Ktovie, za akých podmienok to testovali. Všetko to záleží od komína, od klapky a od dreva.
robin78
26.02.09,12:15
viete poradit nejaku konkretnu krbovu vlozku o vykone okolo 10kW, ktora by mala dvojstupnove spalovanie, oplach skla teplym vzduchom a nasavanie vzduchu od spodu, t.j. vlozka moze nasavat vzduch z inej miesnosti ako kde je umiestnena a navyse za rozumnu cenu? dakujem.
arizona
26.02.09,13:52
PRE POROVNANIE PARAMETROV POSLúžI : http://www.krby-pece-krupina.sk/obchod/krby-liatinove/

Blanzek, Kobok,Ferlux, T fonte, Dovre sú veľmi dobrej, porovnateľnej a odsúšanej kvality. Záleží iba od Vášho vkusu alebo peňaženky.S kúpoiu ktorej koľvek z týchto značiek budete spokojní.
robin78
26.02.09,14:28
PRE POROVNANIE PARAMETROV POSLúžI : http://www.krby-pece-krupina.sk/obchod/krby-liatinove/

Blanzek, Kobok,Ferlux, T fonte, Dovre sú veľmi dobrej, porovnateľnej a odsúšanej kvality. Záleží iba od Vášho vkusu alebo peňaženky.S kúpoiu ktorej koľvek z týchto značiek budete spokojní.

dakujem pekne za odpoved. vacsinou ci vlozka ma dvojstupnove spalovanie alebo oplach skla je uvedene na strankach, ale moznost nasavania od spodu, t.j. z inej miestnosti sa uz moc neuvadza, zato som sa pytal :) Tuto zalezitost ma napriklad DOVRE 2400 rada, ale hladam mozno o nieco lacnejsie riesenie pri porovnatelnej kvalite.
dracul
26.02.09,17:12
tak ja som nakoniec kupil Tarnavu/IMAGE/ 15 Kw. ma druhotne spalovanie, oplach skla a ma aj moznost externeho napojenia horiaceho vzduchu. bol som prekvapeny cenou. u nas som ju nevidel pod cca 29.000Sk a ja som ju kupil za 22000Sk aj so stojanom. super.
uz ju testujem 2 dni zatial parada. tak hrubu liatinu ako maju tarnavy som na ziadnej vlozke nevidel. maju premakany tvar pre dokonale prudenie vzduchu. zatial som spokojny
invest
22.05.09,07:05
Prosím vie mi niekto vysvetliť podľa čoho sa merajú kw krbovej vložky? Dostala som krbovú vložku, ktorá je dosť veľká /výška 1000cm, šírka 700 cm, hlbka 480 sm/, keď ju bol pozrieť krbár povedal, že je 12 kw, no na papieri má napísané, že výkon príťahu v komíne 15 Pa , 9,5 kw.
Ďakujem za radu, vôbec sa tomu nerozumiem, no chcela by som ju predať a tak potrebujem aspoň základné info.
kero64
22.05.09,07:44
Nemajú byť tie údaje v mm? A čo doklad od výrobcu?
invest
22.05.09,07:47
Samozrejme v mm. Doklad od výrobcu nemám, iba reklamný leták.
arizona
22.05.09,08:37
Ak vieš, napíš presný názov a typ. Možno sa k niečomu dopátrame;)
invest
22.05.09,09:20
ďakujem za ochotu, no jediné čo mám je leták, ktorý ak sa mi podarí prilepím.
No veď ako sa hovorí "darovanému koňovi na zuby nekukaj". Vyrábala to jedna firma v blízkosti nás no tá už skončila.
I.R.A.
25.05.09,11:48
jedna z alternatív rozvedenia tepla je aj dymovodom večšinou do miestnosti za krbom: prebiť skrz múr trošku ťahať a speť do komína o kúštiček vyššie vznikne vám tak teplý stĺpik alebo polička, treba však premakať čistenie. nenesie to však zvuk ako tep.vzd.rozv. a nevyvrie ako výmenník s vodou.
Toto riešenie využiva tzv odpadové teplo a neobmedzuje ani výmenník ani tepl.vzd.rozv.
Vlado.s
11.06.09,23:14
Mam to od cechu kominarov. Maly taky pripad ze domaci nalozil plny krb a voda sa natolko zohriala ze roztrhala krb voda vytiekla na parkety cim sa znehodnotily, nabytok tiez. Vzniklo zadymenie domu, museli zasahovat hasici...
Preto radsej kominari neodporucaju davat teplovodne vlozky - ten ohen sa neda regulovat v krbe - ked sa rozhori tak hori, pokial nezhori. Nepomoze ani vsetky klapky zatvorit.

Prepáč, ale to sa mi nezdá. Veď keď tam máš aj výmenník tak je do systému zapojený cez regulátor a len čo sa voda zohreje na určitú teplotu, tak ju čerpadlo vyženie do systému a nahradí novou, chladnou nie? A samozrejme prikladám primerane. Ten známy zrejme nemal všetkých 5 pokope.
mirobelak
19.01.10,20:48
Chcem sa opýtat ci ma velky vyznam nasavanie vzduchu z exterieru. Vyberam si medzi dvoma vlozkami a to 12 KW bez ext nasavania a 10 KW s externym nasavanim. Mam maly dom o celkovej rozlohe 80 m2. Dole je len miestnost v ktorej ma byt krbova vlozka má 32 m2 a kuchyna 15 m2. Do buducna by som potiahol rozvod tepleno vzduchu do miestnosti na prvom podlazi o rozlohe 45 m2. Miestnosti su vysoke 2,5m.
220870
19.01.10,21:09
To je malý dom tam by stačila aj 8kw vložka.12kw je na tú plochu strašne moc.
jenny1
31.03.10,05:44
Vedeli by ste mi poradit kolko kW krbovu vlozku by sme potrebovali do nasho domu?
Ide o rodinny dom s podorysnymi rozmermi 8,5x10m. Krb bude umiestneny v obyvacke (29m2), spojena je s kuchynou (9m2) a chodbou (4m2), otvoreny priestor bez dveri. Z druhej strany krbu obyvacka susedi s izbou o rozmeroch 16m2. Chceli by sme aby bola z krbovej obostavby mriezka do obyvacky a dalsia zozadu do tej izby. Dom je aj s podkrovim, ale tam nebudu ziadne prieduchy, cize vykurovat by to malo iba prizemie.

Poradte, ci 8kW vlozka je postacujuca na vykurenie prizemia?

Dakujem.
TomasHC
31.03.10,05:54
Vedeli by ste mi poradit kolko kW krbovu vlozku by sme potrebovali do nasho domu?
Ide o rodinny dom s podorysnymi rozmermi 8,5x10m. Krb bude umiestneny v obyvacke (29m2), spojena je s kuchynou (9m2) a chodbou (4m2), otvoreny priestor bez dveri. Z druhej strany krbu obyvacka susedi s izbou o rozmeroch 16m2. Chceli by sme aby bola z krbovej obostavby mriezka do obyvacky a dalsia zozadu do tej izby. Dom je aj s podkrovim, ale tam nebudu ziadne prieduchy, cize vykurovat by to malo iba prizemie.

Poradte, ci 8kW vlozka je postacujuca na vykurenie prizemia?

Dakujem.

Urcite to bude stacit. Konecne niekto, kto nejde kupovat bez rozmyslu 18kW :)
majusina
06.07.10,17:39
Prosím o radu. Koľko kW vložku do rod. domu s vykurovacou plochou 160m2, výška 2,5m. Krb. vložka s teplovodným výmenníkom. Koľko kW do vody a koľko do miestnosti? Aká veľká by mala byť akumulačná nádoba, keď nádoba na ohrev TÚV bude 200 l.
Vďaka za radu.
imada
01.11.10,11:11
Chcel by som si kúpiť túto krbovú vložku Thorma RIA III-A - F9477K do domu cca 90m2 pri výške stropu 2,5 m nepotrebujem ju na stále kúrenie ale ako doplnok k plynovému kúreniu ak máte niekto skusenosti poradte
von_tralala
08.11.10,20:22
Dobý deň.
Potrebujem poradiť ohľadom výberu teplovodnej krbovej vložky. Mám atypický prblém, pretože som kúpila atyp. byt. Ten je v podstate historickým objektom (t.j. hrubé tehlové múry cca 80 - 100 cm), vysoké stropy (v najvyssom bode cca 4,2 m), malometrážny (40 m2).
Plánujem do bytu zaviest podlahové kúrenie, takze krb bude iba doplňujúcim zdrojom tepla - ale v prípade, že už si v krbe zakúrim, chcem aby mi to byhrialo celý byt.
Krb. vložka sa bude nachádzať v miestnosti o veľkosti zhruba 20 m2 s galériou.
Okná sa budu vymieňať za nové, byt je nezateplený,podrezaný a zaizolovaný proti zemnej vlhkosti, podlahy budú tiež komplet vymenené. Byt je prízemný, nad bytom je už iba povala (čiže žiadni susedia ani hore, ani dole, na jednej stane susedný byt, na druhej kumbál).
Vedel by mi niekto pomoct s výreom krbovej vložky? Výkon, účinnosť, koľko do vody a koľko do vzduchu, akú značku.
Ďakujem za radu.
andiablo
09.11.10,05:34
Dobý deň.
Potrebujem poradiť ohľadom výberu teplovodnej krbovej vložky. Mám atypický prblém, pretože som kúpila atyp. byt. Ten je v podstate historickým objektom (t.j. hrubé tehlové múry cca 80 - 100 cm), vysoké stropy (v najvyssom bode cca 4,2 m), malometrážny (40 m2).
Plánujem do bytu zaviest podlahové kúrenie, takze krb bude iba doplňujúcim zdrojom tepla - ale v prípade, že už si v krbe zakúrim, chcem aby mi to byhrialo celý byt.
Krb. vložka sa bude nachádzať v miestnosti o veľkosti zhruba 20 m2 s galériou.
Okná sa budu vymieňať za nové, byt je nezateplený,podrezaný a zaizolovaný proti zemnej vlhkosti, podlahy budú tiež komplet vymenené. Byt je prízemný, nad bytom je už iba povala (čiže žiadni susedia ani hore, ani dole, na jednej stane susedný byt, na druhej kumbál).
Vedel by mi niekto pomoct s výreom krbovej vložky? Výkon, účinnosť, koľko do vody a koľko do vzduchu, akú značku.
Ďakujem za radu.
v prvom rade ke potrebné si spočítať teelné straty a potom podľa toho treba voliť výkon teplovodnej vložky
von_tralala
09.11.10,10:53
dakujem za odpoved, ale neviem, ako si mam vyratat tepelne straty, kedze ide o tehlu zmiesanu s kamenom + pozdlz jednej steny bytu je to aj zateplene do vysky 2 m, ktora sa prakticky nachadza pod zemou...
von_tralala
09.11.10,11:11
este dom zabudla doplnit (neviem, ci je to z textu jasne), ze na krbovu vlozku chcem napojit podlahovku.
andiablo
09.11.10,13:57
dakujem za odpoved, ale neviem, ako si mam vyratat tepelne straty, kedze ide o tehlu zmiesanu s kamenom + pozdlz jednej steny bytu je to aj zateplene do vysky 2 m, ktora sa prakticky nachadza pod zemou...
na nete je plno sowtov. Zopár ich tu len bolo. Netreba ti žiadny posudok(energetický certifikát) aby si to mala presne. Ani ten certifikát nie je sto%
believe894
17.11.10,18:29
dobry den, chcela by som vas poprosit o radu.
rodinny dom, uzitkova plocha cca 300m2, vykurovanie plynovym kotlom a chceli by sme teplovodnu krbovu vlozku. aky by mal byt optimalny vykon krbovej vlozky - priestor 750m3 ?
dakujem za rady aj za skusenosti
radek666
17.11.10,19:51
dobry den, chcela by som vas poprosit o radu.
rodinny dom, uzitkova plocha cca 300m2, vykurovanie plynovym kotlom a chceli by sme teplovodnu krbovu vlozku. aky by mal byt optimalny vykon krbovej vlozky - priestor 750m3 ?
dakujem za rady aj za skusenosti

podla toho kolko máte tepelné straty RD.
Mirkaska
21.12.10,19:08
máte niekto skúsenosti s rohovou krbovou vložkou od firmy Kobok s výsuvnými dvierkami? je tam taká istá výhrevnosť ako pri bežných klasických krboch (nie rohových vložkách) a ako je to s dymovosťou? počuli sme že rohové krbové vložky sa viac zadymujú, ale tie otvárané bežným spôsobom, nie vysúvacie. Neviete niekto poradiť?
Mirkaska
22.12.10,13:40
posúvam
arizona
22.12.10,14:22
máte niekto skúsenosti s rohovou krbovou vložkou od firmy Kobok s výsuvnými dvierkami? je tam taká istá výhrevnosť ako pri bežných klasických krboch ANO
(nie rohových vložkách) a ako je to s dymovosťou? počuli sme že rohové krbové vložky sa viac zadymujú, ale tie otvárané bežným spôsobom, nie vysúvacie. NIE
Neviete niekto poradiť?
Myslim, ze tvoje informacie su nespravne.
pivko
22.12.10,14:28
Ja by som sa tak mimotemy opýtal čim čistíte sklo na krbovej vložkeTen prípravok / podobné ako okena s rozprašovačom/ čo majú v hornbachu neni bohviečo:mee:
220870
22.12.10,14:36
Ja by som sa tak mimotemy opýtal čim čistíte sklo na krbovej vložkeTen prípravok / podobné ako okena s rozprašovačom/ čo majú v hornbachu neni bohviečo:mee:
Sklo očistíš tak že ho navlhčíš necháš minutku postáť a potom poutieraš vlhkou handrou.Na miestach kde to drží stačí tu handru namočiť do popola z dreva(nie uhoľný).Inak obyčajnú jarovú vodu prípadne akýmkoľvek čistiacim prípravkom na riad.mimotemy
TomasHC
22.12.10,15:22
Ja by som sa tak mimotemy opýtal čim čistíte sklo na krbovej vložkeTen prípravok / podobné ako okena s rozprašovačom/ čo majú v hornbachu neni bohviečo:mee:

Mam z LIDLu nejaky W5 tekuty prasok a s tym to ide super.
Mirkaska
22.12.10,19:07
Myslim, ze tvoje informacie su nespravne.

máme od pár známych, čo majú rohovú krbovú vložku bez stlpika, informácie, že sa veľmi zadymuje sklo. dokonca jeden ide vymeniť vložku. jeho sa otvára klasicky, nemá výsuvné dvierka. takže asi je to pravda.
my chceme ale s výsuvnými.
Martin Žofaj
26.12.10,15:44
ahoj ,ja mam krbovu vložku 14 kw a som spokojny , mam sice dole asi 60 mľ otvoreny priestor čiže sa mi vzduch dole neprekuri a vrch som po čase daval ventilator aby som zvyšil učinok. som s tym nad mieru spokojny ,vykurim cely dom bez problemov a celu zimu kurim len nim ,mam plyn ale ten funguje len ako ohrev teplej vody a ked niesme doma temperuje. čo sa tyka kupy materialu, ja chodim do polska , robime krby a kupujem len tam a je to skoro 50 percent rozdiel v cene a material aj tak kupiš okrem vložiek na slovensku polsky ,tak prečo si tam nezajst sam.nech sa dari,
alltracboy
26.12.10,16:08
tiez som najprv chcel polsku vlozku co mi odporucal predavac, az kym som ju nevidel nazivo. nakoniec som kupil focolare 70. To technicke prevedenie je uplne o inom.
peterodro
04.01.11,19:03
zdravim,
ja mam krbovu vlozku Pokrok Zilina (ocel so samotom). Ma tusim 14kW max podla papierov. Vykurujem s tym dom cca.130m2. Ine kurenie nemam (zatial).
Fungujem takto druhu zimu. Mam tam vykonny ventilator riadeny frekvencnym menicom. Otacky sa automaticky reguluju podla teploty v potrubi.Ten rozhana vzduch do zadnych miestnosi. Krb je v obyvacke. Spalna je asi 6m odtial. Vdaka ventilatoru mam vzadnych izbach teplejsie ako v miestnosti s krbom. Vlozka ma regulaciu vykona, ja pouzivam minimalny vykon. Kurime tak na 21-22C. Tak nam to vyhovuje. Za krbom je kupelna. Urobil som tam dieru s malym ventilatorm. Pred kupanim takto vyhrejem kupelnu aj na 28-29C. Sklo cistime vlhkymi utierkami na detsky zadok. Popol vyberame raz za 10-14dni. Po rocnej skusenosti to manzelka zvlada do 10min. Ani netreba nechat vychladnut krb.
Som maximalne spokojny.
peterodro
04.01.11,19:07
máme od pár známych, čo majú rohovú krbovú vložku bez stlpika, informácie, že sa veľmi zadymuje sklo. dokonca jeden ide vymeniť vložku. jeho sa otvára klasicky, nemá výsuvné dvierka. takže asi je to pravda.
my chceme ale s výsuvnými.

podla man na zadymenie skla ma najvacsi vplyv pouzite palivo, potom typ vlozky (existuju vlozky s automatickym oplachom skla) a sposob kurenia. Avsak kvalitne palivo nezadymi ani "spatnu" vlozku.
arizona
04.01.11,19:26
zdravim,
ja mam krbovu vlozku Pokrok Zilina (ocel so samotom). Ma tusim 14kW max podla papierov. Vykurujem s tym dom cca.130m2. Ine kurenie nemam (zatial).
Fungujem takto druhu zimu. Mam tam vykonny ventilator riadeny frekvencnym menicom. Otacky sa automaticky reguluju podla teploty v potrubi.Ten rozhana vzduch do zadnych miestnosi. Krb je v obyvacke. Spalna je asi 6m odtial. Vdaka ventilatoru mam vzadnych izbach teplejsie ako v miestnosti s krbom. Vlozka ma regulaciu vykona, ja pouzivam minimalny vykon. Kurime tak na 21-22C. Tak nam to vyhovuje. Za krbom je kupelna. Urobil som tam dieru s malym ventilatorm. Pred kupanim takto vyhrejem kupelnu aj na 28-29C. Sklo cistime vlhkymi utierkami na detsky zadok. Popol vyberame raz za 10-14dni. Po rocnej skusenosti to manzelka zvlada do 10min. Ani netreba nechat vychladnut krb.
Som maximalne spokojny.
Vykurujes cely dom a popolnik vysypas raz za 10-14 dni?
Prezradis,aky zazracny popolnik to mas pod krbom???;):confused::eek:
alltracboy
04.01.11,19:43
niektore kvalitne norske krby ani popolnik nemaju. Vraj nejake bezodpadove spalovanie.
peterodro
05.01.11,06:32
ziadny zazrak, ale kvalitne drevo. Palim len tvrde a suche drevo. Tak 3 rocne. A zalezi aj od "zimy" vonku.
A aj kurit sa treba naucit.
Ak sa da kurim bez prestavky. Popol potom cistim ked ideme prec a nechame to vydochnut.
Inak ten popolnik ma asi 3litre.
Ale najviac popola je vzdy po okrajoch krbu. Preto to obcas s lopatkou poprehadzujem do stredu aby to co najlepsie prehorelo.
Potom toho popola ozaj nie je vela.
ejsi
10.03.11,07:02
Zdravím ,
potrebujem poradiť .
Oplati sa alebo má zmysel davat krb do 3 izboveho bytu ?
ďakujem za rady a názory.
jozeforavsky
08.04.11,14:50
3-izbovy byt ti vykuri krbova vlozka alebo piecka ak ju das do stredne miestnosti - mam to vyskusane.
jozeforavsky
08.04.11,14:52
podla man na zadymenie skla ma najvacsi vplyv pouzite palivo, potom typ vlozky (existuju vlozky s automatickym oplachom skla) a sposob kurenia. Avsak kvalitne palivo nezadymi ani "spatnu" vlozku.

to je nezmysel, kazde sklo sa zaspini:o