halúzka
05.11.08,21:52
prosím o radu.

SZČO - berie bankový úver
ako zaúčtovať vedľajšie výdavky , ktoré vznikli pri bank.úvere ako sú napr. kolky , ktoré potrebovala na výpis zo živ.registra a na nejaké potvrdenia? a ešte či poplatok za uzatvorenie zmluvy sa zaúčtuje do knihy záväzkov spolu s úverom?
srdečná vďaka za odpoveď
halúzka
06.11.08,11:10
nikto neodpovie? prosím.....
poruba
07.11.08,20:07
Kolky dáš rovno do spotreby, ja ich dávam do prevádzkovej réžie...poplatok za uzatvorenie zmluvy by som ja osobne dala do položky "poplatky banky" , ale neviem, či ty máš vo svojom programe takú možnosť. V podstate je to tiež prevádzková réžia.
Čiže....Aj keď banka pošle na účet zníženú sumu úveru, zaúčtuj do knihy záväzkov celú sumu úveru (podľa úverovej zmluvy) a tie poplatky si následne odrátaj do PR.
betka
10.11.08,18:32
prosím o radu.

SZČO - berie bankový úver
ako zaúčtovať vedľajšie výdavky , ktoré vznikli pri bank.úvere ako sú napr. kolky , ktoré potrebovala na výpis zo živ.registra a na nejaké potvrdenia? a ešte či poplatok za uzatvorenie zmluvy sa zaúčtuje do knihy záväzkov spolu s úverom?
srdečná vďaka za odpoveď

Podstata spočíva v tom, či berie úver:
1.krátkodobý, resp. dlhodobý.
2. či berie úver investičný, či úver prevádzkový.

1.
a. krátkodobý: VOZD-prev. réžia. Poplatok za uzatvorenie si môžete dať medzi ostatné závazky.
b. dlhodobý úver: na nákup čoho? Na preklenutie prev. činnosti v počiatkoch podnikateľskej činnosti-VOZD, na nákup DHM-VNZD (súč.OC)

2.
a. ivestičný: poplatky za uzatvorenie úveru Vám vstupujú do OC napr. ak obstarávate: nehnuteľnosť, stroj, automobil...
b. prevádzkový: VOZD-prev. réžia