peek
05.11.08,21:56
Rád by som vedel, nakoľko je závažné platiť firemné náklady cez podnikateľský účet. Ja som ten svoj zriadil iba v eurách a prišlo mi naň iba zopár platieb zo zahraničia v EUR, iné príjmy firma nemá. Firmu (jedno-osobová s.r.o.) som založil nedávno a bol som lenivý (či šetrný) vyrábať ešte ďalší účet v SKK, keďže euro je už predo dverami. Zatiaľ som všetky výlohy (založenie firmy, počítač a nejaké iné drobnosti) platil z osobných peňazí, či už v hotovosti, VISA kartou alebo prevodom z osobného súkromného účtu. Ako neplatcu DPH ma čaká ročná uzávierka budúci rok, chcem to zveriť nejakej externej účtovíčke alebo firme. Bločky, faktúry, dodacie listy z položiek, čo chcem dať do nákladov samozrejme mám, avšak nič z toho nešlo cez podnikateľský účet a teda ani nefiguruje vo výpisoch z toho účtu. Myslel som, že je to takto v pohode, no teraz ma pojalo zlé tušenie, či z toho predsa len nebude účtovný problém... Ešte budem nejaké veci do konca roka kupovať. Môžem takto "dožiť" bez podnikateľského SKK-účtu a platiť firemné náklady zo súkromných zdrojov, alebo som si spravil pruser ?
Dav
06.11.08,04:22
Drž sa od účtovníčky v bezpečnej vzdialenosti, (aby sa Ti nestala ujma na zdraví), ale dá sa to urobiť. Ináč, z € účtu môžeš hradiť všetko ( prepočtom skutočným kurzom).
mirkoooo
06.11.08,16:52
No to je teda pravda, že to účtovníčky nemajú radi:) Aspoň do konca roka sa snaž platiť hotovosťou a pôjde to cez pokladňu a nie cez bankový účet.
Je tu aj dosť príspevkov ako riešiť to, že to nešlo cez podnikateľský ale len cez osobný účet.
Hľadaj.
peek
07.11.08,22:30
Hm, vďaka za doterajšie rady. Moja naivná predstava bola, že ako 1-osobová s.r.o. (majiteľ, konateľ, všetko dokopy) som pri zápise do OR uskutočnil vklad 200000 Sk do ZI, akože do pokladne firmy, pretože na podnikateľský účet som to nikdy nevložil. No fyzickú, reálnu pokladňu tiež nemám (nejaký trezor s tou hotovosťou apod...), ale tie peniaze sú vlastne ešte stále len na mojom osobnom účte. Myslel som, že na zúčtovanie nákladov pre budúcu ročnú účtovnú uzávierku stačí zbierať bločky a faktúry vystavené na meno s.r.o. a nezáleží na tom, ako boli fyzicky uhradené. Predpokladám, že bločky za zriaďovacie náklady s.r.o., bločky za drobné nákupy a tiež faktúry na meno firmy zaplatené v hotovosti sú úplne kóšer. Problém najskôr môže byť s faktúrami, ktoré boli síce normálne vystavené na meno firmy, avšak ja som ich uhradil bankovým prevodom z môjho osobného účtu, že ?
Johanka
08.11.08,10:29
Ako neplatcu DPH ma čaká ročná uzávierka budúci rok, chcem to zveriť nejakej externej účtovíčke alebo firme.
Citovanému akosi nerozumiem ....a obzvlášť podčiarknutému ;).
peek
08.11.08,15:21
Citovanému akosi nerozumiem ....a obzvlášť podčiarknutému ;).

Žeby som bol až tak "pomimo"?. Práve pri zakladaní firmy mi tu na Porade bolo poradené, že minimálne raz za rok musím urobiť účtovnú uzávierku a podať daňové priznanie. Mám dojem, že platcovia DPH to musia robiť (podľa obratu) štvrťročne, alebo aj mesačne. Ak som založil s.r.o tohto roku a plátcovstvo DPH mi kvôli nízkemu obratu nehrozí, prvú uzávierku (za rok 2008) by som mal robiť začiatkom roka 2009, nie? Čo je tu nezrozumiteľné? Vďaka za každú (po)radu...
KEJKA
08.11.08,15:21
Citovanému akosi nerozumiem ....a obzvlášť podčiarknutému ;).
1.rok podniká, teda niekedy vo februári, marci 2009 bude robiť ročnú závierku za rok 2008.
no a v horšom prípade 25.3.2009 bude rýchlo naháňať dobrovoľníčku, ktorá mu to urobí...........:)
Dav
09.11.08,09:11
Žeby som bol až tak "pomimo"?. Práve pri zakladaní firmy mi tu na Porade bolo poradené, že minimálne raz za rok musím urobiť účtovnú uzávierku a podať daňové priznanie. Mám dojem, že platcovia DPH to musia robiť (podľa obratu) štvrťročne, alebo aj mesačne. Ak som založil s.r.o tohto roku a plátcovstvo DPH mi kvôli nízkemu obratu nehrozí, prvú uzávierku (za rok 2008) by som mal robiť začiatkom roka 2009, nie? Čo je tu nezrozumiteľné? Vďaka za každú (po)radu...
Trochu Ťa opravím. Raz ročne podávajú daňové priznanie k dani z príjmu všetky právnické aj fyzické osoby. Platcovia, aj neplatcovia DPH. Zdaňovacie obdobie je kalendárny rok, povinnosť podať daňové priznanie je do 31.3. nasledujúceho roku. Platcovia DPH podávajú mesačne, alebo štvrťročne, daňové priznanie k DPH. Netýka sa to dane z príjmu.
Bolo by dobré, keby si si našiel účtovníčku už teraz, nie až v budúcom roku. Aby Ti pozrela doklady, poradila a vysvetlila, čo všetko ako podnikateľ , majiteľ s.r.o. môžeš a čo nesmieš robiť.
peek
09.11.08,15:34
Trochu Ťa opravím. Raz ročne podávajú daňové priznanie k dani z príjmu všetky právnické aj fyzické osoby. Platcovia, aj neplatcovia DPH. Zdaňovacie obdobie je kalendárny rok, povinnosť podať daňové priznanie je do 31.3. nasledujúceho roku. Platcovia DPH podávajú mesačne, alebo štvrťročne, daňové priznanie k DPH. Netýka sa to dane z príjmu.
Bolo by dobré, keby si si našiel účtovníčku už teraz, nie až v budúcom roku. Aby Ti pozrela doklady, poradila a vysvetlila, čo všetko ako podnikateľ , majiteľ s.r.o. môžeš a čo nesmieš robiť.

Veľká vďaka za radu, vyzerá to veľmi rozumne. Zrejme som to mal urobiť už oveľa skôr. Ja som sa chlácholil tým, že moje účtovníctvo bude zrejme strašne jednoduché - na strane príjmov zopár mojich faktúr (do zahraničia) a zopár došlých platieb na môj podnikateľský účet. Na strane výdajov zopár bločkov zo zakladania firmy a zopár bločkov/faktúr za zakúpené veci, čo by som si rád dal do nákladov.
Ešte ma napadlo - ak som firmu založil v marci 2008, je (teoreticky) možná daňová (či nejaká iná) kontrola už v tomto roku? Napr. či poriadne vediem účtovníctvo už od začiatku podnikania apod? Zatiaľ som podliehal ilúzii, že niečo také hrozí až po prvom daňovom priznaní v marci 2009. Sú na toto nejaké zákony/pravidlá/predpisy ?
Dav
09.11.08,16:03
Daňovú kontrolu môžeš očakávať až po podaní daňového priznania, ale môže nastať situácia, že Ťa Daňový úrad vyzve na spoluprácu v nejakej súvislosti s niektorým z Tvojich obchodných partnerov - podľa Zákona o správe daní a poplatkov.

Ešte k predchádzajúcim príspevkom - aj keď pokladňu v podobe nejakej schránky na peniaze nemáš, v účtovnom zmysle je Pokladňa pohyb peňazí v hotovosti.

Dopĺňam : účtovníčka Ti vie pomôcť aj s optimalizáciou daňových výdajov http://www.porada.sk/t66950-danova-optimalizacia.html . To je možné, len ak už máš známy výsledok hospodárenia, vidí Tvoje doklady a pozná predmet činnosti.

A ešte jedna poznámka - koniec roka bude v súvislosti s prechodom na € náročný, aj preto radšej hľadaj niekoho na účtovníctvo už teraz, nie až v budúcom roku.