m.urbanova
05.11.08,22:01
chcela by som sa spýtať, je nejaký rozdiel, keď sa FO registruje ako dobrovoľný plátca DPH alebo ako nadobúdateľ tovaru z EU (420000,-Sk).
m.urbanova
06.11.08,08:23
posúvam, poradí mi niekto?
optimistka
06.11.08,09:29
keď sa staneš platcom dph, či už dobrovoľným alebo zo zákona zdaňuješ svoje výstupy dph a záŕoveň máš právo na odpočítanie dph zo vstupov, ktoré používaš na dodávky tovarov a služieb ako platiteľ.
pokiaľ zdaniteľná osoba nie je platiteľom ale nadobúda tovar z iného ČS EU musí ak nadobudne nad 420 tis. sk a môže aj keď nedosiahne nadobudnutie 420 tis. sk, požiadať du o registráciu , du jej vydá ósvedčenie, takáto osoba nadobúda tovar z eu bez dph, tento postup je osoba povinná uplatňovať minimálne po dobu 2 rokov, uplatňuje tzv. samozdanenie slovenskou dph ale nemá nárok na odpočítanie dph. je tzv. osobou povinnou platiť daň § 69 ods.9
m.urbanova
06.11.08,12:02
Ak som dobre rozumela, SZČO, kt. nie je platcom DPH a stane sa platcom kvôli nadobudnutému tovaru z EU, nemôže si uplatňovať dph na vstupe?
optimistka
06.11.08,14:46
§ 4 sú platitelia - zdaňujú, odpočítavajú
§ 7 sú nadobúdatelia - len zdaňujú, odpočítavať nemôžu, nie sú platiteľmi, ich nadobudnutie je predmetom dane § 11
m.urbanova
06.11.08,20:27
Ďakujem:), takže tak je to. Ešte ne príklade. Ak SZČO - dovozca áut - obchodník sa môže zaregistrovať ako dobrovoľný plátca dph, podľa § 4, DÚ mu prideli IČ DPH a nemusí byť nadobúdateľ. Bude si samozdaňovať, zdaňovať a odpočítavať.
m.urbanova
07.11.08,08:57
Ďakujem za vysvetlenie optimistka, už mi je to jasné. Pomohla si mi. Ešte raz ďakujem.;)
rickman
20.11.08,13:44
Rád by som si dovolil jednu sedliacku otázku :), ktorá sa týka práve DPH. Je možné si z bežných nákupov potravín odpočítať DPH a dať ich v účtovníctve do nákladov? :D
Milan Benka
20.11.08,13:47
Rád by som si dovolil jednu sedliacku otázku :), ktorá sa týka práve DPH. Je možné si z bežných nákupov potravín odpočítať DPH a dať ich v účtovníctve do nákladov? :D

Možné je všetko, len ako sa k tomu postaví DU pri kontrole.

Ale ak preukážete, že ste ich použili na dodávky tovarov a služieb ako platiteľ, ani DU Vám nič nepovie.

Len s tým preukázaním by ste asi mali problém.
rickman
20.11.08,14:56
To asi áno.
Lucinka23
20.11.08,15:56
ahojte, potrebovala by som poradiť. SZČO presiahol obra pre DHP v októbri. Do 20.11. sme podali žiadosť o registráciu a platcom sa stáva od 1.12.2008. SZČO dodáva potraviny do miestnej materskej školy. Dodávky sú uskutočňované každý deň, fakturuje sa vždy na začiatku nasledujúceho mesiaca. Chcem sa spýtať aký vplyv to bude mať teraz, keď bude vystavovať faktúru za november ale bude ju vystavovať v decembri? Už si uvádza aj DPH alebo nie? Alebo má radšej vyfakturovať tovar s dátumom 30. novembra a vyhne sa tak DPH? Ďakujem.
azla
20.11.08,16:04
ahojte, potrebovala by som poradiť. SZČO presiahol obra pre DHP v októbri. Do 20.11. sme podali žiadosť o registráciu a platcom sa stáva od 1.12.2008. SZČO dodáva potraviny do miestnej materskej školy. Dodávky sú uskutočňované každý deň, fakturuje sa vždy na začiatku nasledujúceho mesiaca. Chcem sa spýtať aký vplyv to bude mať teraz, keď bude vystavovať faktúru za november ale bude ju vystavovať v decembri? Už si uvádza aj DPH alebo nie? Alebo má radšej vyfakturovať tovar s dátumom 30. novembra a vyhne sa tak DPH? Ďakujem.

Dph odvádzate podľa dátumu dodania tovaru.
Ak dodanie tovaru sa uskutočnilo v mesiaci november , faktúru môžte vystaviť najneskôr do 15. tich dní od dodania, čiže napr. aj v decembri, na túto dodávku dph neuvádzate, lebo v čase dodania ste neboli platiteľom dph.

Počnúc dodávkami od 1. decembra uvádzate na faktúre už Dph, lebo Ste dodali tovar ako platiteľ Dph.
Lucinka23
21.11.08,18:55
ďakujem