haneska
05.11.08,22:13
Chcem kúpiť byt, no neviem či je na to ten správny čas. čo si myslíte, zlacnejú byty po prijatí eura? Nepotrebujem požiadať o úver, mám vlastné zdroje. Pôvodne sme chceli kupovať v lete 2009, no stretávame sa s rôznymi názormi, či ho kúpiť ešte toho roku, aby sme potom na budúci nezaplatili o niekolko stováktisíc viac.
Zypsik
05.11.08,21:35
A je nejaky dovod na ich opatovne zdrazenie? ;)
Takisto zalezi: aky byt, kde, kolko je % tvojich a kolko si poziciavas, sucasne byvanie, nutnost kupy dnes, o tyzden, o pol roka,...
biaaa
05.11.08,21:39
A navyse momentalna situacia? Nove byty sa momentalne nepredavaju, stare byty stale klesaju.

Skor by som mozno odporucal ak je moznost a riesis cez hypoteku, zobrat ju teraz a kupit neskor.

Bude totiz trozku tazsie dostat sa k uverom vo vseobecnosti.
bonita
05.11.08,22:07
K uverom je uz teraz tazsie sa dostat a neviem ci este niektora banka dava este 100%. Kazdopadne po prijati eura sa uroky na uvery zvysia - budu sa ako vsade v EU zaokruhlovat skor nahor nez nadol.

Byty si uz nejaky mesiac drzia znizene ceny. Po prijati eura , ako asi bude uvazovat predavajuci? Napr. byt za 2,8 mil. bude v prepocte 92 942 eura. Preda ho za 92 000 € alebo radsej za 93 000€? Kazdeho to bude samozrejme lakat na horne zaokruhlenie.

Ak mate nejaku hotovost, poziadajte o uver / ciastocny/, vyberte si byt a jednajte sa s majitelom na nizsej cene. Mate sancu sa dojednat.

Pride cas, ked nadejnych kupujucich uz omrzi vyckavanie, budu uz chciet byvat, a zacnu kupovat. A ceny zase vystrelia o nieco nahor. Cakat sa neda donekonecna.
NInive
06.11.08,06:23
Úvery už zdraželi od minulého týždňa o nejakú tú desatinku percenta 0,2-05%
chandler
06.11.08,07:05
aj bez financnej krizi su byty nadhodnotene. takze budu klesat este viac. takze byt sa teraz neoplati kupovat, lebo zlacneju a nema to nic spolocne s eurom.
fefe30
06.11.08,12:12
Byty si držia nižšie ceny, a to len z toho dôvodu lebo sú ludia zmätený. Nevedia či kupovať alebo nekupovať. Keď sú zmetený tak radšej nerobia nič. Skôr taktizujú a čakajú čo prinesie euro.

Ale byty výraznejšie klesať nebudú a to z dôvodov:
- cena práce bude určite rásť po prijatí eura
- ceny stavebných materialov rastú každoročne tiež
- sadzby hypotekárny úverov rastú, čo pre kupujúceho znamená, že zaplatí viac

Tak a možeš si spraviť obraz sám, ako sa budú ceny vyvíjať. Ale určite neočakávaj ešte výraznejsie klesanie ceny bytov.

Nové byty sa predávajú stále, teda projekty bežných bytov. Skôr stagnuje predaj luxusných bytov za niekolko desiatok mil. SK.
jaja99
06.11.08,12:19
Aj stavebné sporiteľne od nového roka prechádzajú opäť na taktiku - naspor si a dostaneš. Dostať medziúver už bude problém a budú ho poskytovať len výnimočne a klientom s dobrým zabezpečením. Tiež nebudú kryť do 100% ceny nehnuteľnosti, ale len 70%.

Tiež si myslím, že každý čaká, čo bude od januára. Dobré je vybaviť si free hypotéku ešte teraz a čerpať neskôr (ak už nie je neskoro).
V realitkách je mŕtvo. Obrat sa očakáva cca 2/2009-3/2009. Pre tých, čo platia dane, možno aj neskôr.
Martin Mocko
06.11.08,13:32
Nemyslím si, že by byty zlacneli od januára 2008. A finančná kríza ich možno zlacní..ale iba do určitej miery. Technicky bude väčší problém dostať hypotéku a ten, kto v 01/2008 so svojou mzdou dostal 3Mio..tak v 01/2009 dostane iba 2,5 Mio (je to iba príklad - nie skutočnosť). Banky budú viac dbať na solventnosť klientov a hypo nedostane hocikto. Takže fyzicky byt možno bude lacnejší - ale úroky z úveru zase drahšie...
duves
06.11.08,13:54
- sadzby hypotekárny úverov rastú, čo pre kupujúceho znamená, že zaplatí viac....
...a ma to dosah, že si menej ludia požičiavaju, vznika nasledne nižší dopyt po nehnutelnostiach atd atd.
Zypsik
06.11.08,18:05
Treba si uvedomit jedno: ceny bytov boli posledny rok-rok a pol na takej urovni, kolko boli banky ochotne pozicat penazi...
Ked banky nedaju peniaze, nebude za co tie byty kupovat. Keby bola cena trojizbaku niekde na hranici 1 milion (4 priemerne hrube rocne platy, cize cca 5 cistych), tak tu mame podla mna optimalny stav.
Ja neverim tomu, ze platit 30 rokov celu vyplatu banke za byvanie v 35 rocnom panelaku s bezdomovcami pod balkonom, potkanmi v pivnici a alkoholikom na druhej strane steny je normalne, no bohuzial to bola (a je) realita dnesnych dni.
duves
07.11.08,07:21
Treba si uvedomit jedno: ceny bytov boli posledny rok-rok a pol na takej urovni, kolko boli banky ochotne pozicat penazi...
Ked banky nedaju peniaze, nebude za co tie byty kupovat. Keby bola cena trojizbaku niekde na hranici 1 milion (4 priemerne hrube rocne platy, cize cca 5 cistych), tak tu mame podla mna optimalny stav.
Ja neverim tomu, ze platit 30 rokov celu vyplatu banke za byvanie v 35 rocnom panelaku s bezdomovcami pod balkonom, potkanmi v pivnici a alkoholikom na druhej strane steny je normalne, no bohuzial to bola (a je) realita dnesnych dni.
Banky budu vždy ochotne požičať peniaze, avšak za inú cenu ako doteraz.

Ja byvam v činžiaku z roku kolaudacie 1961, bez bezdomovcov a s opravenou fasadou v roku 2008.
http://lh3.ggpht.com/_ALL3m3zAVZQ/SMK054YR5nI/AAAAAAAADS4/TC0ZBYdhovM/s128/IMG_1139.JPG
Nechapem tie pripomienky k hodnote bytu. Trhove, resp.likvidne ceny bytov v Bratislave (tak ako aj inde) sa odvijaju od ponuky a dopytu, od vzacnosti tovaru (aj byt je tovar).
Zypsik
07.11.08,07:51
Vyssia cena uveru (urok) znizuje sumu, ktoru si pri danom prijme mozes pozicat. Ludia si dost casto poziciavali maximum, co vedeli zvladnut a navyse si poziciavali 100% hodnoty. Teraz si tych minimalne 30% budu musiet bud pozicat este nevyhodnejsie alebo nasetrit, co znova vyvolava tlak na cenu nehnutelnosti.
To ze tvoj panelak je v dobrom stave v dobrej lokalite neznamena, ze vsetky su na tom rovnako.
Trhove ceny su vecou dopytu a ponuky, to vsak neznamena, ze jeden z tychto faktorov nemoze byt "pokriveny" a posuvat trh niekam, kde by bez istych vplyvov nikdy nebol.
Nebyt dostupnych bankovych uverov a ochote ludi sa celozivotne zadlzovat, tak ceny nie su tam kde su. Do toho spekulativne nakupy za ucelom zisku (120 % narast rocne je cista spekulacia a pokrivenie trhu),...
duves
07.11.08,07:56
Nebyt dostupnych bankovych uverov a ochote ludi sa celozivotne zadlzovat, tak ceny nie su tam kde su. Do toho spekulativne nakupy za ucelom zisku (120 % narast rocne je cista spekulacia a pokrivenie trhu),...
Ano, s tym suhlasim.
chandler
07.11.08,07:59
este k tym uverom, urcite budu drahsie a urcite ich bude tazsie ziskat. to znamena, ze klesne dopyt po bytoch a tym aj ich cena. a spolu s tym, ze vela ludi kupovalo byt len preto, ze sa bali ze budu este rast je jasne ze nas caka pokles.
a este jednu insidersku informaciu :)
nove byty sa predavaju ovela horsie ako to vyzera.
Zypsik
07.11.08,08:42
Insiderska informacia je davno zname a samotnymi developermi a realitkami priznane "tajomstvo". 7 milionov za narychlo zbuchanu, pol roka odkladanu, 3x doplacanu novostavbu s krivymi kachlickami by som nedal.
To sa radsej odstahujem na detvianske lazy a budem past kravy a byvat v drevenici bez strachu, ci budem mat o mesiac z coho zaplatit byvanie...
duves
07.11.08,08:49
Insiderska informacia je davno zname a samotnymi developermi a realitkami priznane "tajomstvo". quote]
Dneska to opisuje tlač, tusim HN. Tri veže a pod.


[quote=Zypsik;864451]
To sa radsej odstahujem na detvianske lazy a budem past kravy a byvat v drevenici bez strachu, ci budem mat o mesiac z coho zaplatit byvanie...
To je relativne. To nikto nechce takto žiť. Len clovek tak argumentuje, ale skutočnost je ina. To že BA rastla s cenami, tak prave koli tomu, že nikto nechce past kravy a byvať bez strechy. A z ostatnych časti slovenska je obrovska migracia do BA a okolia.
Zypsik
07.11.08,09:13
Relativnost je hruby pojem.
Niekde na webe som natrafil na prepocet varianty byvania mimo mesta s platom 2x15 hrubeho a byvania v meste (BA) s platom 2x30 hrubeho.
Na splacanie uveru na seriozne rodinne byvanie (ziadna 22 stvorakova garsonka ale byt/dom o rozlohe nad 65 stvorcov) to vychadzalo lepsie pre mimomestskych, no je to samozrejme aj o prioritach cloveka a sposobe jeho zivota.
Nam sa tiez oplatilo svojpomocne 4 roky stavat rodinny domcek za mestom, ako za take iste peniaze kupit 40 stvorakovy bytik ako prechodne riesenie na par rokov, kym nebudu deti. Je vsak pravdou ze pracujeme v meste (KE) za slusne platy.
duves
08.11.08,07:45
Tam dochadza ku skresleniu. Je predsa každemu jasne, že byt si nevieš sam postaviť. Resp. byt je spravidla sučasťou bytoveho domu a nie je to sólovka. Čo zvyšuje cenu bytu, napr. v BA je dopyt po bytoch. Ak da predavajuci za novy byt developerovi 6 melonov, pricom uz pri 3 mil. by developer vykazal tiež zisk je preukazatelny fakt.
chandler
08.11.08,09:08
Insiderska informacia je davno zname a samotnymi developermi a realitkami priznane "tajomstvo".

ked pisem horsie ako to vyzera tak to znamena horsie ako priznavaju :)
Miroslavz
08.11.08,16:23
Chcem kúpiť byt, no neviem či je na to ten správny čas. čo si myslíte, zlacnejú byty po prijatí eura? Nepotrebujem požiadať o úver, mám vlastné zdroje. Pôvodne sme chceli kupovať v lete 2009, no stretávame sa s rôznymi názormi, či ho kúpiť ešte toho roku, aby sme potom na budúci nezaplatili o niekolko stováktisíc viac.
To zaleži aj od toho, kde si chceš kupiť byt. Tento rok cena bytov vyskočila, ale aj rapidne klesla, ale to je vždy od dopytu.
bazil
25.11.08,11:43
Môže mi niekto vysvetliť prečo klesá cena benzínu keď je finančná kríza? Vôbec tomu nerozumiem ( a rád by som )
mlaco
25.11.08,11:48
Lebo klesa dopyt po nom.
duves
25.11.08,12:28
No hlavne preto, že je vyrazny prepad produkcie v USA. Menej spotrebuju ropy a preto klesa cena na svetovych trhoch.
bazil
25.11.08,12:38
Aha, ďakujem, mne sa zdalo akési neuveriteľné, žeby mohla v Amerika až tak klesnú spotreba, že ceny benzínu u nás išla cca o 7 Sk dole.
jolika
25.11.08,12:42
ja som nazoru, ze ak nostalgicky netrvas na tom, ze si si kupil byt za slovenske koruny, tak v pohode pockaj, byty este isto klesnu aj po novom roku, a usetris par stoviek tisic ... ber to ako laicky nazor, sledujem trh ale nezivim sa tym.
misomiso
25.11.08,12:51
Aha, ďakujem, mne sa zdalo akési neuveriteľné, žeby mohla v Amerika až tak klesnú spotreba, že ceny benzínu u nás išla cca o 7 Sk dole.

Spotreba klesla rapidne. A nie len ropy. Doteraz si ludia nevedeli predstavit zivot bez nakupu noveho auta kazde 3 roky, + dalsie veci k tomu brali ako uplnu samozrejmost. Teraz odrazu zistili, ze sa pokojne mozu dalej vozit na svojom starom aute, telefonovat so svojim povodnym mobilom a pozerat nadalej do telky, ktoru kupili pred rokmi. Ake objavne...
jojkoz
25.11.08,12:57
Aha, ďakujem, mne sa zdalo akési neuveriteľné, žeby mohla v Amerika až tak klesnú spotreba, že ceny benzínu u nás išla cca o 7 Sk dole.

V lete bola cena ropy okolo 145 dolarov za barel - financna kriza ho stlacila teraz pod 54 dolarov za barel.

Cize nejake zlacnenie u nas o 7 SK sa mi nezda az taka vyhra
Braňo
25.11.08,13:14
V lete bola cena ropy okolo 145 dolarov za barel - financna kriza ho stlacila teraz pod 54 dolarov za barel.

Cize nejake zlacnenie u nas o 7 SK sa mi nezda az taka vyhra

Treba si uvedomiť, že výrobná cena benzínu je okolo 12 SKK, 15,50 je spotrebná daň a DPH 19%+marža obchodníka (pumpy). Čiže pokles ceny ropy sa premietne do koncovej ceny iba minimálne (čiže o 6-7 SKK). DPH a spotrebné dane sa neznižujú a ani nebudú - takže pokles ceny ropy o 60% sa premietne do konečnej ceny o 20%.
jojkoz
25.11.08,15:55
Treba si uvedomiť, že výrobná cena benzínu je okolo 12 SKK, 15,50 je spotrebná daň a DPH 19%+marža obchodníka (pumpy). Čiže pokles ceny ropy sa premietne do koncovej ceny iba minimálne (čiže o 6-7 SKK). DPH a spotrebné dane sa neznižujú a ani nebudú - takže pokles ceny ropy o 60% sa premietne do konečnej ceny o 20%.

To je mi jasne - kazdopadne myslel som si ze spotrebna dan je tiez vyjadrena percentom zo zakladnej ceny - ale ako pozeram na nete - je pevne dana - takze je to jasne
petmar
25.11.08,16:41
Keď zhrniem prečítané - klesá cena benzínu, lebo je ho nadbytok, ľudia sa (v USA) spamätávajú, že nemusia mať všetko a ihneď. Vyplýva z toho aj to, že ceny bytov pôjdu dolu. Veď veľa bytov sa kupovalo nie z veľkej nutnosti - napr. neďaleko nás je novopostavená bytovka,kde si kúpilo byty viac ľudí len na to, aby si uložili peniaze a následne byty prenajali - pri dnešnej sitácii a informáciách je to už nezmysel. Byty sú prázdne.
bazil
25.11.08,18:14
Dobre, keďže máte také strpenie so mou neznalým, prosím ešte o vysvetlenie jednej informácie. Všase sa píše, že kríza bola spôsobená hypotékami, ktoré boli poskytované aj ľuďom neschooným ich splácať. Fannie may a tá druhá agentúra tieto pochybné hypotéky od bánk odkupovali, banky boli teda motivované aby týchto hypoték poskytovali čím viac. A potom bublina praskla ... tu sa končí väčšinou každý článok v novinách. prosím, ak mi môžete tak laicky jednoducho vysvetliť, ako vlastne alebo čím táto bublina praskla, budem veľmi vďačný. A viac otravovať nebudem, sľubujem, lebo vidím, že tu sa stretlo viac menej odborné fórum, ja vnímam veci očami laika.
robin78
26.11.08,05:29
Dobre, keďže máte také strpenie so mou neznalým, prosím ešte o vysvetlenie jednej informácie. Všase sa píše, že kríza bola spôsobená hypotékami, ktoré boli poskytované aj ľuďom neschooným ich splácať. Fannie may a tá druhá agentúra tieto pochybné hypotéky od bánk odkupovali, banky boli teda motivované aby týchto hypoték poskytovali čím viac. A potom bublina praskla ... tu sa končí väčšinou každý článok v novinách. prosím, ak mi môžete tak laicky jednoducho vysvetliť, ako vlastne alebo čím táto bublina praskla, budem veľmi vďačný. A viac otravovať nebudem, sľubujem, lebo vidím, že tu sa stretlo viac menej odborné fórum, ja vnímam veci očami laika.

Tu davam do pozornosti jeden dost zaujimavy clanok, myslim, ze to bude zaujimat aj viacerych, sice trochu dlhsie citanie, ale oplati sa ;)
http://chelemendik.sk/ShowDoc.php?d=393&c=Michail_Chazin_USA_budu_coskoro_celit_novej_Velk ej_depresi
Martin Mocko
26.11.08,05:32
duves
26.11.08,11:26
Alebo aj toto je zaujimave.


Dlho som o tom rozprával, o časovaných bombách, o amerických hypotékach, ale neuvedomil som si, že to niekde aj napísali... Keď sa pozriete na vývoj za posledných dvadsať rokov, a keď sledujete našu generáciu, tak zistíte, že čím sme boli bohatší, tým viac sme sa zadlžovali. Tak osobne, ako aj na úrovni štátu. Z toho plynie otázka, či to, že máme čoraz viac, vedie k uspokojovaniu našich potrieb. Ukazuje sa totiž, že naše potreby sa násobia. Takže nožnice sa roztvárajú. Čím ste bohatší, tým ste s tým, čo máte, nespokojnejší. Preto to v Štátoch nemohlo dopadnúť inak. Kedy som to vlastne povedal? V decembri 2006.

zdroj: http://lesk.zoznam.sk/cl/100010/245683/Tomas-Sedlacek-Nevyspaty-muz (http://lesk.zoznam.sk/cl/100010/245683/Tomas-Sedlacek-Nevyspaty-muz)
ROBIN111
26.11.08,19:54
A potom bublina praskla ... tu sa končí väčšinou každý článok v novinách. prosím, ak mi môžete tak laicky jednoducho vysvetliť, ako vlastne alebo čím táto bublina praskla, budem veľmi vďačný.Američania si nabrali hypotéky v období nízkych úrokov. Keď sa neskôr úroky zvýšili, mnoho ľudí nevládalo pôžičky splácať, preto prichádzali o kúpené nehnuteľnosti, ktorých cena dramaticky klesala a tým sa bankám (a iným inštitúciám) kumulovali veľké straty...
Composite
26.11.08,20:14
zlacnejú, ale je to dosť ovplyvnené podľa lokality ;) (veľkosť mesta/obce, kúpyschopnosť, priemysle, budúce rekonštrukcie infraštruktúry, rozvoj mesta/obce, priemyslu, roboty, nejaký nový investor,...)
Lebo tam kde šli prudko hore, pôjde teraz tak rok dole.
Ale tam kde zaostávajú a moc cena nerástla, tak budú aj nadalej rásť.
A v BA asi budú stagnovať, resp. mierne poklesnú.
Ja čakám na to isté, počkám tak do konca 2009, ale isto budem sledovať prípadný obrat a situáciu, ide aj to to, že musia byť prísne úvery, ak sa zas začbú ľudia dostávať k ľahko dostupným úverom, je koniec po lacných bytoch ;)
kamarát kúpil 3 izb prerobený byt za 1,4 mil ;), to na začiatku roka 08 taký istý byt, v tej istej lokalite neprerobený stál 2,2 mil ;)
Takže ceny nakupovanejších bytov už moc asi dole nepôjdu, len ich bude viac.
Teraz začínajú korekcie 1 a 2 izb. bytov.

Ale ako hovorím záleží hlavne od lokality. Každý kto chce kupovať byt/dom, by mal poznať svoju lokalitu ;)
duves
27.11.08,18:46
Američania si nabrali hypotéky v období nízkych úrokov. Keď sa neskôr úroky zvýšili, mnoho ľudí nevládalo pôžičky splácať, preto prichádzali o kúpené nehnuteľnosti, ktorých cena dramaticky klesala a tým sa bankám (a iným inštitúciám) kumulovali veľké straty...
No hlavne ich poskytli od začiatku takym, čo im to nevychadzalo. Financnu analyzu robia naše banky na principe dostatočneho vankúša - rezervy. Niekedy až takej, že keby šli úroky na dvojnasobok, tak by to teoreticky mal klient splacat. Zasa...na druhej strane hocikto, kto dostane hypoteku, naberie neskor spotrebaky, kreditne karty a na problem je zarobene. Amerika bola o silnej expanzii úverov. Nové úvery mali splácať úroky tých starých úverov. Už to prasklo. Bude sa obnovovať Bretton Woods. Bankovky musia byt naviazane na zlato.
petmar
28.11.08,09:49
áno na zlato, nie na plast,
hospodárstvo nemôže spočívať na plastových kartičkách (kreditných)
duves
29.11.08,07:59
S tym nemaju karty nič spoločné. Karty zostanu. Zmeni sa "vytvaranie" novych penazi. Okrem toho, že nova emisia penazi je v sucasnom systeme vytvorena z ničoho, nie je ani kryta tovarovym platidlom (zlatom). Su to prazdne papiere, v ekonomike sa to strati ako všadepritomna inflacia.
Composite
30.11.08,11:03
USD nie je na zlato viazané od roku 1920 ;), resp. kryté zlatom, v tom roku sa z USD bankoviek vytratilo "in gold", je tam už len "This note is legal tender for all public and private", lebo rýchlosť tlačenia bankoviek bola vyššia ako získavať zlato na krytie.
V USA očakávam krízu č. 2, dôvod, začína kredtiná úverová kríza, lebo tak žije viac ako 80% američanov.

Takže teraz je kríza treba peniaze, USA ich tlačí na bežiacom páse, a o chvilu nastane obdobie, že ich bude moc a ich hodnota nízka.
Maya
04.12.08,05:26
Toto je výborná téma. Akurát riešim dilemu o predčasnom splatení úveru predajom 1,5 izbového bytu v 6 ročnej novostavbe v Senci. Pred dvomi rokmi sme si s manželom vzali úver 1,5 mil. a stavbu domu a vážne sa pohrávames myšlienkou predať byt a vyplatiť úver. Myslíte že v tomto období je to dobré riešenie, Ten byt prenajímaem ale zďaleka nezaplatí tie výdavky ktoré máme s úverom. Štve ma len to ž e ten byt zrejem asi nepredám tak dobre ako mi napr. ponúkali v lete. Realitak hovoril ze tento byt 43 m2 sa da v pohode predať za 2,3 mil. Netuším za koľko by sa dal predať teraz. a či s tým nečmám radšej čakať. Totiž úver som si brala aj na byt aj ked zo SFRB. Takze vyplatiť by som musela aj ten.
Čo myslíte mám ešte počkať alebo rýchlo konať?
chandler
04.12.08,07:56
stanov si minimalnu cenu za ktoru by si to chcela predat. a skus zistit ci by bol niekto ochotny to za tu cenu kupit, ja osobne predpokladam ze urcite nie, takze mas po probleme.
Maya
04.12.08,12:07
Ano aj realitka tvrdi ze s predajom je lesie aspon polroka pockat. Dnes som tam volala.
bepo
04.12.08,12:26
Ano aj realitka tvrdi ze s predajom je lesie aspon polroka pockat. Dnes som tam volala.
No neviem či je najlepšie spoliehať sa na realitky, pred polrokom tvrdili že bratislave chýba 30 tis bytov a ceny určite neklesnú a ako chodím tak chodím, pod mostami viac ľudí nebýva ako tam bolo pred pol rokom.
chandler
04.12.08,14:48
Ano aj realitka tvrdi ze s predajom je lesie aspon polroka pockat. Dnes som tam volala.

no nemyslel som to tak ze za pol roka budu ceny vyssie. skor tak ze momentalne byty nikto nekupuje. a ak tie peniaze surne nepotrebujes tak asi sa na cene s nedohodnes.
ak by si vedela ze do dvoch rokoch musis byt predat tak poradim, ze zbavit sa ho hned a za kazdu cenu.
ROBIN111
04.12.08,17:14
Toto je výborná téma. Akurát riešim dilemu o predčasnom splatení úveru predajom 1,5 izbového bytu v 6 ročnej novostavbe v Senci. Pred dvomi rokmi sme si s manželom vzali úver 1,5 mil. a stavbu domu a vážne sa pohrávames myšlienkou predať byt a vyplatiť úver. Myslíte že v tomto období je to dobré riešenie, Ten byt prenajímaem ale zďaleka nezaplatí tie výdavky ktoré máme s úverom. Štve ma len to ž e ten byt zrejem asi nepredám tak dobre ako mi napr. ponúkali v lete. Realitak hovoril ze tento byt 43 m2 sa da v pohode predať za 2,3 mil. Netuším za koľko by sa dal predať teraz. a či s tým nečmám radšej čakať. Totiž úver som si brala aj na byt aj ked zo SFRB. Takze vyplatiť by som musela aj ten.
Čo myslíte mám ešte počkať alebo rýchlo konať?Už som ti odpovedal v inej téme, ale ešte doplním jednu dôležitú vec, ktorú treba zvážiť.
V súčasnej situácií u nás a vo svete je ťažké predpovedať, ako sa budú vyvíjať ceny na realitnom trhu. Preto odporúčanie makléra, že s predajom treba počkať polroka (rok, dva) s výhľadom, že by ceny mali byť vyššie, je len také hádanie naslepo.
V tvojej situácií, keďže plánuješ predajom bytu splatiť hyp. úver, treba brať do úvahy ešte jeden fakt. Píšeš, že máš 1,5 mil. úver na 30 rokov s tým, že ho splácaš už 2 roky. Tipnem si približne výšku splátky na 9000SK. Táto suma sa skladá z dvoch častí: z úroku a istiny. V prvých rokoch splácania je úroková časť splátky omnoho vyššia, ako istina. To znamená, že síce za rok zaplatíš 12x9000 = 108000SK, ale z tých 1,5 milióna si splatila približne 25000SK. Zvyšných 83000SK boli úroky.
Za dva roky si zaplatila 216000SK, z toho ale istina len 50000SK.
Z toho vyplýva, že odkladom splatenia úveru o jeden rok prichádzaš o 83000SK.
A teraz je namieste otázka, či cena toho 1,5 izbového bytu stúpne za rok aspoň o tých 83000SK, aby si si túto stratu vykryla.

Pozn.: Pre zjednodušenie som nebral do úvahy fakt, že postupom času sa v splátke pomer úrok - istina pomaly mení v prospech istiny.
leonq
05.12.08,07:33
dovolim si pridat moj laicky nazor, nie som realitak ani bankar
ceny bytov hore podla mna nepojdu, nemaju preco ist hore samozrejme je to ovplinene aj regionom
hovorim z vlastnej skusenosti ked som byt predaval takmer rok a to bol na dobrej polohe a dobre vybaveny, musel som vyrazne spustit cenu a co sledujem ceny este stale klesaju
jednak sa coraz viac stavaju nove byty a stare tym padom stracaju na cene.
z celkovou situaciou si skor myslim ze ceny budu stagnovat alebo klesat
taktiez ceny novych bytov su podla mna nafuknute z vysokou marzou, staci sa pozriet na BA kde si z volnych novych bytov mozete vyberat a inzeraty typu posledne volne byty su tam pol roka...
z hladiska kupujucich by som bol optimista
z hladiska predavajucich realista