felama
06.11.08,07:58
Nakúpili sme akcie -zaúčtovali sme ich na účet 061. Hodnota 1 nakúpenej akcie = 1100,- Sk. Počas držby akcií cena 1 akcie poklesla na 600 Sk.Rozdiel akcií 500,- Sk na kus sme zaúčtovali na účet 415 - oceňovacie rozdiely. Jedná sa o pasívny oceňovací rozdiel. Na základe kúpnej zmluvy sme predali časť akcií 1 akcia = 400 Sk.Pri predaji akcií zaúčtujeme vzniknuté oceňovacie rozdiely na účet 568, ale jedná sa o daňový náklad? Odplatu za predaj akcií zaúčtujeme 311/661=400 Sk. Vyradenie akcií z účtovníctva 561/061=600 Sk. Je vyradenie akcií v účtovníctve na účte 561 daňový náklad? Alebo je daňový náklad len do výšky príjmu z predaja?

061/321 1100 Sk
415/061 500 Sk
311/661 400
561/061 600
rozdiel 200

Potrebovali by sme to veľmi súrne, veľmi by nám to pomohlo.

Ďakujeme pekne.
betka
06.11.08,18:09
f) výdavky (náklady) vo výške úhrnu obstarávacích cien1) akcií a úhrnu obstarávacích cien1) ostatných cenných papierov v zdaňovacom období, v ktorom dôjde k ich predaju, do výšky úhrnu príjmov z ich predaja s výnimkou
1. cenných papierov prijatých na trh burzy cenných papierov, pri ktorých obstarávacia cena nie je vyššia a príjem z predaja nie je nižší ako odchýlka 10 % od priemerného kurzu zverejňovaného burzou cenných papierov v deň ich nákupu a predaja alebo ak cenný papier nebol tento deň obchodovaný, posledný zverejnený priemerný kurz, pri ktorých sa uzná ako výdavok (náklad) obstarávacia cena akcií, alebo pri ostatných cenných papieroch obstarávacia cena upravená o rozdiel z ocenenia na reálnu hodnotu podľa osobitného predpisu1) zahrnovaný do základu dane,

3. daňovníkov, ktorí vykonávajú obchodovanie s cennými papiermi podľa osobitného predpisu, 88) ktorým sa výdavok (náklad) na obstaranie cenných papierov uzná do výšky účtovanej ako náklad,

g) výdavky (náklady) vo výške obstarávacej ceny
1. obchodného podielu na obchodnej spoločnosti alebo družstve s výnimkou obstarávacej ceny podielu na akciovej spoločnosti (akcie), pre ktorú platí ustanovenie písmena f), pri jeho predaji len do výšky príjmov z predaja, posudzovaným za každý predaj jednotlivo,
2. zmenky, o ktorej sa účtuje1) ako o cennom papieri, pri jej predaji len do výšky príjmov z predaja, posudzovanej za každý predaj jednotlivo,

Do daňových výdavkov idú akcie do výšky úhrnu príjmov z ich predaja. Okrem uvedených výnimiek.

O účtovaní na 061-účtujeme podielové CP a podiely v dcrskej UJ.

Nákup akcií 061/043. Najprv sa museli nejakým spôsobom tieto akcie obstarať 043/379, buď ste mali nejaký dohodnutý obchod, alebo ste obstarali na verejnom trhu. Pričom súčasťou OC boli samotné výdavky v súvislosti s obstaraním CP, provízie maklérom, burze)
Spôsob 061/321 nepovažujem za správny.

Učet 415 sedí.
felama
07.11.08,06:06
Ďakujem za odpoveď, ale nám išlo hlavne o to , že vzniknuté oceňovacie rozdiely sme zaúčtovali na 561, len nevieme, či sa jedná o daňový alebo nedaňový náklad, či to nie je potrebné dať ako pripočítateľnú položku. Ďakujeme pekne za odpoveď.
Polly404
06.02.10,14:52
Sorry, ale nejako nie som z tohoto múdra. Ak firma kúpila v júni 2009 CP za 1 000 000 EUR a v novembri 2009 ich predala za 800 000 EUR, tak tá strata z predaja 200 000 EUR je alebo nie je daňovým nákladom, resp. ovplyvňuje alebo neovplyňuje základ dane?
Polly404
06.02.10,15:13
Prosím, prosím, poraďte nevedomej.
ladyrs
25.02.10,17:40
Tiež by ma zaujímala odpoveď na predošlú otázku. T.j. či je alebo nie je daňový náklad strata z predaja akcií. Ďalej by som sa chcela spýtať ohľadne tejto témy, keď sro vlastní cca 67 % akcií istej a.s., a táto akciovka bude zrušená /čaká sa na zrušenie, konkurz bol zamietnutý pre nemajetnosť/, tak čo s tými akciami? Bude majiteľ nejako upovedomený? Vlastne ani nejde o to, lebo to vieme, ale ako to bude vyzerať v účtovníctve sro? Čo spravím s akciami ? Odpísať? Ako, kedy? Bude to daňový náklad? Tých otázok je asi moc, sorry. Ale nemám žiadne skúsenosti s akciami.
ladyrs
01.03.10,17:28
prosíííííííím
ladyrs
09.01.11,15:11
Dobrý deň ! Mohli by sme oprášiť túto tému? Vedeli by ste mi poradiť, ako zaúčtujem úbytok akcií v sro, ktorá bola/je majiteľom 67 % akcii v a.s., ktorá už zanikla výmazom z OR ? Zatiaľ som to neriešila,ale už by to bolo načase. Ďakujem.
Chrusťa
27.01.11,17:49
Zdravím vás poraďáci tak táto téma by zaujímala aj mňa, čo sa týka podiel. CP v iných spoločnostiach/dcérskych/ spoločnostiach a rovnako mám stejný problém ako ladyrs. Preto by som ocenila všetkých skúsených poraďákov, kt. by boli ochotní nám k tomu poskytnúť nejaké informácie? zaujímalo by ma ako si poradiť práve so zúčtovaním úbytku akcií v spoločnosti, v kt. sme mali podstaný vplyv......spoločnosť zanikla pre nemajetnosť. Zároveń by ma zaujímalo ako ste riešili oceňovanie k 31.12. metodou vlastného imania.
Chrusťa
28.01.11,08:01
prosím vážne na porade sa nenájde nik, čo by mal skúsennosti s CP?
ladyrs
28.01.11,09:09
prosím vážne na porade sa nenájde nik, čo by mal skúsennosti s CP?

Prosím, prosím..... pomôžte nám toto vyriešiť... ďakujeme.
Chrusťa
28.01.11,09:54
Tuším asi sme jediné, čo narazili na takýto problém....
Angelika
14.02.11,11:23
Pekny den vsetkym, viete mi poradit, aky doklad sluzi ako priloha k danovemu priznaniu, ked clovek predal akcie firmy v roku 2010 ? Myslim tym kupene a predane zamestnanecke akcie. Dakujem.
Angelika
14.02.11,11:29
Pekny den vsetkym, viete mi poradit, aky doklad sluzi ako priloha k danovemu priznaniu, ked clovek predal akcie firmy v roku 2010 ? Myslim tym kupene a predane zamestnanecke akcie. Dakujem.
ladyrs
17.02.11,15:28
Opakovane sa vraciam k tejto téme, a prosím o pomoc.
Vyradenie akcií pri likvidácii a.s. ktorej akcie účtovná jednotka /akcionár/ vlastní zaúčtujem 568.xx/061.xx. Oceňovacie rozdiely ani OP neboli účtované. Uvažujem správne,že suma na účte 568 bude pripočítateľnou položkou,keďže ani nákup akcií nie je súčasťou základu dane ?
Ďakujem.
Chrusťa
28.02.11,09:53
táto problematika ohľadne CP a podielov by zaujímala aj mňa, no na porade asi nás tu nie je veľa, čo máme stejný problém. Blíži sa podávanie daň. priznaní a s cennými papiermi, kde vlastne firmy zanikajú pre nemajetnosť neviem ako postupovať.Písala som podnet aj na daňové riaditeľstvo, no na ich odpoveď už čakám vyše troch mesiacov a stále ticho....
ladyrs
28.02.11,13:47
ja tiež napíšem na DR, ak budem mať odpoveď, zavesím to sem, poprosím aj Vás, aby ste tak urobili, ďakujem.
Chrusťa
03.03.11,07:20
Budem rada, ak budete mať nejaké nové informácie ohľadne tých nešťastných CP. Z daň.riaditeľstva mi prišla zatiaľ odpoveď, že môj problém je v štádiu riešenia:- Najhoršie na tom, že mne to treba už teraz vedieť,lebo nemôžem urobiť DP